Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Alçıdan çıkan kol - Deneyimlerinize ihtiyacım var!

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Aytaç Kayadevir tarafından paylaşıldı.

1. Aytaç Kayadevir

Aytaç Kayadevir Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba,

Geçirdiğim bisiklet kazası sonucunda bir süredir kolum alçıda. 3 gün sonra terslik olmazsa çıkarılacak. Böyle bir durumda kolum tam 21 gün alçıda kalmış olacak. 3-4 gündür yumuşak bir el topuyla egzersiz yapmak suretiyle kol kaslarımı çalıştırmaya başladım. Aynı zamanda ağır ağır omuz hareketleri de yapıyorum. Bunları doktor söyledi. Şunu da eklemek isterim ki, kırık humerus kemiğinin alt ucunda (dirsekten yukarıda kalan kemik), ekleme yakın bölgede, doktorların ifadesiyle çok küçük bir kırık. Aman aman birşey değil; ama yine de tespit edilmesi kaçınılmazdı.

İmdi, ben alçı çıktıktan sonra bir an önce bisiklete dönmek istiyorum. Kolu kırılıp da alçıya alınan veya her ne şekilde olursa olsun alçıya alınan birileri varsa (ki mutlaka vardır) buradan deneyimlerini paylaşabilirler mi? Ne kadar sürede tekrar bisiklete binebilir hale geldiler, neler yaptılar? gibi.

Ama öyle moralimi iyice bozacak şeyler söyleyecekler varsa, lütfen yazmasınlar, cidden. "2-3 ay beklemem gerekti" gibi bir cümle okursam, çökerim yani.

burhan çetin bunu beğendi.
  2. sedat_slave

sedat_slave Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    en azından 1 ay bekle, çünkü kemiğin kaynamış olsa dahi kırığın tamamının dolması zaman alır.
    şöyle bir çözüm olabilir.kolun için atel alabilirsin veya rahatsız olmayacağın şekilde atel yapabilirsin.

burhan çetin ve Aytaç Kayadevir bunu beğendi.
  3. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ağrı en büyük belirtidir. Bisiklet kullandığında ağrı olursa devam etme. Ağrı hemen olmayabilir, bisiklet kullandığın akşam ağrı yapabilir. Ağrın yoksa kullanabilirsin. Ama kolunun üstüne düşmemeye dikkat et.

Alçıdan çıktığında kolunun inceldiğini göreceksin. Sana verilen hareketleri yapmalısın. En azından alçı açıldıktan sonra 1 hafta bekle kolunun gücü artsın.

burhan çetin bunu beğendi.
  4. Cömert

Cömert Kıdemli Üye

Seviye:
    Kırık kemik 6 aya kadar kaynamaya devam eder.Kırık yer ağrıyorsa sakın yüklenmeyin. Kalsiyum ve kalsiyum emilimini arttıran D vitamini ağırlıklı yemeye özen gösterin. Sanılanın aksine süt içerğindeki protein ve kalsiyumu sadece çocuklar sindirebilir. ( bebekken bunları parçalayabilecek ekstra enzimlerimiz vardır ) Yetişkin bir kişi sütten bir bebek kadar faydalanamaz. Bu durumda her ne kadar süt tüketmeniz tavsiye edilse dahi bol yoğurt tüketmenizi kemiklerinizin güçlenmesi bakımından faydalı olur.

burhan çetin ve Nüvit Becan bunu beğendi.
  5. Nüvit Becan

Nüvit Becan Üye

Seviye:
    Yeni kırıktan kurtulmuş birisi olaraktan şunu belirteyimki,Dr larınızın uyarılarına dikkat ediniz.Kesinlikle yüklenme yapmayın. Eskilerin deyişi ile yaşınızla bağlıdır derler kaynama süresi. :))zorlamadan o topla kuvvenlendime eğzersizlerini yapınız. Kolunuza sıcak su ile yavaş yavaş masaj yapınız. Bisiklet için bir süre daha sabretmenizi tavsiye ederim. Şeytanın işi yoktur. Daha taze kırığı bir daha zedelemeyin ,sonrası daha üzücü olmasın. Kazasız,belasız günler dilerim tüm bisiklet sever dostlara.. Aramızda konunun uzmanları var ise onlar daha detaylı yazarlar herhal..

6. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhabalar, kolumu değilde iki kere aynı parmaklarımı kırdım. 2. kırığımda doktoru dinlemedim ve alçıyı erkenden çıkardım (2.haftada), fazla şişlik yoktu. Alçıyı kendim söktüm biraz ılık suda kasları çalıştırdıktan sonra direk bisiklet üstüne atladım 50 km lik bir tur yaptım. Uzun süre elim gidonda kalınca ağrı yaptığını farkettim, bu olay 2-3 ay kadar etkisini azaltarak devam etti. Kırık olan bölgenin güçsüz kalması beni çok rahatsız etmişti ondan dolayı böyle bişey yaptım. Sonuç olarak parmaklarım yamuk kalmadı ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

7. Tugrul.Kusku

Tugrul.Kusku Yeni Üye

En azından 2 hafta bekleyin. Ben alçıdan kurtulduktan sonra yüklenmiştim koluma ve biraz şişlik oluştu ve bir daha da geçmedi. Siz daha dikkat edin.

8. Aytaç Kayadevir

Aytaç Kayadevir Yeni Üye

Seviye:
    Şu ana kadar yazılanlardan şunu çıkartıyorum ki, sabırsız davranmak ihtiyatsızlık olacak. Burada, akılın belirleyiciliği ile tutkuların belirleyiciliğinin çatışması kendini açığa vuruyor ve böyle bir durumda akılın söylediklerini dinlemek çok daha iyi olacak gibi görünüyor: tutkumu bir süre için baskılamak kaçınılmaz, üzücü de olsa. Teşekkürler.

9. Aytaç Kayadevir

Aytaç Kayadevir Yeni Üye

Seviye:
    [​IMG] [​IMG]

Görsellik katayım diye resimleri de ekledim. Tomografi. :) Eğer becerebildiysem, resimde kemik üzerinde görülen siyah noktalar kırık olan yer. Galiba öyleydi. Doktorlar kolumdaki bu kırık için, önemsiz oranda bir kırık olarak söz ettiler ve hatta birisi, kırık bile demediğini ifade etti. Geçen haftaki kontrolde ise, diğer bir doktor, dirseğimde birşey olmadığını, hareket ettirebileceğimi söyledi ve öyle de yaptırdı. Her ne kadar korkup çok fazla açamasam da dirseğimi bir parça oynatabildim. Benim umudum bu işte. Kırığın önemli boyutta olmaması çabuk bir şekilde bisiklete dönebileceğimi düşündürüyor; ama ihtiyatlılığı elden bırakmadan.

10. ßarış Yavaş

ßarış Yavaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben sağlık meslek 4. sınıf öğrencisiyim bazı arkadaşlarında dediği gibi egzersiz yap çok zorlama beslenmene dikkat et yoğurt peynir ye en az 3 hafta daha bekle yavaş yavaş kullan kolunu daha sonra bisiklete binebilirsin ama daha dikkatli bir şekilde koluna yüklenme kolun hep kıvrık pozisyonda olsun tam düz tutarsan ani bir frenlemede dirseğine yüklenmiş olursun o nedenle hep kıvrık yarı açık tut kolunu gidona yüklenme ve yavaş kullan Geçmiş olsun..

burhan çetin ve Aytaç Kayadevir bunu beğendi.
  11. Serkan DERİN

Serkan DERİN Aktif Üye

Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun.Bacağımı iki defa alçıya aldılar(Basketbol kazası:)), Size tavsiyem kırık olan bölgeyi zorlamadan hafif bir şekilde(alçı alındıktan sonra) hareket ettirmeniz bu yaptığınız hareketler den sonra ağrı var ise sakın yüklenmeyin.Doktorunuza alçı alındıktan sonra ne yapmanız gerektiğini sorun ve uygulayın.Beslenme ve dinlenme'de çok önemli.