Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ağaca asılan harika çadırlar

Konu, 'Outdoor' kısmında Melike S. Ünver tarafından paylaşıldı.

1. Melike S. Ünver

Melike S. Ünver Aktif Üye

Seviye:
  2. evelent

evelent Aktif Üye

Seviye:
    vay be çok enteresanmış:D

ama bunları kullanmak için birbirine belli mesafede 2 ağaç bulmak lazım sanki:)

3. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Örümcek gibi ağaçlarda çadır kurma fikri pek hoşuma gitti. Buralarda satan bir yer var mı acaba? :);Paylaşım için teşekkürler.!

4. Melike S. Ünver

Seviye:
    İnternette araştırdım ama ülkemizde satan bir yer bulamadım. Belki internette olmayıp da satan yerler vardır. Ya da getirtilebilir. Bazılarının fiyatları çok uçuk ama uygun olanları da var. Çadır alacağım zaman kesinlikle bunlardan tercih edeceğim. Bayıldım :D

5. memocy

memocy Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ankarada bu tarz çadır satan bir distrübütör var.. isimini öğrenince yazarım ama bu çadırlar hamak tarzında ve belinizi uzun sürelerde ağrıtabilir.

Onur Kahraman ve Mert Kabtan bunu beğendi.
  6. harunkenan

harunkenan Üye

Seviye:
    Çok güzelmiş yaa :) Çadırdan çok gölgelikli hamak gibi bişey olmuş bunlar. Eminim normal çadırdan daha rahattır. Hem mat taşımana da gerek yok.

7. aytacaksoy

aytacaksoy Forum Demirbaşı

Seviye:
    bende bayıldım bu fikire:)çok orjinal birşeye benziyor.üstü kapalı hamak adeta.yalnız kalkarken unutupta boşluğa düşmeyelimde:)başka problem yok gibi.türkiye'de satan yer varsa bilmek isterim.

8. Ayberk Türk

Ayberk Türk Forum Demirbaşı

Seviye:
    aslında bu cadırlar cok guzelmis ama kurulumu zor olur bizim turk kaslarımız sayesinde bizi agac kaldırmaz dicem sozum meclisten disarı bnen 60 kiloyum daha gencim ben alırım 1 tane x)

9. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu çadırlar arazi koşullarının elvermediği noktalarda kullanılmak üzere ve de tamamen ihtiyaç üzerine tasarlanmış.

Türkiye şartlarındaki kamplarınızda normal çadır kullanmanız menfaatinizedir :)

Bu çadırlarda geçireceğiniz bir gece sonrası saya söve uyanmanız da olasıdır. :D

10. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Rahat mıdır bilinmez, ama ne olursa olsun sıkı bağlayın. Gece kazara çözülürse pek hoş bir deneyim olmayabilir :)

11. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    ebay den baktığımda neredeyse 50 dolara kadar bulunabilen çeşitleri var. gördüğüm kadarıyla hamağın üstü kapanabilen hali. rahat edip etmeyeceğinizi anlamak için sıradan bir hamakta bir süre yatılabilir aslında. ben kendi hesabıma rahat edebileceğimi zannetmiyorum. ama yinede börtü böcek veya yılan endişesi taşıyanlar için kafayı rahatlatıcı bir çözüm olabilir.

12. burakb

burakb Kıdemli Üye

Seviye:
    Sallanarak uyumak çok keyifli olabilir. Ama ne olur ne olmaz aşağıya yumuşak bişeyler koymakta fayda var. :)

ateze bunu beğendi.
  13. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    Tesbit yerinde olmuş "hamağın üstü kapanabilen hali"..

Makul bir çadır dikkatli kullanıldığında böcek, yılan vb. canlılardan yeterince koruyucu olacaktır.

Nuri Kongur bunu beğendi.
  14. memocy

memocy Forum Bağımlısı

Seviye:
    ankarada PAKSPOR böyle bir ürün getiriyor. Tel : 0 312 428 44 28

Burak Özen ve Melike S. Ünver bunu beğendi.
  15. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Dikkat ederseniz bu tip çadırlar jungle tabir edebileceğimiz ve deyim yerindeyse ayak basacak düz zeminin zorlukla bulunabildiği yerlerde kullanılmak üzere tasarlanmış. Böyle bir zeminde çadır kurabilmenin imkansızlığı düşünülürse, hele ki bir de muson yağmuruna denk gelirseniz rahatlıktan ziyade biraz uyuyabilmek için böylesi donanımlar gerekli. Ki bu çadırları kullanan kişilerin rahatlarına pek düşkün olmayan rahatsız kişiler olduklarını da söylemeye gerek yok sanırım :)

Dolayısıyla böyle bir ekspedisyona çıkmayacaksanız, Tr şartlarında böyle bir deneyime gerek yok diye düşünüyorum.

Nacizane 15 senelik prof. kampçı'dan tavsiyedir :)

Saygılar.

Aydın. www.120399.com

16. Cem TURKPOWER

Cem TURKPOWER Kıdemli Üye

Seviye:
    Hem çadır kurayım hem de bocek yılan dan korkuyorum diyenler için iyi bir çözüm:D

17. Melike S. Ünver

Seviye:
    Aydın Bey,
    Bu çadırlar rahatsız olur diye mi gerek olmadığını düşünüyorsunuz yoksa kullanım amacı farklı diye mi? Tam olarak söyleyebilirseniz alacağımız zaman daha iyi bir karar verebiliriz. Çok teşekkürler.

