Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amatör kalmak...

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Derya Keçeci tarafından paylaşıldı.

1. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ortaokul yıllarında,hani o futbolla yatıp futbolla kalkıldığı yıllarda-ki benim için asla geçerli olmadı-biz ayağımızda basit bir spor ayakkabı,ağzı yüzü dağılmış bir pantalonla maç yaparken,alt üst forma takımı,krampon,dizlik,tozluk,bileklik ve ne varsa giymiş,takmış tipler olurdu.Futboldan çok anlamadıkları halde,meşin topları da olduğundan,forvet olmasa da orta sahada yerleri hazırdı.
    Yüzmeye mi gidilecek:Bizde don,arkadaşta büyük havlu,küçük kurulama havlusu,terlik,deniz gözlüğü,palet ve daha neler neler.
    O yıllardan kafama yerleşen bir düşünce bugün bile peşimi bırakmadı ve onları hep "Komik" buldum:Nerede böyle yüksek donanımlı ,afilli,janjanlı,her ne ile uğraşıyorsa gidip en iyi ve en pahalısını alan tip görsem,hep,aslında o işin özünü bilmediğini düşünürüm.Bu tamamen doğru mudur? Elbette değildir.Belki biraz önyargılı ancak bilinen bir gerçek.
    Aktif sporla uğraştığım delikanlılık çağımda da,giydiğim kıyafetin,kullandığım araç gerecin göze batmamasına nedense hep özen gösterdim.Bütün bunların temelinde yatan düşünce aslında "Amatör olmak" Amatör olmak ve amatör kalmak.Bir antrenör arkadaşımla alışverişe çıkmıştık.Çat,diye 250$'ı bir yağmurluğa gömüp,üstüne de bir o kadar para verip spor bir ayakkabı alınca "Oha" dedim.Açıklama şu:Sen amatörsün ve 50 $ lık ayakkabı ve yağmurluk senin işini görebilir ancak ben profesyonelim.
    Gerçekten de öyle.Gitara yeni başlayan bir öğrencimize 100-150 liralık basit bir şey önerirken,kendimiz elbette aynı gitarla çalmıyoruz.

Pekii,forum kafede böyle bir konuyu neden açtım.Üstelik yeni konu açma aralığım aşağı yukarı ayda bir,bazen daha da az iken?
    Çok sayıda forumdaşta gördüğüm ve yadırgadığım bir tutumdan ötürü açtım.
    Sevgili dostlar,arkadaşlar,küçük kardeşlerim.Amatörler için bisiklet bir zevk aracıdır.Keyif almak için bineriz.Çok pahalı ve kullanma profilimize uygun olmayan komponentler için kendinizi de bütçenizi de aşırı zorlamayın.150 liralık bir aynakol da 1000 liralık aynakol'un işini görür.Nasıl görür? Amatör kullanmlar için görür.
    Power barlardan tutun enerji vb içeceklere,15-16 yaşındaki kardeşlerimiz bile bunlara ilgi duyar halde.Ne yaptın da enerji bar'ına ihtiyaç duydun? 200 km performans sürüşü mü yaptın? Kaç kilometre sürdün de minerallerin bitti(!)
    O spd'yi alırken sana söylemediler mi "Dikkat düşersin" diye?
    Ya o 10-200 $'lik km saatine,ne ihtiyaç vardı?
    Zamanla hepsi olur,hepsi sırayla gerçekleşir.Acele etmeye gerek yok.Bakın biz elli yaşındayız.20 yaşındaki bir üyemizin önünde bisikletle geçecek 30 yılı var demek bu.Elbette bizim o kadar yolumuz yok.
    Profesyoneller gibi davranmamıza gerek yok.Şimdiye kadar tek seferde gittiğim 170 km beni profesyonel yapmaz."Hmm,büyük turlarda bile bazı etaplar bundan kısa,ben neymişim yahu" Diyemem.
    Oldukça kaliteli bir km saatim vardı.Kadanslısından.Bir ara farkettim ki,km saatine bakmaktan etrafa bakamıyorum.Yok ortalamam kaç,yok kadansım nerede,yok kaç km yol gittim....Bir km saatinin,2-3 saatlik sürüşte şahsımda yarattığı soru 1000'i geçer.Söktüm attım elbette.
    Sonuç:
    Çok uzun yollar yapsak ta,performansımız inanılmaz yüksek oldsa da biz amatörüz.Amatörler,uğraştıkları spordan ekstra keyif alırlar.Sorun bakalım prenelerde takım arkadaşına su taşıyan elemana "Zevkli mi" diye? Adam işkence çekiyor işkence.Çektiği acı,tv ekranlarından ta içime işliyor sanki.

