Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

alışverişten sonra aldığımız fişlerdeki yazılar. neden siliniyor.

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında chnkrmz tarafından paylaşıldı.

1. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    biraz önce cüzdanımdan çıkardığım kredikartından yaptığım alışverişle ilgili bi fiş çıkardım.
    fiş tarihi 1 yada 2 ay öncesine ait. ama üzerindeki yazılar ışık altında zorlukla okunuyor.
    yani marketlerde kredi kartından yaptığımız alışverişlerde ve bankamatikte para çekerken aldığımız fişlerdeki yazılar neden 1 ay sonra silinmeye başlıyor.

başımdan geçen bi olayıda böylelikle anlatmak isterim.
    ayakkabı aldım ve garantisi için fişi saklamamı söyledi. pek alışkanlığım olmadığı halde cüzdanıma koydum. ayakkabı 4 ay sonra yırtık verdi
    ayakkabıyı aldığım yere gittim ve durumu izah ettim. 4 ay önce aldım ama ayakkabı yırtıldı dedim. fişi varmı diye sordu. evet var dedim ve fişi verdim.
    adam bana baktı bu boş kağıt dedi.
    bende .. valla bana verdiğinde üzerinde bişeler yazıyordu. :D
    adam da müşteri memnuniyeti için ayakkabıyı genede gönderdi

2. Batuhan Köksal

Batuhan Köksal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    O fişler yakılarak yazılıyor kağıt kalitesi en büyük etmen kalıcılıkta tahminimce, ama fişlerin makus kaderidir silinmek :D
    Üşenmeyen varsa fişin fotokopisini çekip beraber saklayabilir. Fiş silindiğinde kanıtınız olur. Ben yapıyor muyum? Hayır :D

3. Hakan Can Onrat

Hakan Can Onrat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Benim öyle büyük cüzdan taşıma alışkanlığım yok evde çekmeceye atıyorum ondan silinme gibi bir durumda yok :D

ara sıra taşıdığım cüzdan şu

euro olanı da var cüzdanı çıkardığımda bakıyolar bazen dolarla mı ödeyeceksin filan diyolar komik oluyo :D

4. Muhittin Cihan

Muhittin Cihan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Nerden aldın bunu yav? :)

5. Hakan Can Onrat

Hakan Can Onrat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
  6. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    ısıyla yakılan kağıtların özelliğidir, faks kağıdına 8 ay sonra bakın hiç okunmaz

cüzdan veya başka bir şeyle alakası yok.

ben işyerinde gelen faksları dosyalatmadan önce fotokopisini çekip ikisini birbirine zımbalattırırım mutlaka

7. özel

özel Üye

Seviye:
    Yeni nesil yazarkasa ve pos cihazlarında kullanılan kağıtlar termal özellikli olup ısı yolu ile yazma gerçekleştiriliyor. Kağıtların özelliklerini yitirmemesi için saklarken belirli ısı ve nem değerlerinde tutmak gerekiyor. Bu normal şartlarda mümkün olmadığı için cüzdanınıza koyduğunuz termal özellikli kasa yada pos fişi vücut ısısı ve terleme ile artan nem dolayısı ile özelliğini yitiriyor. Hele araba ruhsatı arasına koyduğunuz benzin fişini unutursanız aklınıza geldiğinde kahverengi veya siyah olarak bulabiliyoruz. :)

8. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Teknoloji vb yüksek meblağ ile yaptığım alışverişlerde faturayı alınca özellikle soruyorum: "Garanti için geldiğimde faturanın hangi kısmı sizin için önemli oluyor" diye. Fatura numarası veya ona benzer birşey diyorlar. Onu işaretlettiriyorum faturada kalemle, yanına da elimle yazıyorum kendim oradaki numarayı. Faturada yazanlar silinse bile o koddan bulunuyor daha sonra. Tecrübe ile sabit. Unutmazsam eve gelince fotokopisini de çekiyorum faturanın.