Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

akord ayarı bozuk olması tekere zarar verir mi?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Alperen KIR tarafından paylaşıldı.

1. Alperen KIR

Alperen KIR Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    arkadaşlar bisikletimi ilk aldığımda akord ayarı bozuktu ve öyle baya bindim. şimdi yaptırdığımda hafif bi yamukluk var gibi. acaba akord bozukken bindiğim için bir sorun olmuş mudur? :cool:

şimdiden teşekkür ediyorum.

2. Barış BİRLİK

Barış BİRLİK Engineer / Archer / Cyclist

Adı:
    Barış Birlik
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    akord ayarından olacağını sanmam belki jant yamulmuştur :)

3. Alperen KIR

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    anladım. peki akord ayarını yaptırmak önemli mi? disk frenlerime sürtmüyor jant. yine de yaptırmalı mıyım?

4. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Akort ayarı sadece tekerin yalpalaması açısından değil, tekerin sağlamlığı ve bütünlüğü açısından da önemlidir. Tellerden birisi gevşemeye başladığında nipple üzerindeki kuvvet de azalacağından gittikçe daha çok gevşeyecektir. Ve normalde bu gevşek telin taşıması gereken yükün bir kısmını hemen yanındaki teller taşımaya başlayacaktır. Gevşek tel (veya teller) daha da gevşedikçe komşu teller üzerindeki yük gittikçe artacak ve biryerden sonra artan yük onları koparacaktır.
    En başta akort ayarı iyi bir şekilde yapılmışsa nipple'lar gevşemeyecektir ve akort ayarı jant darbe alıp eğrilmediği sürece bozulmayacaktır. (İyi akort ayarı ile kastım sadece tekerin yalpalamaması değil, aynı zamanda tellerin eşit ve yeterli gerginlikte olmasıdır)

Yani disk fren de kullansanız akort ayarını yaptırıp ara sıra kontrol etmenizi tavsiye ederim. Akort ayarını kontrol ederken sadece gözle tekerin dönüşünü değil, ilaveten elle tel gerginliklerini de kontrol etmeniz faydalı olur.

Ve not: Tel gerginliklerinin aynı seviyede olup olmadığını kontrol etmenin en basit ve etkili yolu onları gitar çalar gibi parmakla "tın"latmaktır ;) Tekerin AYNI tarafındaki tellerin aşağı yukarı aynı nota civarında ses vermesi gerekir. (Diğer taraf farklı bir ses verebilir.)

kucukdev, şener incesu ve Alperen KIR bunu beğendi.
  5. Alperen KIR

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    çok sağ olun. bu bilgiler bayağı işime yaradı :) en kısa zamanda gidip akord ayarını yaptıracağım.inşallah tekerin ayarı bozulmamıştır :)