Amatör bakım ve bakım malzemeleri?

kaanrevan

Üye
Tepki
28
Arkadaşlar bisiklet yaklaşık 6 aydır hareketsiz yatıyor. Bugün yine baktım üzüldüm açıkcası. Güneş yüzünü gösterdikçe alıp biraz turlayasım geliyor ama ikizlerden fırsatım olmuyor. Biraz daha ısınınca birlikte pedallayacağız inşallah.

Sormak istediğim şu; 2 adet rockrider 340 bisikletimiz var. Kadro resmen toz içinde kalmış. Bulunduğu yer pek temiz değil. Acaba uzun süre sonra ilk pedalı atmadan önce nasıl bir bakım yapılmalı bisiklete?

Yani bu toz sonuçta hareketli parçalarına da mutlaka zarar verir. Acaba internet üzerinden alıp kendimin yapabileceği amatör bakım malzemeleri vb.(örn:zincir temizleme köpüğü, zincir spreyi vs.) var mıdır?

Öteleyip, yapmayacağım ufak dokunuşlardan dolayı bisikletlerin daha fazla maliyetle arıza çıkartmasındansa, ufak ufak kendi bakımımı kendim yapmak istiyorum. Küçükken gerçekten çok daha ileri parçaları açıp kapattığımızı hatırlıyorum. Bizi taşıyan lastiklerin göbeklerindeki bilyalarını bile değiştirdiğimizi hatırlıyorum.

Ancak şuan da ne o kadar vaktim var, ne de bunun için bir yerimiz var. Sadece site içerisinde bisikletin park edildiği yerde ufak tepek bakımlar yapmak istiyorum.

Bunun için lütfen önerilerde bulunun. Şimdiden teşekkürler.

Örneğin şöyle birşey sormak istiyorum. Bisiklet yıkanır mı? Mahalle arası bisikletçi diye tabir ettiğimiz bir abimize geçen gün akor ayarı için fiyat aldım. Bu arada sormak istedim. Kendisi öncelikle araçlar için bu 1 tl lik köpük ile bisikleti yıka sonra getir zinciri falan yağlayalım dedi. Gerçekten çok tozlu bisiklet. Acaba yıkamak mı yoksa nemli bir bezle iyice silmek mi daha iyi olur? Bu BTWIN stickirleri zaten hazır bekliyor biri su tutsa da çıksam diye. Acaba yıkamalı mıyım?

Scudo

a.bsrn

Üye
Tepki
12
İsim
Ahmet Başaran
Bisiklet
Scott
Bisikleti yıkamak görünmeyen yerlerde korezyona paslanmaya yol açabilir en iyisi nemli bez

RifatErdem

Üye
Tepki
6
Yikayip guzelce kurutmak iyi gelir direk nemli bez surerseniz oda kadroyi çizer

LG-D610TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kaanrevan

Üye
Tepki
28
Teşekkürler. Bu haftasonu sabah erkenden gidip yıkayacağım eğer hava iyi olursa. Sonrasında iyi bir zincir temizleme ve yağı alacağım. Sanırım iki görevide gören sprey tarzı ürünler var. Onlara bakıyorum. Ondan sonra ver elini bisikletçiye akor ayarını yaptırmaya.

Tepki
65
Bisiklet
Salcano
ben temizlik işini bezi ıslatıp iyice sıkarak yapıyorum henüz bir sorunla karşılaşmadım. yağ bakımı için de mazot kullanıyorum, delik şişe kabıyla zincir ve dişlilere mazotu damlatıp ardından suyla temizliyorum kurutup yağlıyorum. şimdilik bu kadarı yetiyor gibi. eğer sizinki çok tozluysa dikkatlice suyla tozu akıtıp sonra bezle silmek daha iyi olabilir kadroyu çizmemek için.

oguz169

Forum Demirbaşı
Tepki
466
İsim
OGUZHAN
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben temizligimi once zinciri sokerek zincirin seviyesine gelecek kadar benzin ile bir kabin icerisine koyuyorum o orada dururken vites sistemini ruble aynakol benzin ve bir firca ile cok abanmadan siliyorum, hortumla biraz islattiktan sonra sabunlu bir bez ile de silip sonra yine hortumla duruluyorum. Suyu süzüldukten sonra guzelce siliyorum (su iyice süzülsün diye biraz sarsiyorum bisikleti :) )
Guzelce kuruladiktan sonra vites sistenlerinin su kalabilecek yerlerine azar azar wd40 sıkkıyorum ondan sonra zefal zincir yagi ile iyice yagliyorum. Bisikletim 3 aydır benimle. 4 deda bu sekilde temizligini yaptim suana adar hicbir zararini gormedim.
Su ile yikamak evet zarar verebilir ama gercekten titiz bir sekilde silip kurularsaniz, elinizin giremeyecegi yerlerede wd40 gibi suyu etkisiz hale getirecek seyler kullandiktan sonra birsey olacağını zannetmiyorum

kaanrevan

Üye
Tepki
28
Wd40 ı nerelere sıkıyorsunuz? Yanlış yerlere sıkıp problem oluşturmayalım.

oguz169

Forum Demirbaşı
Tepki
466
İsim
OGUZHAN
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@kaanrevan arka vites sisteminin alttaki küçük dislilerin göbeğine, vites sistemlerinin oynar aksamlarina, pedal,sele borusu vidalari ve diger vidalara, vites ve fren kollarinin icine,eser miktarda maşa amörtisörünün borularına,hd frenlerin pedleri cikarip pistonlarina sikiyorum ve siliyorum.