Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

adsl-radyasyon

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Emirhan Kocamaz tarafından paylaşıldı.

1. Emirhan Kocamaz

Emirhan Kocamaz Forum Bağımlısı

Seviye:
    arkadaşlar adsllerinizi yatarken kapatmayı unutmayınız her acık olduğu an radyasyon yayıyo

2. Bertann

Bertann Kıdemli Üye

Seviye:
    Ah be kardeşim bu dünyada radyasyon yaymayan birşey varmı... Telefonlar bilgisayarlar...

3. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    radyasyon yaymasa bile mikrodalga manyetik dalgalar yayıyor. ve vücudumuzda bulunan su moleküllerini hareketegecirip ısınmaya sebep oluyorlar. ama bu radyasyon değil...

tuninger_haa bunu beğendi.
  4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Yatacağım zaman evde Stand-by konumunda durması gereksiz olan tüm aletleri kapatıyorum. Onların bile harcadığı bir elektrik var, minik bir katkı belki ama benim gibi düşünen insanların sayısı dünya nüfusunun yüzde biri olsa ciddi bir fark yaratılabilir.
    Herkese tavsiye ederim, insanın içi daha rahat oluyor...

Emirhan Kocamaz ve stratus bunu beğendi.
  5. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Evet bu mikrodalga fırın! :D

Mert Bağcılar bunu beğendi.
  6. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben de aynı şeyi yapıyorum, hatta bu konuda bir de konu açmıştım;mouse un ışığına kafayı takmıştım...

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=17444

HaliliOzturk bunu beğendi.
  7. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Gece yatarken söyleyin de GSM baz istasyonlarını da kapatsınlar, Hatta televizyon vericilerini de

ŞU AN DÜNYADA EN BÜYÜK KİRLİLİK MANYETİK ALAN KİRLİLİĞİDİR.

denizlerin kirliliği onun yanında evdeki toz kadardır...

ADSL modemin (Wireless özelliği olanların) yaydığı enerji mili watt seviyesinde olmakla beraber, en basit mahhale arası bir baz istasyonunun yaydığı enerji kilo watt ile ölçülmektedir.

Sizin ADSL modeminiz bir binadan diğerine, 2-3 duvar geçtiğinde zayıflamasına rağmen, cep telefonlarınız en kuyutu odalarda bile çekmektedir. İşte aradaki fark...

Ama yine de siz gece yatarken ADSL modeminizi kapatın. Ben de kapatıyorum, tek amacım ise elektrik harcamamak :)

8. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    gec dalganı bakalım ;) ama düşük de olsa aynı etkiyi yapıyor.

Barış Kılınç bunu beğendi.
  9. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    Tuonela nun da dedıgı gıbı cevremızdekı elektronık hersey magnetık dalgalar yayıyor bırazda daha bılımsel olursa :)
    uzerınden akım gecen tel magnetık alan olusturur:) bu baglamda cevremızde bırcok sey magnetık dalgalar yayıyor:)

Emirhan Kocamaz bunu beğendi.
  10. tolga_bali

tolga_bali Aktif Üye

Seviye:
    evimizde kullandığımız HİÇ BİR alet radrasyon yayamaz. sivil amaçlı kullanılan alışveriş merkezi kapıları ve paratonerler haricinde hiç bir cihazda radyoaktif madde bulunmaz.

mikrodalga olayı doğrudur.

stand-by da alet bırakmamak da doğrudur. küçük gibi görünen bu tüketim genele yayıldığında çok ciddi bir tüketim haline gelir.

tüm ülke stand-by işiklarini kapatırsa standart bir hidro elektrik santralinin bir yıllık üretimi kadar tasarruf yapabiliriz.

11. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Verdiğiniz bilgini kaynağı nedir?

Çünkü okulda öğrendiğim kadarıyla, şu ana kadar okuduğum makalelere istinaden bildiğim (veya sizin yazınız doğruysa bildiğimi sandığım) bir konu var ki; radyasyon bir enerjidir. Radyoaktif maddeler kendi yaratılışlarında bulunan bir özellikle bir ışıma yapar ve enerji yayarlar. Aynı şekilde manyetik alan da bir enerjidir.

Bu manada; yayılan enerjinin azlığı veya çokluğuna göre radyasyona maruz kalma durumu konuşulur. Uluslararası kuruluşlar insana olan etkisini ölçerek bazı cihazların çok düşük ışıma yapmalarından dolayı bu cihazları zararsız veya radyasyon özelliği yok olarak tanımlamışlardır.

İsterseniz evinizdeki Lazer yazıcınızı açın ve içindeki uyarıyı okuyun (hatta kimilerini açma kapağında da vardır) Orada lazer ışıması yaptığından dolayı radyasyon yayan bir cihaz olduğu ve yetkili olmayan kişilerin açmaması gerektiği yazar...

CD çalarınızın da üstünde aynı uyarıyı bulabilirsiniz...

Uzun lafın kısası: Manyetik alan üreten, ışıma yapan her cihaz radyasyon yayar ancak bazıları çok çok düşük olduğu için zararsız kabul edilir.

12. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu olaya biraz düz mantıkla yaklaşarak birazdan yapacağım 30 dakikalık ütünün, oturduğum semtin bir haftalık stand-by ışığı tüketiminin tümünü harcayacağını biliyorum. O yüzden tasarrufa incik boncuk boyutundaki şeylerden başlamak biraz basite kaçmak gibi geliyor. Elektrik tüketiminin küresel ısınmaya doğrudan etkisi, ulaşım ve ısınma harcamaları kadar yüksek olamaz. Bir hidroelektrik santral kirlilik üretmez. Kaldı ki artık yapılmasına ramak kalan nükleer santrallerin de karbon salınımı yapmadığı (radyoaktif atık ürettiğini göz ardı edemezi tabii) ve doğalgaz sayesinde üretilen enerjiden daha temiz olduğu ortada. Kişisel olarak alabileceğimiz önlemler elektrik, su ve ısınma giderlerinin uygar bir eşikte kalması ("param var zaten yüz milyon fatura gelse ne yazar" anlayışı) ve daha az petrol ürünleri tüketimi olacaktır.

Emirhan Kocamaz ve aurora79 bunu beğendi.
  13. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    sıze kesınlıkle katılıyorum
    ben de stand by da bırakmıyorum ama tasarruftan degıl ıcım rahat etmıyor:D yanı fısde bırakmayı da pek sevmem :)

14. aurora79

aurora79 Kıdemli Üye

Seviye:
    Sanırım biraz akademik bilgi iyi olur.

kainat üzerinde bulunan her atom enerji içerir. Bununla ilgili olarak ışıma yapabilmek amacı ile o atomu parçalayarak çok yüksek enerjiler üretebilirsiniz..

Bkz: AtomBombası

yukarıda bahsedilmiş olan cd okuyan lensler veya lazeryazıcıların içerisindeki ışımalarda aynı mantıktadır. ama değerler ve sonuçlar daha farklıdır..

Radyo Frekansı; Röntgen makinalarında yada GSM sistemlerinde olduğu gibi iyon ışıması yapmaz.

Biyolojik parçalanmaya ve bozulmaya sebep veren ışımalar frekansı çok yüksek olan sistemlerdir ve üzerilerindeki elektromanyetik partikülerler kimyasal bozulmaya yetebilecek enerjiye sahiptir.

Resmde görüleceği üzere ;

Non-Ionizing olarak sınıflandırılmış frekanstaki ışımaların herhangibir radyoaktif etkisi yoktur..

Saygılarımla