Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Almanya-Lüksemburg Turu

Konu, 'Uluslararası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Koray Uzun tarafından paylaşıldı.

1. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Herkese merhaba,

Diş ağrısı yüzünden uykusuz geçen bir gecenin sabahında poliklinik saatini beklerken vaktimi boş geçirmeyip bu konuyu açmaya karar verdim. Elimdeki fotoğraflar alıştığımız bisiklet forum tarzından uzak turdan çok Lüksemburg'u anlatan fotoğraflar olsa da beğeneceğinizi umuyorum.

O tarihlerde erasmus öğrencisi olarak Almanya'nın Düsseldorf şehrindeydim. Tur fikri arkadaşım İsmail "Bisikletle Lüksemburg'a gidebilir miyiz hacı?" sözleriyle ortaya çıktı. 15 gün sonra antrenmanlara başlamıştık bile. İsmail yıllar sonra ilk defa bisiklete bindiği gün 110k km'den fazla yol yaparak sert bir başlangıç yaptı bisiklete. Üç antrenman sonunda yola hazırdık.

Rota:
    Bulunduğumuz eyalet içinde ücretsiz tren kartımızın olması ve yolu fazla uzatmak istemememiz sebebiyle eyalet sınırında olan Dahlem kasabasına kadar trenle gidip devamında pedal çevirmeye karar verdik. Yolu yaklaşık 130 km hesapladık. Amacımız sabah erkenden yola çıkıp öğleden sonra Lüksemburg'a varmış olmaktı. İki gece geçirip üçüncü günün sabahında dönmeyi planlıyorduk. Bu plana göre www.couchsurfing.com sitesinden bizi misafir edebilecek kişilere mesaj attık. İki olumlu cevap alınca bir gece birinde bir gece diğerinde kalmaya karar verdik. Böylece daha çok insanla tanışıp kültürlerini daha iyi öğnebilecektik.

Yolda bizi çok sert bir rüzgar karşıladı. Belki bu tepenin ardında kesilir umuduyla asılıyoruz pedallara. Ama kesilmedi. Tüm tur boyunca karşıdan esti. Bayır aşağı giderken bile yavaşlatıp durma noktasına getiriyor bizi. Turdaki ilk uzun inişin ortalarında bir yer. Yola çıktıktan yaklaşık bir saat sonra.

Yol üstündeki bir köy.

Schönecken isimli köyde ilk molamızı veriyoruz. Buraya kadar yollar hep 4-5 şeritli yoğun yollardı. Tırların arabaların gürültüsü bizi iyice yormuştu. Köy yollarına girmek çok iyi geldi. Tabi yarım litrelik enerji içeceği de :)

Moladan hemen sonra ormanı beğenen İsmail fotoğraf çekmek için duruyor.

Ben de aşağıda bekliyorum.

Birasıyla ünlü Bittburg'da bir yemek molasından sonra bir de çiçek toplamak için durduk.

Sonra bir de dağ çileği yemek için... :)

Dağ çileği molası sırasında koşuya çıkan bir alman kıza rastlıyoruz. Bizi kırmayıp bu fotoğraf çekiyor.

Sonunda ülke sınırına geldik. Aynı ismi taşıyan başkente doğru pedallamaya devam...

Güzel manzaraların arasından uzun uzun tırmanıyoruz. Rüzgar bizi iyice yormuş durumda. Saat 5 oldu bile. Hala bu tepelerin arasında gidecek 45km yolumuz var.

Bisiklet yolu yaparken hiç bir masraftan kaçınmamışlar. İkinci Dünya savaşında Lüksemburg savunmasını kolaylaştıran tepelerin geçişini kolaylaştırmak için tünel bile yapmışlar.

Sonunda şehir merkezindeyiz. Saat 19.30. Bu 9,5saatlik süreçte 131.1km yol yapmışız. 7 saat 13dakika pedal çevirmişiz. Yorgunluğumuz ve rüzgara dargınlığımız gözlerimzden okunuyor.

Lüksemburg şehir merkezi ve dönüş yolu dişçiden sonra :)

2. adem er

adem er Kıdemli Üye

Seviye:
    güzel resimler için teşekkür.

3. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kaldığım yerden devam ediyorum.

Şehir büyük bir kayalığın üzerine kurulmuş. Ev sahibimiz kutlamalara katılmak için şehir merkezinde arkadaşlarının evinde. Biz de yeni adresi alıp aramaya koyuluyoruz. Evi ararken yol sormak için bir polis merkezine uğruyoruz ama polis merkezi mesai saatleri dışında kapalı. :) Sonunda evi buluyoruz gülen yüzlerle karşılaşmak bir nebze yorgunluğumuzu azaltıyor. Üstelik bizim için yemek de hazırlamışlar. Biz de yanımızda getirdiğimiz içi köfteleri hemen pişiriveriyoruz. Fotoğraftakiler soldan sağa Lüksemburglu, Alman ve İtalyan. Nüfusun %60'ının göçmen olduğunu öğreniyoruz. Dük göçmenleri maddi olarak destekliyor. Ev yardımı, kira yardımı, eşya yardımı bir çok yardımdan faydalanabiliyorsunuz. Bu yüzden hayat standartları çok yüksek. Ancak çalışmayana da ekmek vermiyor. Ayda 3000€'dan az kazanan yabancı aileler sınırdışı ediliyor.

