Almanyadan karayolu ile gelen akrabama canyon getirtsem vergi iadesi alabilir miyim?

Tepki
3
Bisiklet
Merida
Merhaba arkadaşlar forumda vergi iadesi ile ilgili konuları araştırdım genelde canyondan bisiklet alarak havayolu ile gelen ya da kargo ile getirten arkadaşların tecrübelerini buldum. O yüzden bu soruyu sorma ihtiyacı duydum.
Bu yaz Almanyada yaşayan akrabam karayolu ile Türkiyeye gelecek. Canyondan benim için bisiklet alsa Türkiyeye geldikten sonra vergi iadesi alabilir mi? Ya da ödemeyi ben Türkiyeden yapsam o teslim alarak bana getirse vergi iadesi alabilir miyim? Hangi şekilde vergi iadesi alabilirim bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim.
Alacağım model endurace cf 7.0 1299euro-1091 euro(vergisiz fiyat)

Teşekkürler

Scudo

Bahadır S.

Daimi Üye
Tepki
698
İsim
Bahadır S.
Bisiklet
Canyon
yurtdışından ürünü alacak kişinin yani fatura sahibinin Türk vatandaşı olması lazım. Almanya'da yaşayan akrabanda büyük ihtimal çift vatandaşlık veya sadece Alman vatandaşlığı vardır, ondan dolayı vergi iadesinden faydalanamazsın.

Almanya'ya iş, gezi vs. için giden birisine aldırtırsan vergi iadesinden faydalanabilirsin.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çifte vatandaşlar da vergi iadesinden faydalanabiliyor benim bildiğim ama sadece alman vatandaşıysa alamaz.
Bu arada çifte vatandaşsa ve araba ile getiricekse, arabanın Türkiye'ye girmeden önceki 2 veya 3 günü Almanya'da olması lazım.

Bahadır S.

Daimi Üye
Tepki
698
İsim
Bahadır S.
Bisiklet
Canyon
@Hakan Can Onrat
Bu 2-3 gün konusu bir yerlerde "uçakla gidiş-gelişlerde de 2-3 gün kalmanız gerekiyor" deniliyordu. hiç bir yerde buna ilişkin bilgi bulamadım. bir dayanağı var mı bu bilginin? kendi bisikletimi sırf böyle bir bilgiden emin olamadığım için kargo ile getirttim, yoksa sabah gidip gece dönecektim.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@feversea
Simdi diyelimki ben almanyada yasiyorum ve türk vatandasiyim. Türkiyeye izine gelirken bir bisiklet aldim ve beraberimde getirdim diyelim, bu bisikletin vergisini almanyada yasadigim haldede olsam alabiliyormuyum?
Birde büyük ihtimal cifte yada alman vatandasi dir demissiniz, buna neden büyük ihtimal dediniz cok merak ediyorum, almanyada yasayan türk vatandaslarinin %70i hala türk vatandasi. %30luk bir sayida büyük ihtimal demeniz tuaf.

Tepki
3
Bisiklet
Merida
kendisi oturma iznine sahip türk vatandaşı ve kendisi de almanya da yaşıyor araba ile en son geçen yıl gelmişti yani araç 1 yıldır almanya da. vergi iadesi için canyondan hangi şekilde almalı, evraklar nelerdir, gümrükte hangi işlemleri yapmalı vs süreç hakkında bilgisi olan varsa ve başından itibaren yapmam gerekenleri açıklarsa sevinirim.
vergi iadesi alamazsam aşağıdaki modeli alacağım
(link)

vergi iadesi alırsam aşağıdakini
(link)

birinin kadrosu karbon diğeri aluminyum yaklaşık 600 g fark var arasında. yeni yol yarış kullanıcısı olarak bu fark benim için farkedilir olur mu?

Bahadır S.

Daimi Üye
Tepki
698
İsim
Bahadır S.
Bisiklet
Canyon
@Murat Cömez
vergi mevzuatlarına tam hakim olmamakla beraber mantığım şunu söylüyor; çifte vatandaş veya direkt alman vatandaşı, Almanya'da vergi mükellefiyse oranın vergilendirmesine tabi olmalıdır. ondan dolayı da ürün faturasında ismi geçen kişi yine Almanya'daki bu firmadan vergi iadesi talebinde bulunamamalı.

@Murat Cömez
silin oradan "büyük ihtimali", sehven yazılmıştır.

@EgemenKagan
şahsi görüş esas kabul edilecekse; performansını hissedemeyeceğim bir 600 g için o kadar fiyat farkını vermem. karbon bisiklet kullanmadım, elbette sürüş esnasında bir farklılık vardır ancak dediğiniz gibi yeni bu işe başlayan birisi ne denli bu farklılığı hissedebilir, orası soru işareti...

• Beğen
Tepkiler: pilot

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@feversea

Benim bildigim kadariyla almanyada yasayan türk vatandaslarida almanyanin vergilendirmesine tabi tutuluyor. Bu durumda nasil oluyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@feversea

bende karayolundan gidiş gelişlerde kalmanız gerekiyor diye biliyorum, uçak konusunda ise bir fikrim yok

Bahadır S.

