Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Alanya-bodrum-didim-izmir-bergama-çanakkale-bursa-mudanya/ istanbul turu!

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Safa Arslaner tarafından paylaşıldı.

?

Böyle bir turu gerçekleştirmek mümkün mü?

1. Neden olmasın

oy sayısı 102
    70,8%
  2. İmkansıza yakın

oy sayısı 1
    0,7%
  3. Mümkün ancak bir aydan fazla süre alır

oy sayısı 21
    14,6%
  4. Bu tura bacak dayansa bütçe dayanmaz

oy sayısı 5
    3,5%
  5. Beni de yaz

oy sayısı 7
    4,9%
  6. Rotanın belli bir bölümünü gerçekleştirebilirsin ama tamamı zor görünüyor

oy sayısı 8
    5,6%
  1. Safa Arslaner

Safa Arslaner Forum Demirbaşı

Seviye:
    sss.jpg

Haziran 15 civarında tur yapmayı planlıyorum
    Daha önce Hopa/Kemalpaşa ---Çorum-Osmancık turu yaptım yaklaşık 7-8 gün sürdü 700 km civarı yol yaptım 5 gün yalnızdım.

Bu sefer sahil şeridini takip etmek istiyorum başlangıçtaki isteğim
    Alanya-İzmir yada İzmir-Alanya yapmaktı ancak maps'i açınca kendime engel olamadım.

Şimdilik kabaca bu rotayı çıkardım eklemeler çıkarmalar olabilir tabi ki ancak ilk olarak Alanya'dan başlayıp rotayı Mudanya'dan deniz taşıtları ile İstanbul'a geçip tamamlamayı düşünüyorum
    Sizce böyle bir tur yaklaşık olarak kaç gün sürer?

Günde 100 km üstüne çıkmayı düşünmüyorum keyfimi bozmaya gerek yok. Çok acelem yok ancak yine de askerlik olayı var ne kadar çabuk o kadar iyi durumu da var anlayacağınız.

Rota hakkında çok detaylı bilgilere ihtiyacım var, daha önce böyle bir rota izleyenler veya bu rota içerisinde küçük bir bölüm gerçekleştirenler varsa fikir alışverişinde bulunmak isterim.

not: yükseklik haritası çıkardığım bir site vardı ama onu bulamadım mapmyride değildi galiba(bu konuda da yardımcı olabilirsiniz)

Ayrıca tura beni de yaz diyen olursa seve seve kabul edebilirim gerekli iletişim ve irtibat sağlandıktan sonra.

Bisikletim Merida Crossway 100
    Çadırım ve arka port bagaj heybelerim mevcut

Rota yorumlarınızı konu ve link önerilerinizi şurayı çıkarıp burayı ekleyebilirsen çay içeriz temennilerinizi :)
    Eksiklikleri ve fazlalıkları yazarsanız sevinirim.

Yaklaşık olarak bütçe hesaplaması dahi yapabiliriz hep birlikte. Hep çadırda kalmayacağım bazen otel bazen öğretmenevi bazen tanıdık(bulabildiğimiz kadar)larda geceyi geçirmeyi düşünüyorum.

Sorularınızı önerilerinizi merakla bekliyorum. Dediğim gibi bu rota ham hali yine ilk başa dönedebiliriz ekleme de yapabiliriz duruma göre.

Hoşçakalın. sss.jpg

2. Can incesu

Can incesu Üye

Adı:
    Can
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bende çok istiyorum Haziran sonu bende çıkmayı planlıyordum rotanı çok beğendim ben izmire kadar aynı rotayı çizdim bence yaparsın ama bencede 1 ay Sürer çünki 15 gün diye planladım izmire kadar sonrasıda sanırım 10 gün alır
    Kemerden sonra hafif yokuşlar başlıyor ondan sonra yer yer 15 km ciddi yokuşlar var havanın sıcaklığınıda düşünürsek zorlu bir bölge olacak Kaş'tan sonrası rahat Kısmen Ege tarafını çok bilmiyorum
    Umarım gerçekleştirirsin
    Not bütçe olarak bence 1000 tl otelleride eklersek

Safa Arslaner bunu beğendi.
  3. D. Oğuz

D. Oğuz gezgindt olarak bilirler."di"

Seviye:
    3 hafta ayırın buraya.

