Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aileleri bisiklete karşı çıkanlar

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında aliyilmaz tarafından paylaşıldı.

1. aliyilmaz

aliyilmaz Aktif Üye

Seviye:
    Selam arkadaslar benım ailem bısıklete guvenlık basta olmak uzere cesıtlı sebeplerden dolayı kabullenemıyor sıddetle karsı cıkıyorlar.İnsallah 1-2 ay sonra gelen karnemle onları ıkna edıcem ama sımdılık durumum boyle emınım benım durumumda arkadaslar vardır.Konusuruz sohbet maksatlı actım kesınlıkle oyle sacmalık falan amaclı degıl eee bakalım neler cıkıcak?
    Bu arada yas 17

Osman Kıtay ve Yunus YILMAZ bunu beğendi.
  2. H.ibrahim Erdemir

H.ibrahim Erdemir Kıdemli Üye

Seviye:
    Ailenin bisiklete karşı çıkmasının sebebi sana birşey olacak diye düşünmeleri ve senin canının yanması gibi korkular. Öncelikle acele etme, aileni karşına alma ve yavaş yavaş nekadar bilinçli olduğunu göster. Önce bisiklet ile ilgili konulardan bahset, güvenlikten bahset ve bisikletin insana faydalarından bahset.

Bende motor almak istiyorum fakat 2007 yılından buyana ailem karşı ama ben durmadım A2 + B ehliyetimi aldım, kıyafetlerimi aldım. Şimdi bir kaç aya kadarda motorumu alacağım inş. Herkes karşı iken aileme güven verdim ve şimdi motorum olacak inş.

Sende acele etme aileni ikna etmeye bak ve bence bisikletin zararı yok, onları kendine güvendirmeyi başarırsan sorun kalmaz.

3. H.ibrahim Erdemir

H.ibrahim Erdemir Kıdemli Üye

Seviye:
    Ailenin bisiklete karşı çıkmasının sebebi sana birşey olacak diye düşünmeleri ve senin canının yanması gibi korkular. Öncelikle acele etme, aileni karşına alma ve yavaş yavaş nekadar bilinçli olduğunu göster. Önce bisiklet ile ilgili konulardan bahset, güvenlikten bahset ve bisikletin insana faydalarından bahset.

Bende motor almak istiyorum fakat 2007 yılından buyana ailem karşı ama ben durmadım A2 + B ehliyetimi aldım, kıyafetlerimi aldım. Şimdi bir kaç aya kadarda motorumu alacağım inş. Herkes karşı iken aileme güven verdim ve şimdi motorum olacak inş.

Sende acele etme aileni ikna etmeye bak ve bence bisikletin zararı yok, onları kendine güvendirmeyi başarırsan sorun kalmaz.

4. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Babacığım ve Anneciğimin bilgisayar başında oturup oyun vs.vs.vs.vs. sakıncalı şeylerle zamanımı boşa geçireceğime bisiklet al bana spor yapayım diyebilirsin..Böyle yasak yasak yasak bir yere kadar..Güvenliğin için gerekli olan kask vs. gereksinimleride alırsın olur biter , inşallah :)

emrah9700 ve YüzSürKoş bunu beğendi.
  5. Emre Gürses

Emre Gürses Üye

Seviye:
    benimkilerde karşı çıkıyordu ayni senin sebepten güvenlikten dolayı ikna ettim hatta yeni bisiklet alacam :) sabahtan aksama kadar bilgisayar başında dursam daha mı iyi spor yapıyorum işte falan dedim ısrar ettim anlaştık :)

xrasolxx bunu beğendi.
  6. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bizimkiler de aynı kaygıları taşıyorlardı. Bisiklete biniyordum, ses etmiyorlardı ama sadece 6-7 km mesafelik bilindik yollarda. Hep şehirlerarası çıkmak istiyordum. Söyledim söyledim ikna edemedim. (Tabi o zamanlar böyle gruplar ve sosyal ağlar falan da yoktu, haberleşip beraber çıkılabilecek. Tek başına yolculuktan bahsediyorum.) Ben de bir gün habersiz çıktım.:) Annem beni otobüsle geleceğim diye bekliyordu, ben bisikletle gelince kızmıştı bana. Ama sonradan şehirlerarası çıkmamı normal karşılamaya başladılar.

