Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

almanya'da bisiklet turum ve münih gezim

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehirlerarası turlar' kısmında ali ok tarafından paylaşıldı.

1. ali ok

ali ok Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:

akraba ziyareti ve düğün için gittiğim almanya'nın bavyera eyaletinin alp dağları bölgesinde (oberbayern) yaklaşık 70 kilometrelik günübirlik bisiklet turu yaptım.
    (haritada 60 kilometre görünüyor ancak geçtiğim köylerde rota dışı dolaştığımdan 70'i buldu.)

insanda "gerçek olamayacak kadar güzel" duygusu uyandıran masalsı güzellikteki yerlerden geçtim.

yerleşim yerlerinden uzak, hatta dağbaşı denebilecek kimi yerlerde bile bisikletliler için masalar, banklar ve bisiklet bağlama demirleri vardı.
    araba yollarına paralel giden bisiklet yolları zaten hemen her yerde...
    bu arada, türkiye'de kullandığım sedona 311 tur bisikleti yüksek gidonlu ve fazla eğilmem gerekmiyor.
    ama kayınbiraderin oğlunun resimde gördüğünüz dağ bisikletinin gidonu alçaktı ve alışkın olmadığımdan eğilmekten belim ağrıdı.
    ayrıca kafamı kaldırıp bakmaktan gözlerim şaşı olacaktı.

rögar kapakları bile bisikletliler düşünülerek dizayn edilmiş ve yola yerleştirilmiş.

almanya'da birçok yerde gördüm: trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin kaza yaptıkları yerde yol kenarlarına haçlar dikilip mumlar yerleştirilmiş.

o da ne???
    bir an gözlerime inanamadım.
    kendimi türkiye'de sandım.
    askeri araçlar için dikilen trafik levhasını biri ateşli silahla delmiş.
    "bunu yapan ya türktür, ya da türkler bu kötü alışkanlığı almanlara bulaştırmışlar" diye yorumladım kendi kendime.

7-12 ocak 2014 tarihleri arasında biathlon dünya kupasına ev sahipliği yapacak ruhpolding arena da güzergahım üzerindeydi.

bavyera'ya gidip de münih'i görmemek olmaz tabii ki...
    münih'te bulunan forumumuz üyesi sayın soner közen beyefendinin tavsiyelerinden çok yararlandım.
    kendisine burada huzurlarınızda bir kez daha teşekkürlerimi sunarım :)

soner beyin tavsiyesiyle alten peter kilisesinin kulesine de çıktım.
    görüntüdeki rathaus'un (belediye) kulesi.

odeonsplatz.

neuhauser strasse'de bize tuhaf gelen bir işyeri ismi.
    kimbilir, başka dillerde garip anlamlara gelen ne türkçe kelimeler vardır :)

marienhof'ta arka tekeri motosiklet tekeri gibi kalın bir bisiklet.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Ekim 2013
  2. Tugay Tunç

Tugay Tunç Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu ne güzellik böyle , çok başarılı bir fotoğraf:alkis:

ali ok bunu beğendi.
  3. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ayaklarina saglik gezin cok güzel olmus ama bazi seyleri biraz abartmissin.

Mesela...
    1. Bisikletliler icin masalar, banklar var demek pek dogru degil, oralar gezme yerleri oldugu icin tüm yayalar, bisikletler vs.vs. iscin yapilmis. Almanya da her ormanda ve gezme yerlerinde vardir.

2. Rögar kapaklari bile bisikletliler düsünülerek dizayn edilmis (dizayn olan bir kapak göremedim ama neyse) ve yola yerlestirilmis. Buda yanlis, bisikletler icin degil, altyapi plani öyle oldugu icin öyle yapilmis.

3. Bunu yapan ya türktür, ya da türkler bu kötü aliskanligi almanlara bulastirmislar" Bu düsüncen biraz sacma, almanyada kac cesit yabanci var ve hepsi bu tür seyleri yapiyorlar ki birde alman skinhead'ler var, onlarin yanin da yabincilar bir hic kaliyor.

Bu kadar abartili anlatmayin almanyayi hollandayi fransayi vs., tabiki güzel yerler var ama herseyi bisiklet icin yapmislar demeyin, görmeyenler bu tür seylere inaniyorlar ve sonra türkiye de niye yok böyle seyler diye o düya güzeli TR kötüleniyor. Oysa türkiyedeki güzel olan yerleri oralarda arasan bulamasin cünkü yok...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Ekim 2013
  4. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Ali bey fotoğrafları yeni gördüm,insanın kendini yollara vurası geliyor.En kısa zamanda bir alp turu yapmalıyım.

Murat abi evet Türkiyemiz de çok güzel ama kabul edelim ki insana verilen değer ve haliyle bunun yollara,sokaklara yansıması Almanyada çok farklı.Fransa yada Hollanda gibi ülkelerle yarışabileceğimiz çok platform var ama gerçekten Almanyanın klasmanı farklı.Mesela ben yazın hastalık sebebiyle vatanıma gidemedim,içim yanıyor ama buradaki tedavi sürecimi düşününce insan nankörlük de yapamıyor.En ufak bir bürokrasi ile uğraşmadım,ne zaman kaybettim ne de stress yaptım.Tabiki takdir Allahındı ama tedbir de insanoğlunun.Konuyu dağıttım biraz ki sen bunları benden iyi bilen birisin,zaten hassasiyetini çok iyi anlıyorum,benimkisi sadece iç dökme diyelim bir cevap değil.

Caner Kartalgöz ve ali ok bunu beğendi.
  5. ali ok

ali ok Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    sayın murat cömez,
    masalar ve bankların bulunduğu yerin hemen yanına bisiklet dayama demirleri de yerleştirilmişti ve yanından bisiklet yolu geçiyordu.
    dolayısıyla "bisikletliler için masalar, banklar var" ifadesinin neresinde senin deyiminle "abartı" olduğunu göremedim.

dikkat edersen rögar kapağı çubukları yassı demirden.
    türkiye'de birçok yerde olduğu gibi yuvarlak demirden değil.
    ve düz olması herhangi bir nedenle rögar kapağının üstünden açılı geçmen durumunda tekerinin kaymasını engelliyor.
    oysa türkiye'deki gibi yuvarlak demir olsaydı tekerin kayması çok daha kolaylaşırdı ve düşmene yol açardı.
    ayrıca, dikkat edersen rögar kapağının çubuk açıklıkları yola dik gelecek biçimde yerleştirilmiş.
    yani ince bisiklet tekerinin o açıklığa girerek biniciyi düşürme olasılığı ortadan kaldırılmış.
    buradaki forumdaşlarımıza sorsak acaba kaçı rögar çubuk açıklığına bisikletinin tekeri girdiği için düştüğünü anlatır?
    türkiye'de rögar kapağı yerleştirilirken bunu akıl eden kaç belediye var?
    dolayısıyla bu eleştirini laf olsun diye yapılmış kabul ediyorum.

almanya'da bulunduğum 8 gün içinde arabayla ve bisikletle 1000 kilometreye yakın yol katettim.
    üzerinde mermi deliği bulunan sadece bir tane trafik levhası gördüm.
    ya sen türkiye'de yaşamıyorsun; ya da yolda giderken trafik levhalarına bakmıyorsun.
    mermilerle, saçmalarla delik deşik edilmemiş trafik levhası özellikle kırsal bölgelerde neredeyse yoktur.
    trafik levhaları avcılar, silah sahipleri tarafından hedef tahtası olarak kullanılır ve karayolları genel müdürlüğünün uyarıları sık sık gazetelerde yer alır.
    o yüzden bu ifadeni de laf olsun diye söylenmiş kabul ediyorum.

sen abartı olduğunu sanıyorsun ama ben gördüklerimi anlattım.
    eğer insan senin gibi önyargılı değilse söner közen beyefendinin dediği gibi "klasman" farkını kolaylıkla görebilir.
    senin şehrinde bulunmayan dağ başındaki bisiklet yollarını, bisiklet bağlama demirlerini, seni sıyırarak sollamayan araba sürücülerini anlatınca türkiye'yi kötülemiş mi oluyoruz?
    biz de batı uygarlığının iyi yanlarını alıp sağladığı konforu insanlarımıza sunsak daha iyi olmaz mı?
    yorumu forumdaşlarıma bırakıyorum.

6. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bir başlığın içine nasıl edilir görmüş olduk.

7. rahmi kocaman

rahmi kocaman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ben yazılanlarda bir abartı görmedim. Bisikleti ulaşım aracı olarak şehirde kullanmış herkesin katılacağı son derece haklı tespitler. İnsanımızın medeniyet anlayışı ortadayken, bu kadar kör göze parmak milliyetçilik de artık baymaya başladı doğrusu...

KaanG, ihtiyar, ali ok ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  8. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Soner kardesim, tabiki arada fark cok büyük ben demiyorumki almanyada yollar falan kötü. Sosyal hakkina gelince üstüne yoktur. Benim abarti dedigim arkadas herseyi bisiklet icin yapmislar demesi. Almanya da hersey bisiklet icin yapilmiyor En basiti röger kapagi, almanyada hersey standartlara göre yapilir, rasgele hic bir sey yapilmaz ve o röger kapagi bisikletliler ichn degil almanyanin genel standartin da öyle yapiliyor buna DIN norm diyorlar. Hele hele trafik levhasindaki gördügü deligi türkler ögretmistir diyor, ben buna kesinlikle karsiyim cünkü almanya da kac cins millet yasiyor ve hepsi de ayni buna almanlar dahil. Almanya da integration diyorlar yani bütünlesme demek, bütünlesme de türkiye ileri gelen ülkeler den birisi. Sana da tekrar gecmis olsun, esimle beraber son tedavin bitince yanina, ziyaretine gelmeyi düsünüyoruz insallah. :)

ihtiyar bunu beğendi.
  9. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Almanya' da ikamet eden birisi olarak ben de karisayim konuya bari! :)

Herkes baska sey anliyor olaydan.
    1. Dostumuz Bavyera eyaletinde cok güzel bir güzergah secmis. Fakat Almanya' nin her tarafi böyle degil.( Not: Bolu civarinda benzeri(!) yerler vardir!)
    2: Banklar ve dinlenme yerleri sadece bisikletliler icin degil, herkes icin, tabii ki bisikletlilerinde gelecegi düsünülüp ona göre hazirlanmis. Lüzumsuz tartisma konusu olmasina gerek yok.
    3. Rögar kapaklari bisikletliler düsünülerek dizayn edilmis demenin bir esprisi yok.:) Türkiye' de de bisikletliler düsünülerek dizayn ediliyor, ama düsüp kafayi yarsinlar diye! :( :( Bunun dizaynla alakasi yok! Türkiye' de bunlari döndürmek zormu ki bisikletlilere tuzak olsun diye yola paralel yapiyorlar. Yapanlar - tabirimin kusuruna bakmayin- güzel ülkemin insanlari ama hayvan! Rahmetli bir dostum, tekerlekli sandalyede idi. Istanbul Ortaköy' ün bir sokaginin gecisindeki mazgallari baska türlü taksinlar diye cebinden para vermek, masrafinin karsilamak istemesine ragmen, belediyenin hayvan memurlari" olmaz planlar böyle" diyerek yapmadilar. Google' da arastirabilirsiniz. Rahmetli dostum yüksek mimar Sükrü Sürmen!

4. Trafik levhalarina silah sikmak konusunda yorum yapamayacagim. Türkiye kadar olmasa da, sadece Almanya degil, Avrupa' nin her tarafinda mevcut bir olaydir!

Resimleri koyan arkadasa da ayrica tesekkürler. Cok güzel resimler ve cok iyi bir parkur secmis!

Nyusha, Murat Cömez ve Samet Koç bunu beğendi.
  10. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    1. Öncelikle sizin turu cok begendigimi söylemistim.
    Almanya da banklarin ve masalarin yaninda bisiklet baglama demiri olabilr ve yanindan da bisiklet yolu gecebilir ama bu demek degildirki o banklar ve masalar sadece bisikletciler icin yapilmis. O dediginiz bisiklet demiri (Almancasini da yaziyorum Fahrradständer) almanyada her sokakta vardir. Mesela sokak tuvaletinin önündede var simdi o tuvalet bisikletlire özelmi yapilmis almanyada. Bisiklet yolu dediginiz yolda sadece bisikletlilere özel degildir orada yayalar, paten sürenler, spor yapanlar vs. vs. de gidebilir. Bisikletle 8 gün de okadar cok gezdigseniz, bisiklet yolununa girmeden su levhayi da görmüs olmaniz gerekiyordu.[​IMG]

2. Röger kapagina gelince (Almancasi gullydeckel diye gecer), onlarin öyle yapilmasi da bisikletliler icin özel degildir, almanyanin stadart yapilis (DIN Norm diyorlar) sekli öyledir, orada rasgele hic bir is yapilmaz. Türkiye de degsik olabilir.

3. Levhadaki mermi izi olabilir, siz birtane görmüssünüz belki daha fazla vardir ama siz görmemisdirsiniz, olabilir. Ama mermi yarasi olan herseyi türklermi yapiyor. Almanya da tek böyle pislik yapan yada gangster olan insanlar türklermi sizce, almanyadaki insanlari 8 gün icerisin de nasil taniya bildiniz öyle cabuk?

4. Siz 8 gün icersin de gördüklerinizi anlatiyorsunuz, ben ise bildiklerimi söylüyorum. ;) Ayrica ben önyargili falan da degilim ve klasman farkini da, iki ülkenin arasinda ne oldugunu cok cok iyi biliyorum, bu forum da belki de benden iyi bilen de yoktur diyebilirim.
    Sonra siz benim bulundugum sehirin daginda bisiklet yolunun bulunmadigini, bisiklet baglama demirlerinin olmadigini nereden biliyorsunuz, ön yargilik budur. Bisikletin ve yayalarin üzerine süren arac kullanicilari almanya dada vardir, bunuda siz görmemissiniz.
    Ben batidaki uygarligini yada konforunu sunmayin demedim, sadece herseyi bisiklet icin yapmislar dediginizi abartili buldum.

Ali abi, benden yasca büyüksünüz. Benim türkcem pek iyi degildir, yanlislikla sizi kirici yada üzücü yada saygisizca bimeyerek bir yazdiysam özürdilerim.

Tekrar söylüyorum turunuzu cok güzel buldum, ayaklariniza saglik.

Cenduran Arkadasim, ben basligin icine etmedim sadece dogrulari söylüyorum...

Göremesiniz cünkü siz oralarin sadece cok iyi oldugunu düsündügünüz icin. Sanki almanyada medeniyet var sadece moderinlesmis kölelik var.

Nyusha, Samet Koç ve ihtiyar bunu beğendi.
  11. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ufak tefek şeylerde bile doğruları söylemek acıtıyor değil mi ? Dur bi' sn. gerçekler acıdır zaten...

ihtiyar bunu beğendi.
  12. murat aslan

murat aslan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Murat Abiye fazla yükleniyorsunuz. Sadece ülkemizi fazla küçümsemeyin hernekadar da fiziki şartlarımız yetersiz olsa bile gezmesinden büyük keyif alabilceğiniz doğa harikası yerlerimiz var. Murat Abinin bunu kastettiğini düşünüyorum. Yoksa bir Almanya değiliz ama kendi çapımızda birşeyleri değiştirmeye çalışıyoruz. Her geçen gün trafikte daha fazla farkındalık yaratıyoruz. Ben 21 yaşındayım belki bana denk gelmese bile ilerde çocuklarıma imkanları yüksek bir Türkiye olabilir diyorum :)

Nyusha, ihtiyar ve Murat Cömez bunu beğendi.
  13. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bu kim icin yazildi, anlamadim.

Murat kardesim, aynen benim anlatamadigimi sen yazdin. Sana helal olsun...

murat aslan bunu beğendi.
  14. rahmi kocaman

rahmi kocaman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sanıyorum hayat boyu orası mı /burası mı kıyaslamasına maruz kaldığınız için algıda seçicilik oluşmuş sizde. Medeniyetin fabrika bacası olmadığının elbet farkındayız :) Ayrıca bu çağda, herhangi bir ülke hakkında fikir sahibi olmak için orada çalışan amcamdan mektup beklemeye gerek yok. Kafanızı kuma gömülü yaşamıyorsanız, illa ki bir şeyler okursunuz, araştırırsınız. Kaldı ki bir uçak bileti dahil gezilerin fiyatları bu seviyedeyken, ben olsam insanlarla tecrübe yarıştırmaya hiç girişmezdim. Duygusallığa gerek yok, mal ortada. Bu sıkıntılı bakış açısıyla "medeni olmayan" Gürcistan'a bile giden hayran kalıp dönerken, üzerinde konuşacak pek bir şey yok. Son olarak size Uzungöl'ün "öncesi ve sonrası" halini göstereyim, medeniyetin ne olduğunu biraz anlatabilirim bu şekilde umarım.

15. murat aslan

murat aslan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    ArkadaŞlar konu İyİce baltalandi lÜtfen daha fazla uzatmayalim kİmseyİ maĞdur etmeyelİm kİmseyİ kirmak İÇİn sÖylemİyorum kusura bakmayin

ihtiyar bunu beğendi.
  16. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ne yazdiginiz pek anlamadim ama bence okadar önyargili olmayin, ben orasi mi burasi mi diye hicbir zaman maruz kalmadim. Evet haklisiniz; kafam kuma gömülü yasamiyorum ve ben almanya tercübesini öyle kitaplardan okuyarak google dan okuyarak gelistirmedim buradada önyargili olmussunuz. Ucak ve gezi fiyatlari da bence normal bir seviyede ayrica ben kimseyle tercübe yaristirmaya girmedim. Mal ortada demissiniz, peki mali nasil ve neyle karsilastirarak otada diyorsunuz. google den okuyarak veya resimleri görerekmi karsilastiriyorsunuz.

RESIMLER MUHTESEM sizin icin belki medeni olmaya bilir ama ben böyle güzellik daha almanya da falan görmedim....
    SADECE MINARELER YETER GÖRÜNTÜDEKI MEDENIYETI GÖREBILMEK ICIN :in:

Nyusha ve murat aslan bunu beğendi.