Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amatör "Tur Bisikletçiliği" Belgeseli Denemesi-1: Hazırlık safhası ve kısa tanıtımlar

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

1. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Bugüne dek birçok bisiklet turu yaptım. Çoğunu hem bu siteden hem de facebook ve bisikletforum gibi siteler üzerinden paylaştım. Bu turlarda görselliğe önem vermeye çalıştım. Bunu çoğu zaman fotoğraflar üzerinde, bazen de videolar yoluyla sizlere aktardım.

Bildiğiniz gibi, yollardaki Türk turcuların sayısı gün geçtikçe artıyor. Serkan Taşdelen'den sonra iyice ivme kazanan bu artış, Gürkan Genç gibi öncülerle altın günlerini yaşıyor. Bisikletçileri takip eden insanların sayısı artıyor, bunun sonucunda daha çok insan bisikletine atlayıp yollara düşüyor, tur için malzeme araştırıyor, inceleme yazıları yazıyor, rotaları tanıtıyor, sponsor bulup turlar yapıyor.

Yollardaki turcuların sayısındaki artış, İnternet aleminde blog yazan, facebook sayfası açan, forumlarda tur yazısı paylaşan bisikletçi sayısına da yansıyor. Artık yollarda karşılaşan turcular, birbirlerine telefon numarasından önce "Blogun var mı?" diye soruyor.

Bütün bu boşluklar zamanla dolarken bir taraf her zaman ihmal ediliyor: Videolar!

Bildiğiniz gibi, Türk insanında okuma alışkanlığı olması gerekenden oldukça az. Gazete okumaktan ziyade akşamı bekleyip haberleri izlemek daha çok işimize geliyor. Köşe yazılarını takip etmektense twitter'da yapılan birkaç kelimelik yorumlarla dünya görüşümüzü oluşturuyor, facebook'ta gördüğümüz görseller üzerinden siyasi tartışmalar yapıyoruz.

Kolay olan izlemek. Vakit alan ise, izlenecek videoyu hazırlama aşaması. Bu konuda, tursuz geçen hafta sonlarını bir şekilde değerlendirmem gerektiğini düşünüyordum. Kendime yeni bir eğlence bulmak çok vaktimi almadı. Ne zamandır merak ettiğim bir konu olan video düzenleme işine el atacaktım.

Sonuç olarak Ağustos 2014'te yaptığım 2500 kilometrelik turumda, yol arkadaşlarım olan Ali Gökhan Alptekin ve Uğur Başdağ'ın fikirlerini kameraya kaydederek işe başladım. Ancak bu videoların hem ses, hem de görüntü açısından tatmin edici kalitede olması gerekiyordu.

Doğru Videolar, Kaliteli Ses

Önümdeki ilk engel, kameranın mikrofonunun, belli mesafeden çekimlerde yetersiz kalması ve rüzgar sesini almaya çok yatkın olmasıydı. Bunun da hem ekonomik, hem kullanışlı olan çözümü, yaka mikrofonu ve ses kayıt cihazı kullanmaktı.

Ses kayıt cihazını açıkçası çok araştırmadım. Zaten yaka mikrofonu kullanacağım için ortalama bir ses kayıt cihazı yeterli olacaktı. Burada biraz da Sony kalitesine sırtımı dayayarak Sony ICD-PX 333 modelini tercih ettim.

Uzun pil süresi, kaliteli kayıt, gürültü kesme özelliği, bu cihazı seçmemde ayrıca etkili olan etmenler.

Sıra yaka mikrofonuna gelmişti. İşte bütün mesele bu! Nereden bulacağız lan yaka mikrofonunu? Hem pahalı da olur bu meretler. Acaba sadece ses kayıt cihazı yetmez mi? Bütün bu sorular kafamı kurcalarken Gold Bilgisayar'ın İnternet sitesinde bulduğum Snopy marka yaka mikrofonu imdadıma koştu. Üstelik 5 lira gibi bir fiyatla! Mikrofon ve kayıt cihazı elime geçtiğinde yaptığım ilk deneme, tamamdır bu iş de, dedirtecek kadar güzeldi.

Uygun Yazılımı Bulmak

İkinci iş olarak, kullanımı kolay, bilgisayarımın kaldırabileceği bir video düzenleme yazılımı bulmam gerekiyordu. Bu noktada önümde az sayıda seçenek vardı. Bunlardan ilki Corel Videostudio X6, diğeri ise AVS Video Editor idi.

İlk olarak Corel Videostudio X6'yı denedim. Bu yazılımda karşıma çıkan ilk sorun, fotoğraf makinemin videoları kaydettiği formatı desteklememesiydi. Corel ile videolar üzerinde oynama yapabilmem için evvela video formatını değiştirmem gerekiyordu. Ayrıca arayüzü de benim gibi teknoloji düşmanları için oldukça karmaşıktı. Corel'i listeden bu yüzden çıkarmıştım.