Fethiye'den sonrası için bir sıkıntı olursa, bilgi lazım olursa özel mesaj yoluyla sorabilirsiniz. Baya uzun kalır şimdi :)

4. Sener O.

Sener O. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Kuşadası-Marmaris arasını geçen yıl yaptım çok keyifliydi , Bodrum'dan Datça'ya feribotla geçmenizi tavsiye ederim çok güzel manzara var , Datça Marmaris arası rampalar var baya ama güzergah güzel.Ben mümkün olduğunda denizi görerek yapmıştım geziyi , yani anayola bir iki yerde çıkmadım.

Tek çıkarsanız pansiyon konaklamaları için en az 50tl gecelik ayırın.

oalmali ve Safa Arslaner bunu beğendi.
  5. Birhan K.

Birhan K. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ben de tam olarak bu turu planlıyordum. Ama benim hedefim daha büyük: İstanbul'dan çıkıp Adana'ya kadar gitmeyi düşünüyorum. Geze geze, zamanı çok önemsemeden...

Geçen sene de aynı niyetle İstanbul'dan yola çıktım ama turum maalesef Trakya turundan ibaret oldu. Bu sene hedefimi gerçekleştireceğim. Daha deneyimli ve hazır hissediyorum.

Anladığım kadarıyla askere gideceksin, hatta doğru anladıysam Ağustos celbiyle gideceksin. Geçen sene ben de tam olarak bu durumdaydım. Haziran'ın 9'unda yola çıkmıştım.. Askerlik öncesi bisiklet turu harika bir fikir. İnsan mental olarak rahatlıyor, kendine geliyor, boşalıyor. İyi bir tercih yapmışsın. Ben askere bomboş bir kafayla gittim ve döndüm, tur kesinlikle iyi geldi bana.

Her neyse dostum, Haziran ortası ya da sonu gibi ben de tura çıkacağım. İstanbul'dan, Bakırköy'den Bandırma'ya geçip, oradan dümdüz, aynen çizdiğin rotadaki gibi, ama daha çok köy yollarını falan kullanarak devam edeceğim. Tabii önce yeni bir bisiklet almam gerek (muhtemelen Fuji Touring alacağım, tabii bulabilirsem, olmazsa ben de senin bisikletten almayı planlıyorum).

Tarihler uyarsa birlikte yola çıkarız ya da yolun bir yerinde rastlaşırız belki. Başlığı takip edeceğim.

6. _murdoch_

_murdoch_ Aktif Üye

Adı:
    Nazmi San
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    çok güzel bir tur inşallah yaparsın. hatırladığım kadarıyla kemerden sonra bolca iniş çıkış var. finikede , fethiyede, marmaristen bodruma geçerken ciddi yokuşlar tırmanırsın. @Birhan K. nın dediği gibi ağustosta gidiyorsan askere çok zaman sıkıntın yok bence. Aynı zamanda tatil gibi de planlanmış bence :) geze geze bazı yerlerde 1 geceden fazla konklanabilir. Bu yüzden oyumu 1 aydan fazlaya kullandım. Tabiki maliyet artar ama askerden önce güzel olur :) bisiklet arası deniz güneş kum :) şimdiden hayırlı olsun ve hayırlı teskereler.

7. Bilal Altuntaş

Bilal Altuntaş Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
  8. _murdoch_

_murdoch_ Aktif Üye

Adı:
    Nazmi San
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Bilal Altuntaş cycle route ta oluşturduğumuz bir haritayı sadece gps cihazamı atabiliyoruz yoksa android telefondaki herhangi bir uygulamaya atabilirmiyiz yada hangisine atabiliriz. Şimdiden sağol :)

9. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Haziran 15 bence çok geç olur. 1. Çok sıcak.
    2.trafik yoğunluğu artacak.
    bence günlük 70 80 km kalmanız daha sağlıklı olur
    ayrıca turu haziran başı ya da Mayıs sonuna çekerseniz daha iyi olur

Ayrica rotanin Bandırma bodrum arası bölümünü gerçekleştirdim. Özelden yazarsaniz bilgi veririm.

10. hakacoco

hakacoco Yeni Üye

Adı:
    hakan onay
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Neden olmasın! :) size şimdiden başarılar, Aslen Bodrumlu biri olarak, o bölgenin coğrafi yapısı gereği çok fazla yokuş ve viraj olacağını hatırlatmak isterim, Ayrıca yaz döneminde trafik yoğunluğu maksimum seviyeye çıkıyor! Ara bağlantı yolları fazla tenha ve çok dik rampalarla dolu, Örneğin bodrumdan İzmir istikametine giderken Milas'a girmeden Kıyıkışlacık üzerinden Didim'e gidilebilir, mesafe kısa ama hep iniş çıkış. Zaman ve Bütçe uygunsa kesinlikle yapılası bir tur, tekrar başarılar.

