Akort bozulması ve lastik havası

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Bisikletime rubena longway stop thurn takdırdım. Akort bozukmuş servis onu da yaptı. Sordum bu akort neden bozulur. Sarsıntı bozar dedi. Bu durumda lastiğin havası taş gibi değilde biraz yumuşak olması gerekmez mi yada psi olarak kaç olması ideal

700x35 lastik ölçüsü. Salcano Üsküp

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
gökhan bey ,
tekerin üstünde yazar max'mum hava
ayrıca akort çok sonra bozulur,kasisler çok,yollar bozuk,

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@Kudret Kurtcebe
O kadar bende biliyorum. Siz benim neyi anlatmak istediğimi anladınız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Taxonera

gökan bey ,benim metodu söyleyeyim,kullandığım jant 28 mavic maksium race ,110 hava basılıyor ,hız için ideal,ama emniyet için 95 basıyorum ,

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Taxonera akordu bozan bir cok faktor var
  • Cukurlara girip cikmak
  • Kaldirimlardan inip cikmak
  • Tel basi vidalarinin kalitesizligi
  • Dengesiz akord
  • Dusuk lastik basinci
  • Jantin esneme kalitesi.
Bunlarin hepsi etken. Akordun bozulmasini tek bir unsura baglayamayiz. Kaliteli bir ekipman, dikkatli kullanim ve duzgun bir akord ile yillarca akord ayari geresinimi duymadan saglikli bir sekilde kullanmak mumkun.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
akort sorunum olmadı,lastiğin havası tam geldi sanırım .eğerki 110 hava bassam akort hemen bozulurmuydu bilmiyorum denemedim,tekerin çok sert olması bozuk yollarımızda jant akortunu bozarmı bunun hakkında bilgim yok.ama 95 hava tekerin jantına ideal geldi,kilom 65 bununda bir etkisi vardır tabi.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@Kuzey Ege
Çukurlara girip çıkmak evet onu servis dedi ama şehir bisikleti ile ne kadar çukura girilir. Amörtisör yok bi kere ben rahatsız olurum mümküm mertebe girmiyorum. Jant kalitesi dedi ne yapalım şimdi karbon jant mı alalım[emoji3]

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Taxonera
jant kalitesi derken pahalı janttan bahsetmemiştim. Bisikletinizin jantının nasıl bir alaşımdan yapıldığını bilmiyorum. Ancak bazı jantlarda düşük özellikli alaşım kullanılıyor ve bu alaşımlar olması gereken şeklini çabuk bozuyor, bu nedenle balans konusunda dengesizlikler daha sık yaşanıyor.
amortisör konusuna gelince, şehir içi kullanımında zaten gereksiz olduğunu düşünüyorum. Gerçi şehirlerimizdeki yollar da malumunuz ancak, kullanırken bisiklet ve maşa ne olursa olsun zemine dikkat etmemiz gerekiyor. çünkü yeryüzü ile tek bağlantı noktamız orası.

• Beğen
Tepkiler: Taxonera

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@Kuzey Ege abi benim mossodaki çao yanglara ne kadar hava bassamda ''yanakları'' tam sertleşmiyo ama tepesinden parmağımla bastrdığımda taş gibi oluyo napsam indirsemmi biraz anlayamadım tırsıyorum bayağı şuan :krktm::hihi:

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
çukura girmek, tümseğe çarpmak yerine bisikleti zıplatmak. kaldırımdan inerken ağırlığı arkaya verip ön tekerleği yere kondurmak, ön tekerlek indikten sonra ağırlığı öne verip bu sefer arka tekerleği yere kondurmak jantın deforme olmasını geciktirecektir.