Afyonda karşılaştıgım bisikletli Alman Evliya Çelebiler

bayramtok

Aktif Üye
Tepki
135
Bugün, yol üstünde Afyon'un meşhur patetesli ekmeğini alırken karşılaştıgım ve ayaküstü yarım saat kadar muhabbet ettiğimiz Alman çift beni gerçekten çok etkiledi. Aylardır yoldalar.Geçen hafta araçla gezdigim Kapadokyo yu bisikletleri ile gezmişler.Biz araba ile dolaşmamıza rağmen akşam eve geldiğimizde her tarafımız agrıyordu. Güzelce duşumuzu alıp yemeğimizi yedikten sonra uyuyup diğer güne agrılarla devam ettik. Ancak isimleri Rene ve Monique olan bu kişiler otel, yada ev ortamında yatmıyorlar, yemeklerini sokaktan aldıkları ekmek,domates,peynir yada konserve ile yiyorlar.Bir gün degil iki gün degil aylarca bu şekilde yaşıyorlar.

Dönüş yolunda olduklarını söylüyorlar.Yaklaşık 4 ay daha yolda olacaklarını ve sonrasında Almanya ulaşacaklarını söylüyorlar. Gerçekten sıradışı.
Merak ettiğim, forumda bu ve buna benzer turlara katılan arkadaşlarımız var mı? Var ise tecrübelrini paylaşırsa çok memnun olurum, ki belki bir uzun bir tura çıkmak için bir kıvılcım bekleyenler vardır. :)
(link)

Scudo

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gürkan Genç Asya kıtasını boydan boya geçerek Japonyaya kadar gitti.Ayrıca Soner-İnci Sarıhan çifti Nepal'e kadar gitti.Bu arkadaşlarımızın bunların dışında da bir çok etkinlikleri oldu.Kısacası turların "Kralını" yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar.

Sarıhan çifti ayrıca küçük çocuklarıyla Avrupa'da 3500 km yol yaptılar.Bunların dışında pek çok Türkiye turları yapıldı.Ararsanız forumda bu etkinliklerin bazılarını bulabilirsiniz.

Kısacası,sayıları az olsa da yaptıkları iş dikkate alındığında,bisikletle yapılabilecek en zorlu seyahatler listesinin en tepelerindeki işler bunlar.

thames

Üye
Tepki
32
Neredeyse tuvalete bile arabayla gidecek bir toplumun ferdi olarak, ecnebilerin bu şekildeki yaşam felsefelerine hayran kalıyorum..

"Hadi Selim, 6 ay ücretsiz izin alıp bizde böyle bir tura çıkalım." diyen samimi bir arkadaşım olsa bir dakika durmam memlekette..

42FY

Daimi Üye
Tepki
184
''Uzun bir tura çıkmak için bir kıvılcım bekleyenler vardır.''sözünden kasıt ''kıvılcım yakan biri aranıyor''olsa gerek:D

bayramtok

Aktif Üye
Tepki
135
Gerek forumda, gerekse bisiklet konusunda yeni biri olarak, geçte olsa bisiklet dünyasına ilgim her geçen gün artıyor. Forumda, uzun turlara katılmış kişilerin resimlerini ve hikayelerini takip ediyorum, bu sabahta Gürkan Genç'in web sayfasını incelemiştim, tesadüftür ki bugün bu çiftle karşılaştım. Onların da sayfalarını inceledim. Merak edenler (link)

• Beğen
Tepkiler: bülent samsunlu

bayramtok

Aktif Üye
Tepki
135
@thames
Elbette uyuşuk ve zenginliği dört tekere geçmek olarak gören, ve iki tekerin sadece bütçesi kalbur altı olanların kullandıgı bir araç diye nitelendirilen bir toplumda yaşıyoruz. Kabul ediyorum. Ancak bugün ki örnekte dikkatimi çeken bir unsur oldu; bu turun pahalıya mal olup olmadıgını sordugumda, çok fazla bir bütçe ayırmaları gerekmedigini söylediler. Kaldı ki her ikisi de işsiz. Ancak Almanyadan işsizlik maaşı aldıklarını ve bu bütçe ile dünyayı dolaştıklarını söylediler.Bu noktada Türkiye koşullarını düşünüyorum. Şu an işsiz birisi olarak, kapından dışarı çıkmanın ne kadara maal olacagını hesap eden birisi olarak acaba aylarca bisiklet üstünde nereye kadar ne ile gidebilirim. Ya da şu an işim olsa, cebimdeki maaşımla dünya turuna mı çıkardım yoksa, ilerde çocuklarımın hayatını bir nebze olsun rahatlatsın diye birikim mi yapardım? Traji komik bir hal...

bülent samsunlu

Forum Demirbaşı
Tepki
663
İsim
Bülent SAMSUNLU
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
belki bisikleti olan çoğu arkadaşın aklından böyle turlar geçiyordur,ancak ülkemizdeki yaşam şartları,sorumluluklar ve ekonomik sebebler en büyük engel gibi geliyor bana...yinede belki uluslarası değil şehirlerarası turlar yapmak çok da zor olmasa gerek,insanın gerçekten istemesi lazım diye düşünüyorum...

bayramtok

Aktif Üye
Tepki
135
@bülent samsunlu

size katılıyorum. Her insan ister dünyayı gezmek ancak yaşam şartları .......diye başlayan cümleler hepimizin yapabileceklerinin önüne engel teşkil ediyor. Şahsi görüşüm; Eger birileri pedalleyerek dünyayı gezebiliyorsa, sen de yapabilirsin, olmadı, başaramadın mı? o vakit sen, kendi ülkeni gez karış karış, o da mı olmadı? o halde kendi ilini, onuda mı yapamadın? İlçenin güzelliklerini içine çeke çeke keşfet 2 tekerinle. Eminim hiçbir hayat şartı(sağlık problemleri dışında) seni haftanın bir günü 2-3 saatlik gezilerden alıkoyamaz. ( Bu arada yukarda yazdıklarım bir öz-eleştiridir) :)

• Beğen
Tepkiler: bülent samsunlu