Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ağır sürücü için jant seti tercihi

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Edip Dinçer tarafından paylaşıldı.

1. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Herkese merhabalar,

Kendime bu aralar yol bisikletim için bir jant seti almak istiyorum ama ağırlık limitleri ile ilgili sıkıntılarım var.

Askere giden tüm tanıdıklarım askerde kilo verdiler ve döndüler, artık ben nasıl rahat bir yerde askerlik yaptıysam 98 kilo gidip 108 kilo olarak geri döndüm :).
    Dönüşümden beri 5 kilo verdim ve şu anda 102-103 arası değişiyorum ve yavaş yavaş da kilo vermeye devam ediyorum. Boyum 1.95 olduğu için 90-95kg aralığına varmayı amaçlıyorum. Bu dipnottan sonra;

Bir kaç jant setine göz attım, aklıma yatanların sürücü limitleri için hep sınırda sayılırım;

Örneğin;
    Campagnolo Zonda için "109kg'den fazla kullanıcılar bu seti kullanmasın" diyor.
    Ksyrium'un limitleri zaten 100kg..

Bir tek Bontrager Lite Race TLR için bir azami kullanıcı ağırlığı belirtilmemiş. Onun da fiyatı Türkiye'de muhtemelen 2000TL gibi bir şey olacaktır.

Hazır almışken de rulmanlı bir set alayım istiyorum. Bu yüzden Shimano'lara çok bakmadım -ki Shimano hiç bir seti için böyle bir sınır belirtmemiş, bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi bilemiyorum-.

Fiyat olarak sıfırları 1200TL'ye kadar olan setleri göz önünde bulunduruyorum. Tabi ki daha düşük fiyat daha iyi :). Aradığım özellikler ise akıcılığın iyi olması ve ağırlığın nazaran daha düşük olması. Ayrıca yüksek profil jant setleri pek hoşuma gitmiyor bu yüzden düşük ve orta profilli jantlara bakıyorum. Ve en önemlisi tabi konuyu açmama neden olan azami kullanıcı ağırlığı konusu.

Hem öneri hem de belki benim durumumda olan ve yukarıdaki setleri kullanıp herhangi bir sorunla karşılaşmamış olanlar olabilir dedim. Onların yorumları da benim için önemli olacak.

İlgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Fulcrum raicing 3 yada 5 bulabilirsen benim kullandigim 3,5 :) limitlerini incelemedim ama uzun zamandir gordugum inceledigim saglamlik acisindan en iyi marka fulcrum.3 serisi 1550 gr 5 serisi 1750 civari 3,5 1650 gr.tel sayisi fazla ve en dikkat cekici ozelligi jant cemberinde kullandiklari metal tam olarak nedir bilmiyorum ama cok etli ve guven veriyor.

ekleme:kendim kullanmadim ama dt swisin cok telli jantlari da incelemelerimde saglamlik acisindan guzel duruyordu.fiyat araligini bilmiyorum ama dt swis 1450 oldukca hos bir set hemde cok hafif 1450 gr.

hakan64 ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  3. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Fulcrum'lar da Campagnolo olduğu için onların da sınırı 109kg'ymiş.
    DT Swiss de keza 100kg vermiş abi :)

Vay arkadaş, bulamayacağım galiba :)..

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    fulcrum 7 yi inceledin mi o set agir ama kaya gibi :) sende hem hafif set istiyorsun hemde 100 kilo ustu kullanim istiyorsun biraz tezat oluyor Edip en guzeli kilo ver hem saglik hemde alternatifin artar bu hizla iki ayda inersin 90 a vereyim gazi biraz :)

ayrica ekleme 115 kilo olup r500 kullanan arkadasim oldu kezza daha sonra campi jant da kullandi mavic te hicbirinde sorun yasamadi ayrica aynakolu 56 yaprakti 195 boy 115 kilo :)

ihtiyar ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  5. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Evet çok şey istiyorum sanırım.. =)
    Yok zaten ineceğim abi o kilolara da işte yine de kendimi garantiye almak istiyorum :)..
    Ama sonunda ya Campagnolo/Fulcrum ya da pazarlık yapabilirsem Bontrager Lite tercih edeceğim. Bakayım hangisi uygun olursa.

