Adana-Mersin-Antalya-Muğla / Tur Önerileriniz

Tepki
2
herkese merhaba. sedona 721'im var. yeterince şehir içi tur yaptım. kısa bir süre içerisinde ucuz bir yol bisikleti ile takas edip şehirler arası turlara başlayacağım. bir kaç günübirlik şehirler arası tur yaptıktan sonra Adana-Mersin-Antalya-Muğla uzun turuna girişeceğim.

Adana'dan Mersin'e, Mersin'den Antalya'ya, Antalya'dan Muğla'ya geçeceğim. Mersinde Tarsus ve Silifke, Antalya'da Kemer durmak zorunlu olduğum yerler. yolculuğum Bodrum'da sonlanacak.

sormak istediğim 3 soru var;

1- yol bisikleti ile takas düşüncemde bir aksilik olursa asfalt tekerleri takılmış bir mtb ile bu tur ne kadar zorlaşır? normalde sarfedeceğim efordan ne kadar daha fazla sarfederim? mtb ile uzun turu avantaja çevirmem mümkün olur mu?

2- doğduğumdan beri spor yapıyorum. bacaklarım özellikle çok güçlü. ama iki dizimde de problem var. sol dizimin çapraz bağları kopalı 2 ay oluyor. bu turda 1 gün için maksimum 200 km düşünüyorum. bacaklarımın çok zorlanma olasılığı nedir? sakatlık açısından yaşayabileceğim en kötü seneryo ne olabilir?

3- bu güzergahta belirleyebileceğim bir rota, duraklayabileceğim mola yerleri, görmeden geçilmemesi gereken yerler, konaklayabileceğim ucuz pansiyon vs. gibi hayati bilgileri nasıl edinebilirim?

yolculuğa tek başıma çıkacağım. cevaplarınızı bekliyorum. iyi pedallamalar.

• Beğen
Tepkiler: Bisikletli Gezgin
Scudo

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
@Kemal Çağlayan

Ben 3. sorunuzun Antalya'dan sonraki kısmına cevap vermeye çalışacağım. Antalya'dan Kemer'e kadar yol düz... Bir sıkıntı yaşamazsınız. Daha sonra tırmanış başlıyor. Bu rota üzerinde Olimpos'a uğramadan yolunuza devam etmemenizi öneririm. Olimpos'a indikten sonra geri sizi yine tırmanışlar bekliyor. Kumluca ya indikten sonra yol Demre'ye kadar düz... Bu güzergahta Kaputaş plajı çok güzel... Demre bitişi sizi yine tırmanışlar bekliyor. Bu tırmanışlar Kaş'a inene kadar devam ediyor. Kaş - Kalkan - Pamara arası yine ara ara çok sert olmasada tırmanışlar var. Pamara antik kentine bu güzergahta uğramanızı öneririm. Pamara'dan sonra iki seçeneğiniz var. Direk Fethiye'ye gitmek ya da Saklıkent'e uğramak. Ben Saklıkent'e uğrayıp daha sonra Fethiye'ye geçmenizi öneririm. Saklıkent'e kadar tırmanış etabı sizi bekliyor olacak. Saklıkent - Fethiye - Göçek - Akyaka - Marmaris gittikten sonra geri dönüp Bodrum'a gidebilirsiniz. Ben size Datça'ya kadar gidip feribotla Bodrum'a geçmenizi öneririm.

Tur zamanınız sanırım kesin değil. Sezonda giderseniz konaklama pahalıya malolabilir. Bu dönem 20-25 tl ye kalacak pansiyonları bol miktarda bulursunuz.

Aynı bölgeyi turlamış olan Ahmet Salih Özenir abimizin paylaşımınıda okumanızı öneririm.(link)
(link)

Yine Serkan Taşdelen arkadaşımızın aynı rotaya ait tecrübeleride size yardımcı olacaktır.
(link)

Şimdiden iyi yolculuklar...

