Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aksaray-Ihlara-Derinkuyu-Kapadokya Turu

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Koray Uzun tarafından paylaşıldı.

1. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Bu turu 2012 yılının ekim ayında yapmıştım. Daha önce blogumda yazdığım yazıları daha çok kişiye ulaşıp daha çok insanın faydalanabilmesi için bisiklet foruma da kopyalıyorum vakit buldukça. Http://korayuzunyolda.blogspot.com

Aslında bayram tatilini Antalya'da Geyikbayırı ve Olimpos'ta tırmanan arkadaşlarımla geçirmek niyetindeydim. Yine bisikletimle gidip dinlenme günlerinde etrafta dolaşmayı ve Geyikbayırı-Olimpos arasındaki yolu bisikletle almayı planlıyordum. Ancak havanın yağmurlu olması ve otobüs bileti almak için geç kalmam beni bu fikirden vazgeçirdi. Alternatif planlar yapmaya başladım. Bodrum-Marmaris, Fethiye-Kemer derken aklıma Kapadokya fikri geldi. Hemen bölgenin hava durumuna baktım. Güneşliydi. Yanıma arkadaş aramaya başladım. Bir arkadaşım ancak ailesiyle konuştuktan sonra söz verebileceğini söyledi. Ve sonra ailecek bir plan yaptıklarını bana katılamayacağını öğrendim. 23 ekim 2012 salı akşamı Batı Ankara Bisiklet Grubunun toplantısında Kapadokya Turu fikrimden bahsettim. Recep "Ben gelirim." dedi. Çağrı: "İşleri ayarlayabilirsem gelirim. Ayarlayamazsam da çadırı veririm." dedi. Ve 26 ekim cuma öğlen otobüse binecek şekilde planımızı yaptık. Rotamız Aksaray'dan başlıyordu. İlk gece Ihlara'ya varıp oraya kamp atacaktık. Sonrasında Gaziemir Yeraltı Kervansarayı-Derinkuyu Yeraltı Şehri-Kaymaklı Yeraltı Şehri ve Kapadokya Bölgesi vardı. İkinci üçüncü günleri planlamadık. Gezebildiğimiz kadar gezip yorulduğumuz yere kamp atacaktık.

Planımız yemek yeyip yola çıkmaktı ama bayram dolayısıyla her yer kapalı olduğu için yemek yiyecek bir yer bulmakta zorlandık. Sonunda tavuk dönerci bulup karnımızı doyurduk. Market alışverişimizi tamamladık. Vilayet'in önünde de hatıra fotoğrafı çekip yola koyulduk. Biz şehirden Ayrılırken akşam ezanı okunuyordu.

[HR][/HR]

Aksaray'dan çıktıktan hemen sonra bizi çok sert rampalar karşıladı. Biz rampalarla mücadele ederken hava da iyice karardı.

Selime beldesine çok yakın bir yerde düğüne denk geldik. Biraz oynayıp biraz da dayak yedikten sonra yola devam ettik. :)

Hayatımın en zor 40 kilometresinden sonra ilk geceyi geçirmeyi planladığımız Ihlara'dayız. Kahvede birer sıcak çay içtikten sonra benzinciyle anlaşamayıp çadırı belediyenin bahçesine kuruyoruz. Bisikletleri de bayrak direğine kitledik. Uykuya hazırız. Sabah erkenden kalkıp Ihlara Vadisini gezip yola devam edeceğiz.

Sabah müze açılır açılmaz damlıyoruz içeri.

Vadinin içinde kayaları oyarak yapılmış 4 tane kilise var. Duvarlardaki resimler magandalar ve ışık yüzünden tahrip olmuş durumda. Karanlık olduğu için renkleri solmayan bu kilisenin motiflerini çekmeye çalıştım. Karanlıkta flaşsız ancak bu kadar oldu.

Dikkat köpek var. Bir de köpeğin tahtadan heykeli.

Vadiyi gezdikten sonra yola devam ediyoruz. Sıradaki durak Gaziemir Yeraltı Kervansarayı. Öncesinde ıhlara köyüne inip geri tırmanacağız. Yol dik, dar ve yoğun. Yanımdaki delikanlıyla sohbet ede ede çıkıyorum yokuşu. Bayramlıkları çekmiş. Harçlığını cebine koymuş olta almaya gidiyor. Bayram şekeri ikram edelim diyoruz ama Recep o anda bulamıyor şekerleri çantadan. Kısmet değilmiş.

Vadinin diğer uçtan görünümü de böyleydi.

Hasandağını arkamıza aldık. Gaziemir köyüne doğru ilerliyoruz.