Sıra AVS Video Editor'e gelmişti. Onu da bilgisayarıma kurduğumda, kameramın kayıt formatını desteklediğini gördüğümde "Tamam!" dedim. İşte video düzenleme serüvenim böyle başladı.

Gökhan abinin tanıtım videosunun düzenlenmesi

Uğur'un tanıtım videosunun düzenlenmesi

Tanıtım Videoları

Elimde, işin bir ucundan başlayıp, olmazsa yolun başında vazgeçip dönmemi sağlayacak miktarda video vardı. Doğrudan belgeseli düzenlemeye başlamaktansa, kısa tanıtım videolarıyla kendimi sınamak en doğrusu olacaktı. Bu hem bana yeterli tecrübeyi sağlayacak, hem de başarısız olursam daha fazla vakit harcamamı engellemiş olacaktı.

Sonuç olarak iki adet tanıtım videosunu, video başına ortalama bir buçuk saat harcayarak tamamladım. Sonuç benim için tatmin ediciydi. Şimdi ilk videoları sizlerle paylaşayım.

Birinci tanıtım videosu
    Anlatan: Ali Gökhan Alptekin

İkinci tanıtım videosu
    Anlatan: Uğur Başdağ

Daha yolun başındayım. Ama umduğumdan daha zevkli ve sonucunda oturup izlenebilecek bir meşgale bulduğum için mutluyum.

Not: Bu yazıyı şimdi paldır küldür yazdım. Yeri geldiğinde güncelleyeceğim.

Yazının kaynağı:
    Kod:
    http://www.turcubaba.com/2014/09/amator-belgesel-denemesi-1-hazrlk-asamas.html

Aslında Türkçe tur kitabı sayısında da -Serkan Taşdelen'in "Pedalla Türkiye", Sargun Tont'un "Nereden Geliyorsun? Kuzeyden", İbnükcemal Ahmet Tevfik'in "Velosipet ile Bir Cevelan" kitaplarını saymazsak- herhangi bir artış yok.

Pedalımda 5 Ülke'yi unuttuk ya la!

ferdimen ve Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  2. Batuhan Yıldız

Batuhan Yıldız Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    2015 gelsin bir an önce ya :D abi çok eğlenceli çok güzel gözüküyor :D allah kolaylık versin Yusuf abi şimdiden başarılar umarım çok güzel bir iş çıkarırsın bizlerde zevkle izleme imkanı buluruz :)

3. vahapaydin

vahapaydin Kıdemli Üye

Seviye:
    İlgiyle takip ediyorum. Ben de Fox TV ye program hazırlayan bir kaç arkadaşımla birlikte blogum için küçük teknik videolar hazırlamaya başlayacağım bayram sonrası. Böyle çalışmalar gerçekten bisiklete ilgi duyan herkes için çok faydalı ve güzel oluyor :)

4. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    yusuf kendini upgrade ediyor :D

5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Aslında upgrade etmiyor. İçinde zaten bu potansiyel var. Sadece birden açığa çıkarmak istemiyor. Çünkü dünya, henüz buna hazır değil!.... :D

6. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Başlangıç için güzel.

Kısaca eleştiri getirmeme müsaade varsa;
    1. Vidyo'da çadırdan dağ manzarası gösteren kısım biraz uzun olmuş, ayrıca sondaki Turcubaba yazısından önce gelen gri ekrenda bekleme olmasa iyi olurmuş.
    2. Vidyo'da biraz karmaşa var gibi geldi. Sanki tanıtım vidyosu değil de eğlence maksatlı hazırlanmış hissi uyandırdı bende.

Yalnız bu işte de gelecek vaad ettiğin kesin. :)
    Tebrik ederim.

7. Gökhan.ALPTEKİN

Gökhan.ALPTEKİN Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Alper Canıgüz'ün “Bilirsiniz, insanlar doğar, ölür ve sonra büyür.” sözüne çok güzel bir örnek olacaktın ki, efsane kaçışımızla birlikte Nietzsche'in "İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler önemli olan çok yaşamak değil yaşadığı sürece fazla bir şeyler yapabilmektir." sözüne bir örnek teşkil ediyorsun nitekim ziyadesiyle 'fazla bir şeyler' yapıyorsun bu dünya için...

8. taner yazar

taner yazar Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yusuf bey avs video suit i nerden edindiginize dair bir mesaj alabilir miyim?
    Ben de yaptigim son turun belgeselini hazirliyorum ama avs nin bir turlu kullanilabilir surumunu bulamamdim

yusuf bey tekrar teşekkürler. hemen abandım programa ve heyecanla amatörde olsa şu çıktı ortaya... izninizle paylaşıyorum