Konuyla direkt olarak alakalı değil bu yazdığım ama... Çoğu kişi bu yönteme karşı çıkar diye düşünüyorum. Sonuçta insanın başına yolda birşey gelse kimsenin haberi olmaz. Karşı çıkanlar haklıdır. Bu nedenle de önermiyorum. Sadece paylaşmak istedim.

7. Emre Dincer

Emre Dincer Yeni Üye

Seviye:
    Bu durumun aslında yaş ile de pek ilgisi yok. Ben bile annemden bisiklet alıp tura çıkmak için izin istesem izin vermez. Sonra sen beni öldürmek mi istiyorsun diye duygu sömürüsü yapmaya başlar.

Serden'in dediği gibi yavaş yavaş alıştırmak ve kendinin bilinçli bir binici olduğunu ailene göstererek onların güvenini kazanman önemli. Gerisi göreceli olarak kolay.

Sevgiler....

Batuhan.Altay bunu beğendi.
  8. Harun Salcı

Harun Salcı Bisikletkolik

Seviye:
    Annemden şehir içi gezeceğim diye izin alıp İnegöl-Yenişehir yapmışlığım var. :D

thomisus lx bunu beğendi.
  9. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Aileler her yaşta bizi bizden çok düşünüyorlar. Gerçi bizim çocukluğumuzda sokaklar bu kadar tehlikeli değildi, arabalar bu kadar çok değildi, o yüzden bizim çocukluğumuzda aileler bisiklete pek karşı çıkmıyordu. Şimdi karşı çıkmalarına hak vermiyor da değilim, ama yasaklamanın da faydası olacağını zannetmiyorum, muhtemelen bisiklete bindiğinde daha dikkatli olman ve yasakladıkları şeyleri yapmaman için şimdi karşı çıkıyorlardır. Benimkisi sadece bir tahmin :)

Ben uzun senelerdir motor almak istiyorum hala da karşı çıkıyorlar, 3 sene önce teyze oplu motor kazasında vefat ettikten sonra hiçbir şekilde ikna edemeyeceğimi anladım ve vazgeçtim artık bu sevdadan, alıp binsem birşey yapamazlar ama onları da egositce davranarak üzmek istemedim.

Diyeceğim o ki, seni düşündükleri için ve sana zarar gelmesini istemedikleri için karşı çıkıyorlar, bunu çatışmaya dönüştürmeden, onlara gerekli güveni vererek ve mantıklı açıklamalar yaparak ikna edebilirsin. Ters düşmeden biraz da acıtasyon yaparak :) emrah moduyla kandırabilirsin :)

Umarım hayalindeki bisiklete kavuşursun.

YüzSürKoş ve sonEr´´ bunu beğendi.
  10. egehan

egehan Kıdemli Üye

Seviye:
    Benim ailemle bisiklet ile ilgili problemim (Bisiklet sürme konusunda) olmadı :).Küçük yaşlardan beri bisikletle içli dışlı olduğumdan ve oturduğum bölgenin büyük şehir kadar tehlike olmadığından mıdır bilmem ama artık şehir içinde tur atmadığım için bilmiyorum...Bence şöyle bir yol izlemelisin dostum;öncelikle bisiklete binebildiğini ve bilinçli bir şekilde bindiğini kanıtlamalısın ve bisikletine bir insan kadar değer vermelisin.Bisikleti bir "araç" değil "amaç" olarak sürdüğünü ailene açıklamalısın ve ne kadar inatçı olabilceğini göstermelisin ;) :) (Küçük yaşlarda mahallade bisiklet sürerken genelde babam veya annem bana kızmaz ama komşularımız gelip babama "-bu çocuğa birşey olucak...(10 yaşlarımda ellerimi bırakıp direksiyona 180 attırmaya çalışırken :) )" demesi beni uyuz ederdi :D ama babamında "-düşe kalka öğrenecek" demesi ayrı bir gurur vericiydi :D

emrah9700, gmfaruk ve emre ersoy bunu beğendi.
  11. M.Kaptanbaşı

M.Kaptanbaşı Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yaş 33! Değil aile, sülale karşı çıkıyor!

12. Bora Borahan

Bora Borahan Üye

Seviye:
    :):)

Abi yaş 33 de olsa 53 de olsa, anne baba için her zaman çocuk "çocuktur" durumu söz konusu ve aynı koruyucu tavırlar devam edebiliyor =))

Her zaman içten içe endişe taşıyacaklardır ama zamanla siz güven verdikçe göz yumacaklardır. Karşınıza almadan, aceleci tavırlarla bir an önce olması için ısrarcı olmadan yaklaşırsanız sorun kendiliğinden çözülecektir. En azından ümit ediyorum :)

thomisus lx bunu beğendi.
  13. Mehmet Ser

Mehmet Ser Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Geçen hafta bursa iznik yalova ordan mudanya turu yaptım ailem karşı çıktı evden kaçtım aksam :D zaten 2 günüm yollarda 1 günüm arkadasta 1 günümde akrabamda gecti artık eve cagırdılar :D

14. aliyilmaz

aliyilmaz Aktif Üye

Seviye:
    Sagolasınız beylerde bu ailesinden izinsiz bisey yapanlara bir sozum yok cunku almak ıstesem sımdıye bende alır eve getırırdım cok kavgalar cıkardı ama getırırdım benım ıstegım aileden izinli gonul rahatlıgıyla bisiklet almak...

Mehmet Ser bunu beğendi.
  15. Mehmet Ser

Mehmet Ser Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merak etme belli 1 süre sonra razı oluyorlar bisiklete...

16. aliyilmaz

aliyilmaz Aktif Üye

Seviye:
    beyler siz simdi ısrar mı dıyorsunz barı su laptopu aldırayımda ondan sonra bızımkılere ısyan edeyım :d

Mehmet Ser bunu beğendi.
  17. Kadir Coskun

Kadir Coskun Üye

Seviye:
    bnmkiler ayrı bi cins bisiklete karşı çıkmıolar motosiklete karşı çıkıyorlar
    habuki bisikletle kaçma şansınız vs hiç yok çok daha tehlikeli bane göre. zaten bisikletlileri adam yerine koymuyorlar saolsunlar

18. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çok doğru, bizim ailelerimizde şu anda hem bizim için hemde torunları için endişeliler. Alışıyorlar merak etmeyin ama belkide hiçbir zaman onaylamıyorlar.

Sizde dikine gitmeyin ikna etmeyi seçin, onlar eski aile yapısı ve ebeveyn bakış açısı ile bizi çok sevdiklerinden böyle yapıyorlar. Sevgilerini gösterme yöntemleri belkide bu.

Benim ilk turum, 1993 ( tam emin değilim ) yılında Ceyhan - Yumurtalık arasındaydı. Sonuç , bisikletimi sattılar. :)

19. cihan celik

cihan celik Aktif Üye

Seviye:
    simdi veya 2 yil sonra(resit olunca) ben bisiklet alacagim, yeterince okudum alinmasi gereken tedbirleri biliyorum dersin. yok mok derler 3 5 gune tamam falan derler. ancak ne yap et onlarin sana surpriz yapmasina izin verme. Beraber gidin istedigin modeli arastirip al:D

emrah9700 bunu beğendi.
  20. yasirkidil

yasirkidil Kıdemli Üye

Adı:
    Yasir
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ben liseden beri istiyorum arkadaşlarım ne güzel mtb ile dağ taş bayır demeden geziyorlar şimdi üniversiteye gidiyorum yaş 20 olacak mayısta ama hala karşı çıkıyorlar diyorum ben kendim alıcam -maddiyat olarak- yine izin yok. insan ailesinin izini olmayınca gönlü rahat etmiyor alasım gelmiyor ama çokta istiyorum alacağım marka model bile belli. trafikte süremeyeceğim diyorum çıkacam aydos dağına diyorum yok buralar tekin yerler değil daha geçen sene ceset buldular falan. birşeyler kaçarak yaşanmaz diyorum yok ya ikna edemicem ben bu gidişle ot geldim ot gidecem galiba. bi çıkar yolu gösterinde ikna edeyim 2 tane erkek kardeşim var liseye gidiyorlar onlar içinde çok istiyorum yani lise yıllarında bana izin vermediler ama ben bu tarz alışkanlığı kardeşlerime kazandırayım istiyorum.