Ağızlıksız gezen laboratuvar köpeklerin artması

Scudo

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
8 ay kadar kayınvalidemin Alaska Malamud cinsi köpeğine baktım. Her akşam sabırsızlıkla benim işten gelmemi beklerdi. Terasa tuvaletini yapmazdı rahmetli. Tasmasını zincirini takar Avcılar sahile inerdik beraber. Tüm köpek sahiplerinin buluşma noktası vardı oraya gelince tasmasını açıp çılgınlar gibi koşturmasını izlerdim. Bir yandan da üzülürdüm onun için rahmetli kayınpederim petshoptan almamıştı Poly' i sokağa atılacakken kurtarmıştı. Her gördüğünüz cins köpek satın alma değildir. Eniştem Sivas'lı babama hediye kangal getirdi (Yavrunun annesi ölmüş ne yazıkki ) ama kangal beslemenin şartlarını yerine getirebileceğimiz için kabul ettik. Toprak 2 dönüm bahçe, özgürlük , yeterince soğuk iklim.

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Pet Shoptan hayvan alınmasına karşı olduğum kadar oralarda hayvan satılmasının da yasaklanmasından yanayım.
Bir köpeğin süt emmesi gereken bir zamanda sırf daha küçük ve şirin gözüksün diye annesinden koparıp camekana koyarak insanların karşısında bir eşya gibi sergilemeye ne hakkımız var? O yavruların stres içerisinde camekanda sert zeminde uyuması, her insana beni kurtarın dercesine sırnaşması, yetersiz süt ve stresten gelişememesi ve erken yaşlarda hasta olması, hatta ölmesi hangi hayvanseverlikle açıklanır?

Pet Shoptan hayvan alan herkes aynı köle ticareti ve vahşete ortak olan hayvan düşmanı duygusuz kişilerdir. Kimse kusura bakmasın.
Madem insanlar ciddi anlamda duygusuz birilerinin bu ticarete dur demesi gerekiyor.
Doğal ortamında tam gelişmeden bir hayvanın satılması, bunun da daracık kafeste yapılması kesinlikle yasaklanmalı.

Caner Geyik

Daimi Üye
Tepki
858
İsim
eski rumuz: luneris
Bisiklet
Carraro
@Ahmetgitar

Kedi sahipleri köpek sahiplerine selam vermiyor yolda. Ben ona gıcık oluyorum.

• Beğen
Tepkiler: Ahmetgitar

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Konu güzel, yeni şeyler öğreniyorum. Ama neden karşı görüşte olanlar sakin ve saygılı şekilde birbirlerine fikirlerini beyan etmezler anlamak mümkün değil. Aklıma gelen şu: Yazdıklarımıza güvenmiyor muyuz, şüphe mi duyuyoruz? Çünkü psikolojide insan doğasıyla ilgili bir tespit var: Eğer azılı yalancıysak birisi küçük bir yalanımızı ortaya çıkarmaya çalışırsa aşırı öfkelenir, sinirleniriz veya sevgisiz biriysek birisi bunun üzerine giderse çok rahatsız oluruz. Görüşlerimiz neden onurumuz olsun, kişiliğimiz olsun? bunu sorgulamak köpekten daha önemli. Çünkü içimizdeki öfke dünyaya ve insanlığa yapılan kötülüğün ortak paydası.

Eğer köpekleri tanıyorsam her köpek birbirinden farklıdır. Her insan birbirinden farklı olduğu gibi her köpek birbirinden farklıdır. Yapılan tüm yorumlarda köpekleri aynı kefeye koyma eğilimi var ve tamamen hatalı. Çünkü bu kalıplar araştırma ve emek harcama zahmetinden kurtarıyor, her şeyde uzman yapıyor bizi. Benzer şekilde, karşı fikir beyan edenleri de kafamızdaki sınıflara dahil edip düşünce sistematiğimizi kolaylaştırıyoruz ama tamamen yanılıyoruz. Ön yargılarımızla genelleyip yazılar yazıyoruz, araştırmıyoruz. Fikirlerimize içgüdülerimiz yön vermesin. Köpek sorunu var ülkemizde ama çözülememesinin nedeni bu forumdaki bu tartışmadan farklı değil. Aslında akıl yoluyla her şeye çözüm bulunur, tek engel içimizdeki korkulara göre hayatımıza yön verip aklı kenara bırakmak.

Buradan gördüğüm tespitler:

- Köpek bakacak kişilerin evlat edinecek ebeveynler gibi sorgulanması gerektiği. Sabıka kaydı var mı, ruh sağlığı nedir vb. yani ehliyet sahibi olmalı. Çünkü bazı köpekler insanlar gibi duygulu hayvanlar olduğu gibi aynı zamanda yeri gelir silah olarak kullanılır.

- Köpek ve kedi satışı kontrol altında olmalı

- Köpek ve kedi sahiplerinin kaydı takip edilmeli. Atılan köpekler ve kediler için sahiplerine cezai yaptırımlar olmalı.

- Hayvan barınakları için şirketlerin, avm'lerin vb. günlük yemek atıklarının ulaştırılması bir çözüm ancak en büyük problem günlük nakliye masrafları (bununla ilgili çalıştığım holdingin şirketleri için proje yapmaya çalıştım, İstanbul'da iki barınakla görüştüm ancak döngüyü devridaim yapacak süreç tıkanıyor)

Köpekler arasında çok duygulu olanlar var; ömrümün otuz yılı kedi-köpeklerle yaşayarak geçti. Evimizde on yıl baktığımız köpek ben evlenip evden ayrılınca kısa süre sonra yemek yemeden kesilip öldü. Bunun acısını unutmam mümkün değil. Ölen bir köpeği için yas tutan birisini görürsem bu bana hiç garip gelmez. Ne demek olduğunu sadece yaşayan bilir. Sözün özü bir şey size anlamsız geliyorsa demek ki o konuda öğreneceğiniz çok şey var demektir.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Özetle at sahibine göre kişner. İyi yada kötü köpek yoktur. İyi yada kötü sahip vardır.

IMG_9734.JPG
IMG_9733.JPG
IMG_9735.JPG
IMG_9736.JPG

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Vay beee! MTB ciler ve yol bisikletcileri kapismasi gibi olmus :)
Herkes bir taraf secmis genele bakinca! ''beslediginiz hayvana sahip cikin, guvenligimizi tehdit ediyor'' diyenler birdenbire canli karisiti, hayvan sevmez, yasam haklarina saygisiz ve bencil atfedilmisler bazi yerlerde...

Bende hayvanseverim ama beslemem. Besleyeceksen ona ortam saglayacaksin. Sadece yemini verip estetiginden, etinden, sutunden faydalanmayacak, onun bedensel Ihtiyac ve ruhsal dengesine, dogasi geregi yasam tarzinada destek saglayacaksin.
Pitbull, doberman, wolfdog vb. hayvanlarin dogalari geregi dengezis oluslari, egitime ragmen nerede nasil davranacaginin kestirilemeyecegi, guclerinden dolayi ciddi tehdit olduklari defalarca kanitlanmistir. Pitbull zaten cogumuzun karsi oldugu hayvan dovusleri icin ozel yetistirilmis bir turdur. Cukur dovuslerinde kullanılmıstir Rusya'da.

Bende kedi cinsinden alip bir leopar besleyeyim o zaman! ''Iyi egitirim birsey yapmaz korkmayin'' der kiytirik bir zincirle gezdiririm uyar mi? Fakat asildimi tasma kopmasa da surukleyip goturuyor benide onu cozemedik :p
Veya herkes bukalemun besliyor ama timsahimi parktaki golette yuzdurmek istiyorum ayni familyadan sayilirlar! Neden rahatsiz oluyorsunuz? Onunda yasam hakkı var.

Tutup bir danuayi 60 metrekare apartmana hapsederseniz hayvanin dengesi bozulur.
Bir pitbull'u sehir kaosunda onlemsiz gezmeye cikarirsaniz, insani bile delirten dis etkenler, heleki sahibine yonelikse hayvani biranda cilgina cevirebilir.
Sivas kangalveya sibirya kurdu gibi soguk hava-acik arazi hayvanlarini Antalya'da, Bodrum'da bahcede kisitlarsaniz zavallı zaten oncelikle sicaktan eziyet ceker. Dusunsenize sirtinizda kocaman bir kurkle sizi colde gezdiriyorlar...

Beslemek istiyorsaniz gercekten yasadiginiz yer ve topluma uygun bir hayvan edinin. Onun sadece yemek ve sevgi ihtiyaclarina degil, her turlu dogasinin gerektirdigi sartlari saglayacaginiz turleri, uygun olan kosullarda sahiplenin. Ayrica herkes her hayvani sevmek zorunda degildir!

