Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aliminyum kadronun avantaj ve dezavantajları?

Konu, 'Kadrolar' kısmında Burak Özen tarafından paylaşıldı.

1. Burak Özen

Burak Özen Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    mrb arkadaşlar.ben yeni üyeyim.basketboldan dan sonra 1 numara hobim bisiklettir.önceden bisan eldorado marka bi bisikletim wardı.ama bi gün yolda bisikleti zıplatııyım derken o da ne yukarı yükselmem gerekirken aşağı göçüyorum ve bi baktım ki kadro ortadan ikiye ayrılmış.sonra dedim bu böyle olmaz bizim kazandairesinden terkedilmiş bi kadro buldum bu da eski , çelik, biraz paslı ve rengi bozuk :D korkuyorum bu da gitcek diye.her neyse bu arada ben öğrenciyim ve şu bi kaç aydır haftalıklarımın %100 ünü bisiklete veriyorum tüm parçaları yeniledim.gerçi okuduğum kadarıyla sizlerin bisikletleri kadar etmez tabi ama işte öğrenciyiz:p elimizden geldğince herşeyi shimano almaya dikkat ettim:cool: viresler felan tetikli ( o kadar da çapulcu bisikleti sanmayın lütfen :D ) neyse yani yenilemediğim tek parça kadro.şu an beğendiğim no name gümüş düz gümüş renkli bi aliminyum kadro için para biriktiriyorum.hem disk frene uyumluymuş ilerde alabilirim disk fren diye hem de daha hafif kıvraklık ve ön kaldırma konularında beni rahatlatıcağını düşünüyorum. ama işte pek bi bilgim yok bu konularda.sizler daha deneyimlisiniz.alıcağım kadro en azından göze şu an ki kadromdan daha olumlu hitap eder.bunda şüphe yok.öğrenmek istedğim işte aliminyum kadroyla yapabilceklerim:eek: avantaj ve dezavantajları.(dedim ya bu konularda pek bilgim yok böyle size aptalca gelen sorular sorabilirm.hemen ezmeyin:D ):in: :in:

2. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Öncelikle bisiklet foruma hoşgeldin Bryant91.

Aluminium kadroyla yapabileceklerin tamamen sana kalmış bir şey, yeteri kadar antreman yapıyorsan tekniğinde, bacak gücün ve dayanıklılığında bir okadar gelişecektir. Altındaki aluminium olmuş, karbon olmuş, titanium olmuş hiç farketmez.

Aluminium kadronun avantajı-dezavantajı?

İki avantajı var fiyatının hesaplı (karbon kadrolara göre), ağırlıkta biraz daha hafif oluşu (çelik kadrolara göre). Gerçi ağırlığının neye göre hafif oluşu biraz şüpheli, eğer Türkiye piyasasındaki çelik kadrolar esas alınırsa alu kadrolar çok hafifler, çünkü piyasamızdaki çelik kadrolar zaten hi-ten dediğimiz su borusu kalitesinde Cr-moly borulardan imal edildiğinden veya imal edilenlerden ithal edildiklerinden karşılaştırılması bile gereksiz.
    Rijitmidirler? Eğer kaliteli imal edilmişlerse kesinlikle rijit'tirler. Ama her Alu. kadroda bir değildir tabii.
    Aluminium kadroların şoku daha iyi soğurduğu gibi bir mit vardır, fakat bu yanlış.
    Şoku en iyi soğuran ( yutan) malzeme karbondur, aluminium kadroların sürüş kaliteleri sert ve titrektir. Fakat MTB de bu konu etmek bana saçma geliyor çünkü lastik kalınlıkları ve ön süspansiyondan sonra geriye şok falan kalmıyor.

Dezavantajları; Aluminium kadrolar çabuk yorulurlar, stres altında çabuk kırılmaya eğilimlidirler. Ama bu demek değilki karbon kadrolar hiç yorulmazlar yada kırılmazlar, onlarda malzeme fatiği görür yani yorulur (biraz daha geç) ve kırılabilirler( zorda olsa), ve kırıldıkları zaman siz aluminium kadroya göre iki katı para harcamış olursunuz.

Titanium MTB kadroları gibi alternatifimiz olmadığına göre ve fiyatlarınıda göz önüne alırsak Türkiye pazarındaki en avantajlı MTB kadroları bence aluminium olanlardır. Hem yeteri kadar hafif hemde oldukça sağlamlar ( marka ve modele bağlı tabii).
    Bu arada senin "no-name" kadro için ancak no-comment yapabilirim.

Madem foruma yenisin kadrolarla ilgili, karbondan aluminiuma, çelikten titaniuma
    hemen her malzemeden kadroları aşağıdaki linkte uzun uzun tanıtıp tartıştık, faydalanabilirsin.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=17705

Not: Scandium olarak geçen kadrolarda Aluminium alloy'dur.

3. Burak Özen

Burak Özen Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    çok sağol abicim.teşkkrler

4. Burak Özen

Burak Özen Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    yaa mustafa abi orda bi arkadaş beni korkuttu:D "Ne demişler... Steel is real... Gerisi de palavra. En keyifli bisikletler çeliktir. Çelikten alüminyuma geçince anladım bunu..." diye yorum yapmış:D korkmaya başladım aliminyumdan.ama sizin gönderdiğiniz yorum doğrultusunda ve bi de ben bisiklete sadece istanbul içi kadıköy üsküdar taksim ora bura vb. gibi yerlerde freeride turlamak amaçlı biniyorum.sandıım kadarıyla sizler işte baya böyle 10 numara bisikletlerle yaşam biçimi haline getirmiş dağda kırda biniyorsunuz.sizin bisikletler çok daha güçlü ve kondisyonlular.sormak istediğim sadece benim o dediğim amaçla kullanamamı uzun süre tatmin eder mi alıcağım "if no name no comment " kadro? fazla kasmıycam pedalları "söz"!:D

5. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Adam doğru demiş " Steel is real !", ama eksik söylemiş " so is aluminium too, so carbon, so titanium, and so on."

Neyin ne kadar gerçek olduğunu ancak o kadroyu yapan usta ve ona binen sporcu belirler.:in:

Burak Özen ve Levent Temiz bunu beğendi.
  6. Nevzat KÖSEOĞLU

Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

Seviye:
    aliminyum al ama kaliteli olsu no name felan alırsan meraklanma onuda yakın zamanlarda kırarsın

Burak Özen bunu beğendi.
  7. Burak Özen

Burak Özen Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    bişey olmaz