Ağızlıksız gezen laboratuvar köpeklerin artması

dgncsk

Aktif Üye
Tepki
170
İsim
Dogan
Bisiklet
Ümit
köpek bir silah ise onu kullanma ehliyeti olan kişiye vermek gerekir. mesela koruma köpekleri böyle. amaç korunması gereken kişiyi yada mekanı korumak. eğilimlerine göre seçiliyor aynı tür içinden köpekler. siz bu tip bir eğilimi olan yavruyu manyağın birine veririseniz köpek tehlikeli bir silaha dönüşür. döverek eziyet ederek aslında doğasında olmayan baskılanan davranışları ortaya çıkartıp dengesiz bir köpek zihinine sebebp oluyorlar. eğer türü bilen ve eğitimi sürekli yapabilecek bir sahibe verirseniz gerçek bir melek olur. ısırma ihtimali varsa mutlaka ağızlık takılmalı. bu çok doğru. yoksa herhangi bir türün önyargılar nedeniyle yasaklanmasından hiç hoşlanmıyorum.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci
Scudo

BurakS

Aktif Üye
Tepki
176
Bisiklet
Cannondale
American Pitbull terrier, Dogo argentino, japanese tosa vb köpekler bir çok ülkede kontrol altındadır veya yetiştirilmesi tamamı ile yasaklanmıştır. Bunları yasaklayan ülkelerin de çoğu gelişmiş ülkelerdir ve bu ülkeler bu kuralları g.tlerinden uydurmamışlar, bu köpeklerin genetik olarak geri planını, agresif genlerinin baskınlığını ve bunun nasıl ıslah edilebileceğini araştırmışlar ve bu tip koruma amaçlı, evvel nesilleri dövüş köpekleri olarak kullanılmış nesillerin kısa süreli ıslah süreci ile düzelemeyeceğini düşünüp öyle yasaklamışlardır.

Konuya bir kaç sevgi pıtırcığımız yazmış yine "onlar minnak süt kuzuları, onların içinde melekler uçuyor, herşeyin sorumlusu pis insanlar" tarzında da, keşke o kadar basit olsa da insanlar silah haline gelebilecek herşeyi silah haline getirmeseler bu sevgi dolu dünyada değil mi? Kimsenin elinden köpeği alınamaz, hiçbir labratovar köpeğine eziyet edilemez, sırf türü farklı bir hiçbir hayvan barınaklara kapatılmamalı, bu yanlıştır. Fakat gelişmiş ülkelerde bu köpekler sahiplendirilirken ve yetiştirilirken belli prosedürler uygulanır, sahipleri psikolojik teste tabi tutulur, geçemezlerse pitbull dogo vs yetiştiremezler ve sahiplendirme yapılmaz. Köpekler hali hazırda 2-3 nesildir ıslah edilmiştir, çoğunun türleri ve soyları sistematik olarak kısıtlanıp azaltılmaktadır ve doğrusu da kesinlikle budur. Bir çok köpek türü ile haşır neşir olmuş, 2 sene kadar blue nose pitbull bakmış, Dogo argentino tutkunu biri olarak söylüyorum, sokakta 20 yaşında çakal çukalın elinde ne seceresi ne soyu belli bir pitbullun serbest gezmesi, aynı çocuğun elinde emniyeti açık ak47 silahı sallaya sallaya gezmesinden çok daha tehlikelidir.

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
Köpekleri severim
Serseri köpek sahibini ve hırçın köpeklerini sevmem
Sevdiğim birine saldırırsa yüksek ihtimal köpeği vurur sahibini de komaya sokana kadar döverim

Biz de köpek bakıyoruz.Ama adam gibi yetiştiriyoruz.Toplum içinde ağızlık takıp tedbir alıyoruz
''ay benim köpeğim ısırmaz '' falan diyenleri de şöyle dışarı alalım

İkincisi ufacık evde sırf kendi egosu tatmin olacak diye köpek besleyenler var
Küçük ırklar hariç hayvana işkence
Bahçen yoksa yapma şu işi ne olur

köpek alacak olanlar
1.bahçeniz olsun
2.köpek eğitimi ile ilgili kitap video vb alın kendinizi geliştirin

dgncsk

Aktif Üye
Tepki
170
İsim
Dogan
Bisiklet
Ümit
hatta geçici yuva olup kendinizi deneyin.

altinok

Üye
Tepki
183
İsim
zafer
Bisiklet
Trek
Her şey bi tarafa insanların elinde gezdirdigi hayvanı sevmeyen, fobisi olan, tiksinen, gıcık olan insanların da olacağını düşünerek hareket etmeliyiz. Senin elindeki o sevimli (?) şey bir başkası için travma sebebi. Tamam hayvanları sevelim ama insanları daha çok sevelim. Evet uzerine basa basa söylüyorum "daha çok " sevelim. Senin ve hayvanının keyfi önemli ama senin özgürlüğün benim yada başkasının özgürlüğünü kisitlayamaz.

