Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Almata- Medeu...neye niyet neye kısmet

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehiriçi turlar' kısmında Raşit S tarafından paylaşıldı.

1. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:

Dün biraz dinlendikten sonra şöyle han Tengriye doğru uzanayım dedim. Evden 4-5 km uzaklıkta, dağa doğru. Bu caddede sağlı sollu güzel villalar var. Zengin muhit.

Hemen yakınlarda prezident parkı. Bisiklet yasak demiştim. Dün ailecek oradaydık.

Tam eve dönecektim ki yolda resimdeki Jenya yı gördüm. Selam verdi, Medeuya gidiyormuş. Hadi beraber gidelim dedim.

Arkamda görülen tepe Kök Tepe ve kulesi. Almataya gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği bir yer. Oraya başka zaman tırmanırız. Yola devam. Şimdi dağa doğru tırmanış başlayacak.

Luksor denilen bir zenginler sitesi daha. Şehir kirli olduğundan insanlar dağa kaçıyorlar.

Bugün tatil günü, yolda birçok bisikletli ile karşılaştık. Çoğu mtb kullanıcısı doğal olarak.

Tırmanışa devam. Hava az biraz serinledi, araba yoğunluğu azaldı.

Yaklaşıyoruz. Birkaç km kaldı. ha gayret...

Dikkatli bakınca arkadaki kayaya tırmanmaya çalışan amatörleri görebilirsiniz.

Son mola yerinde gözlüğü unutmuşum, Jenya söylemese farketmeyecektim. Fedakar Jenya geri dönüp 50 metre geriden gözlüğümü getirirken deklanşöre dokundum.

dağdan gelen dere bize eşlik edecek. Şimdi bulanıktı ama yaza doğru suyu içilebilir.

Jenya, çok yoruldum, gel inat etme teleferiğe binelim. Abi az kaldı, dayan.

vee Medeu..ne ki bu Medeu derseniz, burada stadyum büyüklüğünde bir buz pisti var, millet gelip özgürce kayıyor. Ayrıca 2-3 km sonra kayak merkezi Çimbulak var. Buradan bir adım daha gidecek hal kalmadı. Arkadaşımın telefonundaki programa göre şehir seviyesinden 863 m yükseğe çıkmışız. Mesafe şehirden 15 km.

Acıktık. İki dilimi size bıraktık, baktık gelen giden yok onları da yedik.

Beş dakika dinlendikten sonra aşağıya iniş başlayacak. Biraz korkutucu aslına bakarsınız, virajlar var.

İndik bile. Oyy boynuma bir ağrı girdi. Ama çok güzeldi. Gidonu alttan tuttum ama kafa ileri olunca boyun ciddi ağrıdı. Fırtına gibi gelirken iki bisikletli yaya geçidinden geçmesin mi? Oğlum biraz halden anlayın lan. Durmak ne mümkün.

Günü 68.19 km/saat maksimum hızla ve 17.54 ortalama hızla tamamlamışız. Toplamda 58 km katetmişiz.

Akşam oluyor. Günün son ışıkları dağlara vurmuş. Kızıl bir gün batımı, demekki yarın hava güzel olacak. Yarın da tatil, sonraki günde. Sovyetlerin zafer günü yarın.

2. Yakup Disci

Yakup Disci Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ayağınıza sağlık. Paylaşım için teşekkürler. Takipteyiz. :)

3. ulaş kaya

ulaş kaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Raşit Bey uzaklarda güzel turlamışsınız.

Görev icabı oradasınız sanırım ama çok güzel memleket yolları harika imrendik.

Memleketten selamlarımızla.

4. hakan64

hakan64 Bisikletkolik

Adı:
    hakan
    Seviye:
    karlı zirveler ve yeşillikler çok güzel. etkileyici bi atmosferi var almatı nın, ayağınıza sağlık, dünya nın bilinmeyen köşelerini görmek çok mutlu ediyor beni

5. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Görev icabı değil, burada kendi firmam var, 7-8 yıldır devamlı burdayım ama on yıldır gidip geliyorum.
    Keşke Garaman da olsak ta aşağı Sertavuldan Mut a insek. Ve hatta Ermenek e pedallasak. Sertavulda etimizi yesek, Mut garajında tost ve ayran, Ermenek te arabaşı.

