Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Altimetre kullananlar?

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında cihan aksoy tarafından paylaşıldı.

1. cihan aksoy

cihan aksoy Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar altimetre almak istiyorum.Kol saatlerinde altimetre özelliği olanlar oldukca pahalı.
    TM instruments AP-9201 diye bir cihaz var fiyatı uygun.

http://www.pentaotomasyon.com.tr/pinfo.asp?pid=670&cid=47

Altimetre,barometre ve termometre özellikleri var .Bu cihaz hakkında bilgisi olan hatta kullanan kişi var mı aranızda?
    Ya da başka altimetre önerecek (çok da pahalı olmayan ) kimse var mı?
    Teşekkürler.

2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba, benim polar s720 (nabız km kadans vs) saatimde var altimetre, ayrıca ucuz bir gps alarak da altimetre kullanabilirsiniz sanırım. Linkdeki ölçerin fiyatı nedir bu arada, ona göre yönlendirme yapalım :) ?

3. cihan aksoy

cihan aksoy Kıdemli Üye

Seviye:
    Selam Hakan,
    Nabız saatim var (1600) , tüm bisikletlerde km saatleri de.Evet GPS henüz almadım onu almak da çözüm olabilir tabii ancak link olarak verdiğim cihaz 100 TL.gibi oldukça uygun fiyattan satılıyor endişem yeterince sağlıklı çalışıp çalışmadığı.Çanakkale bölgesinde bir sürü yer keşfettik ancak yükseklik bilmiyoruz ,kafadan atıp duruyoruz.Böyle bir çözüm düşünmüştüm.Teşekkür ederim hızlı ilgine.

4. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
  5. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Cihan abi, 100 ytl ise fena değil fiyatı ama kullanışlı olur mu bilmiyorum ebat vs açısından. yine de 2. el alınacak protrek vs saatler daha mantıklı olabilir.

Bu tür altimetre cihazları hava basıncındaki değişime göre göreceli olarak ölçüyorlar yüksekliği, deniz seviyesinde sıfırlamanız gerekiyor her fırsatta veya tam bildiğiniz bir yükseklikte kalibre etmeniz gerekiyor, yine hava şartları değişirse ölçümü değişiyor zamandan zamana 50-60 metre kadar sapma yapabiliyor...

Bazı Gps lerde ise içinde gelen yer yükselti haritası ile ve/veya içinde olan barometrik altimetre ile ve uydu bilgisiyle veya buların ortalamasıyla ölçüm yapabiliyor...

Selçuk Çilek bunu beğendi.
  6. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    Benim önerim uygun fiyatlı bir GPS ile hem barometre-altimetre ihtiyacınızı giderirsiniz hemde gezgin ruhunuzun sınırlarında kaybolmazsınız.
    Eğer kesinlikle GPS istemiyorum diyorsanız Sigma BC-2006 MHR idi yanlış hatırlamıyorsam.altimetreli bir km saati...

7. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Cihan abi, ben bizim araçlardan söküp göndereyim bir tane, ama bisiklette kaba durur :D En iyisi GPS bence. Hoşçakal...

8. cihan aksoy

cihan aksoy Kıdemli Üye

Seviye:
    Önerilerinizi dikkatle inceliyorum.''Ucuz mal alacak kadar zengin değilim.'' Sözü de aklıma gelince ,Casio Protrek serisi saat alacağım sanıyorum.
    GPS alma zamanı da geldi,geçiyor.Peki hangisi? (aslında bu konuda yazılmış eski yazılara bakmalıyım forumda biliyorum.) Çok yeni tarihli GPS alan ve aldığından memnun olan arkadaş varsa fazla çalışmadan hazıra konabilirim belki diye soruyorum.
    Sevgiler herkese.

9. cihan aksoy

cihan aksoy Kıdemli Üye

Seviye:
    İlahi Serdar güldürdün beni :) .Aslında fena da olmaz hani kimbilir ne esaslı cihazlardır sizin kullandığınız.
    Sevgiler.

10. omurkadir

omurkadir Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar bende altimetre almayı düşünüyordum.Ebaydan birkaç model buldum,dijital olanlar da var mekanikler de.Fiyatları 30-40ytl civarında ancak ne kadar sağlıklı çalıştıklarını bilemem.Almayı düşünüyorum doğrusu.

Gps cihazım yok ancak harita müh. okumaktayım son sınıfım,arkadaşlarımın,hocalarımın deneyimlerine göre magellan marka cihazları tavsiye edebilirim.Bende Magellan explorist cihazını 1gün boyunca kullandım,projemiz için kampüs içinde noktalar attık,güzergahlar belirledik ve bunları wgs84 datumunda google earth ve mapinfo programlarında gördük,
    üzerlerinde işlemler yaptık.Güzeldi.Ancak harita yükleme vb.özellikler işin içine girince onlarca model karşımıza çıkıyor.

Bir de ek bilgi vereyim Gps ile ölçülen yükseklikler elipsoidal yüksekliklerdir.Yani aslında gerçek yükseklik değildir.Ancak spor amaçlı kullananlar için yeterli doğruluktadır.Yatayda da yaklaşık artı,eski 3-5m doğruluktadır.Bu da spor amacı için yeterlidir.Ürünleri karşılaştırırken kanal sayısı çok olanı tercih etmeye çalışın.Batarya ömrü,su-darbeye dayanıklılık gibi özellikler de tercih sebebi olacaktır tabiki.En önemlisi bence harita yüklenebilmesi ve kolaylığıdır.Bunu çeşitli forumlardan araştırmak gerekir.Hemen almak hata olacaktır.
    İyigünler

cihan aksoy bunu beğendi.