Daha dun gittigim bir iletisim servisinde besledikleri kedi yuzunden kucuk bir surtustuk. Besleyin kardesim kedinizi karisan yok ama musteri olarak oturacagim koltukta niye yayiliyor hayvancagiz? Orasi bir hizmet kurumu ve benim kedi tuyune alerjim var. Istiyorsan kafanin tepesine oturt ama bana hizmet verecegin yere alistirma! Kediyi gormesem ne olacakti? Benim orada 5 dakika islem hallederken azan cilt sorunum ve solunum sıkıntım seni gerecek miydi? Gelip ilaclarimi alacak ve yardimci olacak miydin?

Her canliya ve yasadigimiz topluma uyumlu bir yol secmek gerek...

Uc bir ornek daha vereyim. ''Abi ben 20 yillik soforum arabada ABS full airbag. Saatte 150 ile sehirde gezsemde bisi olmaz'' Yapma yaaaa! Kurala uyacaksin tehdit olmayacaksin. Istedigin kadar iyi egitmis olabilirsin. Ben senin pitbulundan cocugumla gezerken tirsiyorum. Zaten yasakli degil mi bu hayvanlar?

Heraklia

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Sertan Atalay
Bisiklet
Mosso
Yedikule barınağı sözleşme ile sahiplendirme yapıyor. Gerçi çoğu barınakta bu uygulama var fakat takip yok. Dün Barınağın facebook hesabından bir paylaşım yapıldı. Sahiplendirdikleri bir köpeğinin durumunu sormak için arıyorlar. Sahiplenen kişi başta kıvırıyor. Üsteleyince Bartında barınağa bıraktığını söylemiş. Bartın barınağınağı ile iletişime geçiliyor. Barınak başkasına sahiplendirmiş. Sahiplenen kişi bulunuyor ve köpek alınıp istanbula getiriliyor. Sözleşmeye uymadığı için sahiplenen kişiye dava açılacak. Muhtemelende tazminat ödemesi gerekecek. Barınağın bu uygulamasının kanunlaşması gerekiyor bence.

KırmızıBereli

Aktif Üye
Tepki
96
İsim
Semih E.
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar şu konularda dahi bir uzlaşma sağlayamiyoruz. Çeşitli fikirler, gözlemler iyidir eyvallah ama karşı karşıya olsak neredeyse kavga edilecek gibi. Tartışma ile kavga arasında cok ince cizgide yürüyorsunuz.

Konuya gelince kamu alanlarındaki tüm kopeklerin ağızlıkla dolaştırılmasi gerekir, bu sadece insanlar için değil kopekler icin de sağlıklı. Her bulduğunu kemirmez.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@suat akman

Gelin bakın, kanıtlarla ve gerçeklerle konuşalım. Bana bir tane kanıtla gelin.
Ben diyorum ki bu hayvanların doğası gereği saldırganlığı falan yok, dengesizliği yok, eğitime rağmen nasıl davranacağının kestirilememesi yok. Hayvanlar, oldukça güçlü hayvanlar. Bir hayvanı eğitmek nedir? Hayvan tehdit sezdiğinde direkt olarak saldırmasını engellemektir. Bu her hayvan için geçerli bir şey. Eğer siz Pitbull'u gererseniz, Terrier'i gererseniz, Golden Retriever'ı gererseniz, kediyi gererseniz eğitilmemişse size saldırır. Pitbull'un, Doberman'ın, Wolfdog'un saldırısı ölümcül olacağı için en sansasyonel ve akılda kalıcı olan onların saldırıları oluyor.

Medya, aile, okul, çevre, saçma şehir efsaneleri ve diğer her şey Pitbull, Doberman, Dogo Argentino, Wolfdog ve diğer güçlü köpekleri "saldırgan" olarak nitelendiriyor. Biliyorum, senelerdir öğrenilen şeyin dışında düşünmeyi denemek bile gerçekten zor ama bir deneyin ve araştırın. Araştırmaları var nitekim. Kendiniz bakın, araştırmalara göre DOĞUŞTAN saldırgan bir köpek ırkı var mı.

dgncsk

Aktif Üye
Tepki
170
İsim
Dogan
Bisiklet
Ümit
İlk mesajlarımdan birisi bu başlığa olsun. Uzun süredir hayvan gönüllüsüyüm. Barınak kulube sokak hayvanları derken hayatıma mecburen giren çam yarması bir golden retreiver ile dünyalarına adım attım. Şimdi ekürisi bir çoban köpeği ile birlikte bahçede evi kolluyorlar. Esasen kedi severimdir. Evde ondan da var bir tane. Bizim köpekler ve kedi iyi anlaşıyor. Özellikle bebekken gelen çoban kediye aşık resmen ancak cüssesi nedeniyle kedi pek haz ettmiyor çünkü nefesi de kokuyor.

Sokak hayvanları genelde ürkek olurlar. Hayatta kalma mücadelesinde olduklarından mümkün olduğunca insandan kaçınırlar. Saldırgan bir sokak köpeği varsa bilinki ya kışkırtılıyordur yada fizyolojik bir problemi vardır. Çok nadiren saldırganlığı çözüm edinmiş travma sonrası stres bozukluğu yaşayan köpeklerde denk gelecektir ancak bunlarda dilinden anlıyorsanız pek bulaşmazlar. Evcil sahipli köpeklerde ise aynı iç güdüler olsa bile, özellikle yanlış yetiştirme şekilleri, yetersiz egzersiz, olumlanmış şiddet gibi hatalar nedeni ile köpekler tutarsız ve kontrol edilemez olabiliyorlar. Bu şekilde hatalar bütünü sonucunda kontrol edilmesi fizikssel büyüklüğü nedeniyle mümkün olmayan, tahimin edilebilirliği ise dengesiz zihin yapısı nedeniyle zor hayvanlarda görülen agresyon ve sonucu yukarıdaki yüzü parçalanmış yada bacağı ısırılmış gariban bebeler gibi oluyor.

Köpekler çok sosyal, sürü hayvanlarıdır. Lider ararlar, liderlik becerisi olmayan bir hayvan lider olmak durumunda kalırsa ki o tek kişilik kendi sürüsü bile olabilir dengesiz davranmaya başlar. Köpek demek disiplindir. Sabaha karşı uyumaya başlar, gündüz dinlenir akşam üzeri olunca yemek aramaya çıkar ve gece aktif olurlar. Sokak köpeklerinde bunu gözlemlemek kolaydır. Problem ev köpeklerinin rutinlerinin çalışan modern insana uymamasında, yada bu sağlanmış olsa bile egosantrik insan oğlunun amaçları uğrunda gösteriş vs gibi yollarla manevi yada köpek dövüşü alım satım vs gibi maddi tatmin unsuru sayılmasında dır. Bahsedilen disiplini yavrudan itibaren ona göstermeyen insan sahibi, istemeden de olsa kontrol edemeyeceği bir canlı ile baş etmek zorunda kalacaktır ki ismi çağrılınca geri gelmeyen köpekler yada basit komutları dinlemeyen küçük şımarık süs köpekleri gibi.

Konu ile igili olarak, önemli olan risk yönetimidir, kriz yönetimi değil. Köpek davranış ve vücut dilini öğrenmek bisiklete binen birisi için çok önemli diyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Genetik degistirme-saldirganlastirma isi amerika denen cani ülkenin savaslarda köpeklere yaptigi var olan birseydir arkadaslar.

pitbull vb hayvanlarda saldirganlik için farkli sekillerdeki laboratuar deneyleriyle ortaya çikarilmislardir.

Su anda gördügüm köpek sahiplerinin çogu köpegini hava atmak, sokakta ego tatmin etmek için besliyor.

Hele birde elinde pittbull "çök oglum hadi" tarzi saka yapan insanlarin sayisi çok fazla.

Ama o insanlarin beyni pittbull vb saldirganlik duyusu uçuk sekildrki hayvanlarla saka yapilamayacagini anlayacak kapasitede degil.

Pittbull vb hayvanlar sizi tehlike olarak görürse sahibini dinleyecegini düsünüyorsaniz yaniliyorsunuz.

Aksama kadar kapali ortamda köpegi hapsetmekte hiçbir zaman hayvanseverlik olmadi.

Bu tarz vahsi köpekler yüzünden bisiklet yollarini kullanamiyorum çogu zaman, bisikletle yanlarindan geçilmiyor.
Sizi her zaman bir tehdit olarak görüyorlar.

Yaklasik 1 ay önce sahibi tutmasa bir doberman tarafindan parçalanmak üzereydim ve sadece bana saldirmak istedi. Belkide o anda oradaki tek bisikletli ben oldugum için beni bir tehdit olarak gördü.

Kaç tane çocuk pittbull vb vahsi hayvanlarin yüzünden öldü ülkemizde.

SADECE AGZIYLA 1,5 TON KUVVET UYGULAYABILECEK SALDIRGAN KÖPEKLEREDE AGIZLIK TAKIN BIR ZAHMET.