Lüksemburg'un ulusal gününe denk gelmişiz. Kutlamalar Gece yarısı yapılacak havai fişek gösterisi ile başlayacak. Bisikletleri bu kalabalıkta meydanda bir yere kitleyip eğlenceye dalıyoruz.

Kutlamalar güzel bir havai fişek gösterisiyle başladı. Bizdeki havai fişek gösterilerinden farkı patlamaların müziğin ritmine uygun olmasıydı. Gösteriden sonra şehirde 10-15 farklı noktada kurulan hepsi farklı tarz müzik yapa sahnelere doğru harekete geçti insanlar. Biz de yorgun olsak da kalabalığa uyduk.

Sabaha karşı eve dönüş. Gözlerimiz kaynağa bakmış gibi yanıyor. Bisikletleri şehrin göbeğindeki meydanda bırakıp biraz dinlenmek üzere eve doğru gidiyoruz. 4-5 saat uyuyup geçit törenini izlemek için şehre döneceğiz.

Geçit töreni için akşamki arkadaşlarımızla buluşup beklemeye başlıyoruz. Soldan sağa Macar ve Lüksemburglu

Burada dedelerin borusu ötüyor.

Önce askerler geçiyor. Ordu 800 kişiden biraz daha kalabalık ama Vietnam savaşına 44 asker yollamışlar. Önemli olan katılmaktı diye düşünüyorlar.

İtfaiye erleri

Bisikletli ambulanslar ve daha sonra kamuya ait ne kadar araç varsa hepsi geçti burdan. Gümrük otolarından nehirlerde kullandıkları küçük sürat teknelerine kadar her şey. Hatta bir ara iskoç müzik gurubu bile geçti :)

Geçit töreninden sonra etrafı dolaşıyoruz biraz. Burası eski banka binalarından biri. İnsanların temel gelir kaynakları bankalar ve madenler.

Şehirden iki foto var aşağıda.

Bu fıstık bile böyle yalandan kilitlerle dururken biz bisikletleri bırakırken boşuna tedirgin olmuşuz.

Bir çocuk parkı. 15-20 yıl geri gidesim geldi.

Dükün evi

Surların dibindeki parka iniyoruz.

Gördüğünüz yeşil kapının ardındaki dehlizler tüm şehrin altını dolaşıyor. Bu dehlizler hem barut deposu olarak kullanılmış. Hem de olası bir işgal sırasında şehrin kaybedilmesi durumunda patlatıldığında tüm şehri yerle bir edip şehri teslim etmemek üzere dizayn edilmiş.

Şehir turundan sonra arkadaşlarımızdan ayrılıp ikinci ev sahibimizin evine doğru yola çıkıyoruz. Kapıda bir not var. "Lütfen içeri girin. Beş dakikaya geliyorum." İçerde bu yaşlı dostla karşılaşıyoruz. Bizden biraz çekiniyor ve saldırgan tavırlar sergiliyor ama anlaşmanın yolunu buluyoruz. Yeni ev sahiplerimiz Polonyalı ve Bulgar bir çift. 12-14 yaşlarında iki çocukları var.

Bize kalacağımız odayı gösteriyorlar. Bu günü de ormanda köpek gezdirerek ve sohbet ederek geçiriyoruz. Lüksemburg'da harcadığımız ilk parayı da bu gece ev sahibimize bira ısmarlamak için harcıyoruz.

Akşam yemeğinde beraber Döner dürüm yiyoruz ve ertesi sabah yola çıkmak üzere uyuyoruz. Uyandığımızda manzara böyle.

Bizim için kahvaltı hazırlamışlar bile. Bulgar peynirleri ve reçellerle harika bir kahvaltı yapıp yola çıkmak için son hazırlıklarımızı yapmaya başlıyoruz. Bu arada bize yol için sandviç hazırlamışlar. Her şey için teşekkür edip bir hatıra fotoğrafı çekilerek yola çıkıyoruz.

Dönüşte anayol bakım için kapalı olduğundan Lüksemburg'un köy yollarını da görmüş oluyoruz. Ancak bu sefer rüzgar arkamızdan esiyor. Gelirken zorlandığımız rampaları rahat rahat çıkıyoruz. Ama hava yağdı yağacak.

Sonunda Almanya sınırındayız. Yağmur da başlıyor.