Daimi Üye
Tepki
698
İsim
Bahadır S.
Bisiklet
Canyon
@Murat Cömez
çok çeşitli vergi tipleri var? gelir vergisi, kdv, ticaret vergisi..vs.. sorunuz o kadar genelki; ben zaten cevaplayamam da, forumda bile net cevabını bulamazsınız.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Aynı durum ile karşı karşıyayım. Akrabam Türk ancak Alman vatandaşlığına geçti. Yaklaşık 30 yıldır orada yaşıyor.
Ben istediğim modeli buradan satın alıp Berlin'e gönderteceğim. Kendisi de uçak ile gelirken Türkiye'ye getirecek.
Fatura da onun ismi yazacak ancak fatura adresi Türkiye olması gerekiyor. Alacağım modelin vergi iadesi 448 euro, az bir para değil.
Şu durumu sorduğum bir kişi hangi ülke vatandaşı olduğu önemli değil, önemli olan bisikletin AB ülkeleri dışına çıkması dedi.
Bazıları da Alman vatandaşı olduğu için iade alamazsın dedi.
Forumdan bir arkadaşımız sağolsun canyon'a mail atıp durumu sordu, cevap bekliyoruz.

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@feversea
Net cevabi zaten bende bulmama gerek yok. :)

Bahadır S.

Daimi Üye
Tepki
698
İsim
Bahadır S.
Bisiklet
Canyon
@Murat Cömez
forum köşelerinde tecahül-i arif yapmaya gerek yok. biliyorsan anlat biz de öğrenelim, hatamız/yanlışlarımız varsa bilelim.
bildiğin sende kalacaksa burada şekil yapmak niye, onu anlamadım? forum algısından mı uzaksın yoksa?

• Beğen
Tepkiler: Süleyman Çakır

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@feversea

Ben sadece size bir soru sordum bilgi vermek degildi amacim.

Yanlis anlamayin size karsi karsi hic bir art niyetim yok, sadece büyük ihtimalli yorumunuzu okudum ve cevap yazmistim ve aslinda konuya ufaktan mesajda atim. Yazismalarimizi tartisma gibi algilayip yanlis anlasildiysa sizden özürdilerim.

Burada dgru bilgiyi vermek yanlis, cünkü aramizda cok bilmisler oldugu icin dogru bilgiyi hemen yanlislarlar, ama yanlis bilgi yazilinca herkesi hosuna gidiyor nednse. Mesela hemen sizin parlamaniz gibi bunada anlam veremedim.

Bu sorunun gercek cevabi bende olabilir, nede olsa dogma büyüme tam 42 senedir almanyada yasiyorum ve cok bisiklet götürdüm türkiyeye bunun %80 arabayla %20 ucakla.

(link) bu arkadasimiz aslinda dogru bir cevap vermis ama görünüsde neyazikki kimse ciddiye almiyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@feversea

2-3 gün söyleminin aslı astarı yok. Aynı gün sabah girip akşam çıkış da yapsanız KDV iadesini alırsınız. KDV iadesinin alabilmek için o ülkede turist olarak bulunmanız, başka bir ülkede yaşıyor olmanız yetiyor.

@Erdal YILMAZ

Nasıl bir Türk yurt dışına çıkarken KDV iadesi alamazsa bir Alman vatandaşı da Almanya'dan çıkarken alamaz. Türk pasaportu varsa Türk pasaportunu gösterip deneyebilir. Pasaporttaki giriş damgalarına bakıp balmadıklarını bilmiyorum.

Tepki
3
Bisiklet
Merida
@Murat Cömez

murat bey nasıl bir art niyettir sizinki anlamadım doğru bilgiyi vermenin nesi yanlış? sırf benim durumumla ilgili doğru birşeyler öğrenmek için foruma üye oldum siz ise yalan yanlış bilgiler vermenin daha makbul olduğunu söylüyorsunuz. forumun amacı zaten bilgileri paylaşmak değil midir? herkes bildiğini söyleyecek ama sizin gibi bilinçli olarak yanlış bilgi vereni de ilk defa görüyorum. size göre bu forumun suyu çıkmış o halde sizde b.kunu çıkarmaya çalışıyorsunuz.
endurace al 6.0 almaya karar verdim vergi iadesi alınamayacak gibi duruyor. canyondan gelecek olan erdal bey in cevabını bekliyorum.
Teşekkürler.

Bahadır S.

Daimi Üye
Tepki
698
İsim
Bahadır S.
Bisiklet
Canyon
@Murat Cömez soru ve cevaplarınızda bu yaklaşımı alamadığım için böyle bir tepki gösterdim. yoksa ifadelerimde hep temkinliyim, emin olmadığım bir şey için ısrarcı da olmam. her zaman için bir dayanak veya tecrübe esasıyla düşüncelerimi savunurum.
ben yanlış anlamış olayım. kusura bakmayın.
saygılar,

• Beğen
Tepkiler: Süleyman Çakır