Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Akaryakıt zammının bisiklet satışlarını arttırması

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında sonselim16 tarafından paylaşıldı.

1. sonselim16

sonselim16 Üye

Adı:
    Selim A.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    "Ülke genelinde son bir ay içerisinde akaryakıta uygulanan zam nedeniyle bisikletlerin satışları önemli ölçüde arttı. Bu zamma paralel olarak Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bisiklet satışı gerçekleştiren iş yerleri sahipleri akaryakıt zammına sevindikleri ifade ettiler. Türkiye genelinde son bir ay içerisinde akaryakıt ürünlerine uygulanan zam taşıt sürücülerini ulaşımda farklı yöntemlere itiyor. Daha az maliyetli olan bisikletleri tercih eden sürücüleri akaryakıt giderlerinde önemli derecede tasarruf ettiklerini belirterek diğer sürücü arkadaşlarına da bisiklet kullanmayı tavsiye ediyorlar. Ceylanpınar ilçesinde yaklaşık 15 yıldır bisiklet satıcılığı yapan Mehmet İyigün 'Akaryakıtta yaşanan artış nedeniyle bisiklet satışımız artmıştır. Bu nedenle daha sağlıklı bir yaşam için ve tasarruf için tüm taşıt sürücülerine bisiklet kullanmalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.' (İHA)

2. Eagle

Eagle ...flew up into the sky

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sadece akaryakıt mı bilmiyorum ama trafikten bezmeye başladı insanlar onun da etkisi olabilir. Yoksa asgari ücrete çalışıp iPhone kullanan bir toplumuz yani. Tabii söylediklerim İstanbul için geçerli. Başka şehirlerde durum farklı olabilir elbette.

3. mehmetlevent

mehmetlevent Forum Bağımlısı

Adı:
    mehmet levent
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    EgsOz gazı içinde bisiklet sürmek ne kadar sağlıklı?

Bir tespitim oldu. İşsiz kalıp izmire yerleşelim 50. Gün. 23 yıldır ankaradaydım. İzmirin trafiği 23 yıl öncesine göre az. Cidden şaşırtıcı geldi bana. Bisikletli sayısı epey artmış. Metro ve raylı sistem tercih ediliyor hatta deniz ulaşıma nefes aldırmış. Ankaradan sonra ilaç gibi şehir. Seçenek bol olsa demek ki insanlar o seçenekleri tercih edecekler. Ama zorunluktab bisiklet ise hiç yoktan iyi. Ben 2004 yılından beri benzin 10 lira olsun diyorum. Bi kez 10 lira yapsınlar 4-5 sene sabit kalsın fiyatı sonra nasıl olsa bizim bütçe açıkları üretmeyen ekonomimizle biz 10 liralık fiyatı yakalarız. Ekonomi durur falan demeyin bizim ekonominin nasıl işlediğini biliyorum. Söyleyemem burda ama durmaz.

Serkanep, murat85, anti panik ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  4. Fat1h

Fat1h Agresif

Adı:
    Fatih ÇAKMAKCI
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bisikletin önemini anlamamız için illa felaket mi gerekiyor.

EnginCan bunu beğendi.
  5. Şükrü Güllüoğlu

Şükrü Güllüoğlu Aktif Üye

Adı:
    ŞükrüGüllüoğlu
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @mehmetlevent İngiltere'de yapılan bilimsel bir araştırmaya göre araçların ya da otobüslerin içinde çok dah fazla egzoz gazına maruz kalınıyor. Hem de gidilen süreye bakılmaksızın. İlk anda bisikletli daha çok egzoza maruz kalmasına rağmen birkaç dakika içinde egzoz gazının araç içinde biriktiği ve kat kat daha fazla maruz kalındığı ortaya çıkarılmıştı. The exposure of cyclists, car drivers and pedestrians to traffic-related air pollutants. - PubMed - NCBI Bakın bu makale özetinde bisikletçilerin zaman zaman araba sürücüleri kadar zehirli gaza maruz kalabildikleirini söylüyor. Yani genelllikle daha düşük.

Tek sorun çok derin ve hızlı nefes alınabilmesi. Bu egzoz etkisini artırıyor bisikletlilerde. Nefesi kontrol etmek ve aşırı eforlu gitmemekdoğru olabilir. Tabi buffları da kullanmak lâzım ağız maskesi olarak.

İyi sürüşler.

Hami Bulut, Kuzey Ege ve yusufgs3625 bunu beğendi.
  6. BurakLEE

BurakLEE Aktif Üye

Adı:
    Burak
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    birde bisikletliye olan saygı ve bisiklet yollarıda artmalı..

akifersoy26 bunu beğendi.
  7. yusufgs3625

yusufgs3625 Kıdemli Üye

Adı:
    isa
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    insanların zorunluluktan bisiklete yönelmesi de çok hoş bir durum değil. yarın bir gün şartlar iyileştiğinde tekrar bisikleti bırakıp arabaya döneceklerdir. insanların severek, isteyerek bisiklete binmesi lazım.

akifersoy26, Hami Bulut ve Kuzey Ege bunu beğendi.
  8. celikkadro

celikkadro Too old to downhill, too young to die

Adı:
    Tayfun
    Seviye:
    Tersini dusunmeyi ve soyleyebilmeyi cok isterdim ama benzin zamminin bisiklet satislarini arttiracagina inanmiyorum. Hem benzin hem de toplu tasima asiri pahali olursa belki.