Hüesyin

Üye
Tepki
62
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Kron
4 ırk ülkemizde yasak şu anda sokakta genç pitbul,dogo, olmamalıydı,ya hepsi yavru bile demeden sahipleri rızası aranmadan kısırlaştırılıp büyütün sahiplerine ve köpeğe ehliyet kursu gibi kurs verilip geçerse köpek teslim edilmeli ve sokakta her gezdireni polise şikayet edebilmeliyiz ki (şahsen her gördüğümü anında ararım) sahibi bir süre sonra bıkar ve beslemez diye düşünüyorum

kuşlar gibi özgür

Bisiklet tutkunu ^^
Tepki
403
İsim
Barış
Bisiklet
Sedona
(bkz: Ağırlıksız gezen laboratuvar köpeklerin artması)
(bkz: yaran yanlış okumalar)

• Beğen
Tepkiler: Hüesyin

dgncsk

Aktif Üye
Tepki
170
İsim
Dogan
Bisiklet
Ümit
Yasak denen irklari uretip satanlar var hala.bir irk kotudur yada iyidir tartismasi yerine bunu irdelemek lazim diye dusunuyorum. Yoksa kopek bir hayvandir ve sorumlulugu tamamen sahibindedir.

Yigit K.

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar herkes tersine örnek vermiş fakat bu köpekler inanılmaz sahibine bağımlıdır sözünüzü dinlemez diyen arkadaşlar olmuş fakat durum öyle değil sokaktaki apaçiler olmasa emin olun hiçbir köpek böyle olmaz insanlara karşı son olarak bir video bırakıyorum isteyen kanala girip izleyebilir eğitim bukadar önemli köpeklerde

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
Sahibi ağladığında ağlayan ve bildiğim kadarıyla ömrü boyunca kimseye zarar vermemiş bir doberman tanıdım. Birçok ufak köpekten daha uysal, şeker gibiydi. İnsanlar bu köpekleri silah olarak taşımak için alıp eğitiyor ya, hah işte o yasaklansın bence.

• Beğen
Tepkiler: Heraklia

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@kuşlar gibi özgür
Ben de cumlenin başına bakmadım, direkt "rezervuar köpekleri" olarak okudum.
Tarantino beni andı..

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@dgncsk
Bilgilendirici bir açıklama olmuş teşekkürler.

Söylediğiniz gibi sahibinin eğitim yetersizliği ve liderlik vasfı taşımaması köpekle yada evcil hayvanlarla aradaki bağın zayıf olmasına sebep oluyor.
İnsanlardaki durumda az çok buna benzetilebilir ebeveynlerin yetersizliği kontrolsüz bireylerin toplumda çoğalmasına büyük olçüde neden oluyor.

Bazı arkadaşlar sahiplendiği hayvanlardan örnekler verip durumun sanıldığı gibi olmadığını belirtmişler fakat bahsettikleri türlerin geneli insan canlısı dediğimiz yakın türler ve kötü vakaların çok az görüldüğü türler.

Aslan ve kedi aynı familyadan olmasına rağmen nasıl ikiside aynı yaklaşımda değilse bir Pitbull ve Golden türünüde aynı kefeye koyamayız.

Geçtiğimiz yıl mahallemde Pitbull besleyen kopuk ve faydasız bir tip vardı.Kimse kusura bakmasın ama Pitbull sahiplerinin geneli sorunlu tipler oluyor.
Bazen tek bazen eş çocuk bu zevata zincirle Pitbullunu gezdirirken denk geliyorduk.Kendimi köpeğin olduğu tarafa geçiriyordum eşimle oğluma siper oluyordum olurda bir sakatlık olmasın diye..
Zevatta her defasında korkma abi sıkıntı olmaz hatta ufaklık sevebilir diyordu.Kafayımı yedim ben ?o kadarda değil.
Zevatı defalarca uyardım birgün bir sakatlık çıkmasın diye o ise yok abi normal köpekten farkı yok halk yalnış algılıyor deyip duruyordu.

En sonunda olan oldu yaşlı bir adama cami dönüşünde saldırmış sahibi ayıramamış ve Allahtan kahveden millet yığılınca köpeği zor bela adamın bacağından almışlar..

Belki o kişi ben yada bir yakınım olabilirdi.
Denetimsizlik ve halkın duyarsızlığı bu hadiselerin devamının teminatı niteliğindedir..