Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ah bu yol bisikleti aşkı ah...

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında sedir90 tarafından paylaşıldı.

1. sedir90

sedir90 Üye

Adı:
    Kürşat ERKAN
    Seviye:
    Değerli dostlar ben denizliden aranıza katıldım.Bisiklet maceram ilk Ümit bisikletin iki amortisörlü(sırf güzel görünüyor diye almıştım) maşallah denecek ağırlıklı bisikleti ile 3-4 haftada bir 1-2 saat yarı binerek yarısındada elimde taşıyarak turlamalarımla başladı.Sonrasında ikinci el bir carraro Dambiez 916 yol bisikleti gördüm hafif olması hosuma gitti ve daha önce yol bisikleti kullanmama rağmen tereddüt etmeden aldım.Ve bu bisikletimle gezdim tozdum aşka geldim kısacası ancak turlara çıktığımız diğer arkadaşların mtb leri ile çok rahat sağa sola çıkması ve her yola girmesi ile aklım çelindi tekrar mtb ye geçmeye karar verdim.Gittim Kron xc2000 aldım.yaklaşık 1 aydır biniyorum.Güzel bisiklet ama olmuyor alıştım bir kere yol bisikletine hem sürati hem gidondaki farklı tutuşları hemde hafifliğini arar oldum.Sonunda anladım ki ben yol bisikleti istiyorum.Olay budur dedim.Dedim de şimdide alacağım yol bisikletini seçemiyorum.Forumlarda geziyorum ama her marka ile farklı farklı yorumlar var.Bir türlü karar veremedim.Kron rocket yol bisikletleri hoşuma gitti.Ancak bu sefer alırken biraz daha bilinçli olmak istiyorum.Yol bisikletinde kompenentler en düşükten yükseğe doğru nasıl sıralanıyor?Tiagra nasıldır.Üst kompenenti nedir?Birde 28 inç yol bisikletinde oluyormu bir türlü bulamadım.Birde çok fazla sormuşun demicekseniz tavsiye edebileceğiniz bir yol bisikleti hiç fena olmaz.Bol pedallar.Cümleten Allaha emanet olun.

2. Ferhat Öz

Ferhat Öz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kompenentlerin küçükten büyüğe göre sıralaması sora-tiagra-105-ultegra-duraace.

3. MertSayın

MertSayın Kıdemli Üye

Seviye:
    Shimano gruplarda en düşükten yükseğe doğru: Sora/Tiagra/105/Ultegra/Dura Ace şeklinde hocam, 1 sene kadar tiagra setli yol bisikleti kullandım, vites geçişleri gayet net, sorunsuz geçişler yapılabiliyor, kollar dual çalışıyor, (Sora STI kollarda durum farklıdır) benim kullandığım set 9lu sistemdi, yeni model tiagralarda 10lu sisteme geçiş yapmışlar. Tavsiye ederim sorun çıkarmayan bir settir. Tiagra'nın bir üst seviyesi 105'tir, kullanmadığım için bir kıyaslama yapamayacağım. Son olarak tavsiye edebileceğim bisiklet ise bütçeniz nedir bilmiyorum ama campy xenon donanımlı Carraro 022 Race modelidir, 1500tl civarı bütçe ile alınabilecek f/p oranı yüksek bir modeldir. Şuan kendim de kullanıyorum, Campy Xenon donanımı Shimano Tiagra'ya tercih ederim şahsen.

Erdinç ALTINÇEKİÇ bunu beğendi.
  4. sedir90

sedir90 Üye

Adı:
    Kürşat ERKAN
    Seviye:
    Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim bütçemi 2.000 TL ye kadar düşünüyorum

5. fatihaydın

fatihaydın Bisikletkolik

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    salcano xrs 030 tiagra fiyat 2039 tl sitesinde.fiyat performans olarak bu paraya alabileceğin en iyi bisiklet Allah izin verirse ben de siparişi verdim ağustos ortası gibi gelecek bunun apex setlisini forumda kullanan var ve özellikle kadronun esnememesi ve çok iyi ivmelenmesi süper bir özelliği.ben görünüşünü de beğeniyorum üzerinde tiagra vites fren set var ayrıca jant seti de mavic aksium(570-580 tl fiyatı var delta bisiklette) carbon maşaya sahip.bir bakmanı öneririm.eğer başka sorun olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım...

