AlÜmİnyum Kadro TemİzlİĞİ Nasil Olur?

Tepki
0
merhaba;

forumunuza yeni katıldım. adım zehra, izmirdenim. bende bir bisiklet meraklısı, sporcusu artık nasıl görmek isterseniz öyleyim. neyse szilere sormak istediğim konu alüminyum kadro temizliği hakkında. bisikletimi alalı 7-8 ay kadar oldu. kadrosu sadece alüminyum üzerinde herhangi bir boya yok. yapıştırmaları çıkarayım dedim ki çıkardığım yerdeki alüminyum yer soluk bir renk aldı sanırım yapışkanlık yüzünden olsa gerek diye düşündüm ne yaptıysam çıkaramadım. aşağıya fotoğrafını ekliyorum. bunu çıkarmak adına sizin önerebileceğiniz bir temizlik formülü veya temizlik malzemesi var mı? bu konularda tecrübeli olan varsa ve paylaşırsa gerçekten çok memnun olacağım. teşekkürler şimdiden.. bol pedallı günler diliyorum :)

resmi:

http://img41.imageshack.us/img41/6255/dsc01985b.jpg

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Selamlar, öncelikle forumumuza hosgeldiniz.

Fotograftan görüldügü kadariyla etiketlerin geride biraktiklari sadece yapiskan izleri. Kuvvetli bir cözücüyle (ki kadronun üzerinde hic boya ve/veya vernik olmadigindan eminseniz en iyisi tinerdir) bir miktar ovalayarak cikartabilirsiniz bu kalintilari. Sanirim su granüllü bulasik deterjanlari da oldukca iyi bu konuda.

Tepki
0
çok teşekkür ederim.. dediklerinizi denemiştim.. :( başka önerisi olan var mı acaba? bu arda üzerinde vernik olup olmadığını anlamanın bir yolu var mı acaba? bilmiyorumda

Tepki
0
@Aybars Öge Sürücü

benzin-tiner-cam sil- cif- gibi birçok temizlik malzemesi nedim ama çıkmadı.. sanki kadroyla bütünleşmiş gibi.. garip birşey yok mudur çıkarmanın bir yöntemi.. çünkü hakkaten hiç hoş durmuyor.. :(

ilker g.

Daimi Üye
Tepki
108
sanki yapışkan değil gibi kadronun uzun zaman dış etkenlere maruz kalmasından dolayı bence etiketin altında kalan bölüm dış etkenlere maruz kalmadığı için rengi solmamız yada yıpranmamış.

cogito74

Üye
Tepki
17
aluminyum vb metallere yapıştırılan çıkartma vs ler yuksek ısı altında yapışkan malzeme ile yapılır yapışkanlarda petrol türevi olduğundan denediğiniz maddeler çıkartmamış olabilir. birde şunu deneyin.

sıfır zımpara ile çok hafif zımparalayın. çok küçük kabarmalar olur ise ise doğru yoldasınız demektir. derecesi yuksek bir alkol ile bastırarak temizleyin. zımparalarken dikkat edin kadronuz çizilmesin

Tepki
0
arkadaşlar amacım boya yapmak değil bu solgunluğu bi şekilde giderebilmek.. dalga geçilecek bir durum yok meydanda yani.. ne o öyle "bacım sen en iyisi eline bir boya al boya" demek.. ayıp yahu..
bahs ettiğim etiketleri çıkardığım yer yapışkan değil şuan.. üzerinde herhangi bir yapışkanlık kalıntısı da kalıntıda yok.. yani zımparalasam direk kadroyu zımparalamış olucam.. adeta kadroyla bütünleşmiş.. anlamadım gitti.. ne önerirsiniz başka?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Benim aklima, yapiskanin kadro üzerindeki vernige zarar vermis olma ihtimali geliyor. Yani kalan kisim artik yapiskan degil de, zarar görmüs vernik yüzeyi. Böyle olunca da akla gelen ilk cözüm otomobil pasta cilasi ve bol bol ovalamak. Pasta cilalari da numarali oluyor sanirim, en incesini alip deneyebilirsiniz.

Tepki
0
teşekkürler halil bey sanırım aynen dediğiniz gibi oldu.. peki pasta cilasından sonra tekrar vernik atmak gerekir mi? yoksa öyle bıraksamda olur mu? birde pasta cilalı yerle vernikli yer aynı parklaklıkta olur mu? yoksa değişik mi olur? kusura bakmayın çok soru soruyorum ama affedin bilmiyorum :(

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Pasta cila, bir nevi coooook ince bir zimpara gibidir. Parlakligini kaybeden yüzeye, icindeki minik tanecikler ve cözücülerle nüfuz ederek tekrar parlatir, kurudugunda da güzelce yikar silersiniz. Otomobillerde cok derin olmayan cizikler icin pasta cila uygulanir, cogu zaman bu cizikler pasta cila ile kapanir.

Eger iyi yaparsaniz muhtemelen bisikletinizin diger taraflarindan daha parlak olacaktir. Ancak dedigim gibi, yüzeyin vernikli olmasi ve bozulan yüzeyin vernik yüzeyi olmasi gerekiyor. Tekrar vernik atmaniza gerek yok. Eger pasta cila ile cilaladiginiz yer cok parlak olursa, diger taraflari da pasta cila ile cilalayabilirsiniz.

yusuf bekar

Forum Bağımlısı
Tepki
256
zor çıkmayan yerleri sıcak su ile yıkanmış bir bezle sil dahada kafan karışmaz

Tepki
0
peki halil bey bu bahs ettiğiniz verniğin ismi nedir? yani ne verniği olarak geçiyor? naburiyecilerde bulunur mu? özellikle tavsiye edebileceğiniz bir marka var mı? tekrar teşekkürler :)

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@Tech. Türk

Gene karıştırmışım ikisini :)

Bence bu konuda da Halil'in fikri en doğrusu; pasta ile orayı işlemek. Pastalar numaralı zımpara gibi ama bu konuda oto bakımcılardan yardım almak uygun olur. Boyalı plastik aksam için kullanılan ince pasta alüminyumda da sonuç verecektir.

Vernik konusuna gelince; özel bir vernik tavsiye eden olmazsa hobi mağazalarından alınan sprey vernikle uygun mesafeden ince 2 kat yeterli olur diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: çağatay sakin

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@Zehra Osman

Güzel soru.

Vernigi metal yüzeye uygulayacaginiz icin ona uygun almaniz gerekiyor. Sordugunuz zaman yardimci olacaklardir size, fakat bir marka bilgim ne yazik ki yok.

Ben 1 defa kullandim bunu, o da kadromu en bastan boyadigimdaydi. Ancak acik olarak otomobil boyalari satan bir yerden satin alip, yine bu tip islerin yapildigi bir yerde uygulattirmistim.

Tepki
0
çok teşekkür ederim pasta cila işini en kısa zamanda deniyip sonucu yazacağım. umarım olumlu bir sonuç alırım.. iyi geceler..

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
@Zehra Osman

üzerinde vernik değil sanırım nikel kaplama yapılmış temizlik içinse benim önerim gaz yağı ile silmendir kadroyu çok güzel parlatacak ve izleride yeterince kaybedecektir
ben bu şekilde baya olumlu bir sonuç almıştım bianchi dakar kadro üzerinde

saygılarımla