Aktif Pedal - Specialized hakkında

Tepki
0
Herkese merhaba , bisiklet konusunda yeniyim bu forumdaki ilk mesajım da bu ..
iki uç aydır ne nedir ne değildir diye , bisiklet konusunda bilgim artsın da güzel bir bisiklet sahibi olayım diye interneti alt üst ettim lakin ; çok zor işmiş be bu bisiklet seçme işi.

ekşi sözlük olsun , bisiklet forum olsun ve daha bi çok bloğu karıştırmanın sonucunda kendime şehir bisikleti almamın daha uygun olacağını anladım
uzun suredir de para biriktirmeye çalışıyorum bu iş için , satın aldıktan sonra aklımın başka bi modelde kalmaması için yardımlarınıza ihtiyacım var ;
specialized sirrus , trek fx7.3 , bide meridanın T2 diye bi modeli var aklımda
1.Specialized en çok düşündüğüm model kısmetse elite olanı, yada hiç gerek yok sirrus sport al aynısı diyorsanız sizi dinlerim
2. Aktif pedalın sitesinde aklıma takılan sirrus elite ile elite disc diye iki elite modeli var benim şimdiye kadar öğrendiğime göre hidrolic disk olanların daha pahalı olması lazım ama disc olanı daha ucuz acaba nedendir
aktif pedalın sitesindeki specialized sirrus elite disc modeli hangi yıla ait ?
3 yada bırak specializedi trek 7.3 duşun mu dersiniz
4. Son olarak bir öğrencinin Bi bisiklete 2.000 tl ustu vermesi mi eğitim hayatına harcaması mı daha mantıklı olur
okuduğunuz için teşekkürler...

Scudo

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hangi fotoğraf makinesi,hangi televizyon;hangi android telefon,ya da hangi otomobil...Liste uzun ama merak etmeyin.Aslında hepsinin ortak bir soru ve buna uygun yanıtı var.Ben de şahsen son iki haftadır "Hangi visco yatak" sorusuyla yatıp kalkıyorum.

İlk soru şu:İhtiyacınız olan şey nedir? Yani bisikletle ilgili planınız nedir?

a)Şehir içinde bir kaç saat;o da hafta sonları biner dolaşırım.
b)Bisikletle ilgili büyük planlarım var.uzun turlara çıkmayı planlıyorum.
c)Yeterince sıradan bisikletlere bindim;artık gerçek bir yol bisikleti deneyimi yaşamak istiyorum.
d)Outdoor bir felsefem var.Dağlarda,kırlarda,ovalarda,kısacası doğada bisikletimle başbaşa olmak istiyorum.
e)Hiçbiri (Bisiklete binme tarzınızı belirleyiniz)

Bunlara doğru yanıtlar verdiğinizde,neye yönelmeniz gerektiğini,daha doğrusu bisikletinizin türünü anlamış olursunuz.Marka işi detay ve kolay.Gider,dokunur,biner,hisseder ve alırsınız.Specialized'in başka,Trek'in başka ruhu vardır.MTB başka bir keyif verir,yol bambaşka.Şehir içinde binlerce aracın arasında olmak başkadır,memleketin kuş uçmaz kervan geçmez yörelerinde kendinizle olmak başka.

Bilmem anlatabildim mi...

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
1. Sirrus ile Elite arasinda kadro teknolojisi ve karbon masa farki var. Aradaki farka deger mi, oncelikleriniz dogrultusunda siz karar vereceksiniz.
2. Cunku diskli model 2013 model. Ustelik sadece M kadrosu var gorunuyor. Aman dikkat.
3. Trek de en az Specialized kadar iyi bir markadir. Gene sizin kullanim amaclariniza bagli olarak degisir tavsiye.
4. 2000 TL az para degil ve kendi maddi durumunuzla bu paranin en optimum kosullarda kullanilmasiyla ilgili sartlari en iyi siz bilirsiniz. Kimsenin boyle bir soruya net cevap verebilme hakkini kendisinde bulabilecegini dusunmuyorum.

• Beğen
Tepkiler: ahmet yılmazcan
Tepki
0
b)Bisikletle ilgili büyük planlarım var.uzun turlara çıkmayı planlıyorum. Hafta sonları istanbul , yazları kıyı şeridinden turkiye turu ..

elite disc modeli 2013 modelse almayı ciddi manada düşünürüm , emin misiniz ? Hem kadro boyu olarak m bana uygun

zahmet olmazsa disc modeli ile 2014 elite modelinin ufak bir karşılaştırmasını yapabilirmisiniz

disc ile elite modeli arasında ne farklar var ,alayım mı disc i yoksa elite mi ?

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Eger M kadro size uygunsa (lutfen emin olun bundan) Elite Disc sizin tur planlariniz icin daha uygun. Kadro ozelligini goremiyorum ama muhtemelen A1 aluminyum kadrodur. 2014 Elite'daki E5 aluminyum'a gore biraz daha agirdir. On catali sabit, Cr-Mo alasim. 2014 Elite'da bu catal karbon. Karbon catal titresimleri daha az iletir ama on bagaj takamazsiniz. Elite Disc'te on bagaj baglantilari da mevcut oldugundan tur icin daha uygun. Her iki bisiklete de arka bagaj takilabilir.

Genel kani, turlar icin ne kadar az karmasik malzeme, o kadar az problem cikartacak parca demektir. Disk frenler iyidir, hostur, pek problem cikartmazlar, ama cikarttilar mi tamiri, standart V frenlere gore cok daha zordur, ucra bir yerde tamirci bulsaniz da tamir ettiremeyebilirsiniz, turda yolda birakma ihtimali vardir.

Elite Disc'in vites komponentleri, bence 2014 Elite'a gore daha basarili. 2014 Specialized Elite dusunen birisi olarak, tur yapacaksaniz ve M kadro uygun diyorsaniz, Elite Disc daha uygun gorunuyor diyebilirim. Ancak soz konusu tur olunca bu konuda hakedilmis ovgulere sahip Trek 7.x modellerine de bakmanizi tavsiye ederim.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Aktif Pedal'daki Elite Disc, 2013 değil 2012 model benim anladığım kadarıyla. 2013'lerde içten kablolama var diye biliyorum.

Kıyı şeridinden Türkiye turu varsa düşünmeniz gereken 2 önemli etken var; ilki ne kadar yük taşıyacaksınız? Sadece 2-3 parça yedek kıyafet taşıyıp otellerde/pansiyonlarda konaklayacaksanız arka tekerin üstüne takılan bagajlar yeterli olabilir; ancak çadırınızı mutfak malzemenizi falan da yanınızda taşıyacaksanız ön bagaja da ihtiyacınız olacaktır ve karbon maşalara bagaj takılamıyor (bunun alternatifi olarak romörk alıp çekebilirsiniz).

Diğer husus ise vites sistemi; muhtemelen farketmişsinizdir, bazı modellerin ön vitesinde 2 dişli var (genelde 18 bazen 20 vitesli oluyorlar), bazılarında ise 3 dişli var (bunlar da arkadaki vites sayısına göre 24, 27 veya 30 vitesli oluyor). Ön vitesteki 3. dişli (en küçük olan) günlük kullanımda pek işinize yaramaz; ancak uzun turda, yüklü bisikletle 5 saat pedal çevirdikten sonra karşınıza çıkan rampada sizi bisikletten inip yürümek zorunda kalmaktan kurtarır.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Elite ve sirrus her ikisi de bence gerçek bir tur bisikleti değiller.Hele hele uzun turlar için doğru bir seçim olmayacaktır.Benim şahsi görüşüm bu.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Bence BMC. :)

Şaka bir yana, ben size fuji touring öneriyorum. 2000 lira civarı bulunabilir. Safkan turcudur. Vites sistemi biraz değişik ama alışırsınız.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kesinlikle katılıyorum. Bu söylediklerinizden daha ucuza sedona ,carrraro, ktm,salcano ve kronun tur amaçlı bisikletlerine bir bakın derim.Başlangıç için daha uygun olur çünkü tur için bir çok aksesuar almanız gerekecek ve fatura kabaracak.O aksesuarları iyi alın paraya kıyın benim tavsiyem...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Benim sedona 321 2011 modeli var güzel bir tur bisikleti oldu kanımca 750 tl ye almıştım o düzeyde uygun modeller bulabilirsin yerli tabii, aksesuarlardan kastım çantalar, kelebek gidon ,ön bagaj, sele bunlar olmazsa olmazları bunlarla ilgili de çok marka var o yüzden pahalı bir başlangıç yaparsan bisiklet için söylüyorum bunlar da eklenirse üstüne durum vahim bir hal alır:))

Tepki
69
Paranın aksesuara değil sonuna kadar bisiklete verilmesi taraftarıyım, nitekim bu arkadaş alır almaz tura çıkmayacak biraz şehir içinde nefes açacak, antreman yapacak zaman geçecek, bu süre zarfında zaten kendisini toplayıp yavaş yavaş aksesuar alınır...

• Beğen
Tepkiler: sametutuncu

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ya bu işi çok sevmezse yol bisikletiyle fişek gibi yanından geçenlere imrenirse benim demek istediğim bu aksesuarlar elbetteki sonradan keyfe göre alınacak malzemeler alınmasa da olur ama yüksek standartlı bir bisikletle başlamak bence riskli işin artısını eksisini bilmeden çok para verilince daha zor durumda kalınabiliniyor .Demek istediğim bu .Ben adım adım çıkmanın daha faydalı olacağını söylemek isterim genç arkadaşıma önünde daha çok uzun yıllar var hepsinin en iyisini zaten alır.Evler bisiklet doluyor sonra satmak ayrı bir dert zaten o yüzden dedim.

Tepki
69
sizi Anladım, ancak diğer risk daha büyük, Ki o da;ucuz aldığı bir bisikletten dolayı bisikletten soğuması:) Ergonomisi, açıları, kadro kalitesi, vites geçişleri vs rahatsız ederse ve belki de ileride çok seveceği bir hobiden ucuz bir bisiklet yüzünden vazgeçerse ?
bence bu daha büyük bir risk...

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Merhaba Sezer bey,

O söylediğiniz risk Kron gibi yerli toplama bir bisikleti tur bisikleti niyetine alırsa da geçerli. Sonuçta safkan bir tur bisikleti veya çevrilebilecek bir hibrit bisiklet alındığında her türlü yol bisikletine imrenecekse imrenir. Ben de para verilecekse önce kadroya, sonrasında aksesuara verilmesi taraftarıyım. Hele ki uzun tur gibi kadro geometrisinin sizi yorup yormamasının kritik olduğu bir konuda, kesinlikle kadrosundan emin olduğunuz bir markaya yönelmeli derim.

Satış konusunda sizin kadar kötümser değilim. İyi bir bisikletin her zaman alıcısı olur. 600 tl'lik bisikleti aylarca satmaya uğraşacağınıza, 2000 tl'ye satmak istediğiniz bisikleti 100-150 tl indirim yaparsanız hemen satarsınız.

Zaten sonuçta gerçek bir tur bisikleti değil hedef anladığım kadarıyla.

SongülB.

Üye
Tepki
32
Bisiklet
Merida
Kafa karıştırıcı değil mi :) benim de kafam karışmıştı. İnternette baktım durdum. Gidip görünce SsElite yerine Merida Speeder aldım. Speeder T2 1800 Tl SsElite 2500 tl aradaki farka değer mi düşünmek lazım. Yakın zamanda bu modellerin karşılaştırmalarını görmüştüm. Tur düşünüyormuşsunuz SsElite'nin jantının ince olduğu görülüyor. Tur için iki kere düşünmek lazım. Alternatif modeller var Trek Fx, Scott Sup, Merida Speeder. Bütçenize göre almanız daha mantıklı olur. Hem kask, ışık, tur malzemesi falan bi sürü masraf. Sedona 321 ile Specialized Sirrus 1000 km yolu kaç saatte alır, aralarında yüzde kaç zaman farkı olur söyleyebilecek olan var mı? Bence %3 bile olmaz. Aralarındaki fiyat farkı yüzdesi %100 :)

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Tur bisikleti konusunda haklısınız şehir bisikleti denmişti ama arada tur lafı geçtiği için ben böyle bir tavsiyede bulundum.Ben kendim için üst bir modelle başlamadığım için böyle bir şey söyledim. Elbette bütün fikirlere saygım var.Delikanlının yaşı çok genç belki başka modellere daha sonra heveslenir.Neyse benim tavsiyemi gözardı etsin o zaman.:(((

Tepki
69
% 3 ten fazla olur bence. sadece para olarak bakmayın, geometri farkı, hafiflik varkı, göbeklerin akıcılığı vs. birsürü etmen var.ek olarak sadece hız oalrak düşünmeyin, 1000 km sedona kullandıktan sonraki fizyolojik durum ile 1000 km spec kullandıktan sonraki fizyolojik duırumun farklı olacağını düşünüyorum. o aradaki %100 fiyat farkı emin olun boşuna değil.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Benim gibi bir amatörler için böyle ayrıntılar çok kafa karıştırıcı ,sonuçta bisiklete biniyorum haftada bir kaç gün, profesyonel değilim ve bu işten bu gibi ayrıntılar yüzünden para kazanıp veya kaybetmiyorum.%5 olsa %10 olsa ne fark eder ki bizim için ??aradaki fiyat farkları bence de çok fazla.