Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ağır bir turdan sonraki diz-bacak ağrılarıyla ilgili

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ozan Güner tarafından paylaşıldı.

1. Ozan Güner

Ozan Güner Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Dün 90km yoldan sonra normal olarak diz ve bacakta ağrılar başladı fakat, ne zaman kendimi zorlayacak turlar yapsam sadece sol dizim ve bacağım ağrıyor, sağ bacak veya dizde hiçbirşey yok, bunun sebebi nedir ?

2. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Spd pedal kullanıyorsanız kali ayarsız olabilir.
    Spd pedal kullanmıyorsanız sele ayarınız hatalı olabilir.
    Bunların ikisi de mükemmel ayarda diyorsanız dizinizde problem vardır spor hekimine göstermeniz en iyisi olur.

Ozan Güner bunu beğendi.
  3. yusuf tunçer

yusuf tunçer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    benimde merak ettiğim bir konu bende haftasonu 170 km yaptım sol dizimde hiçbir yorgunluk belirtisi yokken sağ dizim açıp kaparken ağrıyor acaba spd de sürekli gücü sağamı aktarıyorum farkında olmadan

Ozan Güner bunu beğendi.
  4. Hakan Gencer

Hakan Gencer Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bende de vardı benzer problem sağ bacakta... bisiklete başlamadan önce 10-15 dk kasları esnetme ve ilk sürüşte 15 dk boyunca düşük viteste bacaklara yüklenmeden pedal çevirmeyle sorun düzeldi... resminizde göründüğü üzere güçlü bacaklarınız var ama ısınmadan çok yüklenmeyin...

Ozan Güner bunu beğendi.
  5. doğan_69

doğan_69 Kıdemli Üye

Seviye:
    bunun nedeninin spd pedaldan çok sele ayarı ile alakası olduğunu düşünüyorum ben..türkiyede çoğu bisiklet satışı yapan yerler bile sürüş pozisyonu hakkında sağlıklı bilgi sahibi değil ama bu konuyla ilgili internette görüntülü örnekler mevcut :in:

Ozan Güner bunu beğendi.
  6. Murat Bahçeci

Murat Bahçeci Bisikletliler Derneği Elazığ Temsilcisi

Adı:
    muratbah
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aynı sorun bende de var...
    bir kaç yıl önce top oynarken sağ dizimi burkmuştum. Günlerce ağrıdı ve MR çektirdim. Doktor Yırtık var gibisinden bir şeyler söyledi ve egzersiz yapmamı söyledi. Ben de tam olarak konuyu çözemedim.
    aynı şekilde yine bir kaç yıl önce dizüstü oturur vaziyette uyuya kalmıştım. uyandığımda acayip bir ağrıyla uyandım ve o dizimi de MR çektirdin ve yine doktor aynı şeyleri söyledi egzersiz verdi.

doktorun verdiği egzersizleri pek yapamadım ama arada bir problem çıkarıyor dizlerim... uzun mesafeli ve yavaş yürüdüğümde dizlerim zorlanmaya başlıyor...

Gelelim bisiklet üzerindeki etkisine... uzun mesafeli yolculuklarda ben de pedala basmakta zorlanmaya başlıyorum....
    Özellikle sabahları işe giderken pedal bile atamıyorum... Ama Isındıktan sonra bir sorun olmuyor...

Dizimde bir problem olduğu kesin. Bisiklete binmeden önce Muhtemelen yapmam gereken bazı ısınma hareketleri olmalı ama ne yapmam gerektiği konusunda bir bilgim yok... Ama bu sorunu yaşayan arkadaşların bir MR çekmesinde fayda var.

7. Ozan Güner

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Spd pedal kullanıyorum, sele ayarı ve kalinin ayarını kontrol ettirmek lazım o zaman, çünkü sol dizimin sağdan farklı başına gelen bir sorun olmadı..

8. Ozan Güner

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bende böyle birşey mümkün mü acaba diye merak ettiğimden açmıştım aslında, sele ayarı ayarsız ise gücün çoğunluğunu sol ayaktan kullanıyor olabilir miyim diye...

