Alanya Kalesi...

Kadir AYINTAP

Forum Bağımlısı
Tepki
2.702
İsim
Kadir
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar merhaba
Antalya Alanyada 13-14-15 Ocak tarihlerinde yapılan Türkiye Judo şampiyonası için Alanyaya geldik..
Şampiyonadan arda kalan bir günümüzü bisiklet kiralayarak Alanyada geziye ayırdık...
Yanımda beraber pedal çevirmeye gönüllü bir arkadaş var Hakan Yağlıdere kendisi askerden yeni geldi,
pek bisikletle haşır neşir bir isim değil ama iki tekere yabancıda değil lakin o motorsiklet kullansada
ricamı kırmıyor ve birlikte kiraladığımız bisikletlerle Alanya turuna çıkıyoruz...

Mevsim Kış olmasına rağmen güneyde olduğumuzdan dolayı ılıman bir iklimle karşılaştık hava çok güzel,
güneş bazen yüzünü gösteriyor bazen bulutların ardında kalıyor ama güneş size temas ettiği anda,
ısınıyorsunuz oldukca güzel...

İstanbuldan Antalyaya bulutların üzerinde bir yolculuk yapıyoruz...

Tarih 14 0cak 2012 mevsim kış ama hava çok güzel..

İki tane bisiklet kiralıyoruz, kira ücreti günlük 15 lira sıkı bir pazarlıkla toplam 25 liraya bisikletleri alıyoruz..

Alanyada çok bisiklet kullanan var ve bir parkta demirden bir bisiklet görüyorum...

Alanya ilgimi çeken bir durum oldukca fazla bisiklet kiralama üniteleri yapılmış kredi kartı ile kiralanıyor ama saat veya günlük fiyat belirtilmemiş...

Alanya yolları...

İlk gezeceğimiz yer Damlataş mağarası..

Klopatra plajı...

Damlataş mağarası girişi...

Kişi başı 4 buçuk liraya içerdeyiz...

Damlataş mağarası...

İçeride solunan hava astım hastalığına iyi geliyormuş...

İçerinin hava sıcaklığı yaz kış 23 derece...

Ve dışardayız şimdi kaleye doğru zorlu bir rampa bizi bekliyor...

Rakım arttıkca manzara değişiyor...

Alanya...

Burda mevsim sanki bahar gibi yer yer çiçekler size merhaba der gibi gülümsüyor...

Kısa bir kemerli tünelden geçiyoruz...

Evlerin manzarası olağanüstü...

Seyir terasındayız kısa bir manzara molası...

Manzara görülmeye değer...

Akdeniz tüm görkemi ile karşınızda...

Tekrar yola devam...

Akdeniz yöresinin bitki örtüsü ailelerinden sadece biri Kaktüs yazın meyvasınıda yemek mümkün...

Rampalar geride kaldı kalenin girişine vardık...

Burada mevsim bahar dedirtecek güzel çiçekler var...

Papatyalar bile açmış o derece :)

Alanya kale girişindeyiz giriş ücreti 10 lira, müze kartım olduğundan ücretsiz giriş yapıyorum...

Alanya kalesi...

Manzara oldukca güzel...

Kale surları her tarafta...

Surların dışında bir camii...

Dağların zirvesinde kar var...

Alanya ayaklarınızın altında...

Seyir terası...

Surların arasından seyir...

Akdenize bakan ön kısım...

Antalya yönüne bakan kısım...

Scudo

Kadir AYINTAP

Forum Bağımlısı
Tepki
2.702
İsim
Kadir
Bisiklet
Cannondale
Alanya kalesinin tarihçesi...
(link)

Tekrar dışardayız... turistik eşya satıcılarının olduğu kısım ve bir tezgah başında gördüğüm manzara :D
(link)

Bisikletleri bıraktığımız yerden alıyoruz...
(link)

Kaleden aşağıya inerken yol kenarında gözleme yapanlar var öğle yemeği için ideal gibi görünür...
(link)

Burada iki tane sevimli ördek var...
(link)

Gözlemelerimiz olurken etrafı geziyoruz...
(link)

Bu ördekler tam bir gözleme tiryaki olmuş kedi gibi yemek istiyorlar.. ilk defa böyle ördek görüyorum...
(link)

Ve gözleme seven biri daha var :D
(link)

Yanımıza geliyor gözlemeden oda tadıyor...
(link)

Ve samimiyeti ilerletiyoruz :D
(link)

Yemek sonrası yola devam...
(link)

Yol üzerinde bank"ın görünümü ilgimi çekiyor...
(link)

Alanyanın diğer tarafındayız...
(link)

Kale surları denize sıfır konumda...
(link)

Sahilde başka bir kale...
(link)

Görevinden emekli olmuş bir demir...
(link)

Denizde bir tekne...
(link)