Gaziemir Köyü'ndeyiz. Kahvede birer bardak çay içip ekmek arası bir şeyler atıştırdıktan sonra yeraltı kervansarayını gezmeye başlıyoruz. Burası 1997 yılında keşfedilmiş. Daha öncesinde burada böyle bir kervansaray olduğu bilinmiyormuş.

Fotoğraftaki yer şarap üretimi için kullanılan şırahane. Üzümler arkadaki bölmelere doldurulup ayakla eziliyormuş. Ezilen üzümlerin suları da öndeki küçük havuzcukta birikiyormuş. Şekli de biraz insan yüzünü andırıyor sanki.

Burası kervansarayın gözetleme deliği. Şimdi tahtayla kapalı olan yer göçmüş. Evinin bahçesindeki deliği bulan kurnaz bir köylü hazır oda buldum deyip burda koyunlarını beslemeye başlamış. Hatta kayaları oyup koyunlar için yemlik bile yapmış. Merdivenler de koyunlar tarafından kullanıla kullanıla aşınmış bozulmuş. 1997 yılında burayı fark eden muhtar yetkililere haber vermiş ve kazı çalışmaları başlamış. Ve kervansarayın diğer odalarının köyün büyük kısmını kapladığı keşfedilmiş.

Burası hayvanları bağdıkları odalardan biri. Ortada da yemlikler ve yalaklar var. Tavan develerin rahat hareket edebileceği kadar yüksek.

Hayvanları bağlamak için duvarlara böyle oyuklar açmışlar. Yumuşak volkanik kayaların tüm avantajlarından faydalanılmış.

Derinkuyu Yeraltı Şehri ziyarete kapanmadan yetişebilmek için sınırları zorladığımız bir yolculuktan sonra Derinkuyu kasabasındayız. Ve müzenin kapanmasından 5 dakika önce yetişiyoruz.

Derinkuyu'da bölgenin en büyük yeraltı şehri var. 8 katlı bu yeraltı şehrinde 3500 kişi yaşayabiliyormuş. Ayrıca benzerlerinden farklı olarak misyoner okulu da varmış. Şehrin havalandırmasını bu fotoğraftaki 60 metrelik bacayla sağlıyorlarmış.

Şehirdeki kapılar bu dev yuvarlak taşlarla kapanıyor. Hemen hemen her katta bu kapılardan var. Zaten eğilerek zor geçebildiğimiz koridorlar bu taşı yuvarlayınca kolayca kapatılıyor. Ortadaki delik de kapıyı kapatıp açmak ve kimin geldiğini gözetlemek içinmiş.

Yeraltı şehrini gezdikten sonra yemek yeyip, internet kafede çektiğimiz fotoğrafları değiş tokuş edip bir kahveye atıyoruz kendimizi. Gün içinde kaybettiğimiz sıvıları bol bol çay içerek geri alıyoruz. Bu arada esnafla sohbet etme şansımız da oluyor.

Gece Recep yola devam etme konusunda istekli ancak ben ne gece bisiklet sürmek istiyorum ne de yol yapacak enerjim var. Gideceğimiz yöne doğru yola çıkıp ilk noktada kamp atmaya karar veriyoruz.

Derinkuyu'dan çıktıktan 3 kilometre sonra bu benzinliği görüyoruz. Çalışan arkadaş bizi sıcak karşılıyor. Çadır için yer gösteriyor hatta içerde yatabileceğimizi söylüyor. Teşekkür edip çadırımızı kuruyoruz. Eşyalarımızı çadıra yerleştirirken sesleniyor: "Gelin hadi çay hazır.".

2. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:

Ertesi gün sabahın ilk ışıklarıyla yoldayız. Biraz Niğde-Nevşehir yolundan gittikten sonra Çardak köyünden ara yola giriyoruz. Patates tarlalarının arasından traktörlerle beraber yolculuk edip bugünkü ilk durağımız olan Uçhisar Kalesi'ne varıyoruz. Bu kale bütün bölgeye hakim olan kayaların oyulmasıyla yapılmış. Heybetli bir yapı. Hemen dibinde de bir sürü hediyelik eşya satılan yer var. Fiyatlar da çok insafsız değil.

[HR][/HR]

Şansımıza hava açık ve her yer görünüyor.

Kaleyi gezdikten sonra bakkaldan biraz yiyecek alıp bir kahvede duble çay eşliğinde karnımızı doyuruyoruz. Yüklü bisikletlerle çılgın bir inişin ardından Göreme'deyiz. Rüzgardan yaşaran gözlerimizin yaşını silip nazar boncuğu ağacının önünde klasik fotoğrafımızı çektiriyoruz.

Göreme Milli Parkını da gezdikten sonra Ürgüp'e doğru tırmanışa geçiyoruz. Uzakta Uçhisar Kalesi var. 2 saat önce ordaydık.

Yokuşlar bitiyor inişler başlıyor. Ortahisar'dan Ürgüp'e kadar bayır aşağı. Hız göstergelerimiz 45-50km arasında gidip gelirken bu seyir bölgesini farkediyoruz. Hemen önümüzde dev bir peribacası var. İlerde Ürgüp, ufukta da tüm heybetiyle Erciyes...

Ürgüp'ten hemen girişinde bir köydeyiz. Bu taş evler birer birer meymenetsiz mağara otellere dönüyor.

Ürgüp'te öğle yemeği yedikten sonra Mustafapaşa köyüne geldik. Güzel bir köy olduğunu duyup gezi planına eklemiştim. Ancak tahmin ettiğimden çok daha popüler bir yer çıktı. Sokaklarda Bistrolara kafe-barlara falan rastlamak mümkün. Özellikle yaşlı turistler burada kalmayı tercih ediyorlar. Güzel konaklar, kiliseler var. Cumhuriyet'in ilk yıllarında da baya yatırım yapılmış bu köye. Kesinlikle gidip görmeye değer bir yer.

Ertesi gün Recep törende olması gerektiği için Ürgüp'ten otobüse bindi gitti. Ben de Ürgüp'te yemek yeyip biraz kahvaltılık aldım. Sonra bir önceki gece yaptığımız gibi gideceğim yere doğru yola çıkıp uygun bir yerde kamp atmaya karar verdim. Daha Ürgüp'ten çıkar çıkmaz bu benzinliği gördüm. Gene sıcak karşıladılar. Çaylar içildi sohbetler edildi ve yatma vakti. Tüm mal varlığım masada.

Tek başıma koca çadırı taşımak istemediğim için çadırı Recep'le yollamıştım. İsviçre Turunda Ali ile aldığımız tenteyi ilk defa burada içinde yatmak için kullandım.

Sabah güneş doğarken yola çıktım yine. İlk durak Avanos. Bugün yolum çok az. Vaktim bol. O yüzden rahat rahat dura dura gidiyorum.

Burası hayalgücü vadisi. Sağdaki soldaki kayaları bir çok şeye benzetmek mümkünmüş. Ben çok da başarılı olamadım ama. Bir tane taht ve bir tane deve gördüm o kadar.

Muhtemelen güneşin doğuşuyla beraber havalanmış balonlar. Saat daha 7 bile değil.

Avanos'tayım. Avanos çömlekçileriyle ünlü bir kasaba. Saat herhangi bir şey yapmak için çok erken. Çay içecek bir yer bulup sabah çayımı içtim. Şehirde biraz turladım. Bu sırada Cumhuriyet Bayramı törenine giden okul alaylarıyla karşılaştım. En önde flama arkasında bando takımı arkasında öğrenci ve öğretmenler... İlkokuldayken ben de bando takımındaydım. Eski anılarım canlandı. Avanostan sonra sırada Çavuşin ve Zelve köyleri var.

Çavuşin köyü yolundayım. Bu işareti buralarda görmek şaşırtıcı. Sanırım iç anadolunun tek bisiklet yolu burası.

Burası Çavuşin köyü. Görüntü güzel olmasına rağmen esnaf çok çakal. İnsanları hello diye karşılayıp arkasına kazığı dayayıveriyorlar. İnsanlar kurnazlık peşinde olunca gezesim de gelmiyor. Köy kahvesinde dedelerle bir çay içip kalan kahvaltılıklarımla karnımı doyuruyorum. Sonra apar topar kaçıyorum.

Zelve'ye giden yolun üstünde başka bir seyir bölgesi. Paşabağ diye geçiyor. Bölgede Peri Bacaları oluşumunun en iyi izlenebileceği yermiş burası.

Paşabağ jandarma kontrol noktası. Kuleye benzeyen şekliyle tam bir kontrol noktası olmuş.

Zelve köyündeyim. Buradaki mağaralarda 1950 yılına kadar yaşam devam etmiş. Diğerlerinin aksine burada köy meydanı köy camisi falan da var. Daha sonra çökme tehlikesi arttığı için köy boşaltılıp az ileri taşınmış. Yeni betonarme evler yapılmış.

Bulgur yapmak için kullanılan yer. Bu taşı yük hayvanlarıyla çevirip buğdaylar eziliyormuş.

Zamanında evin içinde olup da aşınmalar sonucu evin dışında kalmış bir merdiven.

Köy camisi

Duvardaki deliklerin çoğu güvercin besleyip gübrelerini toplamak için. Bazıları da kiler olarak kullanılmış. Süslemeler Türklerin yaşadığı dönemden kalma. Şaman izler de var. Hayat ağaçları vs resmedilmiş. Ayrıca bazılarında eski yazıyla o kilerin sahibinin kim olduğu ve mesleği yazıyormuş.

Burası da köy meydanı.

Zelve'den sonra tekrar Avanostayım. Geri dönerken 4 tane jant telim kırıldı. Bisikletimi yaptırdım. Biraz hamam aradım. Çok pahalıydı vazgeçtim. Yemek yedim. Çay içtim. Baktım ucuza barınamıyorum hava da soğuk bir internet kafeye girdim. Gece 12deki otobüsüme binene kadar internet kafede vakit geçirdim.

Böylece bir tur daha bitmiş oldu. 3,5 günde toplam 240km yol gitmiş oldum. Az bisikletli bol gezmeli bir turdu. Umarım okurken keyif almışsınızdır.

3. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Güzel bir tur olmuş,Çok keyifli fotoğraflar var.Yeni çadırınız! da çok hoş hem de oldukça hafif :) esnaf konusuna girmek dahi istemiyorum,turizm bölgelerimizin ortak sorunu maalesef.

4. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Teşekkürler. Çadır oldukça hafif. Ancak rahat bir gece geçirmek için iyi kurmak ve iyi havalandırmak gerekiyor. Ben rüzgar almayan tarafını açık bırakıp yattım. Bu yüzden haşerelerin bol olduğu yaz döneminde kullanmak için iyi bir fikir değil. Yağış riski olduğu zamanlarda da alttan gelebilecek suyu engellemek için küçük yükseltilerin üstüne eğimli kurmak gerek.

5. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Çok güzel bir tur olmuş. Bana Sinop-Anamur tur planımda rotayı Kapadokya'dan (özellikle Ihlara'dan) geçirmek için güçlü bir ilham verdiniz. Fotoğraflar da çok güzel ve etkileyici.

Yıllar önce gitmiştim oralara. Eşim ve kardeşimle. Avanos'ta kalmıştık. Mazıköy Yeraltı şehrinde de güzel maceralarımız vardır. :) İnşallah kısmet olur bize de oralarda turlamak.

Teşekkürler

Kazasız ve keyifli turlar

five

6. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Umarım bu sefer daha da güzel vakit geçirirsiniz.

Yolunuz açık olsun.

five bunu beğendi.
  7. tamer ulu

tamer ulu Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Koray bey güzel bir tur olmuş bölgeyi bizlere gösterme fırsatını dan dolayı tşk ederim 99 yılında ıhlara,yeraltı ve Ürgüp gezileri yapmıştık eski anılar sizin sayenizde tekrar canlandı ;
    bu ara da Fenerbahçe liyiz ama Galatasaray çadırında kalıyoruz galiba renklerden onu anımsadım.:alkis: bol pedallı günler dilerim.

8. Mehmet Ali Çetin

Mehmet Ali Çetin Yeni Üye

Seviye:
    Belgesel tadında bir paylaşım olmuş,resimler ve anlatımlar için teşekkürler.Emeğinize ayağınıza sağlık..

9. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben teşekkür ederim. Okurken iyi vakit geçirdiyseniz ne mutlu bana. Renk takıntım yok. Sarı kırmızı çadırda kalmak delikanlılığıma halel getirmez :D

Ben teşekkür ederim. Sizlerden de bekliyoruz böyle paylaşımlar. Memleketin her tarafını keşfetmek gerek.

10. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    güzel bir tur gerçekleştirmişsiniz.
    paylaşımınız için teşekkürler...

11. İsmail TARHAN

İsmail TARHAN Kıdemli Üye

Seviye:
    Kapadokya'ya daha önce bir çok kez gittim ama bisiklet ile daha güzel olduğunu duymuştum. Bu güzel gezinizle buna da şahit oldum. Yakın zaman da ben de turlayacağım. Paylaşım için teşekkürler.

12. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Şimdiden iyi eğlenceler.

Okuduğunuz için ben teşekkür ederim.

13. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Bu sene kısmet olursa bisikletle gezmeyi istediğim iller arasında Nevşehir. Fotoğraflar gerçekten harika. Gönül penceremiz biraz daha genişledi. Ayaklarınıza sağlık.

14. Bilal K.

Bilal K. Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Okurken keyif aldığım yazılardan...yarın millete ıhlara-kapadokya turu yaptım deyip hikayelerinizi araklayabilir miyim? :) o derece yaşattınız yani.elinize, ayağınıza sağlık...
    bir de tam bu sıralar beni çok etkileyen bi program var.izleyip izleyip hayal kurarım.onun havası vardı sanki gezinizde.var mı etkisinde olduğunuz bi gezi programı?bu benim hayalimdi yahu :alkis: