Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Almata-Alatau gezisi

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehiriçi turlar' kısmında Raşit S tarafından paylaşıldı.

1. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Almata (yeni adı Almatı) kazakistanın en büyük şehri belki ama küçük maalesef. Bir uçtan bir ucu taş çatlasın 30 km. Yol bisikletiyle insan biraz uzağa gitmek istiyor.
    Bugün Alatau denilen bir banliyosuna gitmeye karar verdim. Kardeşim ve yeğenim daha önce gitmişlerdi, yeşil güzel bir yer, sakin demişlerdi, bir bakayım dedim.
    Evden anayola çıkıp 25. km deki girişini kaçırdım, tabela yoktu çünkü. Şehir bitip banliyö başlayınca yol kaymak asfalttan rezil bir asfalta dönüştü. 10 km hiç seleye oturmadım desem yeridir.
    Yolda bir magazinden su ve lipton ice tea aldım (reklam olmasın diye marka vermiyorum), tezgahtar 3 km sonra Alatau yol ayrımı olacak, solda helios benzinci var. 3-4-5-6 tam 7 km sonra yol ayrımı. 3 nere 7 nere arkadaş.
    Neyse gittim, tırmandım, biraz gezip geri döndüm. Bir kaç tane de resim çektim.
    Caad8 her yönüyle benden tam not aldı. Vitesler zaten saat gibi.
    http://imageshack.com/a/img845/7526/z68d.jpg
    http://imageshack.com/a/img843/6136/s1g8.jpg
    Tau kazakça dağ demek, Alatau Aladağ oluyor, Almatayı güneyden çeviren ulu dağların da adı. Bizde de var değil mi Aladağlar?
    http://imageshack.com/a/img843/8016/cpz4.jpg
    Almata ağaç yoğunluğu olarak dünyanın en yeşil şehirlerinden birisi.
    http://imageshack.com/a/img838/9020/ka1h.jpg
    Dönüşte bir şaşlık yiyelim dedik, iki kuzu bir tavuk. Et lezzetli, Bolu dağı gibi.
    http://imageshack.com/a/img834/2860/7nom.jpg
    Geri dönüş, şehir girişi. Bizim Anadolu şehirlerinde de vardır ya böyle hoşgeldiniz takları. Kazakistandaki her şehrin girişinde bulmak mümkün.
    Son olarak, yolda yanımda durup "abi pencereye tutun götüreyim" diyen Honda sürücüsüne teşekkür ediyorum, dan dun yolda ancak Jacky Chan yapabilir o hareketi.
    Yol yeterli genişlikteyken sıfırımdan geçen hayvan kamyon şoförü, ben seni tenhada yakalamaz mıyım!!
    Bana havlayan ve gereksiz depart attıran köpek kardeş, sen gereğini yaptın, kızmıyorum. Ama kayınçonun Kangalı alıp göstereceğim sana gününü, bekle beni orda.

2. hakan64

hakan64 Bisikletkolik

Adı:
    hakan
    Seviye:
    fotoğraf paylaşımlarının devamını bekliyoruz. böyle yerler görmek insanın havasını değiştiriyor, ayağınıza sağlık

3. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Teşekkürler.
    Yeni eve geldim, bir damacanayı bitirip duşumu da aldım.
    Yukarıdaki mesajı işyerine uğrayıp atmıştım, tabletten resim upload zor.
    Günü 86 km, 22 km/h ortalama ve 55 km max hızla tamamlamışım.
    Eve 3 km kala açık bir logardan kaçan otobüs beni sıkıştırdı ve kaldırıma vurdum. Cant çizilmemiş ama lastik sürtmüş, pedal ayağım iyi ki yukardaymış.

4. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Güzel fotoğraflar ancak daha çok fotoğraf olsa daha iyi olurdu :) çok güzel yerler var. İyi pedallamalar

5. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Triban 3 le ingiltereyi turlayan elemanın resimlerinden sonra ne yapsam kesmez artık. İnanın hepsine bakamadım bile, yoruldum.
    İngiltere gerçekten çok güzel.
    Bize gelince, bugünki turda yeşil tarlalar ve tek katlı köy evlerini çekmek istemedim, bizim Anadolu köylerine benzer.
    Asıl tur planım, Medeu ve Çimbulaka tırmanmak ki, burası kışın kayak merkezi, Uludağ gibi. Gerçi halen kar var ama yazın çok güzeldir. Oradan resimler çekerim.
    Bir diğeri Almarasan a tırmanmak, dağdan gelen bir derenin aktığı, mangal yapmaya gittiğimiz bir ulusal park.
    Ayrıca biraz uzak olan ve gece kalmalı gidilebilecek Turgen vadisi ulusal parkı var.
    Yıllar önce tur otobüsüyle gittiğimiz Charyn Kanyonu nu da unutmayalım, Almataya 215 km. Grand kanyondan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu. Eskiler hatırlar, bir zamanlar Marlboro reklamı vardı, kovboylu, kahvesiyle sigara içen, arkada stepler. İşte o reklamlar aslında burada, Charyn kanyonunda çekilmiş.
    Tabi önce kendime bir arkadaş bulayım, domestik(enayi) olsun, rüzgarı yarsın :)

6. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Köpek ve kamyoncular dünyanın heryerinde aynı demekki :) ikisininde yaptıkları heryerde bir. Biraz daha resim görsek daha güzel olurdu. Paylaşımınız için teşekkürler. :)

7. Emrah GÜLEZ

Emrah GÜLEZ Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Fotoğraflar çok güzel daha çok fotoğraf istiyoruz :)