Aerobik kapasite ...

Okan71

Aktif Üye
Tepki
147
Selam ,

İnternette bulduğum bazı kaynakları sizlerle paylaşmak istedim.

Aşağıdaki linkte spor ve sağlık üzerine faydalı bir yazı bulunmakta , aynı zamanda bu yazıda aerobik ve anaerobik kavramları çok güzel açıklanmış.
(link)

Aşağıdaki dokümanda aerebik kapasitenin tanımı ve nasıl ölçüleceği ile ilgili bilgiler var ;
(link)

Bu kaynaklardan anladığım kadarıyla ; MaxVO2 denilen bir değer insanlardaki aerobik kapasitenin ölçüm birimi olarak kullanılıyor. Bu değer aslında insandaki oksijen tüketim hızını gösteriyor. Bu değer ne kadar yüksek ise , kardiyo sisteminiz o derece iyi çalışıyor , dolayısı ile daha yüksek performans ve dayanıklılık gösterebilirsiniz anlamına geliyor. Dokümanda seviye tesbiti için bazı tablolar var. Örneğin 36- 45 (benim yaş aralığı) yaş için bu değer 51 den büyükse mükemmel , 26 dan küçükse çok zayıf anlamı çıkıyor.

Peki bu değer nasıl ölçülebilir ? En doğru ölçüm laboratuvarlarda özel cihazlar kullanılarak yapılıyor. Ama bazı testleri , koşu bandında , bisiklet trainer larda , hatta sahada yapmak münkün. En kolay yöntem Cooper Testi (kolay ama biraz ilkel bir yöntem , çünkü test sırasındaki nabız değerlerini hiç dikkate almıyor) , bu testte ;
12 dakika boyunca yapabildiğiniz kadar yüksek tempoda koşuyorsunuz. Koştuğunuz mesafeyi kilometre olarak ölçüyorsunuz. Aşağıdaki formülü kullanarak bu değeri buluyorsunuz.

MAXVO2(ml/kg/dk) = 22.48 x Koşulan Mesafe(km) - 11.29

Örneğin benim yaş grubum için;

12 dk da 2.8 km koşarsam VO2= 51.65 ( yani mükemmel)
12 dk da 1.6 km koşarsam VO2= 24.69 (yani çok kötü) oluyor.

Ancak bu yöntemin en kötü tarafı 12 dakikalık yüklenme sırasında oluşan risk faktörü. Yani eğer bir spor geçmişiniz yoksa veya bir rahatsızlığınızın olduğundan şüpheleniyorsanız bu yöntem tehlikeli olabilir. Dokümanda başka yöntemler de var. Sizin için uygun olan birini kullanabilirsiniz.

Birinci dokümanda bir tablo değişik branşlarda spor yapan profesyoneller için tipik VO2 değerlerini vermiş. Bisiklet sporcuları , maratoncular ve kuzey disiplini kayakçılar (çoğu zaman yürüyerek yapılan türü) açık ara lider .

Ben en kısa zamanda denemeyi düşünüyorum bakalım ne çıkacak?

Scudo

bianconero

Aktif Üye
Tepki
56
teşekkürler bisikletin ne kadar faydalı bir spor olduğunu da bir kere daha görmüş olduk böylece

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Cooper testindense bazı üniversitelerde bulunan performans test merkezlerinde bu testi yaptırmak daha sağlıklı olacaktır. Aslında batıda genel sağlık taraması gibi bu testleri spora başlayan gençlere yapıyorlar.

Benim bugüne kadar okuduğum kaynaklarda rastladığım en yüksek değer 96 mililitre/kilogram/dakika ile efsanevi kayakçı 12 olimpiyat madalyası şampiyonu Bjorn Daehlie'ye ait. Karşılaştırma isterseniz Lance Armstrong'un 85 mililitre/kilogram/dakika değerine sahip olduğunu hatırlayabiliriz.

• Beğen
Tepkiler: Okan71

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@OkanAyaz

Ben telefondayken yazmışsın :) Bu arada Lance'in kemoterapi geçirdiği yıl sonunda 70'lere düştüğü ve 2 sezonda tekrar 80'lere çıktığı ayrı bir antrenman bilimleri araştırması olur.

• Beğen

Turkishflier

Aktif Üye
Tepki
143
Verdiğim linkte de Vo2 max değerini ölçmek için çeşitli yöntemler ve hesaplama programları var.En çok kullanılan ve güvenilen(laboratuar harici) yöntem Conconi testi.Conconi testini bisiklet üzerinde 400 metrelik bir parkurda yapabilmekte mümkün.İnternette araştırma yapılırsa bisiklet için gerekli yöntem bulunabilir.

(link)

• Beğen

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Arkadaşlar bu arada vo2max ın sade bir performans ölçüsü olmadığını belirtmek isterim, yani en yüksek vo2max olan en iyi demek değildir, aslolan sporcunun bastığı ortalama (1-2 saat boyunca) wattır, hatta kilo başına bastığı wattır. Bir sporcunun gücünü watt cinsinden bilirseniz yarışta nasıl bir tempo koyabileceğini bilebilirsiniz...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@aybarssurucu

Bildiğim kadarıyla bu sporcu ırsi bir hastalıktan dolayı çok yüksek epo değerine (dolayısıyla çok yüksek hematokrit oranına) sahip, böyle hastalık dostlar başına :D Bu arada hemen belirtelim hematokrit oranın %50 ve üzerindeyse UCI sizi yarışa katılmaktan men etme hakkına sahip (ve ediyorda) ama doping cezası vermiyor sadece yarışa almıyor :) Aslında 5000-6000 metrelerde doğan ve yaşayanların hematokrit oranları genelde %50 nin üzerindedir bildiğim kadarıyla

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
Üniversitemde, aerobik ve anaerobik kapasiteyi ölçen testler yapılıyor, Spor bölümü öğrenci üzerinde. İlerleyen zamanlarda Testleri ve yapılış biçimlerini, ve sonuçlarının nasıl yordanacağını aktaracağım.