Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aksesuar seçimi

Konu, 'Şehir - Tur Bisikleti' kısmında Güray.Y tarafından paylaşıldı.

1. Güray.Y

Güray.Y Yeni Üye

Bisiklet:
    GT
    Merhabalar,
    Foruma yeni üye oldum, yaklaşık 2 haftadır da takip etmeye çalışıyorum.

Sigarayı bıraktım ve aylık sigara bütçemin (~180 TL) bir kısmını bisiklet taksitine yatırdım. Sizlerden edindiğim bilgiler ışığında gittim GT - Transeo 4.0 28'' aldım. İlerleyen günlerde nasıl yollarda kullanacağımı bilemediğimden böyle bir seçim yaptım, umarım bu seçimim yarın bir gün beni utandırmaz.

Bisikleti aldım almasına da ne tür aksesuarlar gereklidir bunun içinden çıkamadım bir türlü. Gönül, bisikleti aksesuarla donatmak istiyor ama her biri pahalı şeyler. Çalmasınlar diye ilk aldığım ürün 4 haneli bisiklet kilidi oldu, seleye montelenebilen bir şey.

Bunun dışında bildiğim kadarıyla almam gereken ürünler;

- Kask
    - Tayt
    - Reflektör / ışık
    - Çanta
    - Suluk

diye düşünüyorum. KM, hız sayacı gibi şeyleri Android / Endomondo ile hallederim diye düşünüyorum. Bu durumda LG Optimus Black telefonu gidona sabitleyecek bir aparat da lazım olabilir.

Tabi buraya yazmamdaki asıl amaç bu konuda sizden yardım istemek. :)
    Acaba ne tipte aksesuarlar almalıyım? Nereden almalıyım? Decathlon uygun diyordu birçok üye, bu doğru mudur?

Teşekkürler.

2. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kendimce şöyle bir sıralama yapabilirim;

Öncelikli olarak kask, eldiven ve gözlük sağlığınız açısından iyi olacaktır.

Akşam sürüşleri için (olsa da ben ışıklarımı gündüz de yakıyorum) ışık ve reflektörler ikinci önceliğiniz olmalı.

KM saati ise tercih meselesi, ben mesela tüm değerlerimi görmek istiyorum, o yüzden kapsamlı bir bisiklet bilgisayarı aldım.
    Gittiğiniz hızı görme ihtiyacı duymayabilirsiniz de, o zaman kullanmazsınız (örneğin kuzenim=) ).
    Ama kullanacaksanız GPS bazlı ölçümlerden ziyade tekerleğe takılan sensörü olan modelleri öneririm (ör. Sigma, CatEye vb.). Çünkü GPS bazen çılgınca sonuçlar verip yanıltabiliyor insanı.

Çanta çok gerekli bir şey değil bisiklet üzerinde bence (eğer sırt çantasından bahsediyorsak). Yanınızda çok fazla bir şey taşımayacaksanız, bir sele altı çanta ve forma (arka cepleri olan) ile bu işi geçiştirebilirsiniz. Hem sırtınız çok terlemez çanta nedeniyle.

Ben bisikletimi ilk aldığımda bisikletle beraber aldığım ekipmanlar;
    - Kask,
    - Işıklar,
    - Suluk,
    - Eldiven,
    - Gözlük,
    - KM Saati
    olmuştu..

Daha sonradan;
    - Lastik patlaması için tamir ekipmanı edindim (yama, levye, pompa),
    - Bakım için anahtar takımı edindim (crank brothers multi tool 19),
    - Yedek iç lastik edindim,
    - Pedli bir tayt ve forma edindim..

düzenleme: Bu arada kilide güvenip bisikletinizi başıboş bırakmayın. Başınıza şöyle şeyler gelmesin..

3. Umut Kılınç

Umut Kılınç Kıdemli Üye

Seviye:
    pompa+2 adet yedek lastik yanından ayırma,yamayı yapana kadar lastik takıp şişirip gidersin.

4. aertan

aertan Kıdemli Üye

Adı:
    ali ertan noyan
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    ben sürekli endomondo kullanıyorum bisiklet sürerken,
    ancak gidona sabitleyecek aparat almadım, çünkü hem gps hem veri bağlantısı zaten pili sömürüyor, birde ekran ışığı sürekli açık seçerseniz tur bitmeden telefonun pili biter.
    ben ya cebime (telefonum olukça küçük bir htc) yada bisikletin çantasına koyuyorum.
    zaten durduğunuzda otomatik bekleme konumuna geçiyor, tekrar hareket ettiğinizde çalışmaya başlıyor.

gözlüğün de önemli olduğunu belirteyim, toz, böcek vb. dış etkilerden korur.

5. Güray.Y

Güray.Y Yeni Üye

Bisiklet:
    GT
    yardımlarınız için teşekkür ederim. geçen gün decathlon'a gittim. aldığım ürünler şöyle;

- pedli tayt
    - eldiven
    - kask
    - ön ve arka led ışık (kırmızı/beyaz)
    - forma

hepsine 170 tl gibi bir para ödedim. bir yerde okumuştum, kask bizi koruduğu kadar trafikte itibarımızı da arttırıyor diye. doğruymuş.
    kasksız çıktığım ilk güne nazaran 2. ve 3. günlerde sürücüler bana karşı daha dikkatli hareket ettiler.

ilerleyen günlerde (taksitlerim azaldıkça :)) belirttiğiniz diğer aksesuarları da satın alırım.

teşekkürler.