Alanyada kaza

Scudo

Ali Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.264
Bisiklet
Scott
bisikletçi kardeşimize çok geçmiş olsun maalesef kaza sonrası ilk yardım ve keşmekeş işte türkiye zihniyeti inşallah durumu iyidir

• Beğen
Tepkiler: Semican Baydur

bicylerace

Daimi Üye
Tepki
188
Umarım böyle eski püskü, noksan ambulanslar ve içindekileri yenilenir. İçimiz biraz olsun rahatlar. Yusuf kardeşime de büyük geçmiş olsun diliyorum. Kask olayını da ihmal edenlere iyi bir ders olmuştur bu olay umarım.

İsmailYetişir

Aktif Üye
Tepki
170
Kısıtlı kişisel imkanlarla yarışan arkadaşların bilhassa uğradıkları maddi hasarın yıkımını da gözden geçirmek gereğini göstermek istiyorum, elindeki tek bisikleti kırılan arkadaşımızın değil müsabık, sporcu statüsü bile askıda kalmayacak mı? Bu tür talihsiz vakalara karşı amatör veya pro katılımcıların edinebildiği bir teminat biçimi var mı?

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Öncelikle geçmiş olsun.

Son bir kaç yıldır yol bisikleti organizasyonunu yapan arkadaşlarımız gayet tecrübeli ve becerikliler. Bu organizasyonda ne kadar katkıları oldu (bu saygıyla anacağım arkadaşlarımın) bilemiyorum ama ardlarından laf söyletmeyecek kadar tedbirlidirler, buna şüphem yok. Zaten verilen videoda da bir kaç tanesini gördüm olay sonrasında en uygun şekilde yardım ediyorlardı.

Değinmek istediğim ikinci nokta ambulans. Yapılan resmi bir yarışmanın start alabilmesi için ambulans bulundurma şartı var. Ve bu ambulans il spor müdürlüğünün yazısı ile il sağlık müdürlüğünden istenir. Sağlık müdürlüğü bunu görevlendirir. Genellikle 112 acil servis ambulansı gelir. Ben bir çok organizasyonda bu insanlarla birlikte çalıştım ve kimi yakın arkadaşlarım dönem dönem 112'de görev yaptılar. Bu insanlar işlerini iyi bilen ve uygulayan insanlardır. Zaten bir 112 ambulansında, bir doktor, bir hemşire ve söför görevlidir. Kimsenin bu insanların eğitiminden ve deneyiminden şüphesi olmasın. Ambulanstaki eksikler ayrı bir hikaye. Kimi organizasyonlarda belediyenin kendi ambulansının geldiği de olur. Ne yazıkki bunlarda bazen personel ve donanım sıkıntısı çıkabiliyor.

Önümüzdeki dönemde organizasyon yapmak isteyecekler için bir notum var; Olabilecek donanım eksiklerini çözmenin en kolay yolu resmi yazı sırasında istenen görevli ambulansın nasıl bir donanıma sahip olması gerektiğini belirtmek olabilir. Sağlık müdürlüğüne yazılan yazıda spor yaralanmaları için donanım, boyunluk yada diğer tip atellerin bulundurulması ile ilgili not düşülebilir. Yada yüz yüze bu ayrıntı belirtilebilir. Bunun iyi niyetle yapılması önemli, çünkü, hiç kimse kendi bildiği işin öğretilmesini istemez, ukalalık olarak görebilir.

Değinmek istediğim diğer nokta, sprint bitişlerde bu tip kazalara sıkça rastlarız dünyanın her yerinde bu mevcut. Kazayı büyütmemek gerek. Sprinte kalkan bu riski göze alır.

Benim eksiklik olarak dikkatimi tek çeken nokta bariyer eksiğidir. Elbette bir açıklaması vardır ama keşke bariyer olsaymış. Ki yanlış bilmiyorsam Alanya'da yapılan bu yarışmada Alanya belediyesinin bariyerleri kullanılabilirdi. Yada daha önce bazı organizasyonlar için Federasyonun yaptırdığı bariyerler kullnılabilirdir... Bu mesafeden yorum yapmak cidden kolay, nedendir bilemiyorum ama vardır bir sebebi.

Berkay Benli

Daimi Üye
Tepki
235
Gerçekten üzücü bir kaza. Keşke Gürol Abi'nin de dediği gibi bariyerler olsaydı. Çünkü bu tip kazalar tüm organizasyonlarda yaşanabiliyor ve bunun en etkili çözümü bariyerler.

Bu arada Yusuf arkadaşımızın annesinin olay sırasındaki soğukkanlılığı gerçekten mükemmel. Keşke herkes bu tip kazalarda soğukkanlı kalabilse ve ilkyardımı engellemese.

Umarım arkadaşımız bir an önce eski sağlığına kavuşur ve yarışlara geri döner...

bicylerace

Daimi Üye
Tepki
188
Ambulans elemanlarının suçsuz olduğunu iddia eden arkadaşımız kendi de çalıştığı için midir bilinmez bir hoşgörü içinde veya olayı izlememiş.
Tekar anlatayım sedye yukarı kalkmış konumda nasıl bir yarallıyı karga tulumba kaldırıp seyeye koymaya çalışısınız. Soruyorum boyunluk yok bunu zaten afetmek mümkün değil bu bir ilk yardım ayıbıdır ve kimse görevli hesabını vermeli gerekli uzaklaştırmayı almalıdır. Hep bu hoşgörülerle bu hale geldik zaten.

• Beğen

bullshark

Daimi Üye
Tepki
111
böyle bir organizasyon yapılıyor ve tam sağlık donanımı bulunmuyor çok büyük sorumsuzluk ambulansın içinde neredeyse hiç birşey yoktu ve görevli olarak sadece bi hemşire vardı. artık bu tür organizasyonlarında bi denetçisi olması lazım herşey hazır olmadan yapılmasın...

• Beğen

Bulunmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Kaza geçiren arkadşımıza geçmiş olsun..Umarım en kısa zamanda kazanın etkilerini atlatır ve sezona devam eder..

• Beğen

dinamo_35

Üye
Tepki
52
İsim
ucar
Bisiklet
Diğer
evet alanyadaydık sabah geldim.
yusufu sedyeye taşıyanlardan biride bendim.
ne üzücüdür ki kaza gerçekleşti ama 50 metrede ki ambulansın gelmesi 10 dk. yı buldu geldide ama içinde ne boyunluk var nede doktor var.
bir insan hayatı nekadar ucuz muş dedittiler yani.alanya belediyesini buradan alkışlıyorum.
sporcuya verdikleri değer i bütün türkiyeye çok iyi ifade ettiler.ambulans var ama görüntü. sedyeyei çıkartılar sedye çıkmıyo
çıksada açılmıyor
ite kaka açıldı şimdide boyunluk yok.10 dk. daha geçti.
çocuk halen yerde yatıyor
kask paramparça sadece kayışları kapalı kesici bişeylerle kayışları kesiyolar.sonrada deyim yerindeyse karga tulumba sedyeye kaldırdık.
yapcak bişey yok.burası türkiye.her şey olası...

• Beğen

Fatih Ertörün

Forum Bağımlısı
Tepki
1.064
Aslında, Alanyada sezonun ilk yarışının 3.günü kriteryumlarda hep kaza olur, 2005de06-07de koştuğum yarışlarda hep bir kaza olmuştur.Örneğin 2007 yılında gurubumuzun önüne 3 yaşına birçocuk çıkmış, ve tekerleklerin arasında kalmıştır ki bereket çocuğa birşey olmamıştır,

Alanya çarşı içi parkuru bilmiyorum bana göre bir evin içindeki odalarda koşu yarışı yapmak gibi birşey.

galipulusoy

Aktif Üye
Tepki
133
Antalya Gençlikspor Kulübü sporcusu Yusuf Ezirgan arkadaşımıza acil şifalar diliyorum. evet maalesef Türkiye'de bu olaylarda her zaman görevlilerin vurdumduymazlıklarıyla karşılaşıyoruz. ben bisiklet yarışçısı değilim ancak bu olayı çözecek yer federasyondur diye düşünüyorum bu kadar ucuz olmamalı diye düşünüyorum. federasyon denetçi sağlayamıyorsa içimizden biri olabilir ve eksiklik varsa o eksiklik giderilinceye kadar yarışmacılar yarışmayabilir mi ya da yarış organizasyonu iptal edilebilinir mi?
burdan bir sesli çoğunluk olup yaptırım uygulama şansımız nedir acaba?
elimizden şu an geçmiş olsun demekten acil şifalar dilemekten başka bişey gelmiyor.tek tesellim arkadaşımızın sağlık durumunun iyiye gidiyor olması.
son sözüm bu konuda bence bir sonuca varılmalı ve inanışım bu olayda sorumlu olanlar varsa onların ortaya çıkmayacağı ve bu olayın bir dahaki yarışa kadar unutulacağıdır.umarım yanılırım.

• Beğen