Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aliexpress sistemi hakkında.

Konu, 'Alışverişle İlgili Genel Konular' kısmında Mustafa Şener tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Şener

Mustafa Şener Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bir ay falan önce Aliexpress üzerindeki ucuz bisikletlere saldırıp bisiklet almıştık ve bazı arkadaslar sıkıntı yasamıs. Ben de benim yaşadıklarımı anlatayım. Ben 39 dolar olan Fixed Gear bisikleti sipariş etmiştim. Ve adam kargolamıstı. Verdiği kargı numarasını 15 gün sonra bile göremedim. Kargo takip sitelerinde kontrol etmeme rağmen öyle bir kargo numarası olmadığını görüyordum. Sonra birinin satıcıya yorum yaptıgını gördüm. Adamın sahte kargo numarası verdiğini iddia etmiş. Ben de korktum tabi. Benimkinin de sahte oldugunu anladım. Satıcıya mesajlar attım ama cevap vermedi. Sonra Aliexpress sitesine şikayet ettim sahte kargo numarası verdiği için. Satıcı bana hemen mesaj atıp özür diledi ve şikayeti geri çekmem için yalvardı. Paramı iade edebileceğini söyledi. Ben parayı istemedim. Sadece bisikleti göndermesini istedim. China Post Air Mail ile göndermediği için çok uzun sürdüğünü, hava yoluyla değil de deniz yoluyla gönderdiğini söyledi. Ben de teslimat süresini uzatmasını talep ettim. 65 güne çıkardı süreyi. Bisikletim gelene kadar sen o parayı alamayacaksın, ben bisikletimi alana kadar bu süreye ekleme yapacaksın dedim. Satıcıyla anlaştık. Hatta bana hediye olarak bir tane de kredi kartı şeklinde bıçak gönderdi.

Aliexpress sistemine gelirsek;

Satıcıysanız:
    Ürününüzü birisi satın alır ve ürünün ücreti ALİEXPRESS HAVUZUna yüklenir. Siz ürününüzün alındığını gördüğünüzde verilen adrese kargolarsınız ve kargo numarasını girersiniz. Onun ardından 30 gün (ortalama) teslimat süresi başlar. Ürününüz 30 gün içerisinde Alıcıya ulasır ve alıcı ürünü alıp kontrol eder. Her şey istediği gibiyse siteden onay vererek paranızı ALİEXPRESS HAVUZUndan almanızı sağlar.

Alıcıysanız:
    Ürünü alırsınız. Paranız havuza aktarılır. Kargoya verilmesini beklersiniz. En gec 7 gün içinde kargoya verilir ve size bir takip numarası verilir. Oradan dilerseniz takip edebilirsiniz. Kargoya verildikten sonra 30 günlük süreç başlar. Burada dikkatli olup takipte kalmalısınız. 30 gün içinde ürününüz gelmezse ve siz alışverişi iptal etmezseniz, teslimat süresi dolduğu zaman paranız havuzdan satıcıya aktarılır ve geri almanız zorlaşır. Kargo takip numarasıyla kargonuzu takip etmelisiniz. Baktınız kargonuz görünüyor ama siz 30 gün içinde geleceğine inanmıyorsanız, satıcıdan rica edip teslimat süresini uzatmasını isteyebilirsiniz. 30 gün yerine 60 gün teslimat süresi isterseniz iki kat uzayacagı için sizin unutma ihtimaliniz azalacaktır. Mesela 29. gündesiniz ve ürün hala gelmediyse onu iptal etmelisiniz veya süreyi uzatmalısınız. Veya 20. gün ürünü aldıgınız zaman siteye girip onay vermelisiniz ürünü aldıgınıza dair. Yoksa satıcı 10 gün daha beklemek zorunda kalır.

Kısaca benim gibi sahte kargo numarası sahibiyseniz, satıcı ile konusun ve süreyi uzatmasını isteyin. Ben çok beklemek istemiyorum derseniz de iptal edip paranızı iade alabilirsiniz. İşin sırrı satıcı ile sürekli irtibatta olmak. Böyle olursa sorun yasamazsınız. Ve Aliexpress sizin hakkınızı her zaman korur, gereğini yaparsanız tabi.

Barış Güney bunu beğendi.
  2. Abdullah Cimis

Abdullah Cimis Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba aliexpressten bende bisiklet sipariş etmiştim. Satıcı dolandıcı çıktığı için alışveriş durduruldu ve para iadesi sürecine geçildi. Aliexpress parayı iade ettik diyor fakat banka hesabımda hiçbir türlü göremiyorum parayı bu durumda napılır?