Burasıda oldukca güzel bir yer...
(link)

Surlar oldukca uzun sahili komple kaplamış...
(link)

Alanya marinada geziyoruz..
(link)

Pedal çevirmeye devam...
(link)

İlgimi çeken balıklar var :D
(link)

Alanyanın dışına çıkıyoruz ilerde görünen tepe alanya kalesinin olduğu yer...
(link)

Biraz daha pedal çevirsek mersindeyiz :D
(link)

İlk defa adını duyduğum bir yerden geçerken... aynı zamanda burada oldukca büyük bir nehir var...
(link)

Dim çayı denilen yere gidecektim ama vakit yeterli olmadığında vaz geçip geri dönüyoruz...
(link)

Deniz kıyısına iniyoruz...
(link)

Burada demir bir iskele var, üzerindeki ahşap malzemeyi söküp almışla kışın sert dalgalarda zayi olmasın diye bir tedbir...
(link)

Tekrar alanyadayız...
(link)

Çarşı merkezinde her taraf turunç ağacı oldukca hoş bir görünüm...
(link)

Sahile yakın bir yerde dinlenen sevimli bir kedi...
(link)

çok cana yakın...
(link)

Bisikletlerle klopatra plajındayız...
(link)

Bugün birlikte pedal çevirdiğim Hakan Kardeşim...
(link)

Günün son fotografı...
(link)
Akdenzizin güzel sahillerinden biri olan Alanyadaki bu güzel günün akşamında bisikleri kiraladığımız yere geri verip, aynın günün akşamı
İstanbula Sabiha gökçen hava limanına geldik, ve bizi karşılayan kar ile karşılaştık aynı günde 4 mevsimi yaşamak bu olsa gerek :)
Konumuzu görüntüleyipte yorum yazan ve yazmayan herkese selam ve saygılar, sağlıcakla kalın...

Ferhat Öz

Daimi Üye
Tepki
211
Bisiklet
Salcano
Çok güzel bir gezi olmuş.Ayaklarına sağlık Kadir abi.Giriş ücreti 10 lira çokmuş:)

• Beğen
Tepkiler: Kadir AYINTAP

Kadir AYINTAP

Forum Bağımlısı
Tepki
2.702
İsim
Kadir
Bisiklet
Cannondale
Çok teşekkürler...
Evet 10 lira çok gibi ama öğrenciysen ve 18 yaşın altındaysan bedava... veya benim gibi müze kartın varsa ücretsiz girebilirsin...

• Beğen
Tepkiler: o.kucuk

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Kadir abi ne desem şimdi bu güzel manzaralara kaliteli paylaşımlarına odaklanınca yorum yapmakta bile gecikiyor insan :).. Yaşamayı kaliteyi sevgiyi hoşgörüyü herşeyi yansıtan fotoğraf karelerinle hayvan sevginizle samimiyetinizi yansıtan sanatınızı görünce bizleri mest ediyor hayellere daldırıp kaybetmemizi sağlıyorsunuz bu gece rüyalar görmemi sağlarsanız hiç şaşırmayacağım çok güzeldi.. Teşekkürler anlatımınız kadar fotoğraflar için bisikletin olduğu heryer sanki çicek açıyor kokularıyla bizleri mest ediyor ne desem huzur buldum işte .. iyi geceler herkese beraber pedallamak üzere görüşrüz tekrar Kadir abi. (Aspendos turumuzu unutamayacağım galiba :::::) )

ahtt

Daimi Üye
Tepki
639
Bu güzellikleri bizimle paylaştığınız için teşekkür ediyoruz. Surların dışında kalan caminin fotosu mükemmel olmuş.

• Beğen

Cüneyt HOCAOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Bisiklet
Trek
Kadir Bey güzel resimleriniz ve paylaşımınız için teşekkürler. Memleketimiz Alanya olmasada, babam, annem ve kız kardeşim Alanya'da oturuyorlar oraları görmek ayrıca güzel oldu. Emeğin için tekrar teşekkür ederim.

• Beğen

Kadir Altuntaş

Forum Bağımlısı
Tepki
678
Bisiklet
Whistle
:) Adaşım Merhabalar çoktandır sesinizi duyamıyorduk,Güzel bir paylaşım.Tebrikler.

Birde bu sporladamı uğraşıyorsunuz.derece aldınızmı,kolay gelsin.Teşekkürler.

Hoşça Kalın...

• Beğen

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güzel tur , güzel fotoğraflar paylaşımınız için teşekkürler....