9. Hakan ÇELİKBOZAN

Hakan ÇELİKBOZAN Yeni Üye

Seviye:
    Benim sorun da murat arkadaşınkiyle aynı. yaklaşık 1 sene önce ağrısına dayanamayıp doktora gitmiştim mr çekildi sağ dizde yırtık var egzersizle tedavi edilebilir kokulacak bişey yok dedi. Ağrısı geçince egzersizler de unutuldu tabi. Geçen gün ağrı tekrarlayınca yine gittim doktora mr çekildi öncekinde 1 olan yırtık şimdi 2 olmuş. İlaç verdi ama tedavi edici olan egzersizler, mutlaka düzenli olarak yapmalısın dedi. Şimdi el mahkum mecburen aksatmadan egzersizleri yapıyorum. Bisiklete de geçici bir süre ara verdim. sabırsızlıkla iyileşmesini bekliyorum.

10. Ozan Güner

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bu pazar yine zorlayacak bir antremanım olacak bakalım yine aynı şey olacak mı selenin ayarını biraz değiştirdim, azar günü sonuçları yazarım

11. tuna karahan

tuna karahan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    spd kullanmaya başladıktan sonra sol dizimde ağrılar olmaya başladı. spor hekimine falan gittim dizlik verdi antreman verdi. ne yazık ki ağrılar da bir düzelme olmadı. bir gün aklıma esti ayakkabıların altına baktım sol ayak kalinin açısı sağ ayak ile aynı değildi. söküp sağ ayak ile aynı açıya getirdim. ne ağrı kaldı ne bir şey. ayakkabıların altını bi kontrol et derim.

yusuf tunçer ve Ozan Güner bunu beğendi.
  12. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ozan tuna karahan arkadaşın mesajı dikkate değer kontrol ettir bence ondan kaynaklanıyor olabilir evet pazar bıçkıderedeyiz....az zaman kaldı..bontrecır marka mtb spd ayakkbıda hiç sorun yaşamadım 2009 da aldım sağ sol ayakta tek ağrı yok ,ayakkabının altındaki açılar düzgün ...ayrıca seleye oturduğum vakit pedal aşağıda iken diz asla kırılmıyor ona çok dikkat ederim..sele ayarı önemli..

13. Ozan Güner

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bende göz kararı ayarlayabildiğimce aynı açıya ayarlayıp altındaki kalleri yenisiyle değiştirdim bakalım yarın aynı oranda ağrı olursa çözülmüştür sıkıntı.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  14. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Dün bir araştırma yaparken şöyle bir şey okudum..
    Boyunuza uygun olmayan aynakol kullanmak da benzer sorunlar yaratabiliyormuş (özellikle dizlerde)..

Eğer yaptıklarınızdan sonra durum düzelmezse belki farklı aynakol uzunlukları denemek yardımcı olabilir.
    175mm kullanıyorsanız 172.5mm veya 170mm deneyebilirsiniz..

Umarım sorununuz aynakoldan değildir.. Masraf çünkü aynakol denilen şey :).

Ozan Güner bunu beğendi.
  15. Ozan Güner

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Umarım değildir, çünkü aynakoluda değiştirirsem mekanik aksanında değişmeyen hiçbir parçası kalmamış olacak bisikletin :D

16. yusuf tunçer

yusuf tunçer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    konudaki tavsiyeler üzerine kalllerin ayarıyla oynadım gerçekten ağrı gitti. 2-3 mm lik bi açı eğriliği vardı diğerine göre :D 3000 km yaptımya böle tavsiyeleriniz olmasa dahada yapıyordum bu ayak ağrısıyla. Teşekkürler herkese

17. Kerim BEŞER

Kerim BEŞER Forum Demirbaşı

Seviye:
    Selemin fazla ileri olduğunu düşünerek geriye aldım ve diz ağrılarım ortadan kalktı tek seferde 86 km yaptım hiç ağrı olmadı. Doğru ayarı yakalamak çok önemli forumda paylaşılan bilgilerden dolayı teşekkür ederim.