Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aileyi ikna etme konusunda

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Şükrü Kılıbık tarafından paylaşıldı.

Öncelikle kendimden bahsedeyim.14 yaşındayım boyum 178 yapılı ve biraz daha olgun gösteriyorum.Bende çoğu yeni nesil gibi gününü evde bilgisayarda geçirenlerdenim birde ek olarak evde dersimi çalışırım derslerimde gayet iyi o açıdanda sıkıntı yok.Hem spor amaçlı hemde hobi amaçlı bir bisiklet almak için araştırma yaptım internette kararımıda verdim ailemden ne istesem aldılar şuana kadar onun için bunuda alırlar diye düşünüyordum bilgisayardı telefondu playstationdu ne istesem 2 etmediler durumumuzda iyi yani zengin sayılmayız fakat rahat yaşıyoruz borç falan yok yani.Ama şimdi bisiklete gelince annem bana zarar geleceğini düşünüyor dışarıda ki çevreden dolayı tinerciler falan önümü keser bisikletimi almak ister banada zarar gelebilir diye babam ise bunu o kadar dert etmiyor zaten öyle şeyler düşünmek anneye özgü bir şey galiba :D . Babam ise bisikletin aşağıdan çalınacağını düşünüyor annemde bunu destekliyor.Birde bunun sadece heves olduğunu düşünüyorlar.Bisikleti eve çıkaracağımı söyledim 4. katta oturduğumuz için bunada üşeneceğimi düşündüler inanmadılar yani :D . Soruma gelince nasıl bir konuşma yaparsam bu kaygılarını yenmelerini sağlarım nede olsa beni her zaman koruyamayacaklar hemde bu kaygıları gereksiz yani pek olabilecek şeyler değil.

1. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ben de o yaşlarda iken ailem öyle düşünüyordu hatta aynı düşünüyordu fakat zar zor aldırmıştım bir tane Salcano 3-4 sene önce 250 liraya çift süspansiyonlu falan. :D
    Mahallede falan sürüyordum zamanlan caddelerde sürmeye başladım iş kendinden ilerliyor zaten.
    Kısacası biraz yaş lazım sana güvenmeleri içni, nasıl aldırırsın konusuna gelince mahallede gözünüzün önünde sürerim uzaklara gitmem şeklinde konuşursan bir şeyler olabilir. :)

SongülB. bunu beğendi.
  2. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bilmedigim icin soruyorum, dersler iyi olduguna gore bu kadar kotu bir Turkce ile yazmak (-de'ler, -da'lar, ki'ler hep yanlis) moda falan mi, yoksa gercekten su dilin duzgun kullanimi hic umrunuzda mi degil??

Sorunun cevabina gelince: Annene babana birseyler "aldirmak" yerine, kendi harcliklarindan biriktirip alma yoluna git.

Tahir Keskin, BFOkuru, Berke ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  3. Ayhan Şahan

Ayhan Şahan Kıdemli Üye

Adı:
    Ayhan Şahan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bak ben 15 yaşındayım yaşlarımız yakın ilk önce bir bisiklet grubuna felan gir güven sağlar zararsız birşey olduğunu anlarlar ardından da biraz para biriktir bisiklet istiyorum demek için bir dayanağın olmalı biraz da ailen destekler ben öyle yaptım para biriktirince izin verirler dert etme :)bunlar benden tavsiye :)

ayilmaz20391185 bunu beğendi.
  4. Cem Bayıll

Cem Bayıll Kıdemli Üye

Seviye:
    16 yaşındayım şu güne kadar harçlık biriktirdim ve biriktireceğim yeni bisiklet alayım istiyorum babama söylediğimde benim param senin paran olmaz dedi paranı harcatmam dedi belki aradaşın durumu da öyledir

MehmetAliB. bunu beğendi.
  5. De da veya ki eklerinin kullanımına veya diğer yazım kurallarına internet ortamında dikkat etme gereği duymuyorum.

Cevabınıza gelince almamalarının sebebi maddiyat değil ki alacak durumlarının olmadığını bilsem zaten isteyip hem karşılayamadıkları için üzülmelerini hemde olumsuz karşılanacağımı bildiğim için kendimide heveslenip üzmek istemem.Benim ihtiyacım güven vermek çalınacağını veya dışarıda elimden bisikleti almak için tinerciler vs tarafından sıkıştıralacağımı düşünüyorlar.

Aslına bakarsanız o tür bisiklet bulmam kolay işin acı tarafı babam motor tamircisi eline geliyor o tür şeyler ayarlayabilir bana yani fakat giriş ve hobi seviyesi 1200 1300 civarı bir mtb almak istiyorum dolayısıyla çalınmasından ve dışarıda sıkıştırılıp hem benim zarar görüp hemde bisikleti kaptıracağımdan korkuyorlar.

6. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    O zaman bence duysaniz iyi olur. Turkce sadece okulda iyi not alin diye kurallari olan bir dil degil.

Maddiyatla ilgili olmasa da, bisikleti kendiniz alacak olmaniz bu sorumlulugu ustlendiginizi gostgermek acisindan onemli. O guven sizin yapacaginiz konusmayla degil, bu isteginiz icin yaptiklarinizla insaa edilir ancak.

