Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Akşamları ve h.sonları İstanbul'da gezinmek için en ideal bisiklet?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında mugettin tarafından paylaşıldı.

1. mugettin

mugettin Yeni Üye

Seviye:
    Herkese merhaba!

Bu forumu, uygun fiyatlı ve de kaliteli bir bisiklet ararken buldum ve de daha önce gönderilmiş mesajları biraz inceledim. Ama her -hafif tembel- Türk gibi kendi başlığımı açıp kişisel yardım istemek işime geldi. Bu yüzden özür dileyerek başlıyorum. :)

Ben haftada 6 gün sabah 8 akşam 6.30 çalışan zavallı bir Müge-ndis olarak akşamlarımı ve pazar öğleden sonralarımı bisiklete binerek geçirmek istiyorum. Vefakat nasıl bir bisiklet almam gerektiğinden emin değilim.

Nette biraz bakındım ama "kız tipi" bisikletler fazlasıyla itici geldi, şehir için üretilenleri de o kadar çok sevmedim.. Gözüm Scott ve Trek'in leziz ve pahalı ötesi modellerinde kalmıştı, ama bugün bu forum sayesinde sedona'ları da keşfettim ve de (Sedona'nın sitesinde vol1'in altında yer alan) Sedona Borlady'ye bayıldım ama tek problem 350 euro olması!

Kron XC 1000 de çok güzel görünüyor ama biraz pahalı :(

Bianchi, Bisan vs düşünmüyorum. Uyduruk bir şey de almak istemiyorum. üstte belirttiğim modelleri de düşünerek bana fikir verirseniz gerçekten çok sevinirim. Bütçe olarak 500 - 600 ytl falan düşünüyorum bu arada. Ağırlıklı olarak şehir içinde kullanacağım *İstanbul Anadolu Yakası sahil, cadde falan* Ama pazar vapura zıplayıp adalara kaçmak falan gibi "fantaazilerim" de mevcut.

Fikir belirten herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Mügettin*

2. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Aramıza hosgeldin ... Bu kadar marka ve model arasından seçim yapmak gerçekten zor. Scott ve Trek ler cidden cok güzel. Ama bunun için kesenin ağzını biraz açman lazım. 500-600 için benim tavsiyem temiz bir 2. el mtb...
    Forumdaki 2. ellere bir göz at derim. Corratec de düşünebilirsin bu arada.

mugettin bunu beğendi.
  3. mugettin

mugettin Yeni Üye

Seviye:

Teşekkürler, hemen bakıyorum! :)

4. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Diğer bir alternatif de toplama velespitler. O rakama işini görecek güzel bir makina toplatabilir veya satın alabilirsin (2nd hand)... Belki komponentleri çok yüksek olmaz ama yeni başlayan birisi için fazlasıyla yeterli olur.

5. mugettin

mugettin Yeni Üye

Seviye:

İkinci el sayfasına biraz baktım ama başka bir dil gibi geldi bana. İkinci el ve toplama bisiklet işi beni aşıyor galiba... Bir de ikinci elde kendi fiziksel özelliklerime uygun bisiklet bulmam zor olmaz mı?

Sedona Borlady ya da Kron bana fazla mı olur? Trek 3500? (3500'müydü tam hatırlayamadım, o da 300 euro dolaylarında)

Benim derdim, bir kere kullandıktan sonra, "Bu neaaa?" diyip balkona atmayacağım bir bisiklet bulmak. Yazlıkta çift amortisörlü dandik marka bir bisikletim var mesela sürekli zincirinin atmasından, viteslerinin adam gibi geçmemesinden ve de accayip ağır olmasından dolayı bende nefret uyandırdı, çürümeye bıraktım ben de..

6. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Fiziksel özelliklerine göre? Sele ve gidon yüksekliği ayarlanabiliyor, boyuna uygun bir kadro bulursan problem yok diye düşünüyom.
    Borlady, Kron veya Trek gayet isabetli seçimler bence. Rakam sana uyuyorsa nedne olmasın. 300 Euro tam tamına 600 lira yapiyor. Trek alırsan pişman olmazsın. Çift amortisör olayına hiç girme bencede, balkondaki makina muhtemel demir yığını.. zevk alamazsın onunla. hemen ilk hurdacıya sat onu :)

Kolay gelsin :)

7. mugettin

mugettin Yeni Üye

Seviye:
    Biliyorum, chat'e çevirdim burayı ama, bu son :

Fiziksel özelliklerim garip bir ifade olmuş gerçekten de, kamyon falan sanılıcam. 1,68 boy'a -kilo önemli değildir herhalde ama 56 kg- en uygun kadro nedir?

Tekrar teşekkür ederim.

8. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Walla mtb'de ben S-size öneririm (15-16")....

9. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    PM attım sana...

10. mugettin

mugettin Yeni Üye

Seviye:
    Dün biraz daha araştırdıktan sonra, battı balığın yan gitmesinden yola çıkarak, Trek 3500 ve Trek 3700 arasında bir tercih yapmaya karar verdim. Sizlerin de fikrini almayı çok isterim. Önceki mesajlarımda yazdıklarımı da dikkate alarak bana yol gösterebilir misiniz? Bu bisikletler bana fazla mı? Daha basit birşey mi bakayım? Bir de maksimum bu fiyatlara (3700 340 euro, 3500 295 euro) alınabilecek daha iyi/aynı kalitede bisiklet var mı?

Cevaplayama nezaketini gösterecek herkese şimdiden çok çok teşekkürler.

Levent Temiz ve lindemann bunu beğendi.
  11. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    mugettin bunu beğendi.
  12. Koray Karaman

Koray Karaman Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle aramıza hoşgeldiniz

Sedona Borlady başlangıç için çok güzel bir bisiklet..Bence pişman olmazsınız :in:

mugettin bunu beğendi.
  13. liqu

liqu Yeni Üye

bende hussar var çok iyi bisiklet tavsiye ederim bunun dışında kron,trek ve corratec dışına çıkma bence.kron'un xc1000 2008 modeli çok güzel her açıdan.

mugettin bunu beğendi.
  14. mugettin

mugettin Yeni Üye

Seviye:
    Hepinize teşekkürler. Yazdığınız tüm modelleri not aldım. Bugün bisikletçilere gidip hepsini inceleyeceğim. :)

15. Levent Temiz

Levent Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    hem uygun fiyatlı 390 yuro, hem mtb, hem bayan işi,hemde ilerde kompanantleri değiştirip profosyonel bir bisiklet sahibi olabilirsin ..:in:

mugettin bunu beğendi.
  16. kcuk_

kcuk_ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Contensa 50 nin kompnentlerinin kadro agırlıgının ne oldugunu bilmeme ragmen sadece kadrosunun scott olmasından oturu onu secerdim ...
    ki; forumda bisikletlerimizin resmi kısmıda contessa'nın kadrosunu gormustum direk ''scale'' serisi gibi contessa'nın kadrosuna asık olmustum.
    en son olarak sunu diyip bitiriyim scottun mu var derdin yok :)

mugettin bunu beğendi.
  17. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Anladığım kadarıyla daha çok asfaltta bineceksiniz.Bu da daha az yorulmanız için, daha hızlı gitmeniz ve birim pedal devrinde daha fazla yol alabilmeniz için ya 28" tekerlekli şehir bisikletleri almayı ya da 26" dağ bisikleti alıp dişsiz lastik takmayı uygun kılıyor.
    Mühendis olduğunuza göre optimizim sizin için önemli bir kavram olmalı.Bu yüzden zaten baştan "çift yaylı" demir yığınlarını eledik.
    Ardından hiç araziye girmeyecekseniz 28" tekerlekli şehir/tur bisikletlerine, eğer arada araziye de girebilirim, onun da zevkini tadayım diyorsanız 26" tekerlekli dağ bisikletlerine yönelin.Fakat dediğim gibi dağ bisikletinde size tavsiyem dişsiz lastik kullanmanız olacaktır.
    Aynı gücü uyguladığınızda dişli lastikle zar zor 30-35km hızla gidebilirken, dişsiz lastikte zorlanmadan 35-40km hızda gidersiniz.Biraz daha güç uyguladığınızda ise 45-50km hızları görmek kolay olacaktır.

Marka olarak forumda okudukça sıklıkla rastlayacağınız markalara güvenebilirsiniz; (parantez içindeki ülkeler, girişimcilerinin/üreticilerinin ülkeleridir.Üretilen ülke olarak ortak ülke, bilgisayarlarda olduğu gibi Tayvan'dır)
    Trek (Amerika)
    Scott (İsviçre)
    Giant (Kanada bildiğim kadarıyla)
    Corratec (Almanya)
    Kron (Türk)
    Sedona (Türk)
    Amoeba (Türk)

Bu markaların her modeli memnun edecektir.Sizin tercihinizde bütçe ön planda olduğu için giriş modellerine bakmışsınız, bu da sorun teşkil etmiyor.Hiçbirinin giriş modeli size gereğinden fazla gelmeyecektir.
    İnsan daha kalitelisini tecrübe edindikçe beklentisi yükselir.Siz de karbon bir bisiklete binseniz, bana fazla demezsiniz, çünkü onun hazzı başkadır :)

Tek marka, model önermedim, onlarca seçenek arasından kendi kişisel kriterinize göre seçin (renk, desen, göze hitap ediş, vb)
    Bir önerim de eğer viteslerle ilgili sorun yaşamamak + geleceğe yatırım yapmak + ağırlığı da azaltmak isterseniz 21 vites yerine, 24 vitesli modellere bakın.
    Seçiminiz ne olursa olsun, aldığınız gün mevcut dişli lastiklerini hemen dişsiz lastiklerle değiştirin.Farkı hemen hissedeceksiniz.
    Son olarak aldığınız bisikletinizle olan fotoğraflarınızı burada biz bisikletseverlerle paylaşın, turlara katılın, arkadaşlar edinin, bisiklet dünyamıza hoşgeldiniz :)
    Her sorunuzda, sorununuzda yanınızda olacağız.

lindemann ve mugettin bunu beğendi.
  18. mugettin

mugettin Yeni Üye

Seviye:
    Çok çok çok teşekkür ederim, çok açıklayıcı bir cevap yazmışsınız! Bu azdıklarınızın çıktısını alıyorum şimdi. Bir saat içinde de bisiklet bakmaya gidiyorum! *Dün çeşitli nedenlerden gidememiştim, bugüne kaldı.*

Bisikletime kavuşur kavuşmaz resim atacağım foruma.

Tekrar teşekkürler!

19. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba sizin söylediğiniz Borla Lady gayet güzel bir bisiklet, fiyat performansı bir hayli iyiydi hatırladım kadarıyla, borla serisi gayet çok satılan bisikletler, sizin yazdığınız 350 eu dan daha ucuz olmalı sanıyorum, hatta bence 350 $ olabilir belki de... Ayrıca yine corratec ve Geotechlerin de fiyat performansları gayet iyi onları da gözönüne almanızı öneririm...

mugettin bunu beğendi.
  20. mugettin

mugettin Yeni Üye

Seviye:
    Herkese tekrar merhaba!

Pazartesi Yeşil Bisiklet'e gidip beğendiğim bisikletleri inceleme fırsatı buldum ve de kafam biraz daha karıştı. Contessa 50, Aspect 60 ve Trek 3500 arasında kalmıştım. Oraya gidince Contessa 50 fazla cici geldi, Trek 3500 de sönük kaldı diğerlerinin yanında. Sonuç olarak Aspect 50 ve Trek 3900 arasında kaldım. İkisi de aynı fiyat, görüntü olarak 3900 daha hoş ama kadro olarak Scott daha sağlam galiba? Sizce hangisi ?

* Cron XC 1000'i de görmek istiyorum aslında son kararımı vermeden, biliyorum "yeteeer!" diyorsunuz muhtemelen ama..*

3'ünün arasında en iyi hangisi sizce?