3. Engin YAĞIZ

Engin YAĞIZ Kıdemli Üye

Adı:
    Engin YAĞIZ
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Benim merak ettigim bi konu var eğer farklı satıcılardan aynı gün sipariş versek kargolama işlemi ayrı ayrı mı yoksa bütün ürünler aynı kargo ile mi geliyor bilgisi olan var mı ?

4. ykaracavus

ykaracavus Yeni Üye

Seviye:
    Sahibinden gibi düşünün, aynı anda sepete ekliyorsunuz ama ürünleri farklı şehirlerdeki satıcılardan almış olabiliyorsunuz, haliyle ayrı ayrı kargolanıyor...

5. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bisikleti gönderdiğine inanıyor musun? Deniz yolu ile 3 ayda ancak gelir.

6. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    china post air mail zaten en geç gönderen hocam boşuna uzatmıssınız adam dolandırıcı

7. Engin YAĞIZ

Engin YAĞIZ Kıdemli Üye

Adı:
    Engin YAĞIZ
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Sağol Teşekkür ettim...

8. Enes Gürel

Enes Gürel Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    4 tane sipariş vermiştim hepsi sorunsuz gelmişti tekrar 3 adet sipariş verdim onları bekliyorum bakalım gelecek mi :) yirmi gün oldu

9. Kerim BEŞER

Kerim BEŞER Forum Demirbaşı

Seviye:
    Aliexpressten forma siparişi vermiştim bu gün elime ulaştı. Satıcının verdiği takip numarası 5 gün geçmesine rağmen aktif değildi mesaj yazmıştım cevap vermemişti. Dispute açtım durumu izah ettim. Takip numarasını hatalı yazmış ve doğru takip numarasını verdiğinde gerçekten yoldaydı. Ben ürünü yetiştiremedi diye sahte takip numarasıyla oyalamaya çalışıyo diye düşünüştüm ama satıcının günahını almışım.

10. Cuneyt Erkman

Cuneyt Erkman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    aliexpress ten 10. ayda pannier çanta siparişi vermiştim 32 gün oldu takip kodu hala çinden kargonun ayrılmadığını söylüyordu satıcıya mail attım cevap vermiyordu zamanın dolmasına 7 gün kalmıştı dispute açtım kargo yollandı diye çince sayfasının screenshot unu almış dispute a eklemiş baktım ondada en son işlem tarihi çindeki tarih escalate dispute açtım sitede hakem tayin edilen kişi 15 ine kadar süre verdi o zamana kadar gelmezse bakalım ne olacak

11. Uçkun Barış CANDAN

Uçkun Barış CANDAN Kıdemli Üye

Seviye:
    Abdullah bey bankanızı arayıp paranızın karta yüklenmesini talep edin. Para provizyona takılıyor. Türkiye'de de oluyor. Endişelenmeyin.

12. Cuneyt Erkman

Cuneyt Erkman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Saat 11.59 itibarı ile Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi TÜRKİYE ibaresi ptt sayfasında oysa ki kendimi pannier gelmiyecek commuter katlanır metal sepete hazırlamıştım :) başka bir bahara kaldı büyük ihtimal ilkbahar yapacak birşey yok dispute kaldırıyorum.

13. Mstmr77

Mstmr77 Yeni Üye

Ben aliexpress ten ürünler sipariş ettim fakat verilen takip numarası başkasına ait çıktı ürünüm gelmedi satıcıya mesaj attım cevap verilmedi ne yapabilirim ?

14. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    aliexpress ten xml2 u3 diye sipariş verdim ama xml t6 geldi bu yüzden anlaşmazlık yaptım para iadesi onaylandı diye gözüküyo yada en azındna ben öyle anladım. ama hesaba bişe gelmedi. bi işlem daha mı yapmam lazım.

t6.jpg

15. kıvanç özkarayel

kıvanç özkarayel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @chnkrmz 10-15 iş gücü içinde paranı yatırırlar.

chnkrmz bunu beğendi.
  16. Rehaserdar

Rehaserdar Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    merhaba herkese. aliexpressten aldığım ürün 18.10.2015 de türkiyeye geldi görünüyor.ancak hala kargom gelmedi. gönderi takibindede çıkmıyor. normal bir süremi acaba ?