18. aytacaksoy

aytacaksoy Forum Demirbaşı

Seviye:

19. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Melike Hn.

Outdoor malzemeleri her zaman kullanılacak yer, doğa şartları, hava sıcaklığı vb. durumlar göz önünde bulundurularak seçilir ve kullanılır.

Dolayısıyla şu yanlış anlamayı ortadan kaldıralım. Eğer kullanacağınız ortam bu çadırların kullanımını zorunlu kılıyorsa bu çadırlar kesinlikle gereksiz ürünler değil. Kaldı ki dağcıların tırmanış sırasında dağın duvarına kurup konakladıkları bivaklar bile mevcut.

TR şartlarında böyle bir çadır kullanmanın getireceği artılar yok denecek kadar az. Eksilerine gelince,

1) Kurulum yapmak için uygun ağaçlara vb. ihtiyacınız var. Gittiğiniz yerde her zaman uygun ağaç bulamayabilirsiniz, araları açık olabilir vs..
    2) Beliniz uzun vadede bu duruma isyan edebilir.
    3) Yatarken fazla hareket etmeniz mümkün değil.
    4) Birden çok kişinin aynı çadırı paylaşması problem.
    .. şeklinde uzar gider.

Normal çadırlarsa;
    1) Hafiftir, rahat taşınır
    2) Kolay kurulur,
    3) Bakımı kolaydır,
    4) Paylaşımında zevk verir. (Eziyet değil)
    5) Uygun fiyatlıdır.

Sözün özü, Tr şartlarında kullanacağınız şartlar illaki bu hamak tipi çadırların kullanımını zorunlu kılmıyorsa bu çadırları kullanmanın bir manası yok.

Ben de bu aralar 2 kişilik çadırımız uzun gezilerimizde yeterli gelmemeye başladığından 3 kişilik bir çadır bakıyorum. Husky Bird modelini gözüme kestirdim, sizlere de tavsiye ederim. (Kaliteli, uygun fiyatlı ve 4 mevsim kullanıma uygun bir çadır)

Aytaç üstadım,

Rahatsız kişi derken, böyle yerinde duramayan, rahat batan, ilim irfan aşkıyla yada sadece keşfetme tutkusuyla yaşayan insanları kastetmiştim. Rahatsız olup nasıl uyunuyor demişsiniz, bu tip insanların konforla işlerinin olmadığını söylemeye pek gerek yok sanırım. Alışkanlık meselesi vesselam.

Neyse lafı uzattım, bağlayayım artık. Eğer ki bir ekspedisyona çıkmayacaksanız, doğa şartları da normal çadır kullanımına izin veriyorsa bu çadırları kullanmayın. Hayır ben jungle'dan çıkmayacağım diyorsanız bu çadırları mutlaka kullanın.

Bir de bazı arkadaşlar börtü böcek ve yılan probleminden bahsetmiş. Senelerdir kamp yaparım. Yılanlarla sadece sıcak havalarda ve de genelde sık otluk alanlarda karşılaştım. Beni her gördüklerinde de var güçleriyle kaçtılar. Bu arada çoğu çadırın kapısında ayrıca bir de file vardır. Dolayısıyla içeri girip çıkarken ki bir kaç sn. dışında böcek girmesinin imkanı yoktur. Benim çadırıma en fazla girse girse 8-10 karınca girmiştir kamplarımda. Yeri gelmişken; çadır içinde açık ve kokulu yiyecek barındırmayın bu arada.

Madem konu açıldı, bir kaç bilgi vermekte fayda var.
    1) Doğada fazla börtü böceği dert etmeyin. Tabi alerjiniz varsa uygun ilacı mutlaka yanınızda taşıyın. (İsteyen olursa ilkyardım çantamın içeriğini bilahare yazarım)
    2) Malzemenizi iyi seçin. Misal yazlık bir tulumla kar içinde kamp yapmaya çalışmayın. Titremekten uyuyamazsınız.
    3) Malzemenizin bakımını evde yapın, kampta değil!
    4) Çadır kuracağınız zeminde kesici, delici şeylerin olmamasına dikkat edin.
    5) Çadır içinde asla ateş yakmayın. (Bazı çadırlarda yemek pişirmek için ayrı bir bagaj alanı vardır bu iş için)
    6) Çadırınızı akarsu kenarına yakın kurmayın. (özellikle bilmediğiniz bir coğrafyada!)
    7) Şişme kamp yatakları her ne kadar konfor vaad etse de patlama ihtimalleri vardır. Ayrıca çadırın iç hacmini de küçültürler. Örn. çadırda iki kişi konaklayıp şişme kamp yatağı kullanacaksanız çadırınız üç kişilik olmalı.
    8) Dağa taşa yatak, yastık taşımaya gerek yok. İyi bir tulum ve de tulum torbasına dolduracağınız elbiselerinizle yapacağınız bir yastık yeterli olacaktır.
    9) Üşürseniz ve de elbiseleriniz yeterli gelmezse gazete kağıtlarını elbiselerinizin içine katlar halinde yerleştirebilirsiniz.
    10) Uyku tulumunuz çok büyükse çok kaliteli bir tulumun içinde de üşüyebilirsiniz. (Isıtmanız gereken hava miktarı daha fazladır) Boyunuza uygun uyku tulumu alın.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Konunun gidişatına göre eklemeler yapabiliriz.

Sevgiler, saygılar.

Aydın - www.120399.com

20. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    kesinlikle aydınlatıcı bilgiler aydın abi teşekkürler paylaşım için