Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Almanca Bilen Yardım Edebilir mi?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Ali ERTURAN tarafından paylaşıldı.

1. Ali ERTURAN

Ali ERTURAN Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Merhabalar değerli forum dostlarım..
    Benim bir maruzatım vardı ama..

Almanca hocamız sağolsun ödev verdi.Ödevin konusu "Ramazan ya da kurban bayramını nasıl geçirdiğinizi anlatınız.".Türkçe olsa kolay tabii ki. :D Ama bende ki Almanca bilgisi ile bunu anlatmak değil 2 cümle bile yazamam.Aslında sadece ben değil birçok sınıf arkadaşım da yazamaz ama hocaya kalsa herkes yapabilir, yapmak zorunda..

Nette biraz araştırdık arkadaşlarla ama işe yarar pek birşey yok ..
    Ödevi pazartesi günü teslim ediyoruz..
    Eğer yardım edebilecek arkadaşlar varsa çok memnun olurum..
    Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar ;)

2. Tolga Yücel

Tolga Yücel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    googleden yapmayı denedinizmi :) çeviri seçeneği var.. ben pek çok şeyi oradan yaptım.. iyi forumlar

Ali ERTURAN bunu beğendi.
  3. Deniz Tansıman

Deniz Tansıman Yeni Üye

Seviye:
    azcık da olsa biliyorum. Hiç bilen çıkmazsa en son sana yardım ederim. :) .Seni rezil etmek istemem hocana karşı. Ama kısa basit cümlelerle anlatabilirim.

4. Harun Salcı

Harun Salcı Bisikletkolik

Seviye:
    Düzgün çevirmiyor.

5. Ali ERTURAN

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Evet düzgün çevirmiyor ama hiç yapamamaktan iyidir.Eğer yardım edecek biri çıkmaza en son ona başvurmayı düşünüyorum.Google amca yardım eder :D

Teşekkür ederim, umarım Almanca bilen birileri çıkar diyorum.
    Yoksa halimiz harap.2 gram Almanca ders ile bizden istedikleri şeye bak.Normal çalışma ile yapılabilecek birşey değil.Çok çalışayım desen tek ders Almanca değil ki, hangi derse vakit ayıralım.Zaten tam gün eğitim görüyoruz, hafta sonu benim için çok önemliydi ama artık dersaneye de başlamak zorundayım.Pedal çevirmeye vakit bırakmaz bu eğitim sistemi..

6. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Google'dan ingilizce-almanca cevirmeyi deneyin, cok daha makul sonuc veriyor genelde.

oğuz yılmaz ve Ali ERTURAN bunu beğendi.
  7. Ali ERTURAN

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Anladım.İngilizce olarak yazabileceğimi düşünüyorum.Sonrasında da google translate i deneyebilirim.

Öneri için teşekkür ederim. :)

8. cem deviren

cem deviren Kıdemli Üye

Seviye:
    ne kadarlık bir yazı olacak bu :D

orta seviyeye yakın biliyorum elimden geldiğince yardımcı olurum sana kaç satırlık bir yazı olacak detayları anlatır mısın ÖM atabilirsin ya da mail adresini yaz konuşalım

umarım daha iyi bilen birisi vardır :)

9. bislet

bislet Kıdemli Üye

Seviye:
    Sen ödevini başkasına yaptırırsan öğretmenin senin almanca seviyeni anlayamadığından seviyene göre ders veremez sende hiçbir zaman almanca öğrenemezsin.Maksat ödevin herhangi bir şekilde yapılması değil senin tarafından yapılması önemlidir.Ödevler seviyenizi ölçmek ve sizi geliştirmek için verilir.

Hasan Kuru bunu beğendi.
  10. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    İyi güzel demişsiniz de yabancı dille eğitim veren liselerde mesela Anadolu liseleri, haftada 2 saat Almanca dersi gösteriliyor. Ben 3 senedir almanca dersi görüyorum okulda, fakat şakır şakır konuşamam. Bize sadece bu üç sene içerisinde gramer derslerini gösteriyorlar. Zaten hocamız söylüyor bu Almanca haftada 2 saatlik dersle olacak iş değil diyor. İşin başı bu müfredat sisteminde. :) Liseden çıkıpta şakır şakır Almanca konuşan birini hiç görmedim. :) Hadi Almanca öyle İngilizceye ne demeli? Haftada 6 saat civarı ders sayısı. Onda bile verim alamıyoruz. İşleri güçleri gramer. Önemli olan bence pratik. Sizce?

FarukDemir, bislet ve oğuz yılmaz bunu beğendi.
  11. bislet

bislet Kıdemli Üye

Seviye:
    Yanlış eğitim yada yetersiz eğitim yada başka birşeyden dolayı yabancı dil öğrenemiyor olabiliriz ama bu size dil öğretmekle mükellef olan birisinden dil kapasitenizi gizlemeniz için sebep değildir.Bana çok saçma geliyor neden öğretmeninizin sizin dil gücünüzü öğrenmesini istemiyorsunuz?

12. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Üniversiteye girişlerde AOBP diye bişi var biliyorsunuzdur büyük ihtimalle. Tamamen karne notları ile alakalı ek puan.

a:Hocam ben bu ödevi yapmadım :eek:
    b:Aferin oğlum karne notun yüz!! Diyen bi öğretmen gösterebilir misiniz ? Bunun başka türlü açıklaması olamaz. Duyduklarıma göre bazı okullarda bu puan artsın diye notlar şişiriliyormuş. Buna ne demeli? Böyle bir sistem varken bizim yaptığımız onun yanında ak kaşık kalır. ;) Bence konuyu uzatmanın pek manası yok. :in: :rolleyes: :rolleyes:

13. bislet

bislet Kıdemli Üye

Seviye:
    Ali Erturan kardeşimiz öğretmenine karşı açık sözlü olursa üniversiteyi daha kolay kazanabilecektir çünkü bizim zamanımızda böyleydi,inşallah birşeyler değişmemiştir.

14. Ali ERTURAN

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    "bislet" nickli dostum isminiz ne bilmiyorum ama bu konuyu uzatmanın anlamı yok.Ben bir sayısal öğrencisiyim.Neredeyse 12 tane dersim var.4 tanesi sayısal, 2 sözel ve 2 de yabancı dil dersi.İngilizce ve Almanca.Sınava girmeme 1 sene kaldı gibi birşey.Üniversite sınavını hayatımın sınavıymış gibi düşünmüyorum ama Türkiye şartlarında ya babanın parası çok olacak ya da iyi bir diploman.Benim babam çok zengin değil.Bildiğim bir zanaat da yok.Şu an için gördüğüm en iyi seçim iyi bir üniversite okumak ve üzerine düştüğüm meslek üzerinde kendimi kanıtlamak.Mühendis olmak istiyorum ve üniversiten çıktığım zaman iş sıkıntımın olacağını sanmıyorum..

Ben şimdi bu kadar ders içinden şuan için gereksiz olduğunu düşündüğüm Almanca üzerine mi çalışayım yoksa diğer sayısal derslere mi yoğunlaşayım.İçinde bulunduğumuz sistem bize aynı anda birçok konu da iyi olma fırsatı vermiyor, hayatımızı kısıtlıyor.En basitinden seneye sınava girecek olmasan dersaneye gitmem.Dersaneye gitmem gerek ve bu da hafta sonum iptal demek.Bu ne demek, bisiklete daha az zaman ayırmam, az spor yapmam, az gezmem demek.Arkadaşlarım ile daha az zaman geçirmem, sinemaya daha az gidebilmem demek.Bu ne demek sosyal hayatımız bitiyor demek.

Bir de şu var tabi.Türkiye' den neden ressam, müzisyen, heykeltraş, sporcu vs vs çıkmıyor.Neden olacak, çocuklarım iyi bir üniversite okusun ve paralarını kazanabileceği bir mesleği olsun düşüncesi ile körelmiş aileler yüzünden.Bu da sistemin suçu işte.Birileri bizim adımıza karar veriyor ve biz onların yön verdiği şekilde yaşam kurmaya çalışıyoruz.Çok saçma!

Ayrıca dil öğrenmeyi, farklı dilleri konuşabilmeyi çok isterim tabii ki.Şuan için Türkçe' nin yanında bir de orta derece İngilizce biliyorum.Ama şuan Almanca öğrenmek, geliştirmek için zaman harcayamam.Verilen eğitimle ne kadar Almanca öğrenilebilir orası ayrı konu ama neyse..

Ayrıca ne kadar önemli bilmiyorum ama ödevi de kendim yaptım ve teslim ettim ..

Saygılar..

15. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Dediklerine aynen katılıyorum Ali kardeşim. Ben birde son sınıf öğrencisiyim. Almanca sınavından 44,6 almak bana en büyük hediyedir. İyi çalışmalar. Ödevi kendin yaptığına sevindim. :)

16. cem deviren

cem deviren Kıdemli Üye

Seviye:
    ali her şeyi özetlemişsin :)

ben üniversite 3. sınıftayım aynı yollardan ben de geçtim maalesef durum aynen yazdığın gibi altına imzamı atıyorum.

17. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    mühendis olacaksan okulundan ziyade yapmak istediklerin ile ilgilen... Bu gün kendi mesleğim açısından bakarsam iyi okuldan mezun olanlar sadece +1 ile başlıyor. Kendini geliştirmiş daha düşük imkanı olan okuldan mezun olan mühendis +3 ile işe başlıyor bilginize..Kendini geliştirmek daha ve bilgiyi nerede bulacağını bilmek çok önemli..hocalarım bizlere dediği bir laf.." Mühendis bilmiyorum demiyecek,araştırıp öğrenirim diyecek." (sanırım bilgisayar yada elektrik elektronik müh. olmak istiyosun gibi tipi öle görüyorum) :D

18. Ali ERTURAN

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Hahaha haklısınız.Ne kadar iyi üniversite bitirmiş bile olsan kendini geliştiremedikten sonra bir anlamı yok.Mühendisler genel olarak özel sektörde çalıştıklarından üniversite tamam ama adam işi bilmiyorsa neye yarar ki.Önemli olan üzerine düştüğün meslekte kendini kanıtlayabilmek, bir adım daha öne çıkabilmek.Günümüzde o kadar çok mühendis var ki sizi tercih etmelerini istiyorsanız eğer çok çalışmanız gerek, olduğu yerde saymaktan ziyade hep daha ileriye gitmek gerek.
    Ve evet doğru tahmin.O tip mühendislikler tercihim.İlk düşündüğüm Makine mühendisliği ve sonrasında da Bilgisayar mühendisliğiydi.Elektrik elektronikse 3. planda benim için.Bunları düşünme sebebim de bu alanlara ilgi duymam ve ailemde makine mühendisi olsun, bilgisayar mühendisi olsun, elektrik elektoronik vs her mühendislikten olması belki de.O açıdan iş bulma sıkıntım olmayacağını biliyorum..

Ama tabii ki sadece istemek yetmiyor, daha doğrusu bunları söylemek.Gerçekten istemek önemli olan, ben bunu gerçekten yapabilirim diyebilmek.Gerisinin geleceğine de eminim.

Ama bunlar için şimdi dersaneye başlamam ve sosyal hayatı 2. plana almak gerek.Hafta sonlarım gidiyor, hafta içi zaten tam gün okuyorum.Bisiklete kısa bir ara vermek zorundayım sanırım :(

Öğrenci adamın işi zor bee abi :D

Selamlar ;)

19. Alper Üste

Alper Üste Aktif Üye

Seviye:
    Bunca öğrenci sistemden rahatsızken hala daha sistemi berbat ediyorlar ya en çokta buna üzülüyorum.

Ben Lise2 Dil Sınıfı öğrencisiyim yeni sisteme göre 10 (4 zorunlu + 6 seçmeli) İnglizce dersi ve 2 saat Fransızca görüyoruz.

Yani aslında biz arkadaşlarla geçen sene tercih yaparken ikinci yabancı dilde seçtik.

Şuan fazladan 2 saat seçmeli dil anlatım ve 2 saat seçmeli tarih görüyoruz.

Ve aslında o 4 saati Seçmeli İkinci yabancı dil olarak seçebiliyorduk. Sene başında müdür ve müdür yardımcılarıyla ne kadar görüşsemde Seçmeli İkinci yabancı dil diye bir ders yok cevabını aldım :)

Fakat bir başka memur-öğretmen sitesinden edindiğim belgede 4 saate kadar seçmeli ikinci yabancı dil hakkımız var. :)

Birde şu dersaneler. Tamamen para tuzağı olarak görüyorum. Ve hep sistemden kaynaklanıyor. Yani okulda adam gibi eğitim verilse kimse gitmez dersaneye gidebilen var gidemeyen var. Çok saçma bir dönem allah yardımcımız olsun.