Yerel yonetimlerdeki insaat-ihale-rant-para kafasini degismeden duzgun bisiklet yollarimizin olacagina inanmiyorum. Bu kafanin gorunur gelecekte degismesini de beklemiyorum.

mehmetsunu ve Kuzey Ege bunu beğendi.
  9. Tayfun Sezer

Tayfun Sezer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bence toplu taşımayı kullanmak için en az 45 yaş şartı aranmalı. Akaryakıt fiyatları üçe katlanmalı. Bisiklet fiyatları da biraz ucuzlasa kullanımda artış olur galiba.

10. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Her turlu pozitif bakis acisi ve dusunceye tüm kalbimle katilsam da maalesef bu anlamda negatif oldugumu ifade etmek istiyorum.
    Bizim insanimizin önce "görgüsüzlük" denen durumdan kurtulmasi gerekiyor ki son 15 yildir daha da artti bu lanet şey.
    Avrupa rönesans devrimini yapalı yaklasik 500 yil oldu, biz boyle bir devrimi simdi yapsak anca 500 yil sonra bu medeniyet seviyesine erisebiliriz ki mevcut sartlarda cok zor.
    Ne alakasi var dediginizi duyar gibiyim, bisiklet bence bir medeniyet göstergesi ve bu medeni seviyeye ulasmak icin de mental bir devrim şart.

mehmetsunu, celikkadro ve anti panik bunu beğendi.
  11. anti panik

anti panik Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bisiklet yolları..geniş..kesintisiz ve işe gidecek şekilde yapılmalı..
    Arabaların arasından kestaneyi çizdire çizdire işe gidilmiyor.:):)

eatmc, Hami Bulut ve Kuzey Ege bunu beğendi.
  12. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Biz bu hayalleri kuraduralim, millet gidecegi yerin dibine kadar arabayla gitmek pesinde.
    Hafta sonlari sariyer sahil yolunda bisiklet kullaniyorum bazen, oradaki mekanlara arabalariyla gelen insanlara bildigin acıyorum. Trafikte egsoz dumani soluyarak bogaza kahvaltiya git, orada önce bi kaziklan, sonra bi saat valenin arabani getirmesini bekle, sonra valeye de bi 20 kagit bayil, sonra bin arabana ve trafige takıl, egzos dumani solumaya devam et. Sonuc, naaptik; bogazda kahvalti ettik. Yersen..

mehmetsunu ve anti panik bunu beğendi.
  13. Eagle

Eagle ...flew up into the sky

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Kuzey Ege trafiği sıkışık görünce "içimin yağları eriyor oh olsun beter olun" diyormuşsunuz ya, artık ben de o dediğinizi yapıyorum ve içten içe sırıtıyorum rahatlıyorum az bile size bu diyorum. Bir de fark etmişsinizdir, araçların içinde hep tek kişi var. İçinde aile olan arabaya çok zor rastlanıyor. Sürücüler hep tek. Bu tek binenler bunu yapmasa, ne o trafik olur ne zam olur ne de başka bir şey aslında.

Aloha, murat85, Kuzey Ege ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  14. anti panik

anti panik Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Market alışverişini hep heybeli bisikletimle yaparım.
    Sıkça uğradığım marketin kasiyeri "abi hep bisiklet kullanıyorsunuz galiba..zor olmuyor mu?" Dedi acımış gibi yüzüme baktı.
    Arabası bile yok fakir muamelesi yaptı yani.:)

Yok dedim..işe arabayla gitmek zorunda kalıyorum maalesef. Ama yapabildiğim tüm işleri bisikletimle yapıyorum.
    "Sağlığımı da koruyorum" dedim.
    "En güzelini sen yapıyorsun abi" dedi sonra:):)

cngz ve yusufgs3625 bunu beğendi.
  15. Seyyah özkan

Seyyah özkan Kıdemli Üye

Adı:
    Özkan uzun
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Yaw şu kendimizi neden bu kadar haksızlık yapıyoruz biz medeniyeti avrupadan öğrenmiyecez bizim tarihimiz ecdadımız ne güne duruyo tamam eksiklerimiz olabilir ama bizi yargılamak avrupaya mı kalmış adamlar sistemli düzenli ama inanın bizkadar medeni değil NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.....

Togursamsun, Cem cm ve Aloha bunu beğendi.
  16. Aazam

Aazam Aazam

Adı:
    Aazam
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Millet sürdüğüm bisikleti görüp özeniyor ama, işte aması var. Gidip de bir bisiklet almak gır geliyor. Biraz endişe var halkımızda. Nasıl sürülür? Nerelere park edilir? Hep bunlar dolaşıyor akıllarında. Bi cesaret yok! Gerçi o kadar da teşvik yok açıkçası..

anti panik bunu beğendi.
  17. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Kesinlikle.. hepsi tek.
    normalde yarım metrekare yer kaplayacak bir canlı, tek başına araca bindiğinde 6-7 metrekare alan kaplıyor. Bu durumda yaptığım ince hesaplar sonucunda :))) Atatürk havalimanından Kadıköy'e kadar olan mesafedeki araçlarda olan insanları toplasan taksim meydanının dörtte birini doldurmaz sonucu çıkıyor :)

Aslında insanları kendi aracında seyahat etmek tercihine iten birçok neden var. İnsanlar toplu taşımadaki hijyen sıkıntısından uzak durmak istiyor olabilir. Aynı zamanda kadınlar taciz riskinden uzak durmak isteyebilir. Kadınlar ve erkekler takım elbisesiyle, mini eteğiyle, gıcır gıcır ayakkabılarıyla, makyajıyla ve yapılmış saçlarıyla taciz ve hijyen probleminin yaşandığı toplu taşımadan uzak durmak isteyebilir. Bu insanlar bu şekilde seyahat etmektense, trafiğe takılmak pahasına kendi güvenli ortamlarında yolculuk etmek istiyor olabilir. Sabah ve akşam trafiğinde zaten genelde bu beyaz yaka personeli görmekteyiz. Haklı nedenleri olabilir kendilerince.

Kendime ait bir otomobile sahip olmadığım (ve hiçbir zaman da sahip olmayı istemediğim) için, zaman zaman iş görüşmelerine giderken toplu taşıma kullanmak zorunda kalıyorum. İş görüşmesine gidiyorsun, haliyle yakışıklısın, tiril tiril giyinmişsin (bu tarzı onaylamasam da sistem bunu gerektiriyor maalesef)
    Otobüse biniyorsun, leş gibi ter kokusu. Ayağına basanlar, yanında sana sürüne sürüne geçip giysilerini buruşturanlar, ortamdaki havasızlık nedeniyle terliyor olman ve bunun gibi etmenler.. Bu şekilde belki işine gidersin ama iş görüşmesine gidemezsin. Bir seferinde otobüsten yarı yolda inip taksi ile yoluma devam etmiştim.

Belirli bir sosyo-ekonomik-kültürel seviyenin üzerindeki insanlar bu ortamlarda bulunmak istemiyorlar. Ve bu kendi güvenli ve temiz ortamlarını sağlama lüksü karşılığında trafik sorununa katlanmayı göze alıyorlar.

En önemli ve temel sorun şu hocam, İstanbul fazlasıyla kalabalık. Koskoca ülke nüfusunun neredeyse 3te biri bu küçücük interlandda yaşıyor. İstanbulun bu yükü bu güne kadar kaldırabilmiş olması bile aslında büyük bir mucize...

cngz bunu beğendi.
  18. cngz

cngz Aktif Üye

Adı:
    cengiz
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hep yanlış yorumluyorsunuz.Hep 50 liralık akaryakıt alan kişler zamdan etkilenmiyor.

19. Şükrü Güllüoğlu

Şükrü Güllüoğlu Aktif Üye

Adı:
    ŞükrüGüllüoğlu
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @yusufgs3625 Bir tadını alsınlar sonra parayı bulunca üst model bisiklete, Castelli formaya filan geçerler bence :)

Kuzey Ege ve yusufgs3625 bunu beğendi.
  20. murat85

murat85 Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Benim akaryakıt zammını beklememe gerek kalmadı bisiklete geçmek için. Zaten aracım da yoktu. Trafiğin en kalabalık, en çekilmez, şoförlerin en kaba saba, saygısız olduğu yerde Mecidiyeköy Şişli İstanbul'da kısa mesafeler için bisiklet dışında alternatif bir ulaşım aracı yok (yürümek isteyenleri tenzih ediyorum). Köprü trafiği buradan başlıyor. Araç yoğunluğu hem viyadük üstünde hem altında hat safhada. Yollar ve kavşaklar polis olmadığında tam bir kaos. Korna sesleri ofisime kadar geliyor. Motorlar kaldırımlara çıkıyor burada. Bir de bu yetmezmiş gibi yıkılan Ali Sami Yen Stadı yerine 4 adet gökdelen yapıldı. Ofis, daireler ve alışveriş merkezi içinde mevcut olacak. Buraya getireceği en az 2-3 bin ekstra araç yükünü de bütün bunlara ekleyin. Bütün bu keşmekeşten bisikletimle öyle kolay sıyrılıyorum ki, daha önce bu trafiği çekmiş olan biri olarak bunun verdiği haz bir başka oluyor :)