...ve tabi yazımızdan alınmaması gereken performansçı bir kitle de vardır ki bunlardan bazıları bisiklet sporcusudur ya da bizden çok daha fazla zaman geçirirler bisikletle.Belki sponsorları belki maddi durumları sebebiyle,o imrenerek bakılan "Karbon-fiber'leri" "Titanyum" ları,"Dura ace" leri peynir ekmek gibi alırlar.Ne diyebiliriz ki,normaldir elbette.

Son sözümüz de ikinci elcilere.Ah be evlatlar,şunu "400,350'den güncel,300'den güncel....150'oldu" Bu noktaya baştan gelsene.Zaten satman gereken fiyat o.İkinci el demek o demek zaten...
    100'e aldın.Kullandın kullandın.Ekmeğini yedin suyunu içtin.90 istiyorsun.Olmaz.Biraz bakın.Gerçekten de,son derece makul ikinci el fiyatlarıyla satan arkadaşlar var ki vallahi ben bile yetişemiyorum.Arkadaşın ilanı havadayken kapanıyor."Satış bitti teşekkürler"
    Bir Cumartesi günü,forum kafe'deyiz.Anlatılan konu bu.Kırılmak yok,alınmak yok.

2. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    abi süper bi yazı tek nefeste okudum

Derya Keçeci bunu beğendi.
  3. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Kişinin kendi zevkidir ama dediğiniz gibi abartmamak gerekir.

Yazı için teşekkürler.

4. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ayrıntılarda boğulmuş, işin özünü kaçırmış insanların halini anlatan güzel bir deneme.

Vakit ayırıp yazdığınız için çok teşekkürler.

muratt35 ve Derya Keçeci bunu beğendi.
  5. Okan Örs

Okan Örs Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    'Fark yaratmak' popülerliğine kapılıp gidiyoruz çoğu zaman.
    'Farkında olmayı' hatırlattığınız için teşekkürler...

6. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Birden 10 yıl geriye sardım,yazdıklarınızın çoğuna şahit olduğumu tekrar hatırladım.Yazı için teşekkürler.

7. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    Interesan bir yazi
    paylasim için tesekkurler

8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Derya abi ellerine sağlık güzel yazı .Bisikletini yükseltmek isteyenlere şu yazımı kesinlikle tavsiye ediyorum http://www.bisikletforum.com/entry.php?b=25

İkinci elciler dediklerin için ise eğer birgün karşılıklı oturmak, sohbet etmek nasip olursa hatırlat abi, sana bisikletforumun ikinci elcilerinin anotomisini çıkarayım :) 10 cilt kitap yazarım bu konuda :) malum en iyi takip edenlerden birisi benim o bölümü :)

9. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Zaman geçtikce profesyonelleşenler o yaptıkları işin her detayını öğrenirler bence.Bu sporda böyle,ilk olarak kötü bir bisikletle başlamazsan elin takım tutmaya alışmaz,sporun zorluğunu anlamazsın.Boşa demiyoruz bisiklet insanlara çok şey öğretiyor diye.O dura ace döşeli bisikletlere binenleri al koy alt seviye bir bisikletin üstüne,bak nasıl afallıyorlar.Attan inip eşşeğe binmiş gibi oluyorlar.

Ellerine sağlık Derya abi çok güzel yazmışsın yazılarının devamını bekliyorum :)

10. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Derya Bey çok güzel yorumlar paylaşmışsınız, katılıyorum ve teşekkür ediyorum.
    İnsanlar derece derece kazandıkları değerlerin daha bi kıymetini biliyorlar. Herşeye çok kolay sahip olan ve çok da kolay çöpe atan bir yeni nesil yetişiyor malesef. Artık tamirci de kalmadı, arıza yapan herhangi birşey direk çöpe gidiyor. Tüm bunlar insanların hayatı yorumlayışını da etkiliyor tabi.
    Sahip olduklarımızın kıymetini bilmek dileğiyle.

11. Osman D.

Osman D. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    okuduğum en anlamlı yazılardan biri , ellerinize sağlık .

12. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    97-2005 arası bisikleti en yoğun kullandığım zamanlardı. Değişmez üniformam: dizden kesik kot pantolon, üstte bir tişört. Başlarda kotların dizden aşağısını kesmeden kullanıyordum, epey fark ettiğini görünce kesmeye başladım. Sonra eldiven aldım, bir de spd pedal ve ayakkabı. Gözlük ve kask da alsaydım iyi olurdu tabii.
    Neyin eksikliği ne zarar verdi söyleyeyim:
    pedli tayt -> uzun sürüşlerde bacaklarımdan çok gerim acıyordu. Süremez duruma geldiğim de olmuştur. Seleye fazla ağırlık binmesin diye düşük kadansta ağır vites çevirmek zorunda kalıyordum.
    forma -> dağ geçişlerinde çok üşüyordum, bir ıslandı mı kurumak bilmiyordu.
    gözlük -> gözüme taş ve böcek çarptı, morarmış gözle eve gittiğim oldu bu yüzden. Göz kuruluğu problemi yaşadım. 70 km/s üstü hızlara çıkılan dağ inişlerinde yaşaran gözlerle görüşüm çok düşüyordu. Görüş problemi güneşli günlerde de oluyordu.
    kask -> iki üç kere başımı çarpıp ufak şişiklere sahip oldum. Çok daha kötüsü olabilirdi.
    eldiven -> nasır bağlamış yara izi dolu avuçlara sahip oldum.
    spd -> bacakların ön ve arka kısımdaki kaslar arasında büyük güç farkı oluştu. Arka kısım kaslarda bisiklet dışı sporlarda sakatlık ve kramplar başladı.

Bunların hepsi olsa iyi olur ama en üst modellerine gerek yok. Belli bir standardın üzerinde olsun yeter.
    Bir de bunların dışında ne olduğunu bilmediğim ilginç ekipmanlar da var. Ter tutucu, çorap ayarlayıcı, ense soğutucu vb. Var mı böyle kesin kullanın dediğiniz farklı ürünler?

13. Kerem Demirel

Kerem Demirel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Niye herkes tek tip insan tipi yaratmaya,herkesi kendine benzetmeye çalışır hala anlayamadım belki de anlayamayacağım.SPD nin pro işi olduğu falan yazılmış ne diyim güldüm.Aynı şey bazı ürünleri alırken de öyle.Kimisi 30 $ lık kıyafet/tayttan bir çok adet alır,kimisi daha kaliteli 100$'lıkdan bir tane belki zamanla ikincisini alır.Bilir ki bi işle uzun süre ilgilenecekse malzemenin kalitesi önemlidir,üstüne başına saatlerce giyeceğin malzemenin. (gram hesabı yapılmış ayakkabılar vs. ayrı tutuyorum) Bu spora benden çok daha fazla harcayıp aynı şekilde keyifli binenler de var.Bu benim onlara önyargıyla bakıp niye şundan aldın şu da iş! görürdü dememi gerektirmiyor...Benim kafam taktığım tek olay az / çok para yatırıp zamanı olmasına rağmen binmeyen kişilerdir.Onun dışında herkesin keyfi birinci mevki.

Celasin Telli ve Özgür Tunalı bunu beğendi.
  14. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    kerem... (yoksa kerem bey mi demeliyim, bilemedim şimdi)

seninle (sizinle mi demeliydim onu da bilemedim) aynı düşündüğüm(üz) noktalar varmış :S ben de şaşırdım :)

şaka tabi... insanların her konuda ayır gayrı düşmesi veya her konuda anlaşması gibi durum söz konusu olamaz, oluyorsa önyargı işin içinde demektir, o yüzden şaşırılamaz böyle bi duruma :)

neyse demeye çalıştığım yukarıdaki iki cümlen(iz)e sonuna kadar katılıyorum...