BFOkuru ve MehmetAliB. bunu beğendi.
  7. Ali Ceylan

Ali Ceylan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bana da lazım tavsiyeler :D.Bizim işimiz çok zor :/.Kısa vadede biraz para kazanmak için aldığım kaskı,kamerayı falan gelince satacağım.Şuanki bisikletimi de satacağım toplam 280 lira civarı bir para çıkıyor tabi satabilirsem :D.Aslında ticaret iyi bir yol ama sermaye lazım :D.Sermaye olsa bisiklet neden almayayım o var :).Küçük çaplı şeyleri (kılıf vs.) alıp kâr ile satmak mantıklı.Aldığım kamerayı 50 liraya isteyen çıktı :D.

8. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Motor tamircileri hırsızlıktan çok korkarlar doğrudur. Bunun sebebi de motosiklet ve bisikletle ilgili hırsızlıkları onların daha çok duymalarıdır. Sen kilit almak istediğini ve her zaman kilitleyeceğini söyle. Zaten bisikleti eve çıkaracakmışsın ondan yana sorun yaşamazsın. Tinerci meselesine gelince; orada bir polis abin varsa onunla beraber bu konuyu aç. Buranın en çirkef mahallelerinde bile bisiklet kullanan delikanlılar var. Yaşın küçük olduğu için ailenin endişe etmesi normal.
    Şükrü yazım kurallarına dikkat etmeye çalış. Burada chat yapmıyoruz. Görüyorsun bilgi paylaşımı yapıyoruz. Hem yazını da geliştirmiş olursun

Tahir Keskin, SongülB. ve BFOkuru bunu beğendi.
  9. onur güneş

onur güneş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Tinercinin bisikletle ne isi olur allah askina bu tur seylerden korkmayin geldi bisey mi istedi de abi de durumu anlat bu kadar korkmayin bugun bi tane dua filan dagitan biri cagirdi ilk fren sikamadim sonra geri geldim iste elimde ki kagitlari filan gosterdi yok abi sagol isime yaramaz dedim ekmek parasi istedi dedim abi bende cikarken para almayi unutmusum su alcak param yok dedim kolay gelsin dedim bastim gittim bunlar olan seyler bisiklet le alakasi yok yani :(

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. Anladım.Söylediklerinizi elimden geldiğince uygulamaya çalışacağım bu çabamı da farkedip bisikletimin olmasına razı olurlar umarım.Yazım kuralları konusunda da haklısınız fakat anlamı bozmayacak kadar yanlış yazımlara ister istemez dikkat etmiyorum yinede en azından bu forumda dikkat etmeye çalışacağım hem belki yanlış yazımlara dikkat etme alışkanlığı kazanırım :D

Farkındayım bunu aileme gönülleri razı olacak şekilde anlatmanın yolunu arıyorum.

Tahir Keskin ve MehmetAliB. bunu beğendi.
  11. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Şükrü merhaba,
    Ailenin güvenlik endişesi duyması haklı bir durum
    fakat geçerli değil.
    Oturduğunuz evin, gittiğin okulun deprem risk analizleri yapılmış mı ?
    Hayat korkarak geçecek bir süre değil, çok kısa. ( bence )
    Emin ol bu kadar yüksek bir deprem riski olan bir ülkede
    "Bisiklet kullanırken başıma bir şey gelir mi acaba?" fikri biraz daha geç akla gelmesi
    gereken bir problem. ( bence )

Elbette benim bunları yazmam da, haklı
    fakat ailen için geçerli değil.

Çatışmaya gitmeden, ikna ve uyum içinde
    halletmeye çalışmanı tavsiye ederim. Ailenize yüklenmeyin.
    Kim bilir, onların babaları ( dedelerimiz ) ne kısıtlamalar
    getiriyorlardı?

Ben bu yaşımda dağa giderken aileme söylemiyorum,
    aileler evlatları için her zaman endişe duyuyorlar.
    Sevgilerini gösterme biçimleri böyle.
    Bunu da ebeveyn olunca anlayacaksınız.

Son çare;
    Bizim fotoğrafları göster. :)
    İşe yaradıklarını söyleyenler oluyor ikna etmek için.

12. İkna ettim sayılır fakat pahalı bir şey almayacaklarmış hem dikkat çekmemesi için hem de bu isteğimin sadece bir heves olduğunu düşünüyorlar böyle düşünmelerinde haksız da sayılmazlar üstlerine gidip işi kötüleştirmek istemedim o yüzden.Şimdi ise yeniden bisiklet arayışına girdim 600tl civarı için :D . Gelecek ay alacaklarını söylediler bu ay dükkan kirası falan varmış biraz sıkışıklarmış bende peki dedim.

13. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Yavrucum 178 boyun varmış. Meaşallah benden uzunsun. Kalıbın endamın yerinde delikanlı adamsın. Bırak sen tinercilerden korkacağına tinerciler senden korksun.(gerçi adı tinerci bunun ne yapacağı belli olmaz.) Belliki 190 a kadar yolun var. Bisikletin yardımıyla spor da yaparsın vücudun bu genç yaşta gelişir, kimse bileğini bükemez, aşkedeceğin tokatının sesi adanadan kayseriye duyulur yavrucum.

14. ayilmaz20391185

ayilmaz20391185 Üye

Seviye:
    Mehmet bey, bence en optimist cevap senden olmuş. Korkunun ecele faydası yok. ilk vuran sen ol. bu kadar basit.