http://www.salcano.com/Urunler.aspx?idurun=1009

6. Nail Acun

Nail Acun Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Arkadaşım aynı aşk bende de var 2 haftadır.İnanırmısın rüyama bile girdiği oluyor bazen :) Bu arada ben de denizlide oturuyorum. Ben bütceme göre Sedona 601 siparişi verdim..1-2 güne kadar gelecek.Forumda daha deneyimli arkadaşlar var,onların dediklerine kulak asmalısın :)

7. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bunun yerine ben Sram Apex olanı tavsiye ederim eğer bütçe yeterliyse.

nedeni de; Sram Apex; Shimano 105 ile aynı seviyede bir sistem. Grupset ağırlığı olarak da Ultegra 6700'den daha hafif.

8. sedir90

sedir90 Üye

Adı:
    Kürşat ERKAN
    Seviye:
    peki bu türlerle aynı donanıma sahip daha doğrusu tiagra donanıma sahip kron rocket ler hakkında ne düşünüyorsunuz?

9. z. usta

z. usta Forum Bağımlısı

Seviye:
    önceki bisikletim tiagra donanımlı kron roketti şimdi ultegra donanımlı kullanıyorum. krondan çok memnun kaldım. hafif ve konforlu ve ataktı. komponent kıyaslamasına gelince: daha önceki bisikletimde sora kompenentliydi. tiagrada sorunsuz ve tatlı vites geçişleri var. sora ile tiagra arasında 7 birim fark olduğunu varsayarsak tiagra ile ultegra arasında 3 birim vardır kanımca. Ultegra tiagra vites geçişi yakın gibi geldi bana. Roketin lastikleri rubenadır. Bence olumsuz yanı bu. Diğer tarafları iyidir

10. fatihaydın

fatihaydın Bisikletkolik

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    ayrıca sramın geçişleri daha netmiş eğer bütçem yeterli olsaydı bende apex setli olandan alacaktım ama 2400 küsür liste satış fiyatı var fakat pazarlıkla daha alta çekilebilir ve bana öyle geliyor ki aradaki fiyat farkına da değer...

11. Burak D

Burak D Yeni Üye

Seviye:
    Ben araştırdıktan sonra kullanım rahatlığı ve değiştirmeden uzun süre kullanabilmek için Tiagra veya daha yüksek donanımlı bir bisiklet almaya karar vermiştim. Sora'larda vites düşürmek için başparmakları kullanmak gerekiyor, yani "drop" lardayken vites azaltamıyorsunuz.

Şu bisikletlere bakın derim:

Giant Defy 1
    Specialized Allez Elite
    Cannondale CAAD 8 Tiagra
    Ghost Race 4900
    KTM Strada 1000
    BH Zaphire Tiagra (İthal eden bir şirket var bunları, ama şu an almak mümkün mü bilmiyorum)

Bunlardan özelikle Ghost, Cannondale, Giant, Specialized ve BH için çok güzel yorumlar okudum. KTM'de güzel bisiklet, iyi fiyata denk gelirse alınabilir ama KTM aslen motorsiklet üreticisi olduğu için ben az biraz daha soğuk baktım ona. Şu anda Tiagra'lı bisiklet alıyor olsam gider hemen Specialized'ı alırdım, onu bulamazsam Cannondale'i, onu da bulamazsam Ghost'u takip ederdim.

Bir de bisiklette üçlü ön dişli mi, yoksa ikili mi olduğuna dikkat edin. Üçlü kullanmadım ama bana gereksiz görünüyor. İkili kompakt krank gayet yeterli.

Gökhan Ö. bunu beğendi.
  12. sedir90

sedir90 Üye

Adı:
    Kürşat ERKAN
    Seviye:
    arkadaslar eski carraro dambiez bisikletime geri döndüm campogno xenon ve fsa frenler s kadro mutluyum.Artık baska bır zamana diyelim en azından yol bisikletine geri döndüm.

13. Erdinç ALTINÇEKİÇ

Erdinç ALTINÇEKİÇ Kıdemli Üye

Adı:
    Erdinç A.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    yol bisikletine geçmek istiyorum ben de çünkü 1,5 yıldır sedona 711 ile araziye sadece 1 kere o da 15 dakika çıkabildim :D

14. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Kesinlikle değer. Sram ile ilgili tek şikayet zincir oluyor genel olarak. Onu da sorun yaşadığınız zaman ya da ömrü dolduğu zaman shimano ile değiştirirseniz sıkıntı kalmaz gibi geliyor :)