Aladağlar

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
http://img109.imageshack.us/img109/8378/hpim0844pr2.jpg
Geçen sene bu zamanlarda aladağlarda okul klubümüzce kamp yapmıştık ve demirkazık zirvesine en fazla bu kadar yaklaşabildik. Daha öteye gitmedik çünkü hem ekipman hem de deneyim eksiğimiz vardı. Fotoğrafı görünce gerçekten sizi kıskandım. Orada bulunmayı , o manzaranın tadını çıkarmayı gerçekten çok isterdim.

Scudo

Hüseyin Suda

Forum Demirbaşı
Tepki
313
Tek kelimeyle muhteşem.Özellikle zirve fotoları heyecan verici.Yaptığınız tırmanışlar üzerine sizle sohbet etmeyi çok isterdim,resimler üzerine daha detaylı konuşmayı.İnşallah bir gün karşılaşılaşır bunu gerçekleştiririz.Yazılarınızı takip ediyorum,sevgilerimle...

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Tuz Gölü'nün araç içinden fotoğrafına bittim, hayran kaldım, süper!

alpinist63

Daimi Üye
Tepki
184
söylemekte fayda sağlar diye düşündüm..Aladağların en yüksek zirvesi demir kazıkdeğildir..
kızılkaya zirvesi daha yüksektir..3767 metredir

• Beğen
Tepkiler: tahaakkus

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
@alpinist63

çok fena ezber bozan bir bilgi..
kaynağı nedir bu bilginin? biz hep 3756m. ile Büyük Demirkazık bilirdik?

memocy

Forum Bağımlısı
Tepki
714
@alpinist63

bendeki 1/25.000 lik Tunç fındık imzalı haritada Kızılkaya 3725 mt yazıyor..
bende kaynağını merak ettim doğrusu..
üniversitedeki dağcılık yıllarımdan sonra geçen sene oraya bisikletle güzel bi (link) yapmıştım..

alpinist63

Daimi Üye
Tepki
184
Harita Genel Komutanlığınca daha önceki yıllarda yayınlanan 1/25.000 Lik Haritasında Aladağların en yüksek zirvesi Büyük Demirkazık (3756 m) olarak bilinmekteydi. Emekli Topçu Kd. Albay Salih GÖZEN’in Yaptığı çalışmalar neticesinde, Aladağların en yüksek zirvesinin 3767m (+5,-5m) Kızılkaya zirvesi olduğunu tespit etmiştir.
Şimdiye kadar gözden kaçan bu bilimsel gerçekliliği Harita Genel Komutanlığı da onaylamış olup tekrar bir harita çalışmasına gerek kalmadığını Salih GÖZEN ve Bozkurt ERGÖR’e bildirmiştir. Türkiye Dağcılık Federasyonunun 26-27 Ocak 2008 Tarihleri arasında Rize’de devam etmekte olan Genişletilmiş kurullar, Kulüpler ve il temsilcileri toplantısında TDF Yönetim Kurulu üyesi Nuri DOKUZOĞLU bu konuda bir açıklama yaparak, bilgileri kamuoyuyla ve basınla paylaşmıştır.

sifa

Aktif Üye
Tepki
58
Keşke hiç uğraşmasalarmış, Kızılkayanın klasik rotası Demirkazığın klasik rotasından daha sakat çünkü, şimdi şanını yürütmek isteyen herkez ona çıkmak isteyecek :(

alpinist63

Daimi Üye
Tepki
184
sakatlığı kanıtlanırsa erciyesteki gibi yapılır..
Küçük zirvenin de zirve olarak kabul edilmesi gibi...

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
@alpinist63

bilgilendirme için teşekkürler..
peki kimse GPS ve altimetre ile ölçüm yapmadı mı yahu?
kimse şimdiye kadar çıkıpta "ya bize hep öğretilen B.Demirkazık ancak ben ona da çıktım, Kızılkaya'ya da çıktım, altimetre bildiğimiz şeyleri söylemiyor, hatalı ölçüm yoksa Kızılkaya daha yüksek olmalı" demedi.. bu yüzden merak ettim.

tekrar teşekkür ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: memocy

alpinist63

Daimi Üye
Tepki
184
Harita okumayı çok iyi bilen bir emekli albayımız Salih Gözen bunu fark etmiş ve harita genel müdürlüğüne yazmış bunu...incelemeler sonucu doğruluğu kabuş edilmiş değişilmiş ve iyi yapılmış

Murat abi rica ederim