Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aktarıcı Kararsızlık

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Göktuğ ÖZEL tarafından paylaşıldı.

1. Göktuğ ÖZEL

Göktuğ ÖZEL Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar 2 ay önce Kron XC 250 Almıştım Arkadaşım da Salcano Astro Almıştı Ve Ne yazıkki arkadaşımın bisikleti donanım ve konfor olarak benimkine 10 basıyor.. Benim Arka aktarıcı o kadar berbat ki jant tellerine takılıp eğildi ve bir teli de eğdi.. Şu an böyle biniyorum ancak Shimano Tourney olan arka aktarıcımı değiştirmek istiyorum.. Arkadaşımınki Acera 24 Vistes Benim Tourney 21.. Arkadaşımın vitesler aşırı akıcı geçiyor ve tık yok benim aldığımdan beri berbat.. Bana tek artısı artık ayar konusunda prof oldum sayılır... Aklımda birkaç soru var aslında...

1) Alivyo Alsam nasıl olur? acaba bu hassas ve dayanıklımıdır? Tıklayınız (51 TL)
    Yada bu var 61 tl Alivyo nun değişik bir modeli özellikleri dayanıklı tarzında şeyler yazıyor ve hassas diyor Tıklayınız
    2) birinde 8 birinde 9 vites uyumludur diyor ancak benimki 21 vites yanlıs bilmiyorsam benimki 7 li demek oluyor 21 vites olduguna göre... Bir sorun olur mu yoksa 8 veya 9 a kadar hepsi uyar mı anlamına geliyor? ..
    3) Vites Akışında vites kollarının önemi büyük mü (benimki bu) ikimizinki de birbirine yakın modeller Fren+vites birleşik olup 2 şer tane mandalı olanlardan... Ama benimki plastik arkadaşın alüminyum..
    4) Sizce daha sağlıklı DAYANIKLI ve uzun ömürlü parça değişimleri olarak nelari değiştirmeliyim... Uygun fiyatlı olması benim için çok önemli öğrenciyim..

Çok teşekkür ederim arkadaşlar...

2. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Sizinki 7 li sistem. Tourney aktarıcılar sanırım 6-7 uyumludurlar. Bunu ayar ile yapıyorsunuz.

Daha üst modellerde genel olarak 8 vites uyumludurlar. Alivio sanırım 8 vites ve 9 vites olarak cesitleri mevcut ama 7 vitese uyumlu oldugunu sanmıyorum. Ayarda yapsan zorlanırsın uyum saglamaz rublenin arasına zinciri kacar daha cok canını sıkar.

8 lik bi aktarıcı oldugunda ise rubleni kollarınıda degiştirmen gerekicektir. Buda tabiki ektra masrafa yol acacaktır.

8 e geciceme 9 a gecerim diosanda bu cok daha masraf demektir. Genel olarka 9 u sistemde zincirinide aynakolunuda degiştirmen gerekir ruble,attırıcı ve kollara extra olarak tabi bu masrafıda xc 250 bisiklete gereksiz gib.

Keske en azından 8 li sistem alsaydın aktarıcınca en azından altus olurdu.

Kısacası önerime gelirsek eğer aktarını deiştirceksen ille 8 li sisteme gecmeni öneririm. Bu ruble 25 tl + 40 tl atırıcı + 35 tl 8 li kollar işcilik masrafını katmadan ortalama 100 tl lik bir masraf acar ve şimdiki sisteminize göre oldukca rahatlarsınız. Hem gecişler olarak hem de üst hızlarda 8. dişlinin farkını görerek.

Yok ben bu masrafı yapamam derseniz 7 li sistemde kalıp aktarıcı deiştircem derseniz bunu önermem. 7 li sistemde kalıcaksanız aktarıcınızıda deiştirmeyin.

3. Göktuğ ÖZEL

Göktuğ ÖZEL Aktif Üye

Seviye:
    Öncelikle Sıkılmadan bu kadar cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu işe çok üzüldüm açıkçası :( Ben 8 li yada 9 luların alt seviyelerine de uyuyor diye duymustum ama sıkıntı çıkarması hiç işime gelmez :( 7 li alivyo da yoktur sanırım... ahhh 100 tl de çok masraf galiba başka bahara kaldı bu yapacaklarım... Çok teşekkür ederim Uğur Bey.. Yazınızla beni aydınlattınız. :)

4. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Üzülmeye gerek yok...Aşağıdaki linke bir bakıverin...

http://dagbisikletiturkiye.com/gezi_yayin/yayin.asp?kayitno=1097

Göktuğ ÖZEL bunu beğendi.
  5. Göktuğ ÖZEL

Göktuğ ÖZEL Aktif Üye

Seviye:
    Sedat Bey çokk teşekkür ederim valla cok sevindim şimdi bu bilgiye o zaman hiç birsey değiştirmeden 8 li Alivio arka aktarıcı alabilirim demek oluyor teyit ederseniz memnun olurum =) bir hata yapmak istemem :)

6. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Alacağınız yere de sorarsınız ancak bir uyum sorunu çıkmaz...İlerde sistemi tamamen 8'liye çevirirsin...Kolay gelsin.

7. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ek olarak:SHIMANO ALIVIO RD-M430 SGS arka aktarıcıyı alman ileriye dönük daha uygun olur...

Göktuğ ÖZEL bunu beğendi.
  8. Göktuğ ÖZEL

Göktuğ ÖZEL Aktif Üye

Seviye:
    Benim düşüncem de buydu aslında.. şimdilik bunu alırım sonra full 8 e gecerim diye.. cok teşekkür ederim hepinize

9. Göktuğ ÖZEL

Göktuğ ÖZEL Aktif Üye

Seviye:
    çok sağolun =) ins en kısa sürede alacagım bunu =)