Alışveriş Hastalığı (Oniomani)

Konu, 'Tüketim Karşıtı Çevreciler' kısmında Ahmetgitar tarafından paylaşıldı.

1. Ahmetgitar

Ahmetgitar Bisikletkolik

Adı:
    Ahmet
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, son yıllarda ülkemizde de fazlaca görülen, çoğu zaman tüketim çılgınlığı gibi isimlerle anılsa da aslında teşhisi konabilen bir rahatsızlık mevcut. Maalesef çoğu insan alışveriş sevgisini normal karşılasa da tüketim için yaşamak, iş dışı zamanların tamamına yakınını alışveriş merkezlerinde geçirmek, ihtiyaç olmasa da borçlanma pahasına tüketimi dizginlememek Oniomani olarak biliniyor. İnsan kelimelerle düşünür. Bu rahatsızlığın isimlendirilmesi ve farkındalık da üzerine düşünmemiz için faydalı olabilir.

Nette aşağıdaki yazıyı buldum.

Enes Bülbül isimli uzmanın yazısını alıntılıyorum:

Psikiyatri Literatürü'nde 1900'lü yılların başında 'Oniomania' olarak tanımlanmış olan bu bozukluk, son yıllarda 'kompulsif alışveriş' şeklinde de ele alınmaktadır.
    Kompulsif satın alma bir çeşit dürtü kontrol bozukluğu olarak değerlendirilmektedir.

Kompulsif satın almanın yalnız başına bir semptom olarak bulunmaktan çok Depresyon, kaygı bozuklukları, madde kullanımı, Antisosyal, borderline, histrionik ve narsist kişilik bozuklukları ile birlikte daha sık görülür. Psikodinamik açıdan bakıldığında, kompulsif satın alma; narsistlik, zedelenme, psikolojik bağımlılık, öfke, utanç, umutsuzluk boşluk ve yetersizlik hissi gibi çeşitli duygulara karşı bir savunma olarak işlev görür.

Kompulsif satın alma davranışı sergileyen bireyler satın alma ya da alışverişi streslerini ve ilişkili anksiyetelerini azaltmanın bir yolu olarak kullanırlar.

oniomania-consumo.jpg

Kişilerin alışverişten sonra gerginlikte çözülme ve memnuniyet duymalarına rağmen ilk başta yaşanan bu olumlu duygular sonradan suçluluğa, sinirliliğe, mutsuzluğa veya hiçbir değişiklik olmamış gibi hissetmeye dönüşebilir.

Kişiler kompülsif alışverişi tıbbi veya psikiyatrik bir sorundan çok finansal problem olarak gördükleri için, etkilenenler ruhsal sağlık profesyonellerinden çok bankacılara ve finansal danışmanlara yönelebilirler.

Kişiler birden bire bir saate yakın süren bir alış veriş yapma ihtiyacı hissederler. Günün her anında ortaya çıkabilen bu ihtiyacı durdurabilmek için çaba sarf etseler de tıpkı bir kumarbazın kumar oynaması gibi kendilerini alışverişte bulurlar. Ve ardından üzüntü ve suçluluk hissederler.
    Çarşılarda çok uzun zaman geçirirler, ihtiyaç duymadıkları şeyleri alırlar, bütçelerinin sınırlarının çok üstüne çıkarlar, Mali durumları sarsılır, iş hayatları tehlikeye girer, evlilikleri altüst olur. Boşanmayla sonuçlanan vaka sayısı çoktur. Ekserisi de borç içinde debelenir. Türlü türlü kredi kartları vardır. .Çoğunlukla kendileri için öteberi alırlar. Ancak gereksiz şeyler aldıkları için eşe dosta dağıttıkları çok sık görülür. Az sayıda pahalı eşya almak yerine çok sayıda ucuz mal almayı tercih ederler.
    Davranışının aşırı ve mantıksız olduğu bilinir ama değiştirmek için yapılan çabalar çoğu zaman boşa gider.

alışveriş_bağımlılığı.jpg

Almanın hazzını hemen yaşamaya olanak sağlaması ve ödeme güçlüğünün yaşatacağı acıyı ve sıkıntıyı ertelemesi yönüyle kompulsif alışverişte kredi kartı kullanımı oldukça fazladır. Kişi kredi kartını kullandığında alışverişin reel sonuçlarıyla o an yüzleşmemiş olur ve o anda yaşadığı kendisine acı veren duygularla anlık da olsa baş etmiş olur. Bu açıdan baktığımızda alışveriş esnasında ne verdiğimize değil de ne aldığımıza odaklanmamızı sağlaması yönüyle kredi kartları kompulsif alışveriş rahatsızlığı olan birisi için ‘sıkıntı duyma- alışveriş yama- üzüntü ve pişmanlık duyma – tekrar sıkıntı duyma ve tekrar alışveriş yapma’ şeklinde giden döngüsünü kolaylaştırıcı bir etken olduğunu söyleyebiliriz. Araştırmalar kompulsif satın alma davranışı gösteren ve kendi bütçelerini rahatça aşabilen kişilerin nakit para yerine daha çok kredi kartı kullandığını göstermektedir.
    Çoğu psikiyatrik bozuklukta olduğu gibi kompulsif satın alma rahatsızlığı da Gelişimsel, kültürel,genetik, nörobiyolojik gibi çoklu nedenlerin birlikteliğiyle oluştuğu söylenebilir.

Rahatsızlığın giderilmesinde bir takım ilaçlar ve özellikle de uygulanmakta olan bir takım psikoterapi teknikleri oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

Kaynak: Alış veriş hastalığı( oniomani- kompulsif satın alma)

2. mehmetlevent

mehmetlevent Forum Bağımlısı

Adı:
    mehmet levent
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    400 çift ayakkabısı olan bir hanımefendi ile tanışmıştım.

3. Ahmetgitar

Ahmetgitar Bisikletkolik

Adı:
    Ahmet
    Seviye:
    @mehmetlevent 400 çift mi? 800 eder !
    :)

Ben yeter miktarda ayakkabı sahibi olan hiçbir kadın görmedim. Hep soruyorum ama tatmin edici cevap da alamıyorum :(

4. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben de 40 kadar cantasi olana sahit oldum.

Ahmetgitar bunu beğendi.
  5. mariokaldato

mariokaldato Hasretinden yün donlar eskittim

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Hele bi davet , nişan, dügun, dogum gunu olmayagorsun :D savunma cok nettir " ama nejdet onlar bizim dugunde kucuk altin takmistilar bizde takmak zorundayiz " okey.okeyde kucuk altin 200 lira ama sen ustune elbise canta ayakabi makyaj malzemesi ve kuafor ekledin be kadin , 200 tl lik kucuk altini 1200 tl harcayarak geri taktik boyle mantik askerde yok yeminlen :D

6. Erkin Kalender

Erkin Kalender Speedy Gonzalez

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    asdasdasfdf images (3).jpg

Ahmetgitar bunu beğendi.
  7. omur_ms

omur_ms Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bir ürün aldıklarındaki teselli cümleleri genelde "amann Bi daha mı geleceğim dünyaya"dır:) kardeşimden biliyorum :)

8. vela2016

vela2016 Kıdemli Üye

Seviye:
    Dün farklı bir ayakkabı ile işe gitmiştim ve biri dedi ki, "Aaa yeni ayakkabı almış, iki senedir aynı ayakkabıyı giyiyordu."
    Gerçi iki farklı ayakkabıyı değişimli giyiyordum ama farketmemiş demek ki. Umursamadım bu aptal kişiyi tabii ki.
    İki senedir giydiğim ayakkabım da hala sağlam ve ben onu iki yıl daha giyerim. Bisiklet sürerken de giydiğim için pedala bastığım kısımda hafif çatlama var, hepsi bu.

Kadınlar veya erkekler... Ayakkabı olsun, kıyafet olsun hep diğerleri ne der acaba denilerek fazla fazla alınıyor. Hatta haftanın her bir günü farklı ayakkabı ve farklı kıyafet giymek zorunda hissediyor bazıları. Çünkü diğer bazıları da öyle yapıyor ve kendisi de yapmazsa cimri veya pasaklı olarak etiketlenmekten korkuyor.

Bir de özellikle tv'de mesela bir şarkıcı veya oyuncu aynı kıyafeti ikinci defa başka bir yerde giydiğinde bu durum çok aşağılayıcı bir şeymiş gibi gösteriliyor hep. İnsanların sürekli farklı şeyler giymeliyim diye düşünmesinde tv kanallarındaki bu yönlendirmenin de etkisi çok büyük bence.

9. 1dost

1dost Yazıyor...

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Yaz veya kış mevsimde hiç giyme firsati bulamadıgım elbiselerim var. :(

10. Onur YCL

Onur YCL “A bicycle ride is a flight from sadness.”

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Geçen sene kız arkadaşım Ankara'nın meşhur indirim zamanlarında Mango outlet mağazasından tek seferde fiyatları 25-35 lira arasında değişen 25 tane ceket aldı. 1 yıl içinde kilo verdi ve aldığımız ceketler yalan oldu. Kadın mantığını anlamış değilim :acpsnr:

mariokaldato bunu beğendi.
  11. vela2016

vela2016 Kıdemli Üye

Seviye:
    Her gün birini giyerim diyerek alınıyor işte o kadar sayıda ceket.

