Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

akdeniz'den ege denizi'ne bir tur...

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Çağlar Akkoyun tarafından paylaşıldı.

1. Çağlar Akkoyun

Çağlar Akkoyun Aktif Üye

Seviye:
    datça-kızlan köyü-gereme koyu
    Başlangıcımız Datça Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal Tesisileri. Daire çizerek turumuzu sonlandıracağız. Sahilden eski Knidos’a (burgaz) oradan, sahil sitelerine, Datça – Marmaris Yoluna, yel değirmenleri, Kızlan Köyü, Gereme Koyu ve sonrasında ana yoldan geri dönüş. Ekibimizi tanıyalım:

Soldan sağa: Yekta Karakoç ( kayın birader ), özge akkoyun (eşim), çağlar akkoyun (ben)
    Burası milli eğitim sosyal tesisleri. Sahile öğretmen evine iniyoruz. Saat 12:00’ de hazırlıklarımızı bitirip tura başlıyoruz.

henüz acemi olduğumuz için koltuk yüksekliklerini rahat edinceye kadar tekrar tekrar ayarlıyoruz.

Şiddetli rüzgar ilerlememizi zorlaştırıyor. Rüzgara karşı sürmenin ne demek olduğunu anlıyoruz. Uzun bir süre böyle sürdükten sonra yel eğirmenlerine geliyoruz ve rüzgar artık daha az.

Yel değirmenlerinin bir kaçını çay bahçesi yapmışlar. Bu duruma şaşırıp diğerlerine doğru ilerliyoruz.

Diğerleri ise tamamen köhne bi halde terkedilmiş. İçinde incir ağacı falan yetişmiş.

Bakalım bu resimde beni bulabilecek misiniz?

Sırayla değirmenlere çıkıp poz veriyoruz. Don yekta kişot.

Değirmenleri kendi haline bırakıp yola devam. Kızlan köyü yolunda çalışma var. Burada dikkatimizi çeken şey, yol çalışmaları sırasında toz duman birbirine karışmıyor. Çünkü bir tanker sürekli yolu suluyor. (insana gösterilen saygıyı tebrik ediyoruz.)

Özge düşüyor ve yerdeyken fotoğrafını çekiyoruz.

Hayatımda yaşadığım en keyifli günlerden biri. Bisikletle yaşam çok daha güzel.

Nihayet Kızlan köyüne vardık. Buradan Gereme Koyuna gideceğiz fakat nasıl gidilir, orada bizi ne bekliyor en ufak bir fikrimiz bile yok. Köy kahvesine geçiyoruz.

Yanımızda getirdiğimiz poğaçaları buz gibi köy ayranıyla hüpletiyoruz. Ama hızımızı alamayıp köylülere daha ne yiyebiliriz diye soruyoruz. Köy muhtarının verdiği akılla mükemmel bir ziyafet bizi bekliyor.

Peynir ekmek ve taptaze tavşan kanı çay.
    Köylülere daha önce internetten öğrendiğimiz yerlere nasıl gideceğimizi tek tek soruyoruz. Ayrıntıyla anlatıyorlar ilk başta anlam veremiyoruz, fakat ilerde yolumuzu kaybedince neden bu kadar ayrıntıya girdiklerini daha iyi anlayacağız.

Moladan sonraki hazırlıklarımız da tamam.

Aynı yeden bi kaç sıyrık. Yekta ve ben deniz çağlar.

Hedefimiz Gereme Koyu. Yol tarifini de aldık. (hep soldaki yolu takip edicez.) Neyse yola çıkıyoruz. O da ne! Kuş uçmaz kervan geçmez. Sürekli soldan giderek ilerliyoruz fakat doğru yolda olduğumuzdan kesinlikle emin değiliz. Her hangi bir su kaynağı yok. Yol soracak kimse yok. Geri dönmek ve ilerlemek arasında gidip geliyoruz. Lastiğimiz falan patlarsa, domuz çıkarsa, kurdukça kuruyoruz yani. Grupça ilerleme kararı alıyoruz. Sonra efendim bir Dörtyol ağzına geliyoruz. Sağa dönmeyeceğimizi biliyoruz fakat ileri mi gitsek sola mı dönsek. Sanki sola dönüş yanlış gibi. Oylama yapıyoruz 2 ye 1 kaybediyorum ve sola dönüyoruz.

Muazzam bir yokuş var, ilerledikçe dağın tepesine çıktığımızı fark ediyoruz. Ve tepede Akdeniz’ i ve Ege’ yi aynı anda görebiliyoruz.

Artık gücümüz bitince buranın yanlış yol olduğu kanısına varıp geri dönüyoruz. Ama iniş çok kolay. Bu kadar çıkmışken bi kaç video çekiyoruz (downhill hesabı).

Artık doğru yoldayız. 2 saattir falan bir tane bile insan görmedik. Suyumuz da bitti.

Böyle bir yere varıyoruz. Burası ege denizi. Ve kimsecikler yok.

Etrafta gezinirken böyle bir bahçeye rastlıyoruz. İçinde insanlar var. Günü birlik bahçelerine gelmişler şehirden gelen torunlarıyla kendi arazilerinde piknik yapıyorlar. Gereme koyunu soruyoruz az önceki yer meğerse gereme koyuymuş. Biz çok daha farklı bekliyorduk. İşte şezlonglar, oteller, fast food, insanlar falan.

Neyse kimsenin olmadığı bu dalgalı denize atıyoruz kendimizi.

Yüzüyoruz, yüzüyoruz…

Kurumayı bekliyoruz…

Kurumak bilmiyoruz, alternatif yöntemler deniyoruz.

Tekrar bu bahçeye dönüp utana sıkıla su istiyoruz. Yanlarında getirdikleri soğuk sularından bize veriyorlar. Artık suluklarımız dolu.

Bu arada teyze ekmek yapıyormuş birer tane veriyor

afiyetle tüketiyoruz.

Yekta suyu görünce yeniden doğuyor ama canavar olarak.

Artık dönüyoruz. Kızlan köyündeyiz tekrar.

Kardeş oldukları ne kadar belli değil mi?

Dönüşümüz sahilden değil asfalttan oluyor. E yorulduk artık.

Nihayet kamp alanına dönüyoruz. Öldük bittik. Sonrasında havuz keyfi ve yemek bizi bekliyor. Sıkılmadan okuduğunuz için teşekkürler.

Çağlar AKKOYUN

2. Semih ekizceli

Semih ekizceli Kıdemli Üye

Seviye:
    çok güzel gezi olmuş ayaklarınıza sağlık :)

Çağlar Akkoyun bunu beğendi.
  3. Faik BİLGİN

Faik BİLGİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    çok güzel bir gezi olmuş tebrik ederim resimler ve konu anlatımı çok güzel olmuş tebrikler devamını bekleriz pedallarınıza sağlık

4. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Merhabalar,
    Harika bir gezi yapmışsınız. Kaybolmak işin tuzu biberi. İnanın en az sizler kadar eğlendim monitör karşısında. Ellerinize ve ayaklarınıza sağlık. Çok güzel fotoğraflar. Ekmekler o kadar güzel görünüyor ki zil çalan karnımdan dolayı ağzımın suyu aktı.

Paylaşım için çok teşekkürler.

Sevgiler...

Onur Kahraman ve Çağlar Akkoyun bunu beğendi.
  5. Selay Yaman

Selay Yaman Forum Bağımlısı

Seviye:
    Harika bir gezi ,Paylaşım için teşekkürler ayaklarınıza sağlık fotoları izlemekten inanılmaz keyif aldım.Devamını diliyorum efmm.

6. melih3576

melih3576 Kıdemli Üye

Seviye:
    Ne kadar güzel denizi olan bir memlekette bisiklete binmek,gerçekten şanslısınız.Fotoğraflar güzel olmuş,nice güzel geziler...

7. keremkeke

keremkeke Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkadaşlar çok güzel bi gezi paylaşım için teşekkürler
    keşke kask taksaydınız !!!
    birazda yanmışsınız geçmiş olsun :)

8. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Keyifle okuduk. Güzel bir yazlık tur olmuş. Ayaklarınıza sağlık. Fakat kask konusuna ben de değinmeden edemeyeceğim. Lütfen kasksız yola çıkmayın. Keyifli ve güvenli sürüşler dilerim.

9. FarukDemir

FarukDemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    güzel bi gezi...
    resimler için teşekkürler

10. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    cok güzel bir gezi olmus ayaklarınıza sağlık fotolarda cok harika en cok degirmen hoşuma gitti hemen don kişot aklıma geldi tekrar tskler akdenizde başka turlarınızı bekliyoruz

11. Çağlar Akkoyun

Çağlar Akkoyun Aktif Üye

Seviye:
    herkese teşekkür ederim.
    ilk başlarda alışmak zor oluyodu o yüzden bazen kask takmıyoduk. kazanın ne zaman geleceği belli olmaz. ama alıştık sayılır takıyoruz kaskımızı.

Ahmet Durusoz ve keremkeke bunu beğendi.
  12. Ahmet Durusoz

Ahmet Durusoz Aktif Üye

Seviye:
    İnanılmaz keyifle okudum hatta bazı fotoğraflarda kahkahayı bastım :)
    Rotanız harika, dağ bisikleti kullanmanın tadını çıkarmışsınız üstüne bir de denize girmişsiniz.
    Arkadaşım ile geçirdiğimiz kaza sonucunda arkadaşın kaskında oluşan darbe izini gördüğümde çok daha iyi anladım kaskın önemini.İnişlerde, özellikle virajlarda yol kenarında olan kum ve çakıllara dikkat.
    Gezilerinizin devamını dilerim

13. zeB@ni

zeB@ni Yeni Üye

Seviye:
    güzel bir tur olmuşş
    ayağınıza sağlık

14. enis57

enis57 Forum Demirbaşı

Seviye:
    ayaklarınıza sağlık
    resimler için tşk

15. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Eğlenceli geziniz için tebrikler.
    Bol pedallı günlerinizin devamını dilerim. :)

16. Çağlar Akkoyun

Çağlar Akkoyun Aktif Üye

Seviye:
    yazıyı beğendiğine sevindim. ben de 2 3 gün önce bi arabayla kafa kafaya çarpışıp üzerinden takla atıp yere serilince :( kaskın faydasını daha da iyi anladım. kafamı veya kaskımı herhangi bi yere çarpmadım ama olabilirdi de. akşam ayağımın üstüne basamıyordum ama şimdi bişeyim yok. bir de şehir içinde hızlı gitmemem gerektiğini öğrendim.

17. kemalone

kemalone Üye

Adı:
    Kemal Serhat
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    geçmiş olsunn
    datçayı bilirim gerçekten bisiklet gezisi için biçilmiş kaftan oralara bir daha gelirsem bisikletimi kesinlikle yanımda getireceğim
    bu arada datça merkezden bodrum feribot yolu çok güzel badem ağaçları filan benim için orayıda gezerseniz sevinirim:)

18. Ferdi ONAT

Ferdi ONAT Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok güzel bir gezi olmuş paylaşım için teşekkürler... harika..

19. beyzade1978

beyzade1978 Aktif Üye

Seviye:
    Paylaşım için çok teşekkürler arkadaşlar, yıllar önce bende marmaris-gökova arası pedal çevirmiştim, oralarda pedallamanın ne kadar keyif verdiğini bilirim,gerçi yurdumuzun her köşesi bi cennet .. ayaklarınıza sağlık