11. Bilal Altuntaş

Bilal Altuntaş Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @_murdoch_ Telefona yukleniyor mu onu tam olarak blimiyorum ama bende mayıs ortalarında tur yapacağım telefona yüklenen gps lazım banada :)

12. _murdoch_

_murdoch_ Aktif Üye

Adı:
    Nazmi San
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Bilal Altuntaş valla google playde GPX Viever diye bi program buldum ama sadece haritayı görüntülüyor. gps özelliği yok. yorumlarda yeni güncellemede gps özelliğide olucak diye yazıyo. Sen tura çıkmadan gelirse işine yarayabilir. İyi yolculuklar :)

Bilal Altuntaş bunu beğendi.
  13. Safa Arslaner

Seviye:
    Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.
    Zaman konusunda insan tam tahmin edemiyor yaklaşık 25 gün gibi bir sürede bitersem iyi olabilir.
    1000 tl gibi bir rakama yapabileceğimi sanmıyorum ama yine de o civarda olması böyle bir tatil için çok ucuz kalıyor.
    Antalya ile izmir arası planınızı böyle kabaca yaptınız mı yoksa detaylı bir şey belirdi mi hocam kafanızda
    Şurda kalacağım şurayı gezeceğim şurda duracağım vs diye.
    Ciddi yokuşlar var dediğiniz kaç metre yüksekliklerden bahsediyoruz tahmini ve bu yokuşlar kaç km boyunca devam ediyor örneğin 15-20 km boyunca yokuş çıkacağım bir kesim var mı? varsa rakım tam olarak ne olacak bilgilendirmelerinizi merakla bekliyorum.

İlginiz için teşekkür ederim D. Oğuz
    3 haftada tamamlayabilirsem çok iyi olur ama tam olarak süreye de takılmak istemiyorum bu biraz da tatil olarak gördüğüm için.
    Fethiye'den Bursa/Mudanya olan kısma kadar olan ilk olarak hangi rotayı takip etmem gerekli. Yani benim çizdiğim harita kaba harita detay yok örneğin A yolunu tercih edeceğimi B yolunu tercih edersem hem manzara hem de süre açısından karlı çıkacağım bölümler var mı aklınızda?

Yine aynı bölümde çadırla kalabileceğim kamp alanları hakkında bilginiz var mı?

Ayrıca bu bölümde kesinlikle ve kesinlikle kullanmamam gereken bir güzergah mevcut mudur?

Hocam işte bu Datça Bodrum arası feribot fikri gerçekten güzel görünüyor hem 100-150 km gibi bir avantaja sahip olacağım hem de bu süreyi bir gün fazla deniz keyfi ile taçlandırabileceğim.
    Bende aynı sizin düşündüğünüz gibi denizi takip etmeyi düşünüyorum fikriniz için çok teşekkür ederim.

yine bu alanda kamp alanları, çadırla kalınacak kısımlar ve güvenlik sorunları ne durumdadır bilginiz var mı?

Otelde-öğretmenevinde kalacağım günler için 100 lirayı gözden çıkarmayı düşünüyorum hocam. Kafama eserse her şey dahil olsun benim olsun keyfi de olabilir.

İnsan bu turları düşünürken tek başına yapacak olması içini burkuyor keşke yanımda eş-dost-akraba biri olsaydı diye geçirmiyor değil ama şu anda ki durum tek başına yapacağım yönünde :)

Hocam öncelikle destek olduğunuz için teşekkür ederim.

Tura aynı çıkma fikri güzel olabilir umarım her şey yolunda gider de başarabiliriz. Diğer taraftan istanbul- adana turundan bahsetmişsin bu konuda rota oluşturdun mu detaylar elinizde mevcut mu?

Aynen dediğiniz gibi askerlik öncesi mükemmel bir şey olacak diye düşünüyorum.
    Bende köy yollarını kullanacağım ama detaylar yok maalesef böyle bir konuyla rota hakkında detayları elde etmeyi ve paylaşımı artırmayı düşünüyorum.

Edindiğimiz tüm bilgileri rota bilgilendirme yazısı halinde bile yapabiliriz.

Tur tarihlerinizi tam olarak ne zaman netleştireceksiniz bu konuda özel mesajla iletişim kurabiliriz.