Tepki
2
@M.Ozkul

cevap için çok teşekkürler.

1. ve 2. sorulara da yardımcı olabilen çıkarsa çok sevineceğim.

five

Part time turcu
Tepki
3.958
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,
Bu rotanın Marmaris-Kaş (ilk turum) ve Antalya-Adana arasını geçtim. İlk turda eski bir Bianchi Hispano'm vardı. Ağır olmasına rağmen o yokuşları çıkabilmiştim. Eminim sizin bisikletiniz daha iyidir. Dişsiz lastik de zaten artı olacaktır. (Benimki dişliydi) Yol bisikletinin (kullanmadım sadece tahmin ediyorum) yokuşlarda ve yüklü iken dizlerinize daha fazla yükleneceğini (vitesler, dişlli oranları vitesler vs. yönünden) düşünüyorum. Özellikle Silifke'den sonrası Gazipaşa'ya kadar epeyce zorlar yokuş bakımından. Zaten bacaklar kuvvetli olsa da en zayıf halka genelde dizler oluyor uzun turlarda. Ağrı başladı mı zorlamamak ve tempoyu düşürmek en iyi. Hatta en iyisi sık aralılarla dinlendirmek. Günde 200 Km'nin bu rota için iddalı olduğunu (Mersin-Silifke, Gazipaşa-Antalya arası hariç) düşünüyorum. Yapabilecek bie olsanız dizlerinizi korumanız daha önemli.

Size kazasız ve keyifli turlar.

five

• Beğen
Tepkiler: Kemal Çağlayan
Tepki
34
Ben geçen yaz İzmir'den Adana'ya kıyı şeridi rotasını izleyerek geldim. Sedona 321 tur bisikleti kullandım. Dağ bisikletine slim lastik takmanız yeterli olacaktır. Takas düşünüyorsanız da yol bisikleti yerine tur-city bike yapıda bir bisikletle takas etmeniz daha avantajlı olur.

Sizi ilk zorlayacak yerler Taşucu-Anamur-Gazipaşa arasındaki oldukça fazla eğime sahip olan bölge. Dizleriniz yokuşlarda nasıl tepki veriyor bilmiyorum ama izleyeceğiniz rotada Side-Kemer arası yol hariç hemen hemen hiç düz yol olmayacak. Sürekli tırmanacak ve ineceksiniz.

Konaklama olayını sorun etmeyin. Yanınıza kamp malzemelerinizi alın. Çadır kuracak bir çok yer var. Ben yolculuk boyunca aile kamp alanları ve belediyelerin bahçelerinde kamp kurdum. Belediyelere girip konuşunca size her türlü yardımcı oluyorlar.

Yanınıza her ihtimale karşı 1 adet biber gazı almanızda fayda var(Amerikan pazarı :) )

Köpeklerden korkuyorsanız 1 adet Dazer, bence gerek yok ama size bağlı. Köpekler takıldığı zaman bisikletten inmek en büyük güvenlik önlemi :)

Özellikle Kaş'tan Ege'ye doğru geçerken su ve yiyecek stoğunu iyi yap. Oldukça uzun bir etapta hiç bir su kaynağı, petrol, dinlenme tesisi vs yok.

İzleyeceğiniz rotada günlük 200km abartı olur. Kendinizi mahveder, rotanın tadına varmadan gidersiniz. Bende yeri geldi 220km günlük yol gittim bu rotada ama çok zorda kalmadıkça yavaş gidin günlük 100-130km arası ideal.

Ege ve Akdeniz'de Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 101 şey isimli kitabı alıp gezilecek görülecek yerleri oradan çıkarabilirsin. Ben öyle yapmıştım.
Çadırda kitabı okurken :)

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/300660_2360350931054_5810985_n.jpg

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/290929_2379040758288_7530208_o.jpg
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/310970_2392804062362_4724887_n.jpg

• Beğen
Tepkiler: Kemal Çağlayan