12. Yusuf Ziya Aktaş

Yusuf Ziya Aktaş Bayburtlee:)

Adı:
    Yusuf Ziya AKTAŞ
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ben aslında pek minimal yaşayan birisi değilim. Misal 7-8 tane pantolonum aşağı yukarı 10 12 tane gömleğim vardır. Fakat bu sayılar yanıltmasın. İndirim var diye almadım bunları. Adliyede çalışıyorum ve her gün kıyafet değiştirmek icap ettiğinden her birini istisnasız kullanıyorum. Bu konuda eşik kişinin kendi ihtiyacının ne olduğunu ve parayı harcamayı bilmesidir bence.

13. Ahmet Bilge Kaan AKIN

Ahmet Bilge Kaan AKIN Yağmur Getiren

Adı:
    Ahmet Bilge Kaan AKIN
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Trt belgeselde alisveriskolikler hakkinda bir program oluyor ne zaman açsam. Onlara baka baka hiç alışveriş yapasım gelmiyor. Kadının 10 bin dolar borcu.var, ev kirası duruyor, çalışmıyor, alışveriş yapiyor hala :D :D

14. samet akkaya

samet akkaya Kıdemli Üye

Adı:
    Samet Akkaya
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Şu sıra bende aşırı derece olan durum . Kargoda ekipman olmazsa rahat edemiyorum. Birşeyler alıyorum satıyorum alıyorum satıyorum sürekli dönüyor bu . Kargo faturalarım 4. dosyaya ulaştı. 60 yaşına kadar bir fiil bisiklet müzik fotoğraf üçleminde devam edersem bir lambo parası harcamış olurum sanırım

vela2016 bunu beğendi.
  15. mehmetlevent

mehmetlevent Forum Bağımlısı

Adı:
    mehmet levent
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    4 metreye 2.5 metreye 1 metrelik dolapta hepsi 41 numara kadın ayakkabısı. Merak edip gidip baktım.

Yusuf Ziya Aktaş ve Ahmetgitar bunu beğendi.
  16. Godzilla

Godzilla Kıdemli Üye

Seviye:
    Televizyondaki moda programlari + acun bence bu sorunun ülkemizdeki ana sebebi.

Kadin çikmis moda programinda ayakkabim 1500 TL diyor.

1500 TL"yi nasil israf ettigini birde iyi birsey yapmis gibi anlatmasi yok mu?

Lisedeyken aylik 100 TL bana fazla geliyordu, yani 1500 TL bana 1,5 sene rahat yetiyordu.

Kadin benim lisede 1,5 yilda harcadigim parayla kendine 1 ayakkabi alamiyor.
    Insanlar acayip :D

17. vela2016

vela2016 Kıdemli Üye

Seviye:
    İnternetten alışverişin çok kolay olması ve çoğu zaman alınan şeyin gelmesi beklenirken yaşanan heyecan da alışveriş sayımızın artmasında çok büyük bir etken.
    Bir yakınımı biliyorum mesela haftada 2 kargosu falan vardır hep. Onlar da 100-150 lira arasında değişen kıyafet alışverişleri oluyor genelde. 100 liraya tamamlanması da ücretsiz kargo sebebiyle. Bazen 5 liralık kargo ücretini bedavaya getirmek için 20 liralık hiç ihtiyacı olmayan şeyi bile alıyor. Çok garip bir durum.

Ahmetgitar bunu beğendi.
  18. Ahmet Bilge Kaan AKIN

Ahmet Bilge Kaan AKIN Yağmur Getiren

Adı:
    Ahmet Bilge Kaan AKIN
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    O ayakkabi karbon.
    Yokuş yukarı koşarken %30 daha iyi performans alıyorsunuz.
    Düz yolda 30km hız yapabiliyorsunuz.
    Kalıbın esnememesi sayesinde gücünüzü boşa kullanmıyorsunuz.
    Aerodinamisi çok iyi, koşu pozisyonunuz Tsubasa gibi olup rüzgarı yara yara gidiyorsunuz.
    Bağcık seti 105 başlangıç için ideal. F/p ayakkabisi kanimca :D :D

19. Godzilla

Godzilla Kıdemli Üye

Seviye:
    Hocam o ayakkabinin en büyük artisi rakiplerine göre %30 daha fazla israf yapabilmesi, bu sayede aylik israf ortalamanizi kondisyonunuza göre %15 daha fazla artirabiliyorsunuz. :D

20. Ahmetgitar

Ahmetgitar Bisikletkolik

Adı:
    Ahmet
    Seviye:
    Samet Bey merhaba.
    Dürüstçe yazmışsınız teşekkürler.
    Peki sorabilir miyim? Bunu bir sorun olarak görüyor musunuz? Ya da ne düşünüyorsunuz bu konuyla ilgili? Sorun olarak görüyorsanız çözüm için bir şeyler yapmayı planlıyor musunuz?

Selamlar...