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
    1 aydan fazla sürerse 1 aylık bir tatil yapmış olacağım o nedenle çok takılmıyorum :)
    Bu bolca iniş çıkış dedikleriniz kaçar metre rakımlardan oluşuyor acaba merak ediyorum herkes bolca yokuş demiş ama detaylara ulaşamadım.

Aradığım site galiba buydu teşekkür ederim hocam. Yükseklik grafiği geçen sene aşağı yukarı tutmuştu.

Öncelikle çok saolun, 70-80 km civarı yapacağımı düşünüyorum zaten o nedenle 100 km'yi aşmak istemiyorum diye yazdım hocam bu konuda önerinizle daha da dikkatli bir rota oluşturacağım.

Bodrum- Bandırma arasını daha önce gerçekleştirdiniz mi?
    Çadırla kalınacak kamp alanları ve detaylı takip etmem gereken rota elinizde mevcut mu?
    Diğer arkadaşlara da dediğim gibi A yolunu tercih etmek yerine B rotası daha uygun görünüyor, şu yola kesinlikle bulaşma gibi önerilerinize ihtiyacım var.

Haziran 15'inden önce çıkma şansım yok hocam işim gereği hatta seminer dönemi 2 hafta rapor alarak bu kadar geriye çekebildim.
    Trafik yoğunluğu fazla olur demişsiniz ama ne kadar bir yoğunluktan bahsediyoruz genelde kullanacağım güzergah google maps'in önerdiği güzergahlar olmayacak denizle yan yana gitmeyi düşünüyorum herkes benim gibi mi düşünüyor acaba bildiğim kadarıyla yollar tek gidiş tek geliş olduğu için araçlar iççin fazla tercih edilmiyordu en azından belli bir bölümü.

Akıllı telefon kullanmadan eski usül haritalarla turu tamamlamayı düşünüyorum ama elimdeki telefon acil durumlar için internete ulaşabilir olacak :) (e71)

Yorum yazan destek olan herkese teşekkür ederim. Elinde yakınında gördüğü görüntülediği bu rotanın belli bir kısmını da içeren de olsa rota detaylarına kalacak yerlere kamp alanlarına feribot vs araç kullanımı gibi önerilerinize ihtiyacım var. Cevaplarınız beni cesaretlendiriyor devamını ve önerilerini merakla bekliyorum.

Bana sormak istediklerinizi, merak ettiklerinizi her zaman sorabilirsiniz.

Teşekkür ederim.
    Zaman ve bütçe konusunda çok sıkıntım yok. Çok fazla tenha derken bu bir tehlike oluşturuyor manasında mı kullandınız hocam. Çok dik rampalar tam olarak kaç km sürüyor ve kaç metreye kadar çıkıyor.

sizin dediğiniz gibi milas'a girmeden ki rotayı takip edersem kaç km gibi bir avantajım oluyor bu avantaj iniş çıkışlardan dolayı dezavantaja dönüşebilir mi?

Bilal Altuntaş bunu beğendi.
  14. D. Oğuz

D. Oğuz gezgindt olarak bilirler."di"

Seviye:
    @Safa Arslaner

Sahili takip edin Çanakkale'ye kadar. İstediğiniz manzara ise bu olsun, rota güzel bence. Değiştirmelik durum yok.

Çadır kurcak yer çok, en kötü benzinlikten rica edersiniz :D

15. Birhan K.

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Safa Arslaner Dostum rotamı ayrıntılı olarak belirlemedim, güzergahın tamamını detaylı olarak araştırmadım. Sadece Kaz Dağları'na kadar olan kısmı detaylıca araştırıp planlamıştım yanlış hatırlamıyorsam. Ama şunu da söyleyeyim, geçen seneki Trakya turumda hiç de önceden belirlediğim plana uymadım, hatta açıp bakmadım bile. Kafama göre sürdüm.

Bir de bir tavsiye... Çanakkale'ye vardığında arabalı vapurla Gelibolu'ya geç, oradan da Gökçeada'ya... Gökçeada bence mutlaka uğraman gereken bir durak. Orada Yıldızkoy'a git, en az 2 gün kamp kur, denizin tadını çıkar. Mükemmeldi, ben mutlaka oraya da uğrayacağım bu sene. Şiddetle tavsiye ediyorum. Üstelik Gökçeada'ya giden rota da güzel.

16. Hakan.Sahin

Hakan.Sahin Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bence olur hatta çokda zevkli bir rota olur

17. Safa Arslaner

Seviye:
    Çadır kuracak yer çok derken kamp alanı mı çok yoksa yol kenarı ağaçlık vs mi çok tam olarak sorduğum daha özel bir yer karavan vs çadırların duş vc gibi olanaklarlardan faydalandığı kamp alanı çok mudur?
    Haklısınız benzinlikler hayat kurtarır :)

Doğru diyorsun bende plandan saptım ama %70-80 civarı bir oranı aynıydı, hiç tutmasa bile bişey olacağından değil ama plansız çıkmaktan en kötü plan bile iyidir sonuçta :)

Bu gelibolu ve gökçeada geçişleri bisikletle sorun olmaz demi ücretler konusunda bilginiz var mı Birhan hocam.
    Teşekkkür ederim Hakan.Sahin destekleriniz için umarım her şey güzel oldu

18. Birhan K.

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Dostum bisikletinle beraber 1 tam bilet ödeyerek geçebilirsin. Geçen sene 1,5 tl idi. Çok ucuz yani, dert etme. Yıldızkoy'a mutlaka git. Turunun en güzel etabı olacak belki de.

19. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:

Diğer arkadaşın dediğine katılıyorum. Bence de Datça dan feribotla Bodruma geçmenizde fayda var. Nedeni ise 2 yıl önce birkaç arkadaş Bodrum Akyaka arası yolu geçmek istedi. Ancak yol çok kötü olduğundan telef oldular. Bu nedenle hem datçayı gezmek hem de motivasyonunuzun düşmemesi için o yolu kullanabilirsiniz. O rota da bir küçük değişiklik önerebilirim. Altınoluktan azine yoluna girmeden küçükkuyu-Assos-Gülpınar-tavaklı-geyikli rotasını kullanmanızı tavsiye ederim. Assos rampaları biraz zordur ama bizim gibi zaman sıkıntınız yoksa mutlaka gidilmesi gereken bir yol. Orada karadut suyunu içmenizi tavsiye ederim.

Yollar hakkında söyleyeceğim; Genel olarak yollar Bodrum-Bandırma arası çok kaliteli. Emniyet şeritleri geniş. Biz Mayıs ayında gittiğimizden dolayı yollar sakindi. Ancak tatil sezonu açıldığında, kamyonculardan ziyade özellikle tatilciler tehlike saçıyor. Kamyoncular yüksek araca sahip olduklarından sizi km.lerce öteden görüyor. Ama kendini bilmez otomobil sürücüleri emniyet şeridine maalesef dalmayı pek sever. Bu nedenle güvenliğiniz için kask aynası edinmenizi tavsiye ederim. Çok rahatlık oluyor.

Sizin dediğiniz dar yollar daha çok antalya - fethiye arası yol olsa gerek. Diğer yollar gayet iyidir. Uyaracağım tek yol ise, eğer kullanırsanız Yeni Foça dan Aliağa ya çıkan yoldur. İnanılmaz kamyon trafiği ve keşmekeş var. Malum gemi sökümden çıkan hurdaları demir çelik fabrikasına taşıyorlar. Orada çok dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum. Bir ihtimal 21-26 haziran arası sizi bodrum - Antalya arası yollarda görebiliriz. O sırada o tarafta tatilde olacağım.

20. Safa Arslaner

Seviye:
    Bişey değilmiş hocam ücret sizin tur tarihleriniz belli oldu belli bir kesim de olsa birlikte yol almayı düşünüyor musunuz?

Bu resimdeki rotayı takip etmemi öneriyorsunuz anladığım kadarıyla.
    Datça borum feribot olayı kafama yattı.

Kask aynası kullanıyorum zefalden almıştım ama aşırı hassas yani milimetrik görüyorum illaki işe yarıyor ama bu süspansiyonun altına takılan aynalara da yönelinebilir diye düşünüyorum.

Bu foça aliağa tarafında dikkat edeceğim bu yoldan kurtulmamın bir yolu var mı hocam?

Bir de o tarafta assos tarafında ücretli kamp alanları mevcut mudur?

siz daha önce böyle bir tur gerçekleştirdiniz galiba, varsa konu linkiniz yoksa kaldığınız yerleri hatırladığınız kadarıyla öğrenebilir miyim?

Bir de bu rotayı takip edersem geyikliden sonra hangi yolu takip edeceğim bir kaç farklı yol görünüyor

Ekli Dosyalar: