Ailelerimizin bisiklete bakış açıları...

Can Sonbay

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Bisiklet
Giant
Sizin ailenizin yaptığımız bu pahalı spora olan tepkileri nelerdir? :D
Mesela ben anneme (şakasına):
-Bana para versene bisikletime maşa alıcam dediğimde..
Yanıt olarak:
Mutfakta çekmecede bi tane var.. Yanıtını aldım..

Peki ya sizinkilerden ne tür tepkiler geliyor?

(Arama yaptım.Bununla ilgili bi topic bulamadım..Umarım başka yoktur..İyi forumlar..)

Scudo

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
hep karşı cıktılar.anlatmaya calıştım güzelce anlamadılar buda benim bisikleti dahada sevmeme bağlanmama neden oldu acıkcası.ama şimdi işler tıkırında artık hayatımın belli bir yerinde artık

kron_xc4000 esk

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Küçüklüğümde arkadaşlarımın bisikletleri vardı benim yoktu alacak durumum yoktu üzülürdüm bende bisiklet niye yok diye isyan ederdim şimdi ise o günlerin acısını çıkarıyorum ilk bisiklet topladığımda ailem karşıydı şimdi alışdırdım onları ama zor oldu bu iş...

S.GUCLU

Forum Bağımlısı
Tepki
459
Bizim ailede bisiklete bakış açısı sadece annem tarafından olumlu karşılanmakta.
Ailemin diğer fertleri ise (babam ve 2 abim)çevremdeki çogunluğun sesi olmaya devam ediyor...
-Oğlum bırak artık şu bisikleti vs:( Ama benim bırakmaya hiç niyetim yok...

Not:Annem de bazen karşı çıkmıyor değil.
Yağmurlu havalarda bisiklet kullanıp eve döndüğümde üzerimdeki tüm bisiklet elbiselerini kirli sepetinde gördüğünde,
-Otur şimdi onları elinde yıka, diyor:D

ozganugur

Daimi Üye
Tepki
162
evet bu kirli çamaşır olayı benimde sık sık başıma geliyor :) bu nedenle bisikletime çamurluk taktırdım :)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
16-17 yaslarimdayken "Eh artik büyüdün, binmezsin artik bisiklete" sözlerini duydum.
18'ime geldigimde babam durumun acil bir durum oldugunu düsünüp beni ehliyet kursuna yazdirdi, ehliyetimi aldim :) Babam, arada gerektiginde arabasini alabilecegimi söylüyordu, bense bol bol bisikletle geziyordum.
2 yil gecti, 20 yasimda benimle binecek kimse kalmamisti, sonra Muammer ve Ibrahim'le tanistim :) Hersey degisti, ayni yaz Almanya'ya gelip, ilk "adam gibi" bisikletimi yaklasik 1000 € ödeyip alinca, gelir gelmez de Bozcaada Maratonu'na katilinca bizimkiler isin ciddiyetinin farkina vardilar. Simdi maddi ve manevi, ellerinden geldigi kadar destek oluyorlar.

hasan_959

Aktif Üye
Tepki
84
ailem genelde bana karşı çıkmıştır ama ben hiç bi zaman pes etmedm bisiklet ayrı bi tutku insanı hayatın sitresinden uzaklaştırıyo ilerde çocuğum olunca bisiklet konusunda ona elimden ne gelirse destekliceme eminim

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Bizimkiler ise yavaş yavaş alıştılar.Ben turlara sürekli gitmeye başlayınca onlar içinde bir rutin oldu.Artık havaların kötü olmadığı zamanlar da tepki almıyorum.

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
Ailem Spor yapmamı seviyor :)
Sevmeleri yetmiyor ama...
Çünkü çıktıkmı uzun mesafelere gitmemiz onları düşündürüyor. Ama ekip olarak biryerlere gittiğimiz sürece hiç düşünmüyorlar..

Ben bisiklet sevdasına üniversite yıllarında abimle aynı evi paylaşırken (bekar evinde) başladım..
Maddi olarak harçlığım ve ailemden gelenler ve öğrenim kredisini kullandım..

Amma velakin insanın abisi muhasebeci ise iş ne olursa olsun maddi yüzünü görüyor.. :) onun işi bu :D

Kargodan ben üniversitede iken kargo gelmiş bana soruyordu..
1. soru: merak ettim bu gelen ne bir bakayım vs.
2. soru: ne işe yarıyor?
3. soru: kaç para verdin bu uyduruk şeye :D (onun için uyduruk tabi)
cevabıma tepki == "OHAAA o kadar para mı verilir buna.. Ercan sen en iyisi al sat kullan bana parasını pulunu söyleme fiyatını duyunca rakam içime oturuyor" dedi ve ben o günden beri abime aldığımı sattığımı söylemedim :)

Siz de eğer ailede bir işletme mezunu yada muhasebeci varsa aldığınızı sattığınızı söylemeyin hele ki birşey alacaksanız direkt parasını isteyin ne alacağınızı söylemeyin (ben istemedim hiç ama istesem de vermezdi :))

bunlar benim tavsiyemm :)

Bunun yanında arkadaş çevrenizde bisiklete biniyorum demeyin önce garip görüyorlar :)
mümkünse sizi kasklı gözlüklü bisiklet üstünde görsünler :)
Ve bisikletinize harcadıklarınızı arkadaşlarınıza söylemeyin aksi halde "o paraya motor alırsın" muhabbetini sık sık duyacaksınızdır :)

Çok şükür ailem bisiklete karışmıyor, çünkü bisikletin bana kazandırdığı dostluklar çevre ve doğaya olan sevdamı arttırmasını destekliyorlar..
Her ne kadar üniversitedeki kadar sık binemesem de elimden geldiğince binmeye çalışıcam..

Okuyorken binebildiğiniz kadar binin birdaha o kadar tatlı güzel zamanları bulamayabilirsiniz ;)

Şahin Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
298
@HaliliOzturk

Senin hikayenle benimki biraz birbirine benziyor Halil.
Bana bisiklete binmeyi abim öğretmişti.O gün apış aram baya ağrımıştı(Koca şehir bisikletiydi)Annem babam abime epey kızmışlardı

O gün özgürlük nasıl bir duygudur öğrenmiştim,sekiz yaşında.Yaş ilerledi abim kendine başka bisiklet alınca şehir bisikleti bana kalmıştı.Yaşlıydı şehir sakini gün geçtikçe arıza çıkarır olmuştu.Bende abime özenip kendim tamir eder olmuştum....Bisikletin orasını burasını değiştirmekten hoşlanıyordum(bu arada iki bisikletim bababmın gazabına uğradı biri çalındı.Bunlar daha da sıkı sarılmamı sağladı gidona...Böyle böyle büyüdü bu sevgi.Çocukken benimle bisiklete binen arkadaşlarım vardı.Yaşları büyüdükçe teker teker azaldılar

Ünüversiteyi kazanınca bisikletten ayrı düştüm.Ben bisikletimi okula götürecem dedim olmaz falan dediler.Epey endişelendiler bir yalan uydurup okula gidip gelirken kullancam dedim biraz yumuşadılar.

Fakat iş maddi boyutlara uzanınca kavga gürültüler oluyor.

Uzun oldu biraz kusura bakmayın.İçimde kalmasın anlatayım dedim.:eek: Konuyu çan arkadaşa ayrıyeten teşeşkkürler

Serdar Emre ACAR

Forum Bağımlısı
Tepki
361
Önceleri karşı çıktılar.Yol bisikleti yarışlarına katıldım dereceler aldım.İlk aradığım kişi annemdi.Zamanla alıştı üniversiteyi kazanıp daha sonra atanınca sorun kalmadı ve yeni bisklet aldım kendime.Onun verdiği mutluluğu gözümden okudukları için artık sorun yok.

mavis

Üye
Tepki
10
ben yol bisikleti sporcusuyum ailem bana cok karşi çiktı hata beni antrenma na göndermemek için kapıyı kitlediler bende balkondan atlayıp gitmiştim biz genelikle akşamları antrenmana çikardık her akşam geldiğimde babamdan dayak yerdim ama şimdi karişmorlar bisiletçi olmamı benimsediler

Serdar Emre ACAR

Forum Bağımlısı
Tepki
361
Zamanla benimserler.Ama tebrikler ben hiç akşam yapmadım.Sabah 5 te kalkar 7 de antremana çıkar ve 11 de bitirirdim.hafta sonları ıış sekiz dönüş ise 2 yi bulurdu.

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
lise 1'e başlayacağım senenin yazında 3 ay çalışıp taksitle bir beldeyama almıştım kendime ikinci el olarak ve ilk kez o bisikletle Antalya'dan Kemer'e tek başıma gittiğimde anladılar sanırım benim için bisikletin yerini.. Daha sonraki yıllarda lise hayatımın tamamında okuluma bisikletimle gidip geldim; bu benim için çocukluk hayalimdi diyebilirim.. Fakat lise bitmeden bisikletim çalındı :( bir sene kadar bisikletsiz kaldım, dersaneye gittiğim 2. yılımın başında dayanamayıp bir bisiklet(ulaşım amaçlı) istediğimi söyledim zaten alışıklardı bu duruma, o zaman Kayserideydik ilk başta babam motor alalım dedi istemedim direttim bisiklet için. Bir kaç gün sonra babam Sanırım o zaman Kayseri'de satılan en iyi Bianchi'yi (dragon modeli) alabileceğimi söylediğinde inanın ne yapacağımı şaşırdım :) foruma üyeliğimde o tarihe denk gelir tam olarak:)
O bisikletten sonra diğer bisikletlerim için herhangi bir maddi talepte bulunmadım, şu ana kadar elimde ne varsa hepsini okul harici zamanlarda part-time çalışarak yada öğrenim kredimle aldım, açıkcası bunun zevki çok çok farklı benim için.. Ama ailemin hakkınıda yiyemem sağolsunlar hiç karışmadılar bana, ilk kez yarışlara gideceğimi söylediğimde bile annem çok destekledi, babamda sessiz kaldı, ama daha sonra yarış fotoğraflarımı gördüklerinde gurur duyduklarını yüzlerinden okuyabildim.. Hatta babam benim bir iki yarış fotoğrafımı telefonuna falan atmış (sanırım arkadaşlarına göstermek için :p) bu bile benim için çok sevindirici bir durum..
Sanırım aileyi güvendirmek ve alıştırmak çok önemli... Azminiz ve isteğiniz onlarda saygı uyandıracaktır her zaman eğer bu işi seviyorsanız peşini bırakmayın...

ozganugur

Daimi Üye
Tepki
162
yazları genellikle tatile çıkarız ailemle beraber orada çok sevdigim arkadaslarım vardır hepimizdede bisiklet :) o zaman marketlerde gördügünüz türden bisikletler kullanırdım.. arkadaslarla parkurlara girerdik bol bol ve uzun turlar yapardık 50 km civarı(o zamanlar bize çok fazla geliyodu) :) ve turdan sonra aileme buralara gittik falan diye soyledigim zaman çok şaşırıyorlardı adeta bana delirdinmi oglum sen diyolardı :) seneler geçti artık arkadaslarımın çogu bisikleti bakkala gitmek aracı olarak kullanıyolardı... bende bisiklete binelim eskisi gibi diye onları zorluyordum arada sırada çıkıyorduk gene... bisikletimi ailem istanbula getirmemi istemiyorlardı.... bisiklet sevdam o yıllarda başlamış olsa gerek.

neyse istanbula geldigimde bisiklet yok :) ve birgün eski hocamla konusurken bisikletlerle uzun geziler yapıyoruz gibi laflar çıktı agzından... bu pazar yapıcaz dedi benimde bankada birikmiş üç beş kuruş param var :) gidip onla market bisikleti tarzında bisiklet aldım kendime ve o tura katıldım oldukcada eylendım çok fazla yorulmuş olmama rağmen. sonra bu forumu kesfettim. tatil yörelerinde sürmek gibi diyilmiş istanbul trafiginde bisiklet sürmek bu nedenle güvenlik açısından ilk iş gidip kendime kask ve eldiven almaktı. onları temin ettim... ailem bisikleti hep çocuk oyuncagı olarak görürdü. kask ve eldiven alınca işin ciddileştigini anladılar.
ve arkadas cevrem genişliyince biraz daha bisikleti sevmeye başladı ailem
forumda gördügüm bütün turlara katılmaya çalıştım.. ve her turlardada ayrı ayrı kişilerle tanışıyordum. bunları aileme anlatınca gurur duymaya başladılar....

evet sonunda bisikletim bana yetmemeye başladı arızalar çıkartıyordu devamlı. kendime yeni ve kaliteli bir bisiklet alma vakti gelmişti. sizlerden bol bol yeni bisiklet konusunda yardımlar aldım. ailemden bisiklet konusunda maddi yardım almak istemiyordum. 0 bisikletler çok pahalı, 2. el bisikletlerede güvenemedigim için bisiklet toplamaya karar verdim ve bu konuyu mahalledeki samimi oldugum bisikletcime danıştım.. oda bu yaz kron mağazası açıcakmış kendine... ertesi hafta gittigimde kron kadrolar getirtmiş maşalar getirtmiş :) nasıl oldugunu anlayamadan bana bisiklet toplamaya başladık... bu durumdan ailemin hiç haberi yoktu arada sırada yazın yeni bisiklet alıcam diye soyluyordum onlarda tamam diyorlardı.
bisikletcimle bisikleti topladıktan sonra taksit taksit bisikletin borcunu odemeye başladım :)
ailem evde kron bisikleti görünce şok oldu :) nerden aldın kimin bisikleti diyince benim dedim.... ne kadara aldın diyince cevaptan sonra umdugumdan fazla sakin karşıladılar(bu bir şok olsa gerek) :) nasıl ödiyecez dediklerinde ise ben ödicem harçlıklarımla dedim... ve bisikletin dier bisikletle arasındaki farkları gösterdim... ilk defa bir spora bu kadar bağlandıgım için bi şey demediler. ve bisiklete o kadar iyi bakmam odamda tutmam onlara dahada bir güven verdi...
şimdi günübirlik turlara hava çok soguk olmadıgı zaman hiç karışmıyorlar...

biraz uzun oldu ama :D

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Babam ilk günden beri elinden geldiği kadar destek oldu. Daha sonra kendisi de önce Drag sonra Trek marka bisiklet alıp her fırsatta dağ tepe gezmeye hatta amatör yarışlara fırsat oldukça katılmaya başladı. Kendisiyle ortak sahibi olduğumuz bir yol bisikletimiz bile var.

Ailemin bisiklete bakış açısı: Pozitif. :)

• Beğen
Tepkiler: Arif Nalbant

@yberk

Üye
Tepki
11
anneme sedona 711 almak istediğimi söyledim. bana 'o ne' dedi. bisiklet dedim

fotoğrafını gösterdim. ilk sözü şu oldu:

'hani bunun ortadaki yayı?':D

• Beğen
Tepkiler: Abdullah Hakkı

kont26

Daimi Üye
Tepki
95
bizimkiler genelde bozu bosuna o kadar para werdın dedıler hep.babamda dewamlı su jantları satta arabana celık jant al der durur hala :D