• Beğen
Tepkiler: yusufgs3625

alidinc28

Üye
Tepki
0
@drumbanger ya sen hala nasıl yazıyorsun şaşırıyorum adamlar senin kapağını kapatmis iyice sıkıştırmış bir türlü susamadın. Arkadaşım olay o kadar basit ki agizlik takacak tehlikeli köpekler bu kadar ya. Sen takmayacaksin korkma köpekler takacak. Sıkıntı yapma bu kadar aydın kişilik.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Bazı türlerin ne zaman ne yapacağını kestiremezsiniz. Sahibini, çevresindeki diğer köpeklere, çocuklara veya insanlara saldırarak şaşırtan birçok vaka vardır. Siz ne kadar iyi eğitiyorum derseniz deyin bu hayvanların özellikle çene kuvveti yüksek olanların ve güçlü olmasıyla bilinenlerin sürpriz saldırma ihtimali vardır. Diğer bir bakış açısı da, deniyor ki "eğer siz iyi eğitirseniz saldırmaz" bu bakış ne kadar doğru olursa olsun, karşı taraf olarak siz hiç bir zaman, yolunuzda yürürken karşınıza çıkan köpeğin nasıl eğitildiğini bilemezsiniz. Ağızlık konusunda net bir düşüncem yok ancak bazı tehlike potansiyeli olan türleri tasmasız dolaştıranlara dalasım geliyo. Geçenlerde iri kıyım bir köpeği tasmasız görünce bizim ufaklığı doğrudan kucağıma aldım. Sahibi bu tavrımdan dolayı tip tip baktığında inanın zor tuttum kendimi. Arkadaş senin can dostun benim canıma %10 ihtimal de olsa saldırsa hesabını nasıl vereceksin? Neyse gece gece kızdım yine..

dgncsk

Aktif Üye
Tepki
170
İsim
Dogan
Bisiklet
Ümit
zaten kızılması gerekende sorumsuz sahiplerdir. öbürü hayvan, anlamaz. neye şartlanırsa öyle devam eder. İnsana ve diğer hayvanlara saldırma belirtileri gösteren bir köpek kesinlikle tasmasız gezdirilmemeli ,sahibi bunu fark edecek kadar açık zihinli olmalı. davraınışlardan ve vücut dilinden bunu okuyabilmeli. Tabi bu zor... Bizim bir komşu var, müstakil evlerin olduğu bir mahalle. Ama site değil. Adam azman gibi iki adet enejik alman çoban köpeğini gezdiriyor. Hayvanlar bahçe içindeyken, beni görünce bisiklette yada yaya olarak, feci havlıyorlar ki bu normal. Benim kendi köpeklerimde böyle davranıyor yabanclılara karşı. Ancak adam bu köpekleri yandaki arazide tasmasız gezdiriyor. Geçen gün bisikletle geçerken bunları görüp adamın yanında durdum. Köpeklerden daha agresif olanı hızla gelip yanımda durdu, ben tepki vermeyince de şaşışrıp beni kokladı. Belliki davranışı öğrenmiş ve insanları korkutmaya alışmış, sahibi de bu davranışı değiştirmek için çaba sarf etmemiş. Alman çoban köpekleri çok akıllı ve gerekince çok sert köpeklerdir. Köpek resmen eğlence bulmuş kendine. Bisikletin üzerinde ayakta duruken, sahibi gayet rahat korkmayın birşey yapmaz dedi. Ben zaten alışığım dedim ama tasmasız gezdirmek problem olmuyormu başka köpekler var diye sordum. YOh yoh heçbirşey olmaz dedi. O derece bencil ve tembel. Tasmayı takacaksın köpeklerle sende yürüyeceksin kenarda oturup sigara içmek yerine... diyemedim tabi. Komşudur ama dingildir. Devam ettim. Yani olan şey tamamen, mentalite meselesi. Köpek sahibi olmak mal sahibi olmak demek değildir. Bunu anlayamayacak kapasitede olanlar köpek sahibi olmasınlar bence. Ondan sonra köpek çocuğu ısırdı, yada köpek araç alıtında ezildi vs. Yazık.

Çocukluğumdan beri hayvanları severim. Asla korkmam. Hiç köpek tarafndan ısırılmadım, kovalanmadım. Sokak hayvanlarına yardım konusunda gönüllüyüm. 100 150 köpeklik sürülerin arasına girdim geceleri kışın, kapkaranlık yerlerde. Tanıyınca hayanları aslında ne kadar tutarlı olduklarını görüyorsunuz ve sahipli köpeklerin tam tersine ne kadar dengesiz ruh hallerine sahip olabileceğine şaşırıyorsunuz. Tek sebebi var oda bilinçsiz sahip. Güçlü ve güzel köpeklere sahip olan çoğu insanda ilginç şekilde sizi dinlemez yoh yoh çok uslu köpektir der. Adam şuursuz işte köpekcik ne yapsın.

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
Üşenmeden konuyu sonuna kadar okudum. Zamanında 4 farklı cins köpek 1 adet kedi (13 yıl yaşadı) ve çeşitli hayvanlar (kuş, kaplumbağa, tavşan, balık) besleyen biri olarak eklemek istediğim şey şu;

Bir çocuğa küçüklüğünden itibaren şiddet eğitimi verirseniz, çocuğu yalnız başıboş bırakırsanız, ödül-ceza olayına girip bunda ipin ucunu kaçırırsanız, onu korumazsanız... vb... sayabileceğim bir çok şey yüzünden bir insan evladı da gayet saldırgan, gözü dönmüş, mantıklı düşünemeyen... vb... gene sayabileceğimiz bir çok özellik kazanabilir.

Doğada hepimiz hayvanız. Eğitmezseniz hepimiz ısırırız. Ve bunu doğada engelleyemeyiz. Onun için insanları hayvanları eğitin. Eğitilmemiş insan ve hayvanlardan kaçın.

• Beğen
Tepkiler: dgncsk

cctolga01

Üye
Tepki
18
İsim
Tolga
köpeğin kovalaması sonucu hızlı giderken düştüm bisikletten,1 haftadır yürüyemiyorum köpeği de suçlamıyorum gerçi içgüdüsel tepki veriyor o da suçlanacak biri var mı yapacak birşey var mı yok galiba

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Açılan her konu başlığını kişiselleştirebilme yeteneğine sahip forumdaşlarımız var bizim, selamlar :harika: