Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Akvaryum da balık besleyeniniz var mı?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında @hmet80 tarafından paylaşıldı.

1. @hmet80

@hmet80 Üye

Seviye:
    Merhabalar,

Evinde akvaryum bulunan balık besleyeniniz var mı ? ben evimde bir süredir besliyorum ve hobi olarak balıklarla ilgilenmek hoşuma gidiyor. İnternette bir balık türü hakkında araştırma yapıyordum bulduklarımı sizlerle de paylaşmak istedim.

Araştırdığım balık Arowana diye tanınan bir balık , çok ilginç özellikleri var ;

* Doğal ortamlarında 1 metreye kadar büyüyebiliyorlar
    * 7 kg ağırlığına ulaşabiliyorlar
    * Uygun koşullar sağlanır ise 60 yıl kadar yaşayabiliyorlar
    * Bakılması için çok büyük akvaryum gerekiyor ve akvaryumların üstünün kapalı olması gerekiyor zira bu balıklar sıçrayabiliyorlar. Doğal ortamlarında sıçrayarak kuş falan yakalıyorlarmış.
    * Bereket ve şans getirdiğine inanılıyor
    * Ve bazı türleri çok pahalıya alıcı bulabiliyor

Birkaç resim:

2. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    bende 1 lepistes akvaryumu(60 lt) ve bir Cichlid (cikled)akvaryumu var(110 lt) iki sarı prenses biri dişi biri erkek 3 dişi beyaz zebra 2 siyah zebra var

@hmet80 bunu beğendi.
  3. @hmet80

@hmet80 Üye

Seviye:
    Bende de 6 adet sp var ama onların iki nesil yavrusu da ayrı bir akvaryumda duruyor yaklaşık onlar da 16 adet yavru oldu , üreme hızları bu şekilde gider ise yakında balıkları koyacak yer bulamıycam sanırım :D

cedrick41 bunu beğendi.
  4. @hmet80

@hmet80 Üye

Seviye:
    Eskiden daha öncelerinde japon balıkları ile lepistes balıklarını aynı akvaryumda beslerdim , benim lepises balıkları hep japon balıklarının kuyruklarını yerdi bir süre sonra da japon balıkları artık yüzeme duruma gelirdi sonra da ölürlerdi :( ne üzülürdüm.. umarım senin lepistesler japonlar ile dost olmayı başarmışlardır :)

cedrick41 bunu beğendi.
  5. @hmet80

@hmet80 Üye

Seviye:
    bende de iki akvaryum var ama birinde büyükler birinde yavrular yaşıyor, yer ve imkan olsa bir de lepistes akvaryumu kurmak isterdim değişik bitkilerle dolu bir akvaryum süper olurdu

cedrick41 bunu beğendi.
  6. Erdem Atasagun

Erdem Atasagun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Bende de Cichlid (cikled)akvaryumu var 100 lt içinde 12 cikled birde vatoz var çok güzel.

@hmet80 ve cedrick41 bunu beğendi.
  7. @hmet80

@hmet80 Üye

Seviye:
    100 Lt akvaryum gerçekten güzel olmalı, umarım balıklarınız sağlıklı bir şekilde yaşıyorlardır :)

8. @hmet80

@hmet80 Üye

Seviye:

gerçekten çok güzel bir balık , 20 cm benim balıklarım bunun yanında yavru balık gibi kalır herhalde :D

baranakdağ bunu beğendi.
  9. kolbe

kolbe Kıdemli Üye

Seviye:
    bende evden ayrılıp üniye başlayana kadar ciklet besliyorduum sp lerim vardı çok zevkli tabi akvaryum başka bişey inş. kendi evim olunca devam edicem hatta yaşadığı dönemden bi fotosunu ekliyim

cedrick41 ve @hmet80 bunu beğendi.
  10. @hmet80

@hmet80 Üye

Seviye:
    bildiğim kadarıyla bu balıklar büyük bir akvaryumda beslendiğinde çok büyüyorlarmış. Korkak olması ise alıştırma ile ilgili birşey sanırım. benim balıkları ilk aldığımda onlarda çok korkuyorlardı şimdi özellikle sabahları yem vereceğimi bildikleri için nerdeyse akvaryumdan üzerime atlayacaklar :D

11. @hmet80

@hmet80 Üye

Seviye:
    Evet balık beslemek gerçekten çok zevkli bir uğraş , onlara yem vermek hareketlerini izlemek hele birde yavru alabiliyorsan keyfine diyecek yok :D
    ama bu sp lerin yavrulama özellikleri çok heyecan verici anne yavrularını 20-25 gün ağızında taşıyor ve hiç yemek yemiyor Allah nasıl yaratmış o kadar aç kalıyor ölmüyor da sonra bir bakıyorsun akvaryumda küçük küçük yavrular :D gerçekten inanılmaz bir heyecan oluyor hergün sabırla yavruların çıkmasını bekliyorsun ...

kolbe bunu beğendi.
  12. Emirhan Kocamaz

Emirhan Kocamaz Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bende bu işi 2 yıldır aşkın yapıyorum en başta lepistesle başlaıdm daha sonra sp,yunus ve pirana besledim ama en son olarakta flowerhorn besliyorum bir tane 20-25 cm botunda 4 tanede 15cm boyunda toplam 5 tane flowerhorn besliyorum cok agrasif bir balıkturudur. Sizin alıcağınız Arowana balığını daha once amcam besliyordu 2 metrelik akvaryumda tek başına bir sorun olmuyorda yanına bir balık koyunca akvaryum karışıyor Arowana balığıda cok agresif bir balık uturudur eğer akvaryumunuz yeterince buyuk değilse bu balığı beslemememiniz tavsiye ederim....

@hmet80 bunu beğendi.
  13. Emirhan Kocamaz

Seviye:
    lepistesler dayanıklı balıktır coğu ortamda yaşayabilirler.(sıcaklık v.b) zaten cok cabuk üreyen balıklardır...

@hmet80 bunu beğendi.
  14. gokhan erdogan

gokhan erdogan Bisikletkolik

Seviye:
    bunlar çok korkak dediğin gibi ufak bir harekette sağa soal vurup akvaryumu maf ediyorlar

bizde yaklaşık 350-400 litrelik ve bir tane 25-30 lt akvaryum var ufagı yavruluk olarak kullanıyruz uysal ıkı kopek balıgı sonra ohli yunus sarı prenses 25 cm vatoz kedi balığı 2 tane inci gurani 3 tane ateş ağız beyaz ciklet türünü bülmediğim bir kaç balık daha var

@hmet80 bunu beğendi.
  15. @hmet80

@hmet80 Üye

Seviye:
    Selam genellikle herkes lepistes ile başlıyor bende öyle başlamıştım. Evde arowana beslemek gibi bir niyetim yok açıkçası sadece araştırıyordum paylaşmak istedim gerçekten büyük bir akvaryum olması gerekir bakmak için ... bu arada sizin balıklar da beş tane gerçekten çok büyük balıklarmış 20 cm lere kadar büyük balıklar eminim çok güzellerdir resimleri varsa görmek isterdim. güle güle sağlıklı bir şekilde beslemenizi dilerim :)

16. @hmet80

@hmet80 Üye

Seviye:
    Lepistesler çok güzel balıklar ben hala çok seviyorum onları :) çok çabuk ürüyorlar bir süre sonra akvaryum dolup taşıyor ama ne kadar çok olurlarsa o kadar da güzel oluyor akvaryumun izlenmesi :)

17. @hmet80

@hmet80 Üye

Seviye:
    çok güzel hem büyük bir akvaryum hemde içi balık dolu :) ve çok güzel bir akvaryum gerçekten , evde yeterli büyük alana sahip olduğumda bende daha büyük bir akvaryum yapıcam kendime inşallah :)

gokhan erdogan bunu beğendi.
  18. Emirhan Kocamaz

Seviye:
    arowana balığını amcam beslemişti zaten, benim akvaryumcuda gordum en buyuk arowana 45-55 cm arasındaydı.Amcamdaki balık ise 25 cm civarındaydı ve bir kac kez akvaryumdan atladığına şahit olmuştum...:eek:

@hmet80 ve gokhan erdogan bunu beğendi.