Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Adrenalin dolu bir spor: Dağ Bisikleti

Konu, 'Köşe Yazarlarımız' kısmında Kron user tarafından paylaşıldı.

1. Kron user

Kron user Aktif Üye

Seviye:
    Neden Dağ Bisikleti? Eminim herkesin bu soruya kendince vereceği güzel cevaplar vardır. Ben neredeyse her dağ bisikleti sürüşümde aklıma gelen ve beni dağ bisikletiyle tanıştığım güne minnettar bırakan kendi cevaplarımı aşağıda sıralamaya çalıştım. Dağ bisikleti üzerine sizlerle ortak düşüncelere sahip miyiz merak ediyorum doğrusu? Dağ Bisikleti Özgürlüktür. İnsanın kendi gücünü kullanarak çok farklı zemin ve hava koşulunda, mekana bağımlı olmaksızın, teorik olarak mesafe sınırı gözetmeden yolculuk yapabilmesini sağlayan yegane araç dağ bisikletidir.

Dağ Bisikleti Bireysel Bir Spordur. Arkadaşlarınızla birlikte pedal çevirmek keyiflidir buna diyecek yok. Ancak dağ bisikletini benim için tercih edilir kılan özelliklerinin başında, sürüş için kimseye ihtiyaç duymamamdır. Günün hangi saatinde olursa olsun (gece sürüşleri dahil) kaliteli bir dağ bisikleti sürüşünü tek başınıza gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için kaskınızı takıp evden bisikletinizi alıp çıkmanız yeterlidir. Tempoyu siz ayarlarsınız, gideceğiniz güzergahı, katedeceğiniz mesafeyi siz belirlersiniz. İsterseniz 30dk'lık kısa hızlı bir tur, isterseniz 5-6 saatlik uzun 'epik' bir sürüşü gerçekleştirmenizi kimse engelleyemez. Kontrol sizdedir. Bisiklet üzerindeki mutluluğunuzu kimse engelleyemez. Ne bir rakibe, ne özelliği olan bir sahaya, ne de kapalı bir mekana ihtiyaç duyarsınız.

Yaşam Boyu Dağ Bisikleti. Bacaklarınızda güç, yüreğinizde spor ve doğa sevgisi olduğu sürece, yaş sınırı ve cinsiyet farkı gözetmeden yaşam boyu dağ bisikleti yapabilirsiniz. Malzeme sınırı bulunmayan, zamana, mekana, yaşa bağlı olmadan herkesin hayat boyu yapabileceği çok az spordan biridir Dağ Bisikleti.

Dağ Bisikleti: Her Zemin Bisikleti. İster eğimli dağ yollarında, patika ve köy yollarında, ister şehir içinde düz steril asfalt yollarda, 'her zeminde' sizi mutlu edebilecek tek bisiklet türü dağ bisikletidir. Bisiklet sürüş keyfini hemen her koşulda size sadece dağ bisikletleri sağlar. Yol bisikletleri hızlıdır ancak ülkemizde olduğu gibi bozuk yollar üzerinde kullanmak sizi ve malzemenizi yorar. Bunun yerine ince yol lastiklerinizi takıp, şehir içerisinde hız limitlerini zorlamanız dağ bisikletinizle mümkündür. Dişli lastiklerinizle el değmemiş doğal patikalarda, sürüş keyfini doyasıya ancak dağ bisikletinizle yakalayabilirsiniz. Uzun bir bisiklet tatiline mi çıkmak istiyorsunuz? Bu amaçla üretilen 'tur bisikletleri' en iyi çözüm olmalarına rağmen ufak değişikliklerle dağ bisikletinizle de aynı yolculuğu pekala yapmanız mümkündür.

Dağ bisikleti hayat boyu yapabileceğiniz bir spordur.Doğayı ve Kendinizi Yeniden Keşfedin. Dağ bisikletinizle, doğanın en ücra köşelerine kendi gücünüzle ulaşmanız, hiç denemediğiniz patikaları kullanarak, hayat boyu doğa içerisinde bisiklet kullanmanız sadece dağ bisikleti ile mümkündür. İster şehrin göbeğinde yaşıyor olun, ister banliyöde, size heyecan verecek sürüş imkanlarını yakalayacağınız parkurları dağ bisikletinizle mutlaka bulursunuz. Şehrin içerisine sıkışıp kalmış bir parkta ya da şehrin hemen kenarındaki ormanlarda hepimizi sayısız, heyecan dolu alternatif yollar, patikalar beklemekte. İşin güzel yanı yıllardır sürüş yaptığnız patikalar dahi değişen mevsim koşulları nedeniyle sürekli çehre değiştirerek size sürprizler hazırlayarak, sürüşten alacağınız zevkin sürekli hale gelmesini sağlayacaktır. Dışarı çıkın ve sürün.

Doğa ve kendinizi dağ bisikletinizle yeniden keşfedin!
    Dağ Bisikleti Sağlık, Zindelik, Güç Demektir. Temelde çok basit bir tasarıma sahip olan bisikletimizin hareket edebilmesi için vücudumuzu kullanırız. Dağ bisikletinde tecrübe kazanıp, spordan daha fazla zevk almaya başladığınızda, yakaladığınız bu keyfi kaybetmemek ve alacağınız zevki en iyileyebilmek için ister istemez vücudunuza iyi bakmaya başlarsınız. Çok iyi biliyorum ki dağ bisikletine yıllar önce başlamış olmasaydım, çevremdeki pek çok arkadaşımda gözlemlediğim gibi yıllardır sürdürdüğüm hareketsiz ofis hayatımla birlikte çoktan bir patates çuvalına dönmüştüm.

Yokuşlarda geride kalmamak, en sevdiğim parkurlarda aynı keyifle sürüşlerime devam etmek, bisiklet üzerinde güçlü ve kontrollü olabilmek için yıllar önce yediklerime dikkat etmeye, düzenli egzersiz yapmaya başladım. O gün bugündür, ideal kilomu korumaya devam ediyorum. Sürmeye devam ettiğim sürece bu şekilde hayatıma devam edeceğimi de çok iyi biliyorum.

Sağlığımı ve sahip olduğum enerjimi tamamıyla dağ bisikletine borçluyum. Eğer hareketsiz bir yaşam sürdürüyorsanız, hayatınızda farklı heyecanlar arıyor, doğa içerisinde farklı aktiviteler içerisinde bulunmak istiyorsanız, mutlaka kendinize iyi bakmalı, kilonuza dikkat etmeli ve dağ bisikletini denemelisiniz!

Dağ bisikletinin hayatınıza tam teşekküllü bir spor merkezi olarak gireceğinden emin olabilirsiniz. Ödeyeceğiniz yıllık spor salonu aidatları ya da evinize alacağınız pahalı antrenman araçları yerine kaliteli, hafif, sorun çıkartmayan bir dağ bisikleti satın almanız, sağlığınıza ve sağlık dolu geleceğinize yapacağınız getirisi yüksek bir yatırım olacaktır.

Dağ Bisikleti Stresten Uzaklaştırır. İşiniz iyi gitmiyor mu? Çok mu streslisiniz? Cevap bulmakta zorlandığınız, çözüm bulmak için odaklanamadığınız sorunlarınız mı var? Mutlaka dağ bisikletini denemelisiniz. Pedal çevirmeye başladığınız ilk andan itibaren tüm sıkıntılarınızdan uzaklaştığınızı, dengede kalıp ilerlemek, doğa ile bütünleşmek, doğada varolabilmek dışında başka hiçbir şey düşünemedeğinizi göreceksiniz.

Stresten uzaklaşmak, gündelik sorumluluklarımızdan bir süre olsun uzaklaşıp özümüze dönebilmenin en iyi yolu dağ bisikletidir.

Doğada ilerlerken farklı detaylar gözünüze çarpar. Sabah yağan çiğ ile otlar üzerine yerleşen serin su damlacıklarının hızla ilerlediğiniz dar patikalarda otlar vasıtasıyla ayak bileklerinize çarpışı, günün ilk ışıklarında yapacağınız bir sürüşte üzerinde ilerlediğiniz patikada vücüdunuzdan düşen gölgeyi takip edişiniz, ormanın en kuytu noktalarına ilerleyişinizde karşınıza çıkabilecek bir karaca, tilki ya da baykuş, ters açılı bir patika dönüşünden sonra bir anda karşılaştığınız muhteşem manzara, 'yaşamaya devam ettiğinizi' size derinden hissettirecektir.

Dağ Bisikleti İle Sınırlarınızı Keşfedin. Dağ bisikletine başlamanın yaşı yoktur. Bir kez başladığınızda, ilk günlerdeki tedirginliğinizi atlatıp, teknik bilginizi artırdığınızda, bu sporu bir daha bırakamayacağınızı anlarsınız.

İşin güzel yanı ister yarışmak için dağ bisikleti kullanın, ister doğada dolaşıp yeni patikalar keşfetmek için... İster sahilde gezintiye çıkın, ister şehirde ulaşım için dağ bisikletinizle turlayın, her zaman sınırlarınızı yeniden keşfedeceğiniz zorlukları dağ bisikletiyle yaratmanız mümkündür. Önce 10km sonra 20km mesafe katedebilmek, zaman içerisinde 50km ve 100km sınırlarını aşmak, bu mesafelere dağ - tepe aşımları ve irtifalar eklemek, farklı hava koşullarında aynı mesafeleri denemek, bisikletinizi engebeli arazide havalandırmayı (bunny hop) öğrenmek, patikalarda virajları daha güvenli ve bisiklete hakim olarak dönebilmek, uzun teknik inişleri hiç düşmeden gerçekleştirmek, tempoyu ve ivmeyi yakaladıktan sonra en az pedal çevirişle hızınızı koruyabilmek...

Örnekleri artırmak, kazanacağınız yetileri sıralamaya devam etmek mümkün.

İnsanın doğada kendi kendine yetebilmesi, kendi gücüyle çok uzak mesafeleri katedilebilmesi ve eve dönüşün bu denli keyif verdiği bir başka sporla karşılaşamayacağınızı bilmenizi isteriz.

Her Dağ Bisikleti Ayrı Bir Keyiftir. Tek vitesler, yarı sabitler, tam amortisörlüler, 29Tekerler, serbest sürüş ve tepe inişi bisikletleri. Deneyebileceğiniz o kadar farklı dağ bisikleti türü mevcut ki hayat boyu farklı keyifler yaşayacağınız bir spor olarak dağ bisikletine başlayıp devam etmeniz için çok nedeniniz bulunuyor.

Sahip olacağınız her yeni bisiklet, değiştireceğiniz her yeni kadro ya da amortisör size farklı sürüş zevkleri sunacaktır. Hızla gelişen bisiklet teknolojileri ile birlikte daha hafif bisikletler, daha iyi esneme performansına sahip modeller üretilmeye ve doğada pedal çevirmekten alacağımız zevki artırmaya devam edeceklerdir.

Dağ Bisikleti İle Özgüveniniz Artar. "Benim bu öldürücü yokuşun ortasında bu sıcakta ne işim var!" sorusundan, "bu yokuşu da çok iyi geçtim, bir sonrakini sabırsızlıkla bekliyorum" ruh haline dönüşüm yolculuğunda içinizde belki çok derinlerde yatan güçlü "BEN"i keşfedip ortaya çıkarabileceğinize inanıyorum. Oturuş kalkışınızdan, hayattaki duruşunuza, mutlu, kendine yeten, güçlü, doğada başının çaresine bakabilir bir insana dağ bisikleti ile dönüşmek gerçekten hiç de zor değil!

Evet dağ bisikletini çok seviyorum. Yıllar boyu dağ bisikleti hayatımı hep olumlu yönde etkiledi. Kişisel özelliklerimin önemli bir kısmı üzerinde dağ bisikletinin pozitif yönde ciddi etkileri oldu. Umarım dağ bisikletine başlayacak ya da yeniden deneyecekler için bu yazımız güzel bir başlangıç, iyi bir motivasyon kaynağı olur.

Yazan: Emre Yıldırım
    Kaynak: 2teker.com

Yazı hoşuma gitti, paylaşmak istedim.

2. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    evet yukardaki düşüncelere katılıyorum hatta ayakta alkışlıyorum gerek kartepenin offroad kayalıklı toprak dik rampalı yolarını çıkarken artı kurtdoğmuşun o inişli çıkışlı stabilize toprak yolunda aldığım zevk unutulmazdı. ne vakit asfalta çıksam hiç bir şey hissetmiyorum evet ormanda offroad da gitmek bana özgürlüğümü hissettiriyor arasıra tek kalınca duruyorum ormanın sessizliği arasından bir kertenkelenin giderken çıkardığı sesi duyuyorum bir kuş ötüyor uzaklardan evet kurtdoğmuşun offroad yolları böyle kartepenin 1640 ıncı tepesinden aşağı bakıyorum yeşillik ve ormanlar ve aşağı iniş başlıyor tam 7 km sonra asfalt geliyor uygarlığın yolları canımı sıkıyor ama geride bıraktığım o offroad un büyüsüyle tepeliyorum uygarlığın asfalt yollarını

3. Aryel

Aryel Demirat Jokeyi

Adı:
    Burak Boztepe
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bu güzel yazıya kimsenin ilgi göstermemiş olmasına çok üzüldüm. Selim bey bu yazıyı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Yazan Emre Bey'e de ayrıca teşekkür ederiz :)

iconian ve suat akman bunu beğendi.
  4. Hayrettin

Hayrettin CCX'sel üye

Adı:
    Hayrettin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kusura bakmayın bunu hortlatmalıyım ki MTBci herkes okumalı!!

bforummurat ve gmfaruk bunu beğendi.
  5. Ceyhun Özkan

Ceyhun Özkan Aşık Olmak Gibi

Adı:
    Ceyhun Özkan
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    konu tekrar hotlayacak ama Emre beyin ağzına , Selim bey sizin de elinize sağlık çok iyi anlatmışsınız

6. ayhancelikk

ayhancelikk Üye

Adı:
    Ayhan Çelik
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    O duygular anca bu kadar güzel anlatılabilirdi heralde.

7. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Şimdi gördüm ve yeni okudum. Şimdiye kadar niçin görmediğime ve okumadığıma hayıflandım. Dağ bisikleti anca bu kadar güzel anlatılabilirdi. Tüylerim heyecandan dikenleşe dikenleşe ve kendimi o anı yaşar gibi hissettim.

8. akifgokturk

akifgokturk Yeni Üye

Adı:
    akif
    ilk dağ bisikletimi alalı daha 1 hafta olmuşken, bu yazı ne kadar da doğru bir karar verdiğimi düşündürdü bana.

soneryen bunu beğendi.
  9. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hayırlı olsun sağlıklı sıhhatli bol pedallı günler dilerim

akifgokturk bunu beğendi.
  10. akifgokturk

akifgokturk Yeni Üye

Adı:
    akif
    @soneryen eyvallah kardeşim.bakalım öğreneceğiz detayları. yeniyiz bu alanda :)

soneryen bunu beğendi.
  11. directedby

directedby Aktif Üye

Adı:
    sadık başal
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    yazıyı okuduktan sonra, patrona ben gidiyom deyip işi yarı bırakıp, atlayıp bisiklete süresim geldi dağ taş bayır düz yol nere olursa olsun.güzel yazı olmuş.tebrikler.

soneryen ve akifgokturk bunu beğendi.
  12. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Aramıza hoşgeldiniz. Umarım iyi vakit geçirirsiniz

akifgokturk bunu beğendi.
  13. ayhancelikk

ayhancelikk Üye

Adı:
    Ayhan Çelik
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @akifgokturk Hocam hayırlı olsun. Profil fotoğrafından yola çıkarak, mtb almakla ne kadar doğru bi karar verdiğin anlaşılıyor :)

domino.tr ve akifgokturk bunu beğendi.
  14. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    7 ağustos 2009 mesajından bu yana nemi değişti çok şey değişti ,scott scale 30 'un hakkı verildi,50.000 km ,dağ taş tepe bırakmadım,ha türkiyenin bütün dağlarını almak lazımda,onun için paran olacak.gıant yola geçtim ,ama meskun yerleri bilirim ,ora bıçkıderedir.işim olmaz sahil yollarında .

15. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    50.000 mi hay maşallah pedalına sağlık.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  16. Kudret Kurtcebe

Bisiklet: