Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Akıllı Bisiklet Kaskı Geliyor

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Berke tarafından paylaşıldı.

1. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bisiklet kullanmayı sevenler için güvenlik her şeyden daha önce geliyor. Özellikle karanlık yerlerde veya trafiğin olduğu bir bölgede kullanıyorsanız diğer kişilerin sizin yapacağınız hamleyi önceden tahmin etmesi zor oluyor. Kolayca fark edilebilmek için ışığı yansıtan kıyafetler tercih edilse de yapılması planlanan dönüşleri önceden haber vermek oldukça zor olduğu için bu çözüm de yeterli olmuyor. Lumos adı verilen bisiklet kaskı, tüm bu sorunların üstesinden tek başına gelmeyi başarıyor.
    Sürücülerin güvenliğini artırmak için geliştirilen kaskın arka tarafında LED ışıklar bulunuyor. Bu ışıklar bisikletin gidonunun tutma yerlerinde yer alan bir tuş aracılığıyla aktif hale geliyor. Böylece dönüş yapmak isteyen bisiklet sürücüsü nereye döneceğini önceden haber verebiliyor. İçerisinde yer alan ivme ölçer aracılığıyla bisikletin yavaşladığını algılayan kask, arkasında stop lambasını yakarak diğer sürücüleri uyarıyor. Çok karanlık ortamlarda bisikletin kendi ışığı yetersiz kalıyorsa Lumos’un bu durum için de bir çözümü mevcut. Önde yer alan ışık istendiği zaman aktif hale gelerek ekstra aydınlatma sağlıyor. Amerika ve Avrupa'daki güvenlik standartlarına uyum sağlayan kaskın su geçirmez yapısı, her koşulda kullanılmasına imkan veriyor. Tekrar tekrar şarj edilebilir bir yapıda olan kaskın günde 30 dakikalık kullanımla tek şarjda 1 hafta boyunca kullanılabileceği ifade ediliyor.

2. BRSZNR

BRSZNR Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çok yerinde bir düşünce ancak Türkiye'de bisikletliyi görseler dahi bilerek üzerine sürdükleri için gerek yok :)

Süleyman Özgün ve observer bunu beğendi.
  3. jaks39

jaks39 Üye

Adı:
    ilker
    Seviye:
    Gece sürüşü yapanlar için gerçekten güzel bir ürün, paylaşım için teşekkürler.

Burak_Cakir bunu beğendi.
  4. aknorl

aknorl Kıdemli Üye

Adı:
    akın oral
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tek ümidim teknolojinin gelişmesi ... memleket şöföründen zerre beklentim yok.. ilerdeki kazayı gördüğü halde emniyet şeridine giriyor kızınca bağırınca sana diyo ki emniyet şeridi niye var o zaman? Arabalar da akıllı olsun lütfen bi zahmet....

Burak_Cakir bunu beğendi.
  5. jaks39

jaks39 Üye

Adı:
    ilker
    Seviye:
    @aknorl gelip dolaşıp insana geliyoruz , insanımız donanımlı, bilgili değilse bisiklette kullansa aynı arabada kamyonda farketmiyor.. Araba sürücüleri sayı olarak fazla dolayısı ile çürük elma sayıları da fazla.

Berke bunu beğendi.
  6. ozan erdem

ozan erdem Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Yoldaki magandaları değiştiremedikten sonra kusura bakmayın ama bu gelişmeler çok da işe yaramıyor. . .

Misal olarak başımdan geçen küçük bir olay:kaskımın üstüne kendim kırmızı flaşör lamba yerleştirdim ( plastik kelepçe yardımıyla ),güzel de oldu,uzaktaki araçlar tarafından farkedilmeye yarıyor.Geçenlerde bir motosikletli arkasında da yolcu var,yanımdan geçerken yüzünde küstah bir gülümseme ile ( aklı sıra yaptığım işin çocukça bir şey olduğunu,aksesuar olarak taktığımı düşünerek ) '' kafanda ışık yanıyor ha '' deyince ben de '' evet haberim var,zaten biz takıyoruz onu kaskın üstüne '' dedim ama dediğimin hiçbir işe yaramadığının ben bile farkındayım . . . .

Sözün özü;insan değişmedikten sonra ya da trafikçi memurlarımız düzgünce yolu işgal etmeden süren iki tekerlileri dört tekerli trafik canavarlarının gazabından korumaya çalışmadıkça ve bizi hala 5 yaşında çocuk gibi gördükçe teknoloji ne kadar değişirse değişsin çok bir faydası olacağını zannetmiyorum . . .

Barış TURAN bunu beğendi.
  7. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    bana göre bisiklette fren lambasına gerek yok, özellikle bu ülkede hiç bir araç sürücüsü bisikletin arkasından sakin sakin gitmez,
    kasktaki ışıkların duruma göre yanıp söndüğünü bile anlatamazsın adamlara, önce gelip çarpar sonra da "zınk diye durdun" diye kızar.

modern ülkelerdeki bisikletseverlere hayırlı olsun ne diyelim o_O

Barış TURAN ve Hayrettin bunu beğendi.
  8. Burak_Cakir

Burak_Cakir Kıdemli Üye

Adı:
    Burak Çakır
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Zihniyet değişmeli. O zaman sikinti olmaz.

9. Furkan NARİN

Furkan NARİN BURSA B.B. Cyclist

Adı:
    Furkan N.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bizim Türkiye'de Eski Kafalı Şoförler Olduğu sürece buda etki etmez onlara. :( (Tabi eski kafa lafım o magandalara)