Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Alüminyum gidonu siyaha boyamak

Konu, 'Kadrolar' kısmında mustafa tabanlı tarafından paylaşıldı.

1. mustafa tabanlı

mustafa tabanlı Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba
    Alüminyum gidonumu mat siyaha boyattım ancak parça parça döküldü sanırım boya iyi tutunamadı.oto boyacısına gitmeden sprey boya ile mat siyaha ben boyayabilirmiyim.forumda geçmiş yıllardan bügüne kadar konu ile ilgili bir çok fikirler tavsiyeler var ama bende birkez daha güncelleyeyim dedim.
    Ankaradan Doğukan arkadaşım veya bu konuda tecrübeli olan diğer arkadaşlar bana yardımcı olurlarsa sevinirim. bilgim olmadığı için sprey boya marka ve cinsi tavsiyelerinizide lütfen yazarmısınız.. :)
    saygılarımla..

Doğukan Aksu bunu beğendi.
  2. Ufuk Altınkaynak

Ufuk Altınkaynak Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Faydası olur mu bilmiyorum ama gidona boyanın tutunması için kalın bir zımpara ile üstünden iyice geçip sonra temiz bir bez ile üstündeki tozu al sonra boya işlemine geç ve boyayı da graffiticilerin kullandığı markalardan ;montana ,mtn94 gibi bunları kullan zemine tutunma kabiliyeti açısından iyiler.

mustafa tabanlı bunu beğendi.
  3. Umut Kılınç37

Umut Kılınç37 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Boyamak yerine karbon kaplarsanız daha güzel olur ve dökülme gibi bir sorununuz olmaz ben şahsen sele borusuna kapladım: (fotoğrafların üzerine tıklarsanız yeni sekmede büyüyecek)

mustafa tabanlı bunu beğendi.
  4. mustafa tabanlı

Seviye:
    ilginize teşekkür ederim.adı geçen grafiti boyalarını nereden temin edebilirim acaba..

5. Ufuk Altınkaynak

Ufuk Altınkaynak Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    DONUTSTORE® GRAFFITI SHOP ISTANBUL
    iletişim: http://www.donut.com.tr/pages/hakkimizda

MAZOT HİPHOP & GRAFFİTİ SHOP
    Taksim Beyoğlu İş Merkezi - No: 38-40, 34440 İstanbul
    0536 826 39 37 / 0212 244 19 58

6. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

Bu tarz aluminyum malzemeler direk boyanacaksa ısıl işlem dışı uygulamaların tamamında uzun süreli kullanılamayacağı gibi uygulamaya göre çeşitli reaksiyonlarda gösterebilir. Yüzey geriliminden kaynaklı kabarma, pulpul atma ve benzeri gibi. O yüzden malzeme eğer ki anodize değil ise ki bisiklet parçalarında özel el yapımı aluminyum kadrolar dışında pek rastlanmayacak durumdur geneli eloksal yüzeye sahiptir. Bu satensi eloksal yüzey aluminyumdan alınmadığı müddetçe de hangi boya ve teknik kullanılırsa kullanılsın ısıl işlem, eloktroliz ile yeniden eloksal kaplama hariç çözümü uzun vadeye yönelik olmayacaktır.

7. mustafa tabanlı

Seviye:
    Doğukan bey merhaba
    Öncelikle ilginize teşekkür ederim.
    Anladığım kadarıyla pek olumlu bir sonuç çıkmayacak.acaba iyice zımparalasam bu eloksal yüzey dediğiniz katmanı alüminyum dan sökebilirmiyim ve sizce herşeye rağmen denemek istersem ne tür bir sprey boya kullanmalıyım.bu konuda tavsiyeniz olurmu.
    teşekkürlerimle..

8. mustafa tabanlı

Seviye:
    :) Konu güncel kalsın..
    Merhaba.Sprey boya sökücü varmı .Tecrübeli arkadaşların bilgilerine ihtiyaç var.
    teşekkürlerimle..

9. mustafa tabanlı

Seviye:
    Merhaba
    Mevcut olan yer yer dökülmüş boyalı yüzeyi ne ile temizleyebilirim.boya sökücüye ihtiyacım var.daha sonra zımpara yapıp tekrar birkaç kat boyamayı denemek istiyorum.önerileriniz varmı..

10. mustafa tabanlı

Seviye:
    Merhaba,
    Önerisi olan varmı.boya ve sökücü kimyasallar hakkında hiç bilgim yok yardımlarınızı bekliyorum..
    Saygılarımla..

11. Mert Minnet

Mert Minnet Yeni Üye

Adı:
    Mert Minnet
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    arkadaşım boyamak yerine bir parça folyo alıp saç kurutma makinesi ile eriterek kaplarsanız boyadan daha kalıcı olacaktır.. :)

12. Haluk Eke

Haluk Eke Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhaba Mustafa Bey,
    Aluminyum, pirinç, bakır gibi metallerin boya tutması için ilk kat olarak o metallere uygun astar atılması gerekir. Bunun için Polisan, Marshall, Dyo, Filli boya gibi sitelerin ürünlerini web sitelerinden inceleyin, mutlaka uygun astarlar bulacaksınız, aluminyuma da yapışan. Astarın üzerine o astar ile uyumlu bir boya atabilirsiniz. Ama astardan önce alumiyum üzerinde eloksal gibi herhangi bir kaplama kalmamış olmalı. Herhalde iyi bir zımparalama ile aluminyumu çıplak hale getirip astarlayabilirisiniz.
    Boya sökücü için spreye gerek yok. 10-12 TL'ye her boyacıda çeşitli markaların boya sökücüleri var. Fırça ile sürüp, 15-20 dak. sonra kabaran boyayı spatula veya benzer bir araçla kazıyabilirsiniz. Ancak eloksal'i boya sökücü ile sökebilir misiniz, o konuda kuşkuluyum. Bir deneyin, olmazsa yukarıda da dediğim gibi zımpara ile sonuca gidin.
    H.E.

mustafa tabanlı ve Ömer İlker bunu beğendi.