bi de yurt dışında sanırım talep daha fazla olduğundan, adamlar aciyip indirimler yapıyo, çok kaliteli malzemeleri çok ucuza satabiliyolar...
    ya ülkemizde sporu geliştirip, bu ürünleir de üretip, bu indirimlerin ülkemizde de olmasını sağlıycaz
    ya da bazı yabancı siteleri gözümüze kesirip uygun fiyatlı kaliteli ürünleri toplıycaz, amatör ruhumuza yakışan budur :) )

(ya tamam kabuul, ben çok alıştım bedavacılığa... imza: £70'luk ayakkabıyı £14'e alan insan :))) )

15. Kerem Demirel

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Doğru, tabi adamlar bol bol sattığı için indirimleri de bol bol yapıyor.Bizde de gelişme var tabi, daha çok "milyarlık" bisiklet modelleri gelmekte,daha çok forma tayt vs vs.Sırf bazı önyargılı abilere ablalara "kötü" gözükmemek için daha konforlu,daha kaliteli şeyleri giymememiz / takmamız falan mı lazım...

CandanC bunu beğendi.
  16. DreamMaker

DreamMaker Kıdemli Üye

Adı:
    Tuğrul TIRPAN
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Kaleminize sağlık..

17. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bence bunun cevabını ikimiz de biliyoruz :)

derya abi de mesajında gayet güzel anlatmış bence :)

18. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Aslında bisiklet de içinde sanatsal unsurlar içeren bir olgu, bu yüzden pahalı olanlarını alanların hepsini aynı kategoride değerlendirmemek gerek. Profesyonel ruha sahip olmak için de profesyonel olma zorunluluğu yok. Bu tıpki gitar çalan birinin enstrümanında en güzel özellikleri büyük harcama gerektirmesine rağmen edinmek için uğraşması gibi. Bisiklete yapılan pahalı yatırımlar da profesyonel olunmasa da bu spora olan aşktan kaynaklanabilir. Elbette hava atmak ya da ego tatmini için alan da vardır ama bir de sıradan bir pinokyoya ya da full dura ace bisiklete sahip olup onunla koyun koyuna yatmak var, bunu hissetmek var.

19. Kerem Demirel

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bir de şöyle bi durum var burası bisiklet forum.Burada bir kişinin,sadece bisikletle alakalı ne kadar harcama vs yaptığını öğrenebilirsin.Bir insan bazı şeylerden kısıp bazı şeylere daha fazla harcama yapabilir,en doğal hakkı.Burada bazıları dura-ace i var diye yargılanacaksa o zaman sizin yaşantınızı biraz didik didik ettiğimizde,elbette benim,bir başkasının gözüne de ters gelen, "aa bunun bi alt modeli de aynı işi görür!" diyebileceğimiz bisiklet dışı bir çok şey çıkabilir.Ne yazık ki ayrıştırıcı başlıklar hep güzel reyting toplar.Daha evvel de forma giyenleri yargılayan,atılıp tutulan başlıklar açılmıştı.Ben ve başka arkadaşlar iki kelam edince geri vites olmuşlardı.

CandanC bunu beğendi.
  20. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    kerem burda önemli olan şu genel eğilimi anlamak bence...

biz ciddi bi tüketim toplumu olarak eğitildik... nereye daha çok harcayacağımıza karar veriyo olmamız bi özgürlük diil...
    çünkü daha çok harcamaya programdık, sadece nereye daha çok harcayacağımızı seçiyoruz... ama gerçekten gerekli mi bu harcama, bunu sorgulamıyoruz.... dolayısıyla da bisiklet (ve diğer sporlar ve cep telefonu) insanların markalarını konuşturduğu, harcadığı paraları konuşturduğu bi alan olup çıkıyo...

bu bisilet olur, cep telefonu olur, bilgisayar olur, araba olur... bi yere çok harcayalım da neresi olursa olun...

ha bana sorarsan bu gerekli... mesela herkes benim gibi olsa, bu dünya vallahi gelişmez.... teknolojiye karşıyım, bilgisayar upgrate etmeye eğer ihtiyaç yoksa karşıyım.... benimle büyümez bu dünya :)

peki bu kadar gelişmesi gerekli mi, büyümesi gerekli mi... ayrı bi tartışma konusu zaten :)