Bittburg'da Burger King'de yemek molası veriyoruz. Ancak üstüm başım ıslak olduğu için klima çarpıyor beni. Yolun devamında kötü hissedip güçten düşüyorum. Yağmurun iyice abartmasıyla ilk tren istasyonundan trene binmeye karar veriyoruz. Bu fotoğraftan sonra ayakkabımı çıkarıp ters çevirdim içinden sular aktı.

Trene belki eylet sınırına girene kadar kontrol olmaz umuduyla kaçak biniyoruz. Ancak anında kondüktör yanımızda bitiyor. Öğrenci kartlarımızı gösterdiğimizde halimize bakıp ceza kesmiyor :) Almanya'da pek karşılaşılabilecek bir durum değil aslında bu. Şanslıyız. Daha sonra tuvalette üstümüzü değiştirip oturuyoruz. Ayaklarıma bakan İsmail gülme krizine giriyor. Neye gülüyor bu çocuk diye baktığımda anlıyorum ki ayakkabılarımdan sızan su trende ufak bir su birinkintisi oluşturmuş.

Bu da turumuzun son fotoğrafıydı arkadaşlar. Umarım beğenmişsinizdir. Vakit buldukça Danimarka ve Avusturya-Lihtenştayn-İsviçre turlarını da ekleyeceğim buraya.

Esenlikler dilerim.

4. Ekrem Yılmaztürk

Ekrem Yılmaztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Guzel gezi olmus fotograflarda guzel

Koray Uzun bunu beğendi.
  5. engin güner

engin güner Forum Demirbaşı

Seviye:
    vay koray .Seninle bir garipçe turunda tanışmıştık.Şimdi avrupayı fetih ediyorsun kolay gelsin :)

Koray Uzun bunu beğendi.
  6. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Fetih falan yok :) Dostane işler için gidiyorum.

engin güner bunu beğendi.
  7. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar yeni açtığım blog'a bu yazıyı biraz değiştirip koydum. Boş kaldıkça diğer turları da ekleyeceğim. İlgilenen olursa korayuzunyolda.blogspot.com adresinden takip edebilir.

8. Kamil BULUT

Kamil BULUT Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok güzel paylaşım olmuş.İmrendim yaşınıza, şansınıza :D Ama bizlerle bu güzel anınızı paylaşarak mutlu ettiğiniz için de TEŞEKKÜRLER :)

Koray Uzun bunu beğendi.
  9. 42FY

42FY Kıdemli Üye

Seviye:
    Gelincik-papatya-buğday bir arada ne guzel bir manzaradır

10. hamibektas

hamibektas Kıdemli Üye

Seviye:
    Tur mükemmel olmuş :) Yalnız oradaki nasıl bir köydür öyle ya :D Bizde köy dediniz mi akla gelen bu olur genelde; :D

11. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    çok güzel bir paylaşım olmuş emeklerinize sağlık sizlerle birlikte adeta bizde gezmiş olduk o güzel topraklarda özelliklere yollara dikkat ettim oradaki köy yolu bile bizim şehir merkezlerimizden daha kaliteli bir zemine sahip imrendim doğrusu ayrıca sizi misafir eden dostların yaklaşımlarıda gerçekten çok hoşmuş düşünüyorum da ülke olarak medeniyetten ne kadar da uzak kalmışız paylaşımlarınızın devamını diliyoruz

Koray Uzun bunu beğendi.
  12. hamibektas

hamibektas Kıdemli Üye

Seviye:
    @ReşitÇağırgan Profil fotoğrafınızdaki sporcu hangi takımda acaba?

13. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    O da tezek kokuyor bu da tezek kokuyor. Özünde aynı şeyler aslında :D

hamibektas bunu beğendi.
  14. hamibektas

hamibektas Kıdemli Üye

Seviye:
    O görüntü olduktan sonra ben gaz maskesi takar sürerim bisikleti o yollarda :D maksat asfaltta gitmek :D

15. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    çok guzel resimler.Tebrikler.

Koray Uzun bunu beğendi.
  16. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Fotoğrafların herbiri birbirinden güzel... Ellerinize vede ayaklarınıza sağlık...

17. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Çok güzel bir olmuş. Bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ayrıca fotoğraflar da çok güzel görünüyor.

Kazasız ve keyifli turlar.

five

18. Hakan güngör

Hakan güngör Üye

Seviye:
    Fotoğraflara bakarken hem keyif aldım hem ülkem için üzüldüm. 'Acaba şu görüntü kaç yıl sonramızdır bizim' diye iç geçirdim. Çok güzel bir tur olmuş. Tebrikler.

19. erdemis

erdemis Kıdemli Üye

Seviye:
    Harika olmuş Teşekkürler paylaşımınız için

20. b.naz

b.naz Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    benim de aklımdan aynı düşünce geçti :)