Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ağır bisikletle sürüş...

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında HAKAN VİDİLLİ tarafından paylaşıldı.

1. HAKAN VİDİLLİ

HAKAN VİDİLLİ Yeni Üye

Seviye:
    bir süredir aklıma takılan bir soru var.denemesini yapmadan görüş alayım dedim.
    basketbolcu bir arkadaşım vardı.daha iyi sıçrayabilmek için ayaklarına ağırlık
    takıp çalışırdı ve çok iyi sonuç almıştı.acaba aynı mantık bisiklet içinde işlermi.
    örneğin 1ay süresince bisikletimizi kademeli olarak ağırlaştırarak,ağırlık ekleyerek sürsek bu bizi güçlendirirmi ve ağırlıkları çıkardığımızda daha iyi performansa sahip olurmuyuz.

sadana bunu beğendi.
  2. herbil

herbil Kıdemli Üye

Seviye:
    Etkisi olur, ağırdan hafife geçince performans artabilir. Ama bence ağır bisiklet ile kısa turlar yerine, hafif bisiklet ile uzun turlar daha performans arttırıcı olabilir.

3. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Uzun süredir internette;bisiklette antreman tekniklerini ,araştırıyorum. Bu tür antreman tekniğini ilk defa duyuyorum. Kişisel olarak fikrimi söylemek gerekirse ,özellikle kademeli olarak bisiklete ağırlık takma fikri pek pratik değil.

Genellikle uygulanan yol , daha büyük dişli kullanarak bacak kaslarını güçlendirmektir.Örneğin 52x21 kadans yerine , haftalık antremanların bir bölümünde 52x17,52x15 çevirmek daha sağlıklı bir yoldur kanımca.

Saygılar

sonEr´´ ve HAKAN VİDİLLİ bunu beğendi.
  4. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Aynen dediğiniz gibi olur.
    Ağırlık taktığınız bir bisikletle antrenman yaparsınız kısa sürede ağırlıkları çıkardığınızda performansta ani bir sıçrama hissedebilirsiniz. Özellikle yokuş antrrenmanlarında ...

sadana ve HAKAN VİDİLLİ bunu beğendi.
  5. Rahman Rahimov

Rahman Rahimov Misafir

Kaptan , bu tür antremanı ilk defa duyuyorum. Bir kaynak gösterebilir misiniz? Ayrıca bisiklete nasıl ağırlık takacaksınız. Kurşun tabletleri mi kullanacaksınız? Sırtta çanta taşıyacağım derseniz , bacaklardan çok sırtı çalıştırırsınız kanımca .Sırt için başka egzersizler mevcut . Lütfen bilgi veriniz .

Saygılar

6. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Sizin sporla pek alakadar olmadığınızı düşünüyorum.Yanlış da anlamayınız..

Ben bu uygulamayı 15 yıl önce futbol oynarken kullanırdım.İlk başdaki bacaklara düşen ağırlık daha sonra hafiflediğin de doğal olarak bacaklarda rahatlama ve sonrasında da gelişme olacağından emin olabilirsiniz..Ve buna devamında sizin bacaklarınız daha performanslı olacaktır. Tabi her vücudun gelişme yapısına göre değişir.Ve en önemlisi bacaklara tempolu bir şekilde yüklenin.Sakat kalmamanız için bu şart.(kaynak bu işde)

Sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Hakan Yazman bunu beğendi.
  7. Ahmet Başkesen

Ahmet Başkesen Misafir

Futbolla ,bisiklet sporunu bir tutmanızdan ;sizin de sporla çok alakadar olduğunuz anlaşılıyor.Siz de bunu yanlış anlamayın. Acaba bu tip antreman bisiklet sporunun neresinde var? Gören oldu mu?Basketbol ,hentbol gibi sporlarda kullanıldığı ben de gördüm.

Ağırlıkları bisikletin neresine takacaksınız?Bence 52x15,52x14 veya daha aşağı dişlilerde antreman daha faydalı

8. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Anlaşıldı siz sadece bu foruma taş atmak ve polimiğe girmek için buradasınız.

Yeni üyeliklerle taşlamayı boş verin..İyi forumlar..

9. HAKAN VİDİLLİ

HAKAN VİDİLLİ Yeni Üye

Seviye:
    ben eğer bu uygulamayı yaparsam bisikleti ağırlaştırmak için sürüşümü etkilemeyecek şekilde(sağıma soluma çarpıp sürtmeyecek) ağırlıklar yerleştirmeyi düşünüyorum.ilk aklıma gelen mataralık yerine kumveya başka bir madde dolu pet şişe yerleştirmek,sele borusuna ağırlık geçirmek,sele borusuna bağlı üzerine ağırlık taka bileceğim basit bir taşıyıcı aparat takmak.düşünce bu ama uygulamada nasıl olur bilemiyorum.

10. Ahmet Başkesen

Ahmet Başkesen Misafir

Polemiğe girmiyorum ,yalnızca soruyorum.Bilgisizliğim olabilirim.Bilgilendirin o zaman .Rahman'da benim ev arkadaşım . Bana futboldan örnek vermeyin.Bisiklet sporundan örnek verin

11. Ahmet Başkesen

Ahmet Başkesen Misafir

En başta mantık olarak söylediğiniz doğru ama ben daha önceden çok araştırma yaptım.Eğer bisiklette varsa böyle bir antreman şekli bize de öğretin ,bizde yapalım.Ben görmedim ama herşeyi de bildiğimi iddia etmiyorum. İnsanları yanlış yönlendirmeyelim. Eksiğim varsa ben de öğreneyim

12. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bisiklete bir bagaj takarak 5 litrelik su şişelerinden koyarak yokuş çıkma yöntemini ben kullanıyorum bazen, hafif gelirse 2 tane de takılabilir.
    Bir diğer yöntem de koşucular için kullanılan bilek ağırlıklarından takılarak deneyebilirsiniz bu yöntemi ben denemedim, birinci yöntem özellikle yokuş antrenmanlarında, ikincisi ise her türlü antrenmanda etkili olacaktır.

HAKAN VİDİLLİ ve sadana bunu beğendi.
  13. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    Hakan abi yazlıkta 13,5kg olan emektar sedonamı kullanıyorumve İstanbul'a gelince aradaki farkı ciddi bir şekilde gözlemliyorum. artı yönde etkisi oluyor.

14. sadıkumut

sadıkumut Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    15 16 kglık bir bisiklet kullanıyorum 3 senedir. Yeni aldığım bisikletim 11.6 kg performans açısından farkı elime geçince anlayacağım hayırlısıyla :)

HAKAN VİDİLLİ bunu beğendi.
  15. Kıvanç ERTÜRK

Kıvanç ERTÜRK Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Eminim acayip bir fark hissedeceksiniz.Ben 17 kg lık bisikletimden 12.5 olana geçince (mtb) bayağı uçuyormuş gibi hissediyordum

sadıkumut ve HAKAN VİDİLLİ bunu beğendi.
  16. Yusuf Bak

Yusuf Bak Misafir

Tamam herkesin düşüncesine saygım var. Polemik yapma diyeceksiniz yine ama şu tavsiyelerinizin, dünya bisiklet antreman literatüründeki yeri nedir? Bu mantıkla Lance Armstrong'un 50kg luk bisikletle antreman yapması gerekiyor . Ayrıca antremanın faydasının etki süresi nedir ? 1 hafta ağır bisikletle sürün ,sonra etkisi kaç gün devam edecek ? Herkes bisikleti hafifletirken siz ağırlaştırmaya uğraşıyor , bundan fayda umuyorsunuz. Buradan antrenör olduğunu iddia eden arkadaşımızın tavsiyelerini de dikkatle ve şaşkınlıkla izliyorum..

Bana biriniz , bilimsel bir makaleden şu tarz antremanın faydası olduğunu göstersin ,haklılığınızı kabul edeceğim .Bilimsel desteği olmayan şeyleri lütfen böyle herkese açık ortamlardan tavsiye etmeyin.

Saygılar

HAKAN VİDİLLİ ve sadıkumut bunu beğendi.
  17. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Mantıklı bir düşünce aslında .

HAKAN VİDİLLİ bunu beğendi.