• Beğen
Tepki
21
hocam çok güzel ya. fotoğraflara baktıkça içim ısındı :D damlataş mağarası ürkütücü gibi sanki :D ben tek gidemem :D 21 tane fotoğrafı çaldım, ödünç aldım, aldım, yürüttüm artık ne dersek :D güzel gezi olmuş :D gezi arkadaşınız çok farklı biri olmuş bu sefer :D ha bi de bu gezideki favorim gözlemeci ördeklerdi :D :eek:

• Beğen

M.Nuri TEKE

Forum Demirbaşı
Tepki
695
Bisiklet
Specialized
Dostum, Çok güzel bir gezi yapmışsın.Eline sağlık. Alanya'yı ve Alanya kalesini senin objektifinden izlemek gerçekten müthiş güzel.
Güzelliklerle dolu bir gezi yaşadık sayende bu sıcak görüntülerle, Eline emeğine sağlık..

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok güzel bir gezi yeri çok güzel resimler çok güzel bir anlatım Ayaklarınıza sağlık Paylaştığınız için çok teşekkürler.

Kadir AYINTAP

Forum Bağımlısı
Tepki
2.702
İsim
Kadir
Bisiklet
Cannondale
@Zeki.Alper

Zeki çok teşekkürler beğendiğine sevindim...
Alanyada hava çok güzeldi ve manzarada bir o kadar harika bulutlar güneş tabiat hepsi bir birini tamamlayınca fotograflarda çok güzel cıktı sonuçtan oldukca memnunum diyebilirim... kendine iyi bak en yakın zamanda görüşmek dileği ile gelebilirsem antalyada mangallı bir suuçan turu düzenleriz :D

• Beğen
Tepkiler: ZekiAlper

Kadir AYINTAP

Forum Bağımlısı
Tepki
2.702
İsim
Kadir
Bisiklet
Cannondale
@Ahmet ERPINAR

Çok teşekkürler beğendiğinize sevindim...
kale surları arasından manzara harikaydı uzaktan camii ve alanya manzarası hakikaten görülmeye değer... kendinize iyi bakın Mevlana şehri Konyaya selam ve sevgiler...

• Beğen
Tepkiler: ahtt

Kadir AYINTAP

Forum Bağımlısı
Tepki
2.702
İsim
Kadir
Bisiklet
Cannondale
@Kadir Altuntaş

Merhaba adaşım... Bu aralar hava soğuyunca pek tura cıkamadık, alanyada neyseki tur yapma şansı yakaladık..
Alanyada yapılan judo şampiyonasında bende yarıştım ama dereceye giremedim nasip değilmiş... kendim hem antrenör hemde sporcuyum... ve yanı sıra bisiklet sporu ile ilgileniyorum daha fazla gezi diyelim :) kendinize iyi bakın sağlıcakla kalın...

• Beğen
Tepkiler: Kadir Altuntaş

Kadir AYINTAP

Forum Bağımlısı
Tepki
2.702
İsim
Kadir
Bisiklet
Cannondale
@Nurşafak Arvas

Allah"a şükürler olsunki bu güzel coğrafyada bana bisiklet kullanmayı ve manzarayı bire bir yaşamayı nasip etti kendimi şanslı sayıyorum, zira Alanyaya benim gibi gelipte bu güzellikleri göremeyen çok kişi olduğunu biliyorum...
Bu turda gezi arkadaşım Hakan"dı bana ayak uydurdu rampayı rahat çıktı :) yol üzerinde çiçek, böcek, kedi, ördek :D hatta bir papatya bile karşıma çıkıp bana poz verdi :) hepsi çok güzeldi umarım tekrar alanyada pedal çevirme fırsatı yakalarım ve denize girerim :) denize girememek bana dokundu :( hem hazırlıklı değildik hemde mevsim kış soğuktur diye pek cesaret edemedik... damlataş mağarası pek ürkütücü değil aslında güzel bir yer ama fotograflara öyle yansımış tekte girsen içerde kimse yok sana bööö! diyecek korkma girip gezebilirsin :D

Kadir AYINTAP

Forum Bağımlısı
Tepki
2.702
İsim
Kadir
Bisiklet
Cannondale
@Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt bey yorumunuz için çok teşekkürler....
Bence alanyada ikamet eden herkes çok şanslı tabiat manzara deniz kum herşey çok güzel orda yaşamak isterdim... sağlıcakla kalın selam ve sevgiler...

• Beğen
Tepkiler: Cüneyt HOCAOĞLU

Kadir AYINTAP

Forum Bağımlısı
Tepki
2.702
İsim
Kadir
Bisiklet
Cannondale
@M.Nuri TEKE

Çok teşekkürler güzel yorumunuz için beğendiğinize sevindim Alanyaya hayran kaldım hakikaten yaşanacak yer umarım tekrarı nasip olur... kendinize iyi bakın sağlıcakla kalın....

• Beğen
Tepkiler: M.Nuri TEKE

ahtt

Daimi Üye
Tepki
639
@Kadir AYINTAP
Teşekkür ediyoruz. Bizden de sizlere selam olsun...