Cüneyt HOCAOĞLU ve ulaş kaya bunu beğendi.
  6. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Dağları görünce içim açıldı. Orada olmak istedim. Uçak biletleri çok insafsız görünüyor. Almatı'ya en ucuz ulaşımı nasıl sağlarım?

7. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Koray, en ucuz muhtemel pegasus, başka ulaşım yok. Bir diğeri Delta Adamın peşine takılmak, seneye bu sıralar buralarda olur.:p
    Pegasus ve air astana sitelerinden ileri tarihli promosyonları takip etmekte fayda var. Ayrıca yazın Antalya ve Bodruma çarter turist uçuşları var, atlas jet, corandon gibi. Onlar da alternatif olabilir.
    Ama uyarıyorum, Almatayı gören geri dönmek istemez, kanına girer.

8. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Teşekkür ederim bilgiler için. Gelip bir süre kalmak isterim açıkçası. Bir Gemi inşaatı ve gemi makinaları mühendisi için verebileceğiniz iş var mı acaba? :p

9. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sitede ender rastlanan gezilerden. Son derece güzel paylaşım.

10. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Muhtemel İTÜ lüsün yani. İtü kardeşliği adına adına elimden geleni yapmak isterim ancak yabancı işçi çalıştırma koşulları çok ağır, her 30 kazak işçiye 1 yabancı hakkı var ki biz o kadar büyük değiliz. Bununla beraber, sovyet coğrafyasında çalışmanın yolu şantiye firmalarından geçer. Gemici olman önemli değil, şantiye şeflerini her türlü mühendisten alabiliyorlar.

11. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Öncelikle malesef İTÜ'lü değilim. Yıldızlıyım. Yabancı çalıştırma koşulları gerçekten ağırmış. O kadar büyük coğrafyada 14-15 milyon kişi yaşıyor zaten. Artık turistik aktivitelerle yetineceğiz. :)

12. ulaş kaya

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    bekliyorum gelince ...dediklerinizi yapalım memleket karaman sanırım:)Pek özlemişsiniz.

13. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Evet Ulaş, Ermenek liyim. 8 yıldır gitmedim köye. Peder yazları orada, kışın istanbul a dönüyor.
    Son gelişimde Antalya ya Ermenek-Alanya yolunu kullanarak gitmiştim. Bisiklet için harika bir parkur, yol iyi, yaylalardan gidiyorsun, orman, her km de bir çeşme. Göksu yla kesişiyor, dur yüz yarım saat, Alanya yaylasında sac kavurma mecburi, köşeyi dönünce denizi göreceksin, şaşırma.
    Bu parkuru dağ yürüyüş gurupları bir kaç günde alıyormuş, zorlansa bisikletle aynı gün koşulur. Araba 4 saat sürüyordu ama hep ikinci viteste.

Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  14. ulaş kaya

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Eğer yolunuz düşer de gelirseniz beraber bu etapları beraber alırız.

15. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Raşit bey gerçekten harika bir doğası var, çok güzel kareler paylaşmışsınız. Bu sene dediğiniz rotalardan(Konya-İçeri Çumra-Hadim -Taşkent-Ermenek-Kazancı-Anamur-Alanya) tur yapacaktım. 1 Mayısta yola çıktım. Gerçi benim tur Sinop -Anamur olacaktı. Sinop'a otobüsle gittim ordan tura başladım, Boyabata geldim Mayıs başındaki meşhur yağmurlar turu yarıda bıraktırmak zorunda kaldım. Artık sonbahar gibi bir aksilik olmazsa, İnşallah sizin memleketten turu tamamlarım. İçimde kaldı. Ayaklarınıza sağlık, tekrar paylaşımınız için teşekkür ederim. Turlarınızı bekliyoruz. Görmediğimiz coğrafyalar. :)

16. Emrah GÜLEZ

Emrah GÜLEZ Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Pedalınıza kuvvet. Paylaşım için teşekkürler.

17. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Cüneyt bey, umarım istediğiniz turu yapabilirsiniz. Ermenek-Taşkent-Hadim güzel güzergah ancak ciddi rampalar var. Aşağıdaki resmi Ermenekten Taşkente giderken Başyayla civarında çekmiştim. Araba bile zorlanıyordu.
    [​IMG][/url][/IMG]

Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  18. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Dediğiniz gibi bol ve kuvvetli rampalar olduğunu biliyorum, fakat gidip görmedim. Bakalım belki bu sonbaharda yağmurdan dolayı bıraktığım turu tamamlama şansım olur. Resim için teşekkür ederim. :)