Aktarıcı Sorunu (!)

ömer mustafa anuk

Daimi Üye
Tepki
43
Bisiklet
Specialized
Merhaba değerli forum sakinleri . Geçende arka aktarıcıyı kadroya bağlayan kulakçık denen parça birden kırıldı , hemen durdum ama aktarıcım baya hasar aldı . 9 lu ruble vardır. Şimdi yeni aktarıcı nasıl aramam gerek 9 lu sisteme uyan bütün aktarıcılar uyar mı ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.Bu arada bisikletim Giant x-sport 3 disc . Şehir bisikleti. Pedallara kuvvet !

Scudo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Öncelikle gecmis olsun.
Arka aktaricilarin hepsi uymuyor, sizinkinin markasi nedir bilirsek daha iyi yardimci olabiliriz. (Vites kollari ve aynakolun modellerini de yazarsaniz iyi olur). Buarada kulagi da YENI almayi unutmayin .

ömer mustafa anuk

Daimi Üye
Tepki
43
Bisiklet
Specialized
@murat cömez

teşekkürler deore aktarıcım . aynakol fcm131 yeni sayılır

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Tüm shimano aktaricilari olur, yalniz aynakolun 27vitese uyumlu oldugundan eminmisiniz, ben fcm131 ayankollari sadece 18, 21ve 24 vitese uyumlu diye biliyorum.

ömer mustafa anuk

Daimi Üye
Tepki
43
Bisiklet
Specialized
@murat cömez

tüm shimano derken 9 lu diye arayacağız değil mi :D bir de sram fln var onlar nasıl ?

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Sram, shimano ön aktarici ve shimano aynakolla uyumsagliyor yalniz shimano viteskollari ile uyum saglamiyor. Bu durumda sram takmak istersen kollari da sram yapman gerekiyor. Hic bosuna masaraf etmen gerek yok, deore iyidir yada slx tak. Bisikletin 27 vitesse tabiki 9lu olmasi gerekiyor. Ben senin aynakolundan hala süpeliyim, bisikleti yenimi aldin ve aldigin da fcm 131 aynakol üzerindemigdi? Benim bildigim Giant x-sport 3 üzerinde truvativ aynakol oluyor.

ömer mustafa anuk

Daimi Üye
Tepki
43
Bisiklet
Specialized
@murat cömez

değiştirdim (link) burdaki aynakol.. ikinci el arıyım diyorum aktarıcı malum öğrenciyiz :))

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Evet dedigim gibi yanilmamisim, senin aynakol sadece 6/7/8 li vites sistemi ile uyumlu (verdigin linkte ürün bilgisini oku) ve böylece yanlis, 9lu yani 27 vites ile uyumlu degil. Böylece sen sadece arka aktarici degil birde 9lu vitese uyumlu aynakol almalisin, yoksa ayni hata terar olur. Benden demesi karar senin.
Evet ayankol belki ucuz diye alindin ama sonucu görüyorsun nekadar zarar acti sana. Bunlar hep yanlis bilgiler den ileri gelen hatalar.
Insallah hatayi ve yanlisi ortaya cikartarak sana yardimci olmusturum.

Lutfen arkadaslar yanlis ve bilincsiz bilgiler vermeyelim ve kimse magdur durumda kalmasin. Sonucu görüyorsunuz, arkadas yanlis bilgi üzerine nasil bir duruma düsmüs.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Belki de kimse arkadaşa şunu al diye öneride bulunmadı forumdan. Kendisi herhalde olur diye aldı. Anlamadığım nokta 9'lu rubleyle uyumsuz olan bir aynakolu nasıl sorunsuz kullandı. Vites ayarını 1-8 aralığında ayarlattıysa 27. vitese hiç geçmediyse belki bu şekilde kullanmış olabilir. Belki yolda giderken ara sıra tak tak diye atıyordu ama pek önemsemiyordu. Ayrıca eski aynakolu elinden çıkardıysa yapılacak en ucuz ve mantıklı iş kulakla beraber 8'li bir ruble alıp yoluna 24 vitesle devam etmesi olacaktır...

ömer mustafa anuk

Daimi Üye
Tepki
43
Bisiklet
Specialized
@Halil EROĞLU

yok 27 de de çok rahat kullandım . Bisikletçi taktı bu konuda pek bir bilgim olmadığı için bir şey diyemedim. İşin garibi kullanış olarak hiç bir sorunla karşılaşmadım..

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Halil EROĞLU

Ben arkadasa yanlis bilgiyi forum dan verdiler demek istemedim, yanlis bilgi genel de verilmesin demek istedim, cünkü forum da yanlis verilen bilgileri cok görüyorum. Arkadasa da bisikletci diye gecinen tamirci yanlis bilgi vermis. Sonra 1-9 ayari kasetle ilgili aynakolla degil, o yüzden 1-9 ayari calisiyor ve 27. vitese geciyor.

Neyse herhal de benim verdigim bilgiler yada yazdigim yorumlar tartismaya dönüsecek, bu yüzden ben cekiliyorum. Umarim arkadasa daha iyi yardimci olcak kisiler vardir ve yardim ederler.

@ömer mustafa anuk

Evet 27 de cok rahat calisir ve rahat da kullanilir ama sadece bir noktaya kadar gider ondan sonra ne oluyor, sonuclar ortada. Adamlar bosuna yapmamis su sey 8li su sey 9 su sey 10lu vs diye, önemli olmasa hepsini ayni yaparlardi ve 8li 9lu 10lu diye adlandirilmazdi.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Aynı aynakolu ben de sorunsuz kullanıyorum 3x9 deore sette,hıc cıkıntı cıkarmadı,tas fıbı de saglam cıktı.2011 agustostan bu yana kullanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Köse

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@murat cömez

Murat bey aynakol seçiminde 8 li yada 9 lu aynakol almanın bisikletin zincir hariç diğer organlarına zarar verdiği görülmemiştir.Zincire verdiği zarar da tartışılır binlerce km kullanmışlığım var ve kullananlar var.(bir tanesi yukarıda Barış)Her iki tip aynakolda hatta araya 10 luyu da katarsak tek fark diş kalınlıklarıdır ki o da çok farklı değildir.Dişliler arası mesafe aynıdır.Yani zincirin baklalar arası mesafesi hep aynı eni farklı.

Bu bilgiler etrafında yazdığınız
"sonucu görüyorsun ne kadar zarar actı sana" cümleniz hatalıdır.
"Yoksa tekrar aynı hata olur" cümleniz yanlıştır.

En son yazdığınız lütfen yanlış ve bilinçsiz bilgiler vermeyelim cümleniz sonuna kadar doğrudur.Lütfen tam bilmediğimiz konuda kesin cümleler kurmayalım insanları yanlış yönlendirmeyelim.Niyetiniz iyi biliyorum fakat rahatsız olduğunuz şeyi kendiniz yapıyorsunuz bilgilerinize....

• Beğen
Tepkiler: Barış TURAN

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@ferhat köse

Ben sahsen kendim 9lu XTR setin de 10lu XTR aynakol kullandim ve benim kullak da kirildi. Garanti ile dgistirmek istedigimiz de Cube aynakol dan oldugunu bize söyledi ve shimano ya bunu, almanya daki cube bayisi sordu. Shimano aynen bize 10lu aynakol ile 9lu sistemi kullanamasiniz dedi. Ben bilgileri, basima ayni hata geldigi icin ve Shimano dan bilgi alarak buraya aktardim. Onlar bana yanlis bilgi verdiyse ve yanlis ise kusurabakmayin. Forumu aynakol icin yanlis bilgi verdi demedim, ben sadece genel olarak yanlis bilgi vermeyelim dedim.
Sonucta Kaynak dan alinan bilgiler Dogrudur diye düsünmüstüm. Bu parcalari ben icat etmedim ve budurmda shimanonun verdigi bigi dogrudur diye buraya aktardim. Shimano üretigi parca hakkin da bizlerden daha bilgilidir diye düsünmüstüm ve böylece emindim. Ben Shimanonun yalancisiyim ve yanlis ise, Shimanonun vedigi yanlis bilgi icin özürdiliyorum.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@murat cömez

Murat bey 9 lu sistem de 10 lu aynakol kullandıgnız diye kadro kulağının kırılmasının ne alakası var.Sizden rica ediyorum şu yazışma metinlerini gönderebilirmisiniz özelden bir önceki fotoğraf mevzusuna dönmeden konu.

Shimano tüm bilgilerini internet ortamında zaten yayınlıyor teknik kitabı ve manuelleri ulaşılmaz değil büyük kısmını da ezbere biliyorum.Yine söylüyorum benzer kombinasyonda binlerce km kullanmışlığım var şu an Türkiyede yine benzer kombinasyonlarda yıllardır kullananlar var.8 li sistemde 9 lu sistemin aynakolunun kullanılmasının kadro kulağına olan bağlantısını bana birisi açıklarsa çok mutlu olacağım. shimanonun böyle bir cümle kuracağından çok çok şüpheliyim.Şu kaynak yazışmalarını sabırla bekleyeceğim sizden.Gelmediği sürece bu yazdıklarınızı doğru kabul etmiyorum shimano bize böyle dedi diye hiçbir bilgiyi kabul etmemi beklemezsiniz umarım.Bisiklet bu kadar karmaşık bir sistem değil azıcık mekanik zeka çok şeye yetiyor.

• Beğen
Tepkiler: ihsangencer

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Bisikletci den alir size gönderirim sonucda bisikletcinin e-mail adresinden yazisdilar, problem yok. Ben Shimanonun bisikletciye dedigini, bisikletcinin de bana dedigini size söylüyorum. Benim ida etigim birsey yok burada.
Tekrar söylüyorum ben Shimanonun ve bisikletcinin yalancisiyim. Ben de ilk basdan ne alakasi ver demistim ama öyle bir sonuc aldim. Siz simdi alakasi yok diyorsaniz yoktur, yanlis icin de özürdiledim.
Beni bu konu icin hedef almayin, suclayarak da yalanci durumuna düsürmeyin. Sizin bilgilerinize katiliyorum ve aksini de ida etmiyorum. Söyledikleriniz dogrudur.
E-Mail kopyalarini alir almaz size gönderiyorum.

Konu lutfen tartisma konusu olmasin.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@murat cömez

Murat bey kesinlikle tartisma olmaz merak etmeyin.ozur dileyecek bir durumda yok.
Bilgiye o kadar acim ki sizin verdiginiz taze bilgiyi sorguluyorum o kadar.Kadro kulagi shimanonun parcasi degil kadronun parcasi.shimano da zaten kendi urunlerine garanti vermiyor.Dogru secim kullanim sekli ve dogru ayar ile zaman omru suresince kullanirsiniz diyor.20-30 yillik bisikletlerin uzerinde hala calisan donanim gormemizin sebebi de bu olsa gerek.Benim kendi teshisimde yay omru disinda ve plastigin surtunmeden olusan kayiplari disinda bu bilgi gayet mantikli.Bana oyle geliyor ki sizin yasadiginiz olay da kendi servisiniz veya kadronuzun distributoru topu taca atmaya calismis.kadro kulaginin amaci zaten ters zorlanmalarda kirilip kadronun veya aktaricinin zarar gormesini engellemek icindir.sonucta kadro kulagi 15-20 lira kadro ve ust donanim aktarici fiyatlari ise malum..Yine yakin arkadasimin shimano bayisi olmasindan ve yurtdisi dahil tum toplantilardaki muhabbetleri bana anlattigindan bildigim shimano boyle durumlarda asla sorumluluk almaz kendi sistemine ise teknik olarak ispatlanmadikca su u kabul etmez.Emin olmamakla birlimte basiniza gelen durum servisinizin sizi bir sekilde atlatmasina benziyor.

Son olarak tekrar konuyu baglamak istiyorum.yillardir ilginc arizalarin hepsini yazar biriktirir cozume ulastiysa nasil oldugunu belirtirim.bu tip bir ariza hic duymadim okumadim yabanci forumlar dahil fakat benim soyledigim aynakolun farkli sistemden kullanilmasini kendim dahil yuzlerce insanda gordum ayar ve bakim yaptim.Hicbirinde konuyla ilgili problem yasandigini izlemedim.
Saygilar...

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Bu durumda da size hak veriyorum. Ben sadece basima ayni sey geldigin den ve bayinin bana söyledigini buraya aktardim. Shimano bayi ye baska yazmistir ve bayi bana dogruyu degil de masarafdan kurtulmak istedigin icin yalan yanlis söylemistir, bunu da bilemem. Sonucta ben E-Maile okumadim. Bende burada konuyu baglamak istiyorum ve siz mantikli düsünersek haklisiniz.

Saygilar

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@ömer mustafa anuk

Ayrı konu açmışsın orada yazdım ama buradan yazıp öbürünü kaldırabilirim.Diğer konuda yazdığım cevabı aynen kopyalıyorum.

663 10 lu sistem olduğu için ayar tutturamazsın sürekli problem cıkarır .Buradan bir daha yazıyorum shımano 10 lu sistemde arka aktarıcının tel çekim mesafesine verdiği tepki mesafesini değiştirmiştir.9 lu ve 10 lu aktarıcılar (arka için) kesinlikle birbirlerine uyumlu değil.