Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Alü nün dört atlısı

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    iki yıldır hibrit bisiklet kullanıyorum.(scott sub30) Bisiklet oldukça seri olmasına rağmen bir noktadan sonra kesmiyor, tatmin etmiyor. Ektra donanımla bisikleti hafifletmenin boşa bir uğraş olduğunu düşündüğümden doğrudan yol bisikletine yöneliyorum. Bu arada hibrit ve sonradan almış olduğum romörk ü tur kapsamında elde tutmayı düşünüyorum.
    Yol bisikleti için kendimce bazı kriterler belirledim.
    -Birincisi karbon olmayacağı. Karbon bisiklet-profesyonel kullanıcı değilsen-riskli ve masraflı bir seçim olduğunu düşünüyorum. Bisikleti aşırı zorlayıp bisiklet sitelerinde benzerine rastladığımız şekilde parçalayacağımdan değil. Fakat en ufak bir kazada, bir düşmede hep aman bir şey oldumu endişesini taşımak istemiyorum. Alü nün bu noktada daha sorunsuz olduğunu düşünüyorum.
    -Olabildiğince hafif olması. Bisiklette ağırlık çokça kafamı taktığım bir sorun. Bazen o birkaç kilo fazla bile ayağınının altındaki pedallarda kendini öyle bir belli ediyorki.
    -Donanımının özellikle jant setinin olabildiğince akışkan olması.
    -Esnemez bir yapıda olması.
    Bu kriterler dahilinde incelediğimde şu dört bisiklet karşıma çıkıyor.
    1-Cannondale Caad 10: Alü konusunda kendilerinden övgüyle bahsediliyor. En rijit alü bisikletmiş. gerçi Caad 10 ondan daha üstün olduğu yönünde rivayetler var. 105 setli bir Caad 10 un ağırlığı (pedalsız)18.4 pound=8.28 kg. Ağırlık kriteri bakımından göz dolduruyor. 105 set ise işimizi görür. Piyasa fiyatı peşin 3400 tl civarinda belki çetin bir pazarlık sonucu biraz daha indirebiliriz. En önemli dezavantajı almak istesek bile sanırım pek bulunmaması.
    2-KTM Strada 3000. Ktm avusturya orjinli bir motorsiklet üreticisi . Bisiklet için pek adı duyulmasada ciddi bir teknolojiyi seferber etmiş gözüküyor. Strada 3000 ultegra donanıma sahip vede pedalsız ağırlığı 8.2 kg. Bu arada kadro 7005 alaşım ve üç kez dipçiklenmiş. Bunun yanısıra ultegra lı bir caad 10 un 7.78 kg geldiğini söyleyeyim. Benzer donanımlara sahip bu iki bisiklet arasında kadro ve maşa ağırlığı açısından ultegralı caad 10görünür bir avantaja sahip duruyor. (jant setleri her ikisindede mavic aksium) Ktm bisikletimizin fiyatı ise 3700tl civarında.
    3-Canyon Roadlite Al 7.0. Frenk memleketlerinden Alamanya illerinde üretilen bu bisiklet pek belli etmesede kendini ciddi bir rakip. En önemli handikapı işte gümrükmüş vs vs. 1500 euronun üzerinde alımlar için gümrük vergisi alımı olmasa hemen abisi durumundaki vede avrupada 2012 nin bisiketi olan ultimate al getirilebilinir. Bisiklet almanya fiyatı olarak çok cazip. 2500 tl ye geliyor fiyatı. Fakat Türkiye yegetirmeye kalktığınızda 200 euro gibi hayvani bir kargo masrafı isteniyor. % 18 lik kdv de cabası. Bisiklet ultegra sete sahip vede ağrılığı pedalsız 7.95 kg. Kadro ve maşa ağırlığı bakımından caad 10 a oldukça yakın bir model olarak duruyor. Jant seti olarak diğer bisikletler gibi bundada mavic aksium kullanılmış. Bayağı cazip bir bisiklet gibi duruyor.
    4-Salcano xrs030 sram apex. Listedeki yerli üretim. Salcano bisiklet üretiminde oldukça yol aldı ve yerli üretimi teşvik etmek gerek diye düşünüyorum. Bisikletin 8.72 kg ağırlığı diğerlerinde göre fazla buna birde pedalları eklerseniz 9 kg ye yolu var. ) kg nin üzerinde bir yol bisikleti ise her ne şartta olursa olsun düşünmüyorum. Fiyat ve pazarlık olrak en avantajlı bisiklet gibi duruyor. Şu an liste fiyatı 2500 tl civarında. Sram donanım ise yeri geldiğinde bayağı bir övülüyor.
    Bu bisikletler haricinde bir de ghost un 5000 diye bir modeli var. Yaklaşık 8.4 kg ve fiyatı 2500-3000 tl arasında gören bieln varsa haber versin.
    Arkadaşlar sizden isteğim özellikle yukarsa sözüedilen modelleri kullananlarınız varsa nedenini niçinini de yazarak bana tercih sebeblerini ve avantajlarını paylaşsınlar. Ayrıca farklı modelleride önerenilirler yine nedenleri ve niçinleri ile...

2. ferhat bölükbaşı

ferhat bölükbaşı Aktif Üye

Bisiklet:
    Schwinn
    Seviye:
    hocam bisiklette 9 kiloya ulaşman o kadar zor olmaz ekstra 3000 tl falan harcamana da gerek yok .Hele karbon kadro istemiyorsan hiç yeni bisiklete geçmene gerek yok

barbaros soylerkaya bunu beğendi.