6. hakan64

hakan64 Bisikletkolik

Adı:
    hakan
    Seviye:
    arkadaşımda fulcrum racing 3 vardı, gerçekten çok sağlam bir jant seti. jant telleri mıknatısla çembere bağlanıyordu, baya zor işçiliği var ama sağlamlık konusunda 1 numara bence

Edip Dinçer bunu beğendi.
  7. Yakup ADIGÜZEL

Yakup ADIGÜZEL Kıdemli Üye

Seviye:
    Abi sen zaten bisiklet sürerek kilo vermeye devam edeceksin,bence ağırlık limitlerini o kadar dert etme kilo vermeye bak.Jantlar hakkında pek bilgi sahibi değilim ama birşey olmaz herhalde kısa süre 2-3 kg fazlalıktan.

8. Onur Kuzik

Onur Kuzik Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhaba, size alisilagelmisin biraz disinda bir jant onerecegim. Markasi Flo. Sitesini http://www.flocycling.com/store/index.php adresinden inceleyebilirsiniz. Jantlari ile ilgili en buyuk soylemleri aerodinamik ve yalpalama. Bu konuda, yine sitelerinde, bir cok aciklama ve kiyaslama var. Ayrica, kucuk bir forumlari da var. Soru cevap bir cok bilgi var. Internet uzerinden satis yapan sitelerin aksine suan, direk satis yok. Siparis ile satis yapiyorlar. Satisin baslayacagi gun ve saat, bir kac gun once adini yazdiranlara bildiriliyor. Yanilmiyorsam, Mayis'ta 12. parti icin siparisleri alacaklar. Erken gelen mali goturuyor. :)
    30-60-90 ve disk olarak 4 farkli jantlari var. incelerken detaylarina ulasabilirsiniz. Siparis verirken jant basina 100 dolar ekstra ile istediginiz sete uygun seramik gobek ile alabiliyorsunuz.

Gelelim sizin sorunuz ile ilgili kisima :)

Arka janti, clydesdale olarak siparis verebiliyorsunuz. Agirligi 90kg uzerinde olan kullanicilarin clydesdale olarak almalarini tavsiye ediyolar. Ayrica gercekten yuksek watt'lara ulastiginizi dusunuyorsaniz yine clydesdale olarak alinmasini tavsiye ediyorlar. Bu sekilde alinca arka janti 28 telli olarak uretiyorlar.

Ornek olarak, flo 30 alirsaniz, 224+274+200(seramik alsaniz) = 698 dolar eder. Kargo 70 dolar ve 140 dolar verginiz ile beraber kabaca 900 dolar odersiniz.

Amerika da bir tanidiginiz varsa, vergi odemeden alma sansiniz da olabilir. :)

Degisik bir fikir olmasi amaci ile paylastim.

9. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Dediğim gibi, Bontrager için fiyat alıp ona göre Bontrager öncelikli olmak üzere Campy/Fulcrum tercih edeceğim gibi görünüyor.
    Çok ilginç bir sistemleri varmış :). İlgimi çekti açıkçası ama fiyat olarak biraz pahalıya gelecek gibi. Aslında rulmanlar seramik olmazsa düşünülebilir. Hmmm. Bir bakayım ben bu işe :).

Onur Kuzik bunu beğendi.
  10. Onur Kuzik

Seviye:
    Acikcasi, 3 aydir bu jantlari takip ediyorum, 11. partide neredeyse aliyordum, son anda erteledim ve bu yazi bitirip onumuzdeki sezona dogru almayi planliyorum.

Forumlarinda kullanicilar bisikletlerinin fotolarini paylasiyorlar, ozellikle TT bisikletler var, ve bir cogu gercekten cok guzel gorunuyor. 9 farkli renk secenekleri olmasi da cok iyi.

Agirliklarinin da oldukca hafif oldugunu dusunuyorum.

11. enessamet26

enessamet26 Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Jant konusunu pek bilmem ama mantiken şoyle olmazmi=> 2 jant aldik agirlik limitleri 110 kg. Bisiklete taktik surmeye basladik. Yaklasik %70 arka tarafta %30 da ön tarafta agirlik var. Yani demek istedigim şu 1 tekere en fazla binen yuk 85 kg. Civari olur.bu durumda 110kg. agirlik limiti olan tekerlek yeterli olacaktir.
    (Daha once hic yol bisikleti kullanmadim.Bu yazdiklarimi mantik yuruterek yazdim.Janti aldiktan sonra dogabilecek hasarlardan ben sorumlu degilim:D)

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

12. Onur Kuzik

Seviye:
    Bugun 12. satis icin bilgilendirme e-postasi geldi :) Bu sipariste Flo 30 satilmayacakmis, malesef. Ama haziran satisinda olacakmis, Arzu ederseniz, e-postayi size de gonderebilirim.