Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ALU W8900 hakkında..

Konu, 'Kadrolar' kısmında Çağrı Ç. tarafından paylaşıldı.

1. Çağrı Ç.

Çağrı Ç. Aktif Üye

Seviye:
    Herkese ii forumlar.. Benim bisikletimde dahil olmak üzere Whistle in Miwok modellerinde kullanılan bu aluminium serisi hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.. Bide son olarak bildiğimiz 7005 ve 6061 serilerinden farklarını (iyisi , kötüsü ) yazarsanız ii olur.. ii pedallar
    "ALU W8900"

2. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    6061 çökeltme yoluyla sertleştirilmiş alüminyum alaşımdır, temel içeriği magnezyum ve silisyumdur. Mekanik özellikleri iyidir ve kaynak tutma özelliği yüksektir. Genel kullanım için çok rastlanan bir alaşımdır

Genel kıvamları( yapılan özel işlemlerle alaşım ayarlamaları), 6061-O (çözelti hali), 6061-T6 (çözelti hali ve yapay yaşlanma), 6061-T651 (çözelti hali, gerilimde dinlendirme, germe ve yapay yaşlandırma).

Mehmet Boran bunu beğendi.
  3. Şahin Bulut

Şahin Bulut Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bende Zirkonyum'a en yakın alaşım olduğunu duymuştum.

Çağrı Ç. bunu beğendi.
  4. Çağrı Ç.

Çağrı Ç. Aktif Üye

Seviye:

çok teşekkür ederim ama ben alu w8900 u sormuştum .. biraz daha detaylı bilgi verirseniz sevinirim..

5. Berkan KILIÇ

Berkan KILIÇ Yeni Üye

Seviye:
    dostum tam olarak bilmiyorum ama 6061 biraz daha sert ve ağır halidir

Çağrı Ç. bunu beğendi.
  6. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    W8900, DIN serileriyle; 6061-7005 gibi, alakası olmayan üreticinin kullandığı bir tanımlama. Büyük ihtimalle en çok kullanılan alaşım olan 7005 serisidir.

Yani bu Whistle8900. Üreticiler son yıllarda bunu çok yapıyor; mesela Alpha SL diye bir alaşım yok ama Trek böyle bir tanımlama getirmiş kadrolarına. Aynı şekilde Specialized M4-M5-A1 gibi.

Bu arada herkes birşey duyuyor, peşinden koşuyor. Zirkonyum kadro diyorlar mesela; Zirkonyum sadece Alüminyuma katılan bir element. Alüminyumu korozyonlara karşı dayanıklı hale getiriyor, kaynaklanmasında daha iyi sonuçlar alınıyor ve karıştırıldığı oranda da sertlik sağlıyor.

Aynı şekilde Scandium alüminyuma en fazla %0.5 oranında katılabildiği halde kadro malzemesini Scandium saymak ta yanlış. Zaten yıllık üretimi 11-12kg. civarında olan bir metal. Alaşımın ilk patenti 1970'te Amerika'da alınsa da en büyük geliştiricisi Rusya olduğundan teknolojisini 1990'ların sonuna doğru geriye sattı.

7. Fatih Kısa

Fatih Kısa Kıdemli Üye

Seviye:
    Bir de şu W8900'ün ne olduğunu öğrenebilseydik :) O kadar araştırdım bende bulamadım valla. En sonunda Bianchi'ye mail felan atıcam sorucam nedir bu niye böyle niye adı bu içinde ne var :) Merak ediyor insan ister istemez.

Çağrı Ç. bunu beğendi.
  8. Çağrı Ç.

Çağrı Ç. Aktif Üye

Seviye:
    :) bende whistle a mail attım ama cevap gelmedi hala ... cavap atarlarsa yazarım..

9. Çağrı Ç.

Çağrı Ç. Aktif Üye

Seviye:
    Kimse bu seri aluminyum alaşımının özelliklerini bilmiyor mu ? .. Forum yetkililerimiz nerde :) ?

10. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Böyle bir alaşım yok. Yukarıda Aybars arkadaşımızın da dediği gibi tıpkı Trek Alpha SL gibi sadece bir pazarlama taktiği. Kullanılan alaşım çok büyük ihtimal ile alüminyum 6061.

Çağrı Ç. ve